zolko0904
19.06.09,21:16
Zdravim,
poprosil by som o radu:
spúšťam živnosť ale nie su mi jasné určité veci:
ako vypočítam odvody, daň a čistú mzdu?
Moja situácia je taká, že budem robiť poradenstvo, a mesačne budem dostávať na účet 1300Eur od zahraničného partnera.
Ako vypočítam výdavky z tejto sumy? Keďže začínam so živnosťou, platil by som len Zdravotné poistenie a daň. Nebudem mať žiadne výdavky. Ako to vypočítam?
Ďakujem za radu!
andreaS
19.06.09,19:37
dan budes platit az po skonceni roka... podas danove priznanie do 31.3.2010..

- prihlasis sa ako SZCO na zdravotnu poistovnu a budes platit minimalne preddavky
- po podani danoveho priznania zaplatis ak ti vyjde platit dan...
- mozes vyuzit moznost pausalnych vydavkov 40% ... nepreukazujes nic, len z tvojich celkovych prijmov odpocitas tychto 40% potom este odpocitas zaplatene odvody, nezdanitelnu ciastku na danovnika, zivotnu poistku ak mas a splna podmienky... a potom ti vyjde danovy zaklad a z toho platis dan 19%, kt. je rovnako splatna do 31.3.2010
- alebo ak budu tvoje preukazatelne vydavky vyssie ako 40% z prijmov, tak si uplatnis skutocne vydavky (to je laicky povedane tvoj naklad)
- podla vysky prijmov budes potom od jula 2010 platit do zdravotnej poistovne (bud stale minimum alebo viac) a rovnako podla prijmov ti vyjde povinnost prihlasit sa do socialnej poistovne

inak by si mal vystavovat faktury za tieto prace...
zolko0904
20.06.09,14:39
Dobrý deň,
ďakujem velmi pekne za informaciu.
Faktury sa samozrejme budú vystavovať.

Ak som to správne pochopil, tak by som sa riadil podľa tohto výpočtu:
1300 /mesačný príjem/ - 40% = 780eur, zostáva 520Eur
780 - 42eur za zdravotné poistenie = 738Eur x19% daň =140,2Eur

takže z tejto sumy: 1300 mi zostane 1117,78Eur ako čistá mzda či zisk.
Je toto správne?
Vďaka za poradenie. :)
tetrisss
20.06.09,15:18
Este pred vypoctom dane odratas ciastku za nezdanitelne minimum /335,47 eur/ a potom az vypocitas dan.
andreaS
21.06.09,07:13
ak by sa ti menila suma prijmu (ale ide o uhradeny prijem, nie iba vyska vystavenej faktury) tak mozes pouzit tento postup vypoctu mesacne:

P = suma uhradenej faktury
ZP = uhradene zdravotne poistenie
mND = mesacna vyska nezdanitelnej casti na danovnika, t.j. 335,47

(P / 100 x 60 ) - ZP - ND = danovy zaklad

dan = 19% z danoveho zakladu

------
kedze ale zacinas az teraz, tak pri rocnom vypocte ti to nebude siediet... dan bude nakoniec mensia lebo na ND mas narok za vsetkych 12 mesiacov...

napr. ak kazdy mesiac od 06/2009 (t.j. 7x fa) budes mat uhradenu jednu fa, tak vypocet sa zmeni takto:

( 7 x P / 100 x 60) - ZP - 12 x mND = danovy zaklad a z toho 19% dan
Peta0017
21.06.09,16:42
Mňa by zaujímalo, ako si potom ten svoj mesačný čistý príjem účtovne živnostník prevedie na svoj osobný účet, kde už nezaznamenáva čo s peniazmi urobí. Dúfam že chápete ako to myslím. Je to možno banalita pre Vás ale v tomto nemám ešte jasno som zistila. Ďakujem za odpoveď.
Blankake
21.06.09,17:21
Mňa by zaujímalo, ako si potom ten svoj mesačný čistý príjem účtovne živnostník prevedie na svoj osobný účet, kde už nezaznamenáva čo s peniazmi urobí. Dúfam že chápete ako to myslím. Je to možno banalita pre Vás ale v tomto nemám ešte jasno som zistila. Ďakujem za odpoveď.
Je to "osobná spotreba" živnostníka (niečo ako "výplata" zamestnanca).;)
andreaS
21.06.09,18:51
on to dostane na ucet, kde to zauctuje ako uhradu faktury... a co urobi s tymi peniazmi potom je uuuuplne jedno, trebars ich moze do centika minut na cokolvek a zuctuje to ako osobna spotreba...

ale pri pausalnych vydavkoch sa vedie len evidencia prijmov a zaplatene zdravotne a socialne odvody...

osobne robim knihu faktur a do tabulky si vediet zaplatene odvody v dany rok..