MARTIN66
21.06.09,19:01
Dobrý deň. Chcel by som poprosiť o radu so základmi pod záhradný domček. Takže bude to záhradný domček o rozmeroch 5x6 m a zaujíma ma či mi stačia základové pásy do hlbky 0,5 m, široké 0,4 m a aký betón by som mal do základov použiť.
Miloš Mičega - CIMOM TN
21.06.09,17:15
Dobrý deň. Chcel by som poprosiť o radu so základmi pod záhradný domček. Takže bude to záhradný domček o rozmeroch 5x6 m a zaujíma ma či mi stačia základové pásy do hlbky 0,5 m, široké 0,4 m a aký betón by som mal do základov použiť.


Šírka je závislá od obvodového muriiva, resp. od obvodovej konštrukcie.

Hĺbka je málo. Minimálne treba ísť do zámrznej hĺbky. Pre väčšinu územia SR je to 800 mm. Neterba to podceňovať. Podmočená zemina môže zamrznúäť až do tých 800 mm. Pri plytkých základoch môže dôjsť k deštrukcii základov, resp. podkladného betónu.

Bavíme sa o klasickej zemine (źiadny extrém).

Mimochodom pri takýchto otázkach mám jeden názor. Na takéto riešenia máte projektanta, stavebný dozor, alebo iného odborníka v oblasti. Ja napríklad nerobím účtovníctvo, neopravujem autá a pod., tak idem za tými, čo to vedia a robia stým. :)



CIMOM
AnnaZam
21.06.09,17:24
presah základov by mal byť aspoň 100 mm, podľa spôsobu riešenia stavby nad terénom.
Inak s tou hĺbkou je to tak, aspoň 800 mm, vo Vysokých Tatrách a ostatných obdobných oblastiach min. 1000 mm.
220870
21.06.09,18:41
Ak chcete stavať záhradný domček na betónových základoch ,tak potrebujete stavebné povolenie. stavebné povolenie vám vydajú len na základe stavebných plánov.Takže to nájdete v stavebných plánoch , ktoré si budete musieť dať urobiť.
ascari
23.06.09,10:06
Podľa mňa nepotrebuje stavebné povolenie ale len ohlásenie drobnej stavby na obci (meste). Ak som to dobre pochopil tak ide stavať záhradný domček čiže niečo ako altánok ale trochu väčšie.
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.06.09,10:44
Podľa mňa nepotrebuje stavebné povolenie ale len ohlásenie drobnej stavby na obci (meste). Ak som to dobre pochopil tak ide stavať záhradný domček čiže niečo ako altánok ale trochu väčšie.

Ak je to samostatná stavba na pozemku, teda nie je doplnkovou stavbou k hlavnej stavbe nemôže sa jednať o drobnú stavbu.

Doplnková funkcia k hlavnej stavbe je základnýmn predpokladom pre drobnú stavbu až potom nastupouje predpoklad ako do 25 m2 a pod. podľa § 139b ods. 6 SZ.

Drobné stavby sú definované aj v ods. 7, oplotenie, prípojky a pod. U týchto stavieb neplatí, že musia tvoriť doplnkovú funkciu.

CIMOM
bupi
23.06.09,19:40
Hlavne treba mysliet na to, aka bude podesta velka oproti celemu drevenemu domceku. Ak bude presahovat viac ako strecha, bude zatekat dovnutra. Treba mysliet aj na dazd a to Ti ti, ktori budu domcek montovat neprezradia.:mad: