hudrisko
20.06.09,14:17
Ahojte, vedeli by ste mi prosim poradit ohladom zmluvnych vztahov s bankou?
Uzatvoril som uverovu zmluvu na spotrebitelsky uver, sucastou zmluvy je poistenie v pripade PN, smrti, invalidite. V zmluve je uvedena presna vyska mesacneho poplatku za poistenie.

Nedavno ma vsak kontaktovala pracovnicka banky s tym, ze mam na uverovom ucte nedoplatok (vraj minusovu hodnotu), pretoze mesacny poplatok za poistenie je asi 2x vyssi ako platim v ramci mesacnej splatky. Ked som sa opytal preco, povedala, ze spravila chybu pri manualnom vypocte, a ze uverovy program stahuje spravnu sumu za poistenie.

Moja otazka znie, je moja zmluva pravoplatna a mozem na jej zaklade prinutit banku akceptovat uvedeny poplatok za poistenie a byt kryty poistenim v plnom rozsahu? Zla vyska poplatku je ocividne sposobena na strane banky.

Dakujem vopred za skoru radu.
Stanislav 1975
20.06.09,12:35
Ahoj,ja osobne si myslim,ze banka je povinna akceptovat ten nizsi poplatok za poistenie.uverova zmluva je schvalena a uzavreta podpisom oboch zmluvnych stran a s pripadnym zvysenim sumy za poistenie musis suhlasit.jedine by mohli vypovedat uver.zmluvu,ale to iba v tom pripade ak je to zakotvene v podmienkach uveru-neviem kedy moze banka tvoj uver bezdovodne vypovedat-treba sa pozriet do zmluvy...
misoft
21.06.09,11:36
Pokiaľ je niečo na papieri, tak to platí! Ak banka urobila chybu, mala sa obrátiť na teba so spôsobmi, ako tento nedostatok odstrániť, alebo uviesť na správnu mieru. Pokiaľ tak neurobila a bez tvojho vedomia by zmenili zmluvné podmienky, je to dôvodom na zrušenie zmluvy, prípadne vyvodenie sankcíí voči banke. Ak však ani toto im nedáva dôvod zrušiť z ich strany zmluvu, nakoľko ty si podmienky zmluvy neporušil a pokiaľ zistili nedostatky z ich strany, nekontaktovali ťa, musia znášať dôsledky vo vlastnej réžii.

Bratia Česi by povedali: Co je psáno, to je dáno! - po našom "Čo je napísané, to platí!"
Chobot
21.06.09,19:18
Ahojte, vedeli by ste mi prosim poradit ohladom zmluvnych vztahov s bankou?
Uzatvoril som uverovu zmluvu na spotrebitelsky uver, sucastou zmluvy je poistenie v pripade PN, smrti, invalidite. V zmluve je uvedena presna vyska mesacneho poplatku za poistenie.

Nedavno ma vsak kontaktovala pracovnicka banky s tym, ze mam na uverovom ucte nedoplatok (vraj minusovu hodnotu), pretoze mesacny poplatok za poistenie je asi 2x vyssi ako platim v ramci mesacnej splatky. Ked som sa opytal preco, povedala, ze spravila chybu pri manualnom vypocte, a ze uverovy program stahuje spravnu sumu za poistenie.

Moja otazka znie, je moja zmluva pravoplatna a mozem na jej zaklade prinutit banku akceptovat uvedeny poplatok za poistenie a byt kryty poistenim v plnom rozsahu? Zla vyska poplatku je ocividne sposobena na strane banky.

Dakujem vopred za skoru radu.

Ešte prípadne upresni:

úverová a poistná zmluva sú jeden dokument, alebo sú to 2 samostatné zmluvy? Dobré by bolo vidieť buď tú poistnú zmluvu, alebo ak je to jedna, tak tú celú. Totiž sa môže stať, že ty si podpisoval len návrh poistnej zmluvy a poisťovňa má právo niekedy (treba si pozrieť vo VPP) navýšiť poistnú sumu (býva to ale väčšinou zo zdravotných dôvodov).
hudrisko
02.07.09,04:53
Ešte prípadne upresni:

úverová a poistná zmluva sú jeden dokument, alebo sú to 2 samostatné zmluvy? Dobré by bolo vidieť buď tú poistnú zmluvu, alebo ak je to jedna, tak tú celú. Totiž sa môže stať, že ty si podpisoval len návrh poistnej zmluvy a poisťovňa má právo niekedy (treba si pozrieť vo VPP) navýšiť poistnú sumu (býva to ale väčšinou zo zdravotných dôvodov).


Ahoj, dakujem za odpoved. Je to jeden dokument, v ktorom sa jasne a explicitne uvadza suma za poistenie po celu dobu cerpania uveru. Exaktna vyska poistneho je uvedena spolu s vetou (parafrazujem) ~ ...ostava po celu dobu nemenna... ~ tato veta je tam niekolko krat spomenuta.

Meni to podla Teba situaciu pls? Podla mna len v moj prospech...
Chobot
02.07.09,09:54
Ahoj, dakujem za odpoved. Je to jeden dokument, v ktorom sa jasne a explicitne uvadza suma za poistenie po celu dobu cerpania uveru. Exaktna vyska poistneho je uvedena spolu s vetou (parafrazujem) ~ ...ostava po celu dobu nemenna... ~ tato veta je tam niekolko krat spomenuta.

Meni to podla Teba situaciu pls? Podla mna len v moj prospech...

Pokiaľ je poistné uvedené v zmluve (v tomto prípade môžeme úverovú zmluvu považovať zároveň aj za poistnú zmluvu), tak poistné uvedené v zmluve je platné a nie si povinný platiť viac, ako je uvedené v zmluve.

Pokiaľ by to bolo chybne vypočítané, mala poisťovňa využiť svoje právo a poistnú zmluvu do 2 mesiacov od uzatvorenia vypovedať a navrhnúť ti novú zmluvu s novým poistným. Pokiaľ tak neurobila do 2 mesiacov, potom už nemôže poistku vypovedať a nemôže žiadať vyššie poistné ako je uvedené v zmluve.

Aký je rozdiel medzi poistným v zmluve a tým, čo od teba požadujú?
FugAn
02.07.09,10:53
V tomto pripade si dostal vela muziky za malo penazi. Len je zaujimave ze poistovna akceptovala taku poistnu zmluvu. Podla mna je rozdiel ktory chyba cisto v rezii banky.
hudrisko
03.07.09,10:02
Pokiaľ je poistné uvedené v zmluve (v tomto prípade môžeme úverovú zmluvu považovať zároveň aj za poistnú zmluvu), tak poistné uvedené v zmluve je platné a nie si povinný platiť viac, ako je uvedené v zmluve.

Pokiaľ by to bolo chybne vypočítané, mala poisťovňa využiť svoje právo a poistnú zmluvu do 2 mesiacov od uzatvorenia vypovedať a navrhnúť ti novú zmluvu s novým poistným. Pokiaľ tak neurobila do 2 mesiacov, potom už nemôže poistku vypovedať a nemôže žiadať vyššie poistné ako je uvedené v zmluve.

Aký je rozdiel medzi poistným v zmluve a tým, čo od teba požadujú?

Pozadovane poistne je asi 2x vyssie, o 2 mesacnej lehote som vobec nevedel - vdaka za info.
Od spomenuteho telefonatu sa mi uz nik neozval, tak som zvedavy ake to bude mat pokracovanie, ak este nejake, tak to sem urcite postnem:)

Dakujem este raz za rady.
Chobot
03.07.09,10:27
Pozadovane poistne je asi 2x vyssie, o 2 mesacnej lehote som vobec nevedel - vdaka za info.
Od spomenuteho telefonatu sa mi uz nik neozval, tak som zvedavy ake to bude mat pokracovanie, ak este nejake, tak to sem urcite postnem:)

Dakujem este raz za rady.

Tie 2 mesiace nie sú povinné, ale väčšinou to v poistných zmluvách je dohodnuté. Vychádza to z § 800 ods. 2 Obč. zákonníka:

(2) Možno tiež dohodnúť, že poistenie môže vypovedať každý z účastníkov do dvoch mesiacov po uzavretí poistnej zmluvy. Výpovedná lehota je osemdenná; jej uplynutím poistenie zanikne.
atka4
03.07.09,10:53
Pozadovane poistne je asi 2x vyssie, o 2 mesacnej lehote som vobec nevedel - vdaka za info.
Od spomenuteho telefonatu sa mi uz nik neozval, tak som zvedavy ake to bude mat pokracovanie, ak este nejake, tak to sem urcite postnem:)

Dakujem este raz za rady.
Podľa môjho názoru "nejaké" telefonické oznámenie pracovníka banky Ti v podstate môže byť"ukradnuté", to n ie je zmluvný akt, ktorý by bol doplnkom - dodatkom k tebou uzavretej zmluve s bankou.
Over si tú 2-mes. výpovednú lehotu a po nej by som sa rozhodne písomne obrátila na banku, prečo ti sťahujú inú sumu, ako je dohodnuté v Zmluve a trvala by som na stronovaní zvýšenej stiahnutej sumy.
(inak aj v obchode platí, že ak je na visačke zlá suma, nižšia, než za akú mal obchodník úmysel predať, musí tovar predať za cenu uvedenú na visačke, aj keď je chybná.)
V Tvojom prípade došlo síce k pochybeniu pracovníčky banky, ale ty nezodpovedáš za chyby oprávnených osôb - štatutárov, prípadne osôb poverených konať v mene spoločnosti (t.j. v tvojom prípade v mene banky konala chybne oprávnená pracovníčka banky).
Ty si uzavrel zmluvu v dobrej viere na základe poskytnutých informácií a konkrétnych údajov, a tú si aj podpísal.
Držím palce.;)
(Tie naše banky nie sú až také chudinky, aby nejakú tu malú stratu, alebo skôr nižší zisk neuniesli. Možno to pôjde na vrub konkrétneho pracovníka banky, ale..........ty si prijal určité podmienky, určité sumy....)

doplnenie:
Občiansky zákonník
§ 20

(1) Právne úkony právnickej osoby vo všetkých veciach robia tí, ktorí sú na to oprávnení zmluvou o zriadení právnickej osoby, zakladacou listinou alebo zákonom (štatutárne orgány).

(2) Za právnickú osobu môžu robiť právne úkony aj iní jej pracovníci alebo členovia, pokiaľ je to určené vo vnútorných predpisoch právnickej osoby alebo je to vzhľadom na ich pracovné zaradenie obvyklé. Ak tieto osoby prekročia svoje oprávnenie, vznikajú práva a povinnosti právnickej osobe, len pokiaľ sa právny úkon týka predmetu činnosti právnickej osoby a len vtedy, ak ide o prekročenie, o ktorom druhý účastník nemohol vedieť.
elli
03.07.09,11:09
Nedavno ma vsak kontaktovala pracovnicka banky s tym, ze mam na uverovom ucte nedoplatok (vraj minusovu hodnotu), pretoze mesacny poplatok za poistenie je asi 2x vyssi ako platim v ramci mesacnej splatky. Ked som sa opytal preco, povedala, ze spravila chybu pri manualnom vypocte, a ze uverovy program stahuje spravnu sumu za poistenie.

Moja otazka znie, je moja zmluva pravoplatna a mozem na jej zaklade prinutit banku akceptovat uvedeny poplatok za poistenie a byt kryty poistenim v plnom rozsahu? Zla vyska poplatku je ocividne sposobena na strane banky.

Dakujem vopred za skoru radu.[/QUOTE]

Okrem toho, co pise Chobot, by som ziadala banku o vysvetlenie poplatku, ktory TI nad ramec dohodnutej sumy stahuje z uctu. Banka ma inkasne opravnenie vyhradne k zmluvne dohodnutym sumam, plus poplatkom podla sadzobnika banky, bez ohladu na to, ako maju nastaveny system.
Ak nepochodis v banke, obrat sa priamo na Cernu ako bankoveho ombudsmana.