pánkoj
21.06.09,21:21
Dobrý deň,
môžte mi prosím poradiť v nasledovnom?
Mám živnosť v Rakúsku, kde rodina za mňa platí odvody do soc. i zdrav. poisťovne. Popritom som si založila živnosť i na Slovensku. Mám povinnosť platiť odvody do zdravotky aj na Slovensku? Do sociálky vraj netreba.
Ďakujem za odpoveď.
u.erika
21.06.09,19:31
Dobrý deň,
môžte mi prosím poradiť v nasledovnom?
Mám živnosť v Rakúsku, kde rodina za mňa platí odvody do soc. i zdrav. poisťovne. Popritom som si založila živnosť i na Slovensku. Mám povinnosť platiť odvody do zdravotky aj na Slovensku? Do sociálky vraj netreba.
Ďakujem za odpoveď.
Áno, máš.
Do SP až od júla 2010 podľa príjmov z podnikania na Slovensku
pánkoj
22.06.09,17:39
A ako je to, keď budem na PN. Bude mi platená nemocenská. Treba niečo predložiť SP?
Ďakujem za odpoveď.
Lianka
22.06.09,17:43
DRUHÝ DIEL
Nemocenské

Podmienky nároku na nemocenské

§ 33

(1) Zamestnanec a povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba majú nárok na nemocenské, ak boli pre chorobu alebo úraz uznaní za dočasne práceneschopných na výkon zárobkovej činnosti alebo im bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) (ďalej len "dočasná pracovná neschopnosť"). (Pozn. za predpokladu, ze si plati SP)

(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#33
Andyke
22.06.09,18:31