superg
21.06.09,08:12
Prosím o radu. Dopočula som sa, že keď je žena SZČO,nemože poberať rodičovský príspevok,resp.je krátený.
Moj prípad: Do apríla 2008 som pracovala ako zamestnanec v jednej firme a zároveň som vykonávala činnosť sprostredkovateľa poistenia(nemám ani živnosť,len povolenie na činnosť pre jednu poisťovňu). Od apríla do októbra som poberala materskú a zároveň mi chodili následné provízie z poisťovne. Od októbra poberám rodičovský príspevok v plnej výške a naďalej vykonávam činnosť sprostredkovateľa poistenia.
Zaujímalo by ma, či aj na moj prípad sa vzťahuje to,že podľa zákona môžem poberať len krátený rodičovský príspevok?:eek: Veď ja som vlastne stále doma s dieťaťom, len poberám následné provízie za obchody,ktoré som zrealizovala ešte pred rokmi. A v prvom rade som predsa vedená stále ako zamestnanec, poisťovanie vykonávam len na "prilepšenie".
Ak náhodou predsa na moj prípad platí to,že by som nemala poberať rod.príspevok v plnej výške, musím ho teda vrátiť? Alebo môžem vrátiť aj provízie poisťovni(pretože môj príjem z poisťovne je fakt len symbolický, približne polovica rod.príspevku)?:(
Za každú radu budem veľmi vďačná,naozaj potrebujem súrne poradiť. Ďakujem pekne.
petra.foltanova
21.06.09,06:33
este nemozem vkladat linky, no ked som do googlu zadala "rodicovsky prispevok", tak ma poslalo na stranku MPSVR SR/Rodicovsky prispevok...

nasla som tam nasledovne...

rodic (okrem tych standardnych podmienok) ma narok na vyplacanie rodicovskeho prispevku, ak je SZCO a ma pozastavenu zivnost... zaroven vyclenuju, ze pre nich je zarobkova cinnost ta, ktora podlieha dani z prijmu, cize, pokial viem, aj Vasa cinnost...

dalej pisu, ze ak bol prispevok vyplacany v nespravnej vyske - v tomto pripade vyssej, je potrebne ho vratit, alebo Vam ho strhnu z nasledujucich davok...

neviem, ci system vo Vasej poistovni umoznuje vratit provizie priznane za spatne vykony.... no ak aj budete bez prijmu z tejto poistovne, budete zrejme bez odhlaseni ako sprostredkovatel stale vedena ako sprostredkovatel a tym padom by to veci neriesilo...

(nevravim, ze je to 100% spravna odpoved, no viac podrobnosti by Vam urcite povedali na UPSVAR... v kazdom pripade si myslim, ze zhruba takto to bude)
Jana Motyčková
21.06.09,07:20
Ak dobre viem, tak ak pobráš RP od minulého roku, tak sa posudzuješ ešte podľa starých zákoanov, t.j. máš nárok na RP, aj keď máš živnosť. Len ak by ti nárok na RP vznikol až tento rok, bol by nižší.
Adula
21.06.09,08:06
Ja tiež mám živnosť, a do mája tohto roku som poberala rodišovský príspevok v max.výške. Podľa starého zákona sa to mohlo, tento rok to tak už nieje.
brčko
21.06.09,11:10
tak pozerám, že si zadala otázku aj tému 2x. Odpovedala som ti v tom druhom:
http://www.porada.sk/t114235-zamestnanec-szco-rodicovsky-prispevok.html

a tu je moja odpoved z témy vyššie uvedenej:

Tak máš šťastie. Nárok na RP máš.

Ak tomu dobre rozumiem, tak poberáš RP od cca 11/08. Takže v takom prípade sa na teba vzťahuje prechodné ustanovenia. Aj ked máš aktívnu živnosť, t.j. podla zákona o RP si zárobkovo činná (len ak máš zrušenú alebo prerušenú živnosť, za zárobkovo činnú sa nepovažuješ), máš nárok na RP.

Ak by si teroreticky poberala materské do 31.12.08 a RP začala poberať až od 1.1.09, tak v takom prípade by si nemala na RP nárok, len na príspevok na starostlivost o dieťa (PnSoD), t.j. ako píšeš znížený, t.j. PnSoD je len 25% z výšky RP. Je jedno, či zarábaš 100,- , 1.000.000,- alebo nula eur. Ide o to, že máš aktívnu živnosť a si teda podla zákona o RP zárobkovo činná ! NO teba sa toto netýka.

Takže ešte si to stihla.