Fany1000
19.06.09,14:49
Ahojte všetci. Je tu niekto, prosím Vás, čo už má po výberovom konaní na riaditeľa materskej školy zriadenej obcou? Myslím úspešne:). A človek, ktorý strieda bývalého riaditeľa. Chcem sa opýtať, aký je ďalší postup? Na čo si musí novovymenovaný riaditeľ dať pozor? Ako prebieha odovzdávanie inventáru, dokumentácie... Je potrebné, aby bola pri preberaní aj nejaká tretia osoba, nezaujatá? Napríklad rada školy? A čo všetko sa preberá? Ak by ste mali pochybnosti o stave inventáru, financií, vedení dokumentácie, čo by ste robili? Je pri odovzdávaní a preberaní majetku aj zriaďovateľ? Asi veľa otázok naraz, ale radšej sa opýtam, ako potom riešiť ťažkosti. Vďaka.
esperr
19.06.09,18:36
za radu skoly mozem povedat ze pri takychto veciach nieje zastupca RS , nema na to kompetencie, lebo ide o pracovno pravny vztah medzi zriadovatelom a riaditelom..
judita1971
19.06.09,20:18
záleží či MŠ má právnu subjektivitu alebo nie. Ak ju nemá na obci je zriadená inventarizačná komisia, ak ju má tak na MŠ má byť zriadená inventarizačná komisia. Členovia tejto komisie majú byť prítomní pri inventarizácii majetku.
jaros5
20.06.09,18:21
záleží či MŠ má právnu subjektivitu alebo nie. Ak ju nemá na obci je zriadená inventarizačná komisia, ak ju má tak na MŠ má byť zriadená inventarizačná komisia. Členovia tejto komisie majú byť prítomní pri inventarizácii majetku.
Súhlas s juditou + doplním;
Pri preberaní majetku (mimoriadna inventarizácia - musí ju vykonať inventarizačná komisia ) a dokumentácie - trvaj na spísaní preberacieho protokolu a ak niečo nie je v poriadku, treba presne zdokumentovať. Podpíš iba fyzicky odkontrolované a skutočne prebrané "veci". Ak zistíš nejaké nezrovnalosti nielen v majetku ale aj vo financiách, požiadaj zriaďovateľa o vykonanie kontroly.
Ak zistíš nedostatky v pedagogickej dokumentácii - nevolaj ŠŠI:D;) - urob opatrenia sama.
Fany1000
20.06.09,20:05
Ďakujem veľmi pekne. Len ešte pre upresnenie. Právnu subjektivitu nemáme. Preberanie robím spolu s inventarizačnou komisiou z obce? Či ona urobí inventarizáciu, preberie veci od končiacej riaditeľky a ja potom preberám od inventarizačnej komisie? Čiže, komisia prejde inventár odkontroluje veci a ja si to potom ešte tiež odkontrolujem? ČI kontrolujeme spolu, ja aj komisia naraz? A ako je to s financiami, ktoré hradia rodičia mesačne na materskú školu. Vyberá ich riaditeľka v hotovosti. To sú veci, ktorých sa bojím.
mjarka
20.06.09,21:29
V ideálnom prípade by mala mať obec vypracovaný interný predpis - nejaké pravidlá delimitačného konania. V tomto predpise by bolo ošetrené, čo je povinnosťou odovzdávajúceho, čo preberajúceho, kto je ďalším účastníkom delimitácie, čo je predmetom delimitácie a pod. Keďže toto nemáte, aspoň v skratke: Bývalá riaditeľka je odovzdávajúca osoba, nová riaditeľka preberajúca. Predmetom delimitácie je nielen majetok, ale všetka dokumentácia materskej školy, hotovosť v pokladni, služobný telefón a pod., ale aj nedokončené úlohy, (napr. nevybavené sťažnosti). Súčasná riaditeľka je povinná umožniť Vám byť fyzicky prítomná pri inventarizácií. Všetko by malo byť zachytené v delimitačnom protokole, ku ktorému by sa mal preberajúci vyjadriť - napísať svoje písomné stanovisko. Pri podpisovaní delimitačného protokolu by mal byť prítomný aj niekto za zriaďovateľa. Kontrolór obce by mal dohliadnuť na priebeh delimitácie. Delimitačný protokol popisuje súčasný stav vecí pri odovzdávaní funkcie.
mjarka
20.06.09,21:35
Novovymenovaný riaditeľ by mal aj podpísať dohodu o zmene pracovnej zmluvy v časti dohodnutý druh práce (zmena pracovného zaradenia "učiteľky" na "riaditeľku").
judita1971
21.06.09,13:23
Novovymenovaný riaditeľ by mal aj podpísať dohodu o zmene pracovnej zmluvy v časti dohodnutý druh práce (zmena pracovného zaradenia "učiteľky" na "riaditeľku").


Nesúhlasím, novovymenovanému riaditeľovi bude odovzdaný menovací dekrét , nebude žiadna dohoda o zmene pracovnej zmluvy z učiteľky na riaditeľku. Bude tam uvedené aj funkčné obdobie riaditeľa.
Sabadka
22.06.09,05:19
Súhlas s juditou + doplním;
Pri preberaní majetku (mimoriadna inventarizácia - musí ju vykonať inventarizačná komisia ) a dokumentácie - trvaj na spísaní preberacieho protokolu a ak niečo nie je v poriadku, treba presne zdokumentovať. Podpíš iba fyzicky odkontrolované a skutočne prebrané "veci". Ak zistíš nejaké nezrovnalosti nielen v majetku ale aj vo financiách, požiadaj zriaďovateľa o vykonanie kontroly.
Ak zistíš nedostatky v pedagogickej dokumentácii - nevolaj ŠŠI:D;) - urob opatrenia sama.

Súhlasím a dopĺňam, existuje tlačivo zo ŠEVT -u "Zápisnica o prevzatí školy", je to A4kový dvojhárok, tam máš presne rozpísané čo sa má odovzdať. Na odovzdanie školy je lehota 30 dní. Stará riaditeľka odovzdáva, ty preberáš na základe vykonanej mimoriadnej inventarizácie, Inventúrne hárky aj s prípadným vyčíslením rozdielov je súčasťou zápisnice. Ty už preberáš len skutočný majetok, ak tam vznikol rozdiel , t. j. manko, to už rieši zriaďovateľ s bývalou riaditeľkou.
Sabadka
22.06.09,05:28
Ďakujem veľmi pekne. Len ešte pre upresnenie. Právnu subjektivitu nemáme. Preberanie robím spolu s inventarizačnou komisiou z obce? Či ona urobí inventarizáciu, preberie veci od končiacej riaditeľky a ja potom preberám od inventarizačnej komisie? Čiže, komisia prejde inventár odkontroluje veci a ja si to potom ešte tiež odkontrolujem? ČI kontrolujeme spolu, ja aj komisia naraz? A ako je to s financiami, ktoré hradia rodičia mesačne na materskú školu. Vyberá ich riaditeľka v hotovosti. To sú veci, ktorých sa bojím.

Aj keď vyberá v hotovosti, musí mať o tom potvrdenky alebo príjmové doklady a vzápätí by mali byť peniaze odvedené na účet, takže ja na tvojom mieste by som hotovosť nerišila, maximálne ak v pokladni by zostal nejaký zostatok, ale za poplatky od rodičov nech odvedie na účet.
Sabadka
22.06.09,05:33
V ideálnom prípade by mala mať obec vypracovaný interný predpis - nejaké pravidlá delimitačného konania. V tomto predpise by bolo ošetrené, čo je povinnosťou odovzdávajúceho, čo preberajúceho, kto je ďalším účastníkom delimitácie, čo je predmetom delimitácie a pod. Keďže toto nemáte, aspoň v skratke: Bývalá riaditeľka je odovzdávajúca osoba, nová riaditeľka preberajúca. Predmetom delimitácie je nielen majetok, ale všetka dokumentácia materskej školy, hotovosť v pokladni, služobný telefón a pod., ale aj nedokončené úlohy, (napr. nevybavené sťažnosti). Súčasná riaditeľka je povinná umožniť Vám byť fyzicky prítomná pri inventarizácií. Všetko by malo byť zachytené v delimitačnom protokole, ku ktorému by sa mal preberajúci vyjadriť - napísať svoje písomné stanovisko. Pri podpisovaní delimitačného protokolu by mal byť prítomný aj niekto za zriaďovateľa. Kontrolór obce by mal dohliadnuť na priebeh delimitácie. Delimitačný protokol popisuje súčasný stav vecí pri odovzdávaní funkcie.

Súhlasím s postupom, len upozorňujem, že to nie je delimitácia, ale preberanie a odovzdávanie, o delimitácii hovoríme pri zmene zriaďovateľa a nie pri zmene riaditeľa. Takže v žiadnom prípade nemôže zápis niesť názov Delimitačný protokol. V príspevku vyššie som písala, že je to Zápisnica o prevzatí školy - ŠEVT 51 172 0.
Sabadka
22.06.09,05:35
Novovymenovaný riaditeľ by mal aj podpísať dohodu o zmene pracovnej zmluvy v časti dohodnutý druh práce (zmena pracovného zaradenia "učiteľky" na "riaditeľku").


Nesúhlasím, novovymenovaný riaditeľ dostáva od zriaďovateľa menovací dekrét s presným dátumom od kedy je menovaný do tejto funkcie a dĺžku funkčného obdobia, dostáva novú náplň práce a nový platový dekrét.
Fany1000
23.06.09,05:13
No, či peniaze odvádza na účet, o tom nič neviem. S tým súvisí aj moja ďalšia otázka. Môže mať materská škola zriadená obcou svoj vlastný účet, alebo len obecný účet? Neviem, či sa vyjadrujem jasne. Napríklad, môže riaditeľka materskej školy zriadiť účet v nejakej banke a tam odvádzať peniaze od rodičov, sponzorov a podobne? Taký, kde bude mať právo disponovať s peniazmi len ona? A obec má svoj účet, kde dostáva peniaze od štátu. Neviete, kde by som si takéto praktické informácie našla. Znenia zákonov, nejaké usmernenia a podobne. Veľmi pekne ďakujem.
judita1971
23.06.09,05:25
No, či peniaze odvádza na účet, o tom nič neviem. S tým súvisí aj moja ďalšia otázka. Môže mať materská škola zriadená obcou svoj vlastný účet, alebo len obecný účet? Neviem, či sa vyjadrujem jasne. Napríklad, môže riaditeľka materskej školy zriadiť účet v nejakej banke a tam odvádzať peniaze od rodičov, sponzorov a podobne? Taký, kde bude mať právo disponovať s peniazmi len ona? A obec má svoj účet, kde dostáva peniaze od štátu. Neviete, kde by som si takéto praktické informácie našla. Znenia zákonov, nejaké usmernenia a podobne. Veľmi pekne ďakujem.


Ak MŠ nemá právnu subjektivitu, nemôže sama otvoriť účet. A hlavne nemá právnu subjektivitu.
Fany1000
23.06.09,05:57
Ďakujem, myslela som si to, len som si chcela byť istá.
Mia1826
24.06.09,11:24
Nesúhlasím, novovymenovanému riaditeľovi bude odovzdaný menovací dekrét , nebude žiadna dohoda o zmene pracovnej zmluvy z učiteľky na riaditeľku. Bude tam uvedené aj funkčné obdobie riaditeľa.

+ je dôležité, aby si mala zmluvu ako učiteľka, ak sa dá,tak na dobu neurčitú, pretože ak z tejto funkcie odídeš, určite nechceš prísť súčasne aj o zamestnanie.
Fany1000
24.06.09,19:10
No teda, tak toto ma naozaj nenapadlo. Vďaka. Teraz mám zmluvu ako učiteľka na dobu neurčitú. Môže sa stať, že po skončení funkčného obdobia ma môžu prepustiť? Teda, ak by som už nechcela, alebo nemohla robiť riaditeľku? Dám si na to pozor. Ďakujem ešte raz.
BABYstar
25.06.09,14:26
Neviem ako si prešla výberovým konaním, a ako si sa pripravovala na výberové konanie,keď neovládaš právne predpisy a zákony.To je jedna z podmienok ,ktorú musíš ovládať.
judita1971
25.06.09,17:55
Neviem ako si prešla výberovým konaním, a ako si sa pripravovala na výberové konanie,keď neovládaš právne predpisy a zákony.To je jedna z podmienok ,ktorú musíš ovládať.


Nebuď na ňu taká prísna. Podmienkou na výberové konanie riaditeľa nie je ovládať právne predpisy a zákony. Nie je to nikde napísané. Požiadavky sú iné. Menovať ich nebudem. A je na výberovej komisii, aby posúdila, či bude riaditeľom alebo. Chceš azda povedať, že členovia rady školy ovládajú všetky tie zákony čo má riaditeľ vedieť ? Ak bude riaditeľom, naštuduje si, čo bude potrebovať. Dôležité je, aby vedela čo má hľadať a kde. Možno preto sa obrátila na Poradu, lebo potrebuje pomoc, radu.
PS: Fany kľudne sa pýtaj ďalej, ak budem vedieť rada pomôžem.
Fany1000
25.06.09,18:53
Nekandidovala som na riaditeľku materskej školy s právnou subjektivitou! A blahoželám všetkým, ktorí sú právne podkutí. Žiaľ, ja k nim nepatrím. Nikdy som vedúcu funkciu nezastávala, je to pre mňa nové a som z tých, čo sa radšej opýtajú, ako potom búchať hlavou o stenu.
Fany1000
25.06.09,19:00
No :-) a teraz som ostala taká zaskočená, že už ani neviem, čo som sa chcela opýtať. A neviem ani to, či sa ešte chcem opýtať. Myslím si, že som si veci zisťovala slušným spôsobom a môžem povedať, že pred výberovým konaním som "zliezla" všetky možné stránky, zákony, vyhlášky, usmernenia, ale na mnohé veci som odpoveď nenašla. Som pedagóg, nie právnik, preto hľadám pomoc, kde sa dá. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli.
judita1971
25.06.09,19:30
No :-) a teraz som ostala taká zaskočená, že už ani neviem, čo som sa chcela opýtať. A neviem ani to, či sa ešte chcem opýtať. Myslím si, že som si veci zisťovala slušným spôsobom a môžem povedať, že pred výberovým konaním som "zliezla" všetky možné stránky, zákony, vyhlášky, usmernenia, ale na mnohé veci som odpoveď nenašla. Som pedagóg, nie právnik, preto hľadám pomoc, kde sa dá. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli.

Fany, keď prídeš na to, čo si sa chcela dnes opýtať :D, tak daj vedieť. Držím Ti palce v tvojej novej funkcii, keby si bola právnikom nemohla by si byť riaditeľkou MŠ, ale si pedagóg s praxou, si tá čo sa radšej opýta, ako keby potom búchala o hlavu - a to sú dobré predpoklady byť riaditeľkou.
Sabadka
26.06.09,07:52
Neviem ako si prešla výberovým konaním, a ako si sa pripravovala na výberové konanie,keď neovládaš právne predpisy a zákony.To je jedna z podmienok ,ktorú musíš ovládať.



Nemusí ich ovládať, nikto nesype právne predpisy a zákony z rukáva, stačí keď vie kde to má hľadať!!!!
Sabadka
26.06.09,07:55
No :-) a teraz som ostala taká zaskočená, že už ani neviem, čo som sa chcela opýtať. A neviem ani to, či sa ešte chcem opýtať. Myslím si, že som si veci zisťovala slušným spôsobom a môžem povedať, že pred výberovým konaním som "zliezla" všetky možné stránky, zákony, vyhlášky, usmernenia, ale na mnohé veci som odpoveď nenašla. Som pedagóg, nie právnik, preto hľadám pomoc, kde sa dá. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli.


Nerob si z toho ťažkú hlavu, a kľudne sa pýtaj, vieš ako sa hovorí, viac hláv viac rozumu, a keď budeme vedieť poradíme. Judita má pravdu nie si právnik ale pedagóg, keby sme všetci ovládali právne predpisy a zákony z pamäti, chádk právnici by zomreli od hladu, čo by robili:D:D:D
Reve
05.10.09,07:20
Ahojte,
v súvislosti riaditeľom MŠ - uzatvára sa zmluva na dobu neurčitú a po skončení a ďalšom nezvolení keď nie je miesto v MŠ ako učiteľka tak odchádza - aj s odstupným????
Ďakujem
reve
Sabadka
05.10.09,07:35
Ahojte,
v súvislosti riaditeľom MŠ - uzatvára sa zmluva na dobu neurčitú a po skončení a ďalšom nezvolení keď nie je miesto v MŠ ako učiteľka tak odchádza - aj s odstupným????
Ďakujem
reve

Uzatvára sa pracovná zmluva lebo spraví sa dodatok k pracovnej zmluve na dobu určitú t. j. na jedno funkčné obdobie.
blazonko
07.10.09,06:25
Ahojte. Ak viete poraďte mi. V ZŠ s MŠ s právnou subjektivitou sa menila riaditeľka i ekonómka. Ako je to s mimoriadnou účtovnou závierkou a mimoriadnou inventarizáciou. Je ekonómka povinná ju urobiť? Ja si myslím, že áno, no nemám kedy sa hrabať v zákonoch a hľadať paragrafy.
Sabadka
07.10.09,06:56
Ahojte. Ak viete poraďte mi. V ZŠ s MŠ s právnou subjektivitou sa menila riaditeľka i ekonómka. Ako je to s mimoriadnou účtovnou závierkou a mimoriadnou inventarizáciou. Je ekonómka povinná ju urobiť? Ja si myslím, že áno, no nemám kedy sa hrabať v zákonoch a hľadať paragrafy.

Ano pri zmene riaditeľa školy, sa robí zápisnica o odovzdávaní školy existuje na to tlačivo zo Ševtu a súčasťou tejto zápisnice je aj majetok školy, takže sa musí vykonať mimoriadna inventarizácia majetku školy, pohľadávok aj záväzkov.
Fany1000
07.10.09,17:31
No, ono jedna vec je, čo sa má robiť a druhá vec je prax. Aj ja som riešila niečo podobné pred časom. Bola som nadupaná informáciami, ale veľa vecí mi bolo na nič. My nie sme právny subjekt, musela som žiadať veci od zriaďovateľa. Sľúbil mi inventarizáciu a ešte veľa iných vecí, ale nakoniec som škôlku preberala sama. Poslali zástupcu obce, ktorý prišiel hodinu po dohodnutej hodine, sadol si na stoličku a rozprával nám o nenormálnej dobe. Takže, teraz trčím celé dni v robote a doťahujem veci, ktoré sme nemali. A poviem vám, že veľa vecí doriešiť nie je ochotný ani zriaďovateľ! Ale verím, že takých prípadov, ako sme my je málo a všetkým sa vám super darí. Prajem vám to.
Lucka A Mirko Turčinoví
18.03.13,16:56
y som sa ešte raz spýtala, (lebo otázka tu padla, ale odpoveď nie) , či má mš bez pr. subj. svoj vlastný účet, ale logika mi hovorí , že nie.Tak ako to je? Ďakujem.