adrika
27.07.05,14:05
Ahojte, ako je to s vyplatením daňového bonusu ak:

-manželka je nezamestnaná - od 01-07/2005, od 1.8.2005 bude SZČO a
-manžel je zamestnaný, poberá min. mzdu-teda daň zo mzdy mu nevychádza, iný príjem nemá
Stačí, ak manžel požiada o vyplatenie daň. bonusu naraz za r. 2005 v roč.zúčt. dane na začiatku r. 2006 ? T.j. 8x400,- a 4x 450,- Sk na jedno dieťa ? Ak áno, aký je postup pri žiadosti o vyplatenie ?
Možno už odpoveď na moju otázku sa tu niekde nachádza, ale nenašla som. Veľmi pekne Ďakujem
Jana Motyčková
27.07.05,12:23
Lepšie bude, keď si DB uplatní mesačne od 7/2005 a v ročnom zúčtovaní požiada len o doplatenie za 1-6/2005.
poruba
27.07.05,12:27
Pokiaľ si dobre pamätám, v daňovom priznaní je riadok, do ktoré sa vypíše výška daňového bonusu vyplateného zamestnávateľom a riadok, do ktorého sa vypíše výška daň. bonusu, ktorý má vyplatiť daň. úrad. Na konci daň. priznania je kolonka - žiadosť o vyplatenie bonusu, ktorá sa vypíše - koľko a ako má daň. úrad vyplatiť daňovníkovi.
Tak to bolo za rok 2004.Aké budú výkazy za rok 2005 neviem, ale hádam sa moc nezmení.Takže sa s tým ešte netráp, uvidíš v marci...
Maňaska
27.07.05,12:35
Ahojte, ako je to s vyplatením daňového bonusu ak:

-manželka je nezamestnaná - od 01-07/2005, od 1.8.2005 bude SZČO a
-manžel je zamestnaný, poberá min. mzdu-teda daň zo mzdy mu nevychádza, iný príjem nemá
Stačí, ak manžel požiada o vyplatenie daň. bonusu naraz za r. 2005 v roč.zúčt. dane na začiatku r. 2006 ? T.j. 8x400,- a 4x 450,- Sk na jedno dieťa ? Ak áno, aký je postup pri žiadosti o vyplatenie ?
Možno už odpoveď na moju otázku sa tu niekde nachádza, ale nenašla som. Veľmi pekne Ďakujem
Predpokladám, že manžel je zamestnaný celý rok. Ak je manžel zamestnaný a vo vyhlásení má uvedené, že si uplatňuje daňový bonus - v prípade, že dosiahne mzdu rovnajúcu sa polovičke min. mzdy má nárok na daňový bonus a zamestnávateľ je povinný mu ho vyplatiť v tom mesiaci. Nezáleží na tom, že jemu daň nevychádza. Daňový bonus mu zamestnávateľ doplatí. Alebo mi niečo ušlo?
adrika
27.07.05,12:55
Problém je v tom, že zamestnanec a zamestnávateľ je tá istá osoba. A o vyplatenie bonusu zatiaľ nepožiadal. Ako to čo najjednoduchšie dať do poriadku ? Je to podmienka, že musí byž vyplácaný mesačne ?
endrju
27.07.05,14:02
Problém je v tom, že zamestnanec a zamestnávateľ je tá istá osoba. A o vyplatenie bonusu zatiaľ nepožiadal. Ako to čo najjednoduchšie dať do poriadku ? Je to podmienka, že musí byž vyplácaný mesačne ? Lepšie je vyplácať priebežne. Ak náhodou za celý rok nebude splnená podmienka minimálneho príjmu (1/2 minimálnej mzdy), vyplatený bonus nie je možné zobrať späť za tie mesiace, počas ktorých bola splnená podmienka na výplatu bonusu.
Požiadať o vyplácanie bonusu treba podpísaním vyhlásenia.
Mesačne sa nemusí vyplácať. Môže byť v tých mesiacoch, keď mu to vychádza. Na vyplatenie v akutálnom mesiaci stačí polovica minimálnej mzdy. Výška dane pri zamestnancoch nie je podmienkou. "Kúskované" vyplácanie musí byť však sprevádzané patričnými záznamami vo vyhlásení.
Nevyplatené mesiace doriešiť pri ročnom zúčtovaní.

Toto je veľmi stručný "abstract" §§ 33, 36 a 37 zákona 595/2003 o dani z príjmu. Dúfam, že napriek tomu je dosť prehľadný a pomôže pri orientácii. Ak som niečo uviedol nesprávne, prosím, opravte ma.
Maňaska
27.07.05,14:23
Problém je v tom, že zamestnanec a zamestnávateľ je tá istá osoba. A o vyplatenie bonusu zatiaľ nepožiadal. Ako to čo najjednoduchšie dať do poriadku ? Je to podmienka, že musí byž vyplácaný mesačne ?
Nič netreba dávať do poriadku, je v tom poriadok. Ak nemá doteraz vo Vyhlásení uvedené že si uplatnuje nárok na daňový bonus - nemuseli ste sa s daňovým bonusom zapodievať. Ak v júli doplní vyhlásenie, že si uplatnuje daňový bonus, začnete daňový bonus od júla vyplácať za dodržania podmienok uvedených v zákone o dani z príjmu. Daňový bonus za 1.- 6.2005 si uplatní v Žiadosti o ročné zúčtovanie dane.
Prečo si doteraz neuplatňoval daňový bonus ani on ani manželka? Pretože z textu vyplýva, že si neuplatnili nárok obaja.
adrika
28.07.05,06:41
Áno, je to tak - ani jeden z nich si neuplatnili nárok - pretože im niekto poradil, že to stačí v roč. zúčtovaní za r. 2005. Len som si chcela overiť, či sa to takto dá.Ďakujem veľmi pekne za vaše názory.