wolodia
19.06.09,19:44
ahojte,

poprosil by som poradiť ohľadom zaučtovania faktúry, ktorá bola uhradená formou dobierky cez kuriera s ohľadom na DPH, som platca.

Ako mam postupovať?? učtujem v programe Alfa

ja som nahodil faktúru, potom som dal uhradu faktúry cez VPD.
otázka prečo mi hodilo 2x krát odpočet DPH v evidencii DPH.

Ako to bude správne.

Dakujem.

wolodia
kkllc
19.06.09,17:53
Asi si si nahodil FA do záv. a dal si zápis do DPH a potom si dal aj úhradu zapísať do DPH. Jedno vymaž.
slavkavar
24.06.09,18:09
SZČO nezamestnáva nikoho mesačne plati za dovoz obedov cca 60€ v počte 40 obedov s tým že to má aj na večeru. Je možné to zaučtovať v celej čiastke do PD. Ďakujem
Mária.K.
24.06.09,18:27
SZČO nezamestnáva nikoho mesačne plati za dovoz obedov cca 60€ v počte 40 obedov s tým že to má aj na večeru. Je možné to zaučtovať v celej čiastke do PD. Ďakujem
Zaúčtovať áno, ale v peňažnom denníku sa výdavková časť rozdeľuje na výdavky, ktoré ovplyvňujú základ dane (daňové výdavky) a výdavky, ktoré neovplyvňujú základ dane (nedaňové výdavky). Z daňového hľadiska je dôležité práve toto rozlíšenie. Daňové výdavky na stravovanie sú limitované sumou stravného a počtom odpracovaných dní. Výdavok, ktorý prevýši zákonom stanovený limit je výdavok na osobnú spotrebu, t.j. nedaňový výdavok.
Manual
24.06.09,18:38
Asi si si nahodil FA do záv. a dal si zápis do DPH a potom si dal aj úhradu zapísať do DPH. Jedno vymaž.
Len doplním-upresním, vymazať treba v evidencii DPH úhradu DF v hotovosti.
veronkaj
25.06.09,04:33
prosím kto poradí aký je správny postup účtovania v JU u platcu dph zálohových faktúr, myslím že aj viacerí to použijú.odpoved by bola najlepšie do textu


teda ja dostanem :
1.6. zál. fak na 100,- Eur na službu
3.6. ju uhradím z BU = 100,- Eur
10,6 dostanem konečnú faktúru na 150,- Eur za službu (plnenie akože do 15 dní)
11,6 dohradím zvyšok cez bu 50,-


- ak po uhrade 3.6. dostanem len dan. zál. fa že obdržali platbu a teraz rozpísali sumu s dph a k úhrade 0, akože plnenie bude po 15 dňoch
a tú konečnú faktúru by som dostala 20.6. ako konečnú


a druhý prípad
ked ja vystavím zálohovú faktúru:

2.5. vyst. zálo. fa na 20,-
6.5. dostanem na BU 20,-
8.5. vyst. konečnú . fa akože plnenie do 15 dní na 50,-
8.5. dostanem do pokladne zvyšok 30,-

ak by som vystavila 8.5. len dan. zálohovú na základe úhrady rozpíšem sumu 20,- vrátane dph a ako zaúčtovať
- a potom okolo 20.5. vystavím konečnú fa na tých 50,-


dátumy aj sumy sú samozrejme vymyslené môže to byť napr. služba

prosím ako to správne zaúčtovať:????????,

Ďakujem
danci4
25.06.09,19:19
Ahoj, mohli by ste mi poradiť ako zaúčtujem nákup materialu cez dobierku, keď na faktúre mám 200 eur materiál a 3 eura poštovne a balné? 200 eura zaradím ako výdaj za materiál a 3€ ako réžia alebo celých 203€ zaúčtujem ako výdaj za materiál. Ďakujem za pomoc.
Manual
26.06.09,03:47
Ahoj, mohli by ste mi poradiť ako zaúčtujem nákup materialu cez dobierku, keď na faktúre mám 200 eur materiál a 3 eura poštovne a balné? 200 eura zaradím ako výdaj za materiál a 3€ ako réžia alebo celých 203€ zaúčtujem ako výdaj za materiál. Ďakujem za pomoc.
Rozdeliť na materiál a réžiu ako píšeš. Spravíš úhradu DF na 2x.
Ivetauct
26.06.09,06:50
Platí to aj pri SZČO, ktorí pracujú stále na tom istom mieste a teda ich odchod do práce sa nepovažuje za pracovnú cestu?
Manual
26.06.09,07:37
Platí to aj pri SZČO, ktorí pracujú stále na tom istom mieste a teda ich odchod do práce sa nepovažuje za pracovnú cestu?
Čo či platí aj pre SZČO ... ?
Ivetauct
26.06.09,11:32
Ja som reagovala na odpoveď Márie K. - o stravovaní
katkap17
26.06.09,14:15
Ahojte ja by som sa chlala spýtať pracujem v Alfe ako si môžem stiahnuť do programu nové tlačivo Daňové priznanie z DPH, lebo tam je ešte staré Ďakujem
Mária.K.
26.06.09,14:55
Platí to aj pri SZČO, ktorí pracujú stále na tom istom mieste a teda ich odchod do práce sa nepovažuje za pracovnú cestu?
Podľa § 19 ods. 2 písm. p) ZDP je daňovým výdavkom aj
stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 (teda SZČO) za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, (t.j. zákona o cestovných náhradách. V súčasnom období 3,60 €.) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu (t.j zákonníka práce) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena § 19 ods. 2e) (t.j. stravné počas pracovnej cesty).
To znamená, že stravné si môžete uplatniť vo výške 3,60 € aj za deň, keď nie ste na pracovnej ceste, ale je potrebné preukázať, že ste tento deň odpracovali.
tuta
26.06.09,15:23
Ahojte ja by som sa chlala spýtať pracujem v Alfe ako si môžem stiahnuť do programu nové tlačivo Daňové priznanie z DPH, lebo tam je ešte staré Ďakujem


Stiahni si aktualizáciu programu.
katkap17
28.06.09,08:54
Mám verziu 15,20 ale to tlačivo sa mi nezdá nie je tam tá možnosť označenia pre nadmerný odpočet podľa §79 ods.2
Manual
28.06.09,09:52
Mám verziu 15,20 ale to tlačivo sa mi nezdá nie je tam tá možnosť označenia pre nadmerný odpočet podľa §79 ods.2
Všetko je OK, označíš to TU, pozri prílohu. Tlačivo si sám užívateľ nemôže v alfe meniť to sa nedá.