fero75
20.06.09,11:01
Nechcem vyzerať ako sviniar, ale mam takýto problém. POdla platného rozsudku by som mal platiť na dceru vyživne. Ako sa dá tomu vyhnuňúť. Počul som že je to len keď neplatim viac ako tri mesiace po sebe. Alebo stačí ak zaplatím s každého mesiaca len čiastku.
Totiž, dcéra je zverená zatial matke, no žije už rok u mňa lebo k matke nechce isť ani za nič. Nedostávam na ňu výživne, ani prídavky ani nič a preto sa mi nezdá spravodlive aby som napriek tomu že sam znášam cele náklady, nič nedostávam, ešte musel platiť aj matke výživné.

Požiadal som o ňu sudne ale trvá to rok a zatial sme sa dostali len k sudnemu znalcovi. odpoveď môže byť aj formou sukromnej spravy. ďakujem
veronikasad
20.06.09,09:12
Nechcem vyzerať ako sviniar, ale mam takýto problém. POdla platného rozsudku by som mal platiť na dceru vyživne. Ako sa dá tomu vyhnuňúť. Počul som že je to len keď neplatim viac ako tri mesiace po sebe. Alebo stačí ak zaplatím s každého mesiaca len čiastku.
Totiž, dcéra je zverená zatial matke, no žije už rok u mňa lebo k matke nechce isť ani za nič. Nedostávam na ňu výživne, ani prídavky ani nič a preto sa mi nezdá spravodlive aby som napriek tomu že sam znášam cele náklady, nič nedostávam, ešte musel platiť aj matke výživné.

Požiadal som o ňu sudne ale trvá to rok a zatial sme sa dostali len k sudnemu znalcovi. odpoveď môže byť aj formou sukromnej spravy. ďakujem
koľko rokov má dcéra ?

Kým sa k problematike vyjadria právnici, možno ti pomôže táto informácia

http://www.dukelc.sk/news.php?readmore=36
iriska
20.06.09,10:58
skús požiadať súd o vydanie predbežného opatrenia v časti zverenia dcéry do svojej výchovy, príp. aj o zaviazanie matky platiť výživné v nejakej symbolickej výške až do rozhodnutia vo veci samej. O takomto návrhu by mal súd rozhodnúť do 30 dní, čo znamená, že môže rozhodnúť o zverení do výchovy, ale môže rozhodnúť aj tak, že návrh zamietne, takže treba počítať aj s takou alternatívou.
Andy Kralik
20.06.09,11:01
V kazdom pripade pokial sud nerozhodne inak.. ci uz definitivne alebo predbeznym opatrenim.. neprestal by som platit vyzivne. Vid link ktory dala veronikasad. Mohlo by sa to obratit proti tebe.
iriska
20.06.09,11:24
no... platenie výživného by sa dalo zvážiť, lebo súd môže rozhodnúť o ukončení platenia výživného aj spätne, ALE spotrebované výživné sa nevracia...takže, čo zaplatíš, už späť nedostaneš...
Možno by sa dalo risknúť to, neplatiť a čakať na exekúciu... ale to je na zvážení každého a podľa situácie.
arizona
20.06.09,11:24
Ja by som na jeho mieste neplatila.
Manželka poberá rodinné prídavky na dieťa-myslím, že tiež neoprávnene.
Výživné, ale aj rod. prídavky sú peniaze určené pre dieťa. Takže by ich mal mať k dispozícii rodič u ktorého dieťa býva a ktorý sa o ňu stará.
Tým by som oponovala.
Ak sa bojíš, že by ťa ex chcela udať za neplatenie výživného , tak by musela tvrdiť, že potrebuje peniaze pre dieťa... Ale to dieťa žije predsa u Teba, takže...;)
Trestné je neplatenie na dieťa, ale ty platíš. Aj ked iným spôsobom...

Prečo si nepožiadaš aj o vyplácanie rod. prídavkov? A zároveň aj o výživné od ex manželky na dcéru?
fero75
20.06.09,12:07
dceru ma u seba už rok . Má 10 rokov. Mal som predbežko lebo maminka bola nedobrovolne hospitalizovaná na psychiatrii schyzoafektívna porucha.
KeĎ ju prepustili predbežko napadla a bolo zrušené.
Podal som návrh na ďalšie 2 predbežká. Mám doklady o matkinom zdravotnom stave. Správu od detskeho psychológa, a aj od detského psychiatra že pre dcéru je lepšie keď býva u mňa spolu so svojou sestrou ktorú už mám zverenú, bolo v správa spomenuté aj riziko skratového reagovania pokial by musela isť k matke, no predbežka boli zamietnute. Dcéra nechce počuť že by mala isť k matke. Mama bola pre ňu v škole, no malá odmietla isť s ňou.
Rodinné nemôžem žiadať bez rohodnutia súdu, matka výživné platiť nebude, lebo dcéra má byť u nej . Čižč ja všetko platím a ešte som aj obhaňaní súdom že som matke nevidal dieťa, hoci dieťa k nej nechce isť.
Xanti
20.06.09,12:13
Požiadal som o ňu sudne ale trvá to rok a zatial sme sa dostali len k sudnemu znalcovi. odpoveď môže byť aj formou sukromnej spravy. ďakujem Naozaj veľmi smutný príbeh. :( :mee:
Nešlo by to vyriešiť napadnutím súdu za prieťahy v konaní? Predsa rok rozhodujú o osude malého dievčatka, o ktoré sa matka žial pre svoju chorobu postarať nevie. To je strašne dlho. Alebo nepomohol by to poriešiť ombusman? Ved takýmto prípadom by sa mal venovať.
Fero držím päste nech sa to čím skôr vyrieši.
fero75
20.06.09,12:51
ombucmana som skušal, ale mame vraj práva matky a do sudov oni zasahovať nemôžu.
Žiadal som o pomoc na socialke ale ustne keď som žiadal tak nemali čas a nemôžu s tym nič robiť. A keĎ som požiadal písomne tak ma prijali a vysvetlila mi ich psychoška, že aky su zaneprázdnený, že a k si myslím že zoberú matke dcéru tak sa mýlim. Keby bola aj schyzofrenička, alebo šlapka aj tak je to matka. A koľko detí sa narodí a nemá nikde zapísaného otca, ale matka je vždy istá. mám sa poučiť z histórie, ženy sa starali o deti a chlapi bojovali, atď. a ešte obzerali dcéru, že na koha sa moja podobáš na otecka nie.
No ale kde mam zohnať teraz bojisko:)?
A keĎže sme si podla akejsi ustavy rovný , matka je vždy matka.
KeĎ som žiadal o vypočutie dcéry na súde aspoň v rámci predbežka tak na to kašlali.
veronikasad
20.06.09,13:03
Fero, možno sa ľady pohnú, keď prestaneš výživné posielať matke a tá to dá na súd. Založ dcére vkladnú knižku alebo účet a odkladaj jej výživné tam ...
Xanti
20.06.09,13:05
A ako to, že sa ti jej sestru podarilo vybojovať do svojej opateri? Čo vtedy presvedčilo sudcov aby Ti ju zverili? Možno je to hlúpe ale ved malá má 10 rokov čo keby si jej takou hravou formou povedal, aby napísala ujom list. A tam napísala s kým chce bývať a prečo ... môže aj obrázky nakresliť. A s týmto skúsiť ísť na súd a bojovať?
Ale nediktuj jej ... malo by to vychádzať z nej z jej vnútra. Nemyslím, že by potom prehliadali tú tvoju žiadosť ako to robia teraz. Hmmm....
alla66
20.06.09,13:10
ombucmana som skušal, ale mame vraj práva matky a do sudov oni zasahovať nemôžu.
Žiadal som o pomoc na socialke ale ustne keď som žiadal tak nemali čas a nemôžu s tym nič robiť. A keĎ som požiadal písomne tak ma prijali a vysvetlila mi ich psychoška, že aky su zaneprázdnený, že a k si myslím že zoberú matke dcéru tak sa mýlim. Keby bola aj schyzofrenička, alebo šlapka aj tak je to matka. A koľko detí sa narodí a nemá nikde zapísaného otca, ale matka je vždy istá. mám sa poučiť z histórie, ženy sa starali o deti a chlapi bojovali, atď. a ešte obzerali dcéru, že na koha sa moja podobáš na otecka nie.
No ale kde mam zohnať teraz bojisko:)?
A keĎže sme si podla akejsi ustavy rovný , matka je vždy matka.
KeĎ som žiadal o vypočutie dcéry na súde aspoň v rámci predbežka tak na to kašlali.

Ak spĺňaš tri dané podmienky, môžeš sa obrátiť na Centrum právnej pomoci písomne, osobne, telefonicky, alebo e-mailom, kde pracovníci centra pomáhajú riešiť problémy , napr. vypratanie z bytu pre neplatenie nájomného, nevýhodné pôžičky, nevysporiadané rodinné vzťahy a domáce násilie, osamelé matky a neplatenie výživného

1.NACHÁDZAM SA V STAVE MATERIÁLNEJ NÚDZE
V stave materiálnej núdze sa nachádzam, ak môj príjem nedosahuje
1,4 násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu,
t. z. 250,49 Eur (platí od 1. júla 2008), a zároveň si využívanie právnych služieb nemôžem zabezpečiť iným svojim majetkom a som sám (nemám manželku alebo nezaopatrené deti). Za príjem sa považuje čistý príjem po odpočítaní zákonného poistného (zdravotné, nemocenské, starobné, invalidné, poistenie v nezamestnanosti). Tento stav je potrebné riadne preukázať dokladmi (napr. od zamestnávateľa, zo Sociálnej poisťovne alebo pošty). Pri hodnotení príjmovej situácie treba spoločne posudzovať aj príjem môjho manžela a nezaopatreného dieťaťa. Stav materiálnej núdze musím spĺňať počas celého konania a keby sa zmenili moje príjmové a majetkové pomery, som povinný ich zmenu písomne oznámiť Centru do 8 dní. Ak mám akékoľvek pochybnosti alebo mi nie je niečo jasné, môžem sa obrátiť na pracovníčky prvého kontaktu.


2.NEJDE O ZREJMÚ BEZÚSPEŠNOSŤ SPORU
Túto skutočnosť posudzujú právnici Centra pričom vychádzajú z hodnotenia dôkazov, ktoré predložím. V prvom rade prihliadajú najmä na zánik môjho práva alebo na premlčanie.


3.HODNOTA SPORU PRESAHUJE HODNOTU MINIMÁLNEJ MZDY USTANOVENEJ NARIADENÍM VLÁDY (v súčasnosti 295,50 Eur)
Táto podmienka sa nevyžaduje v prípadoch, kedy sa hodnota sporu nedá určiť – napr. v konaní o úpravu styku s maloletým dieťaťom, v konaní o určenie výživného, v konaní o ochranu osobnosti, rozvod manželstva, v konaní o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru a i.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Na to, aby mi bol priznaný nárok na poskytovanie právnej pomoci,
musím spĺňať všetky tri podmienky súčasne.
Nestačí len jedna z nich.
Podmienku materiálnej núdze musím spĺňať počas
celého trvania poskytovania právnej pomoci.

CENTRUM POSKYTUJE PRÁVNU POMOC

V občianskoprávnych veciach


Ochrana osobnosti – napr. život, zdravie, česť, dôstojnosť, súkromie, prejavy osobnej povahy
Právne úkony, zastupovanie
Vecné práva – vlastnícke právo, držba, záložné, zádržné právo, vecné bremená
Zodpovednosť za škodu a bezdôvodné obohatenie
Dedenie – zo závetu, zo zákona, vyporiadanie dedičstva
Záväzkové právo – rôzne zmluvné typy použiteľné pre širokú oblasť práva (kúpa nehnuteľnosti, nájomná, poistná zmluva, pôžička, vypožičanie, zmluva o dielo a i.)



V rodinnoprávnych veciach


Manželstvo – rozvod, určenie neplatnosti manželstva
Vyživovacia povinnosť – medzi manželmi, rodičmi a deťmi, ostatnými príbuznými
Náhradná starostlivosť, určenie otcovstva

V pracovnoprávnych veciach


Pracovnoprávny vzťah – medzi zamestnancom a zamestnávateľom
Zodpovednosť za škodu vzniknutú v pracovnoprávnych vzťahoch
Neplatnosť skončenia pracovnoprávneho pomeru

V cezhraničných sporoch aj v obchodnoprávnych veciach


Ide predovšetkým o majetkové postavenie podnikateľov a ich obchodné vzťahy. Pokiaľ ide o vnútroštátne spory týkajúce sa obchodnoprávnych vecí, tak tie do pôsobnosti Centra nepatria.

V azylových veciach



V KTORÝCH VECIACH CENTRUM NEPOSKYTUJE PRÁVNU POMOC?

Právo sociálneho zabezpečenia
Rozhodovanie o štátnych sociálnych dávkach, príspevkoch a dôchodkoch v konaní pred úradmi, priznanie nároku na tieto dávky, zvýšenie dôchodku

Trestné právo
Posudzovanie trestných činov, podávanie trestných oznámení, zastupovanie v trestnom konaní

Správne právo
Štátne občianstvo, zmena mena a priezviska, trvalý pobyt, vybavovanie občianskych preukazov, pasov

Správne súdnictvo
Preskúmavanie zákonnosti rozhodnutí vydaných správnym orgánom okrem azylových vecí


Viac informácií získaš na http://www.legalaid.sk/
fero75
20.06.09,13:41
druhu dceru mam pravoplatne od rozvodu a potom keĎ o ňu matka požiadala tak som ju znova vyhral. Teda je u mňa.
Mladšia o ktorú sa súdim, u psychiatra vyjadrila svoje 3 naj želania, a sú aj v správe psychiatra: 1. aby som nemusela isť k mame, 2. aby si po mňa mama neprišla ,3. aby som mohla isť do školy a nebala sa že si po mňa mam príde.
a aj tak to nepomohlo na sude. Oni sa držia hesla: zabije ju matka? Nie . Tak to ma čas.
odmieta isť k mame. Po telefone sa ako tak rozprávaju ale isť k nej nechce. A mňa sud obháňa že som matke nevydal dcéru, a že som ju povinný vydať. Dokonca vydal paier na odňatie dieťaťa a vôbec ho nezaujíma názor deťaťa. A pritom matka si mohla dcéru viackrát zobrať, no nezobrala ju len kvôli tomu že malá odmieta isť sňou.
Apropo môžu ju nasilu odviesť policajti, pokial ona odmietne? Hoc by aj mali sudne rozhodnutie. Že vraj mame medzinárodná dohovor o právach dieťaťa, a to sa má právo vyjadriť a dospelý so povinný toto vyjadrenie vážne, no zatial som o tom len čítal a a prax je akosi iná.
Xanti
20.06.09,14:02
druhu dceru mam pravoplatne od rozvodu a nedalo sa aj tú mladšiu vysúdiť pri rozvode?kto sa o nu staral kým bola matka na liečení?
Mladšia o ktorú sa súdim, u psychiatra vyjadrila svoje 3 naj želania, a sú aj v správe psychiatra: 1. aby som nemusela isť k mame, 2. aby si po mňa mama neprišla ,3. aby som mohla isť do školy a nebala sa že si po mňa mam príde.
a aj tak to nepomohlo na sude. Oni sa držia hesla: zabije ju matka? Nie . Asi si mysleli, že malá bola ovplyvnená tebou ako otcom a možno aj psychiatrom. Možno naozaj detský list by zavážil viac ... ťažko posúdiť..

vydať. Dokonca vydal paier na odňatie dieťaťa a vôbec ho nezaujíma názor deťaťa. A pritom matka si mohla dcéru viackrát zobrať, no nezobrala ju len kvôli tomu že malá odmieta isť sňou.
Apropo môžu ju nasilu odviesť policajti, pokial ona odmietne? Hoc by aj mali sudne rozhodnutie. Že vraj mame medzinárodná dohovor o právach dieťaťa, a to sa má právo vyjadriť a dospelý so povinný toto vyjadrenie vážne, no zatial som o tom len čítal a a prax je akosi iná. No skúsila by som sa opýtať váženého súdu, kto bude zodpovedný ak dieťa vezmu násilím od teba, a ono ujde a náhodu nedaj boh ju zrazí auto alebo jej niekto ublíži. Či si to vezmú oni na svedomie, ked dieťa vyjadruje svoju vôlu ostať s otcom a sestrou.
Treba bojovať, viem že je to ťažké. Treba asi skúsiť dobrého právnika čo sa venuje týmto veciam a tiež ako som písala, namietať prieťahy v konaní. A skúsiť napísať list na ministerstvo. Držím palec...
iriska
20.06.09,16:23
a máš teda na súde podaný aj riadny návrh alebo len návrhy na predbežné opatrenia?
fero75
20.06.09,17:22
mam podaný návrh už rok a po roku sme sa konečne dostali, že nam určili sudnu znalkyňu.
A čo sa týka , že nebrali vyjadrenie dieťaťa, a že bola ovplyvnená psychatrom, ja som predložil správu dets. psychiatra, detskej psychologičky, vyjadrenie školy, a je aj vyjadrenie ob. uradu.
Podla mňa by im to malo stačiť,alebo su všetci zaujaty?
A staršiu dcéru som dostal pri rozvode nakolko ju maminka vymenila za trochu hnutelneho majetku. A neskôr keď o ňu požiadala sudne, znalci rozhodli že je pre ňu lepšie byť u mňa.
alla66
20.06.09,17:29
skús zavolať na Centrum právnej pomoci, poradia Ti ako ďalej...
iriska
20.06.09,17:38
mam podaný návrh už rok a po roku sme sa konečne dostali, že nam určili sudnu znalkyňu.
A čo sa týka , že nebrali vyjadrenie dieťaťa, a že bola ovplyvnená psychatrom, ja som predložil správu dets. psychiatra, detskej psychologičky, vyjadrenie školy, a je aj vyjadrenie ob. uradu.
Podla mňa by im to malo stačiť,alebo su všetci zaujaty?
A staršiu dcéru som dostal pri rozvode nakolko ju maminka vymenila za trochu hnutelneho majetku. A neskôr keď o ňu požiadala sudne, znalci rozhodli že je pre ňu lepšie byť u mňa.

tak teraz k tomu číslu konania podaj návrh na predbežné opatrenie a uveď tam všetky dôvody ako v pôvodnom návrhu... no, škoda, že takéto "ťahanice" o deti niektorých sudcov niekedy naozaj netankujú a nevedia čo s nimi, tak to len odkladajú a odkladajú. V tomto by možno pomohla špecializácia sudcov na určité veci, lebo ked všetci robia všetko, tak niekedy nestíhajú naštudovať podrobnosti.