nika.sum
22.06.09,07:47
Dobry den, mam firmu ktora nema ziadnych zamestnancov, potrebovala by vsak obcas prace od FO - nepodnikatela, opravy na aute a samozrejme mu legalne zaplatit. Ako by ste to riesili, kedze to je nepravidelna praca. Ta FO je riadne zamestnana. Myslela som na prikaznu zmluvu. Majitel firmy by to chcel pokial mozno tak aby nemusel mat starosti s vykazmi a inymi odvodmi, lebo naozaj je to obcasna praca.
Tweety
22.06.09,05:59
Dobry den, mam firmu ktora nema ziadnych zamestnancov, potrebovala by vsak obcas prace od FO - nepodnikatela, opravy na aute a samozrejme mu legalne zaplatit. Ako by ste to riesili, kedze to je nepravidelna praca. Ta FO je riadne zamestnana. Myslela som na prikaznu zmluvu. Majitel firmy by to chcel pokial mozno tak aby nemusel mat starosti s vykazmi a inymi odvodmi, lebo naozaj je to obcasna praca.
Podľa ZP to môžete riešiť DoVP, alebo DoPČ. Zamestnáv. odvádza len do SP, a to G - 0,25% a ÚP 0,8%.
nika.sum
22.06.09,09:53
Podľa ZP to môžete riešiť DoVP, alebo DoPČ. Zamestnáv. odvádza len do SP, a to G - 0,25% a ÚP 0,8%.

Toto viem, len uz ho musi prihlasit do poistovne, musi sa aj firma prihlasit ako zamestnavatel a posielat vykazy....A pritom to moze byt tak, ze urobi opravu 1x za dva-tri mesiace, mozno ani to nie. Preto som chcela vediet, ci sa neda nieco take pouzit ako prikazna zmluva ....
Marína
22.06.09,11:48
Nika, opravy automobilov spadajú pod remeselné živnosti(sk. 103, kmeňová činnosť 7, odbor a kód 2466 2 09 - mechanik opravár – cestné motorové vozidlá alebo 2451 2 - automechanik). Nemyslím, že je vhodné na túto činnosť uzatvoriť dohodu s hociktorou fyzickou osobou.
nika.sum
22.06.09,12:59
Aby som tento pripad spravne objasnila, je to firma dvoch manzelov a toto je vlastne otec manzelky. Pravdepodobne je vyuceny v tomto odbore. Je riadne zamestnany....Ide naozaj o prace, ktore vykona a oni by mu to chceli zaplatit. Nie je to kratenie dani ani nic podobne, je jasne ze z toho prijmu sa bude musiet odviest dan.
Marína
22.06.09,13:07
Myslím, že by bola vhodná aj zmluva o dielo podľa § 631 a nasl. Obč. zákonníka alebo §§ 536-556 Obch. zákonníka.
nika.sum
22.06.09,19:08
Myslím, že by bola vhodná aj zmluva o dielo podľa § 631 a nasl. Obč. zákonníka alebo §§ 536-556 Obch. zákonníka.

To by potom asi bolo vzdy spravit pri kazdej takej oprave zmluvu vsak? To by bolo v pohode. Ako je to s takymito zmluvami a odvodmi do ZP?
Lianka
22.06.09,19:18
A co tak DoPC uzavreta na dlhsi cas. Mzdu by dostaval podla skutocne odpracovanych hodin v danom mesiaci. Prihlasila by si ho len na zaciatku a odhlasila na konci.
nika.sum
22.06.09,20:28
Len pri takejto dohode treba podavat mesacne vykazy a tomuto sa chceli vyhnut. Radsej by som to riesila nejakou prikaznou zmluvou alebo podobne, proste nejakou obc.zmluvou, len som chcela vediet, ci by v tom nemohol byt problem. Niekedy v minulosti som videla v odbor.literature priklad na prikaznu zmluvu na opratovanie, tak myslim ze aj toto by mohlo byt nie? Len ako je to potom s SP a ZP?
Marína
22.06.09,22:14
Príkaznou zmluvou by som to osobne neriešila, pretože ....

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Otázka
[I]Kedy je možné uzatvoriť príkaznú zmluvu a za akých podmienok?
Odpoveď
Príkaznú zmluvu je možné uzavrieť medzi príkazcom a príkazníkom v prípade, že príkazca potrebuje obstarať nejakú vec alebo vykonať inú činnosť. Môže ísť o hocijakú vec (napríklad obstaranie určitého predmetu, ktorý chce príkazca kúpiť). Môže ísť aj o určitú činnosť, napríklad činnosť advokáta, daňového poradcu , ktorý príkazcu zastupuje alebo vybavuje pre neho daňové poradenstvo). Podmienkou však je, že ide o tzv. priame zastupovanie, čo znamená, že príkazník vystupuje vždy v mene príkazcu a na jeho účet.
Zmluva sa môže uzavrieť v ústnej forme, alebo aj v písomnej forme. Medzi stranami vždy musí dôjsť k dohode o predmete príkazu (napr. vykonanie ročného zúčtovania poistného, zastupovanie príkazcu buď v jednom konkrétnom spore alebo vo všetkých sporoch).
Medzi stranami sa musí dohodnúť odmena. V niektorých prípadoch, napr. zastupovanie príkazcu advokátom, je poskytnutie odmeny obvyklé a vyplýva z právnej úpravy ( vyhl.č. 655/2002 Z.z.). V tomto prípade stačí podpísanie plnomocenstva príkazcom a príkazníkovi už týmto aktom vzniká právo na odmenu. Ak nie je dohodnutá iná, tak platí tarifná odmena. Vhodnejšie je však pravidlá odmeňovania dohodnúť. Inak platí, že príkazca je povinný uhradiť odmenu príkazníkovi, len ak bola dohodnutá alebo je obvyklá. Prípad obvyklej odmeny vyplýva z povolania príkazníka.
Nie je daná zodpovednosť príkazníka za dosiahnutie výsledku príkaznej zmluvy. Príkazníkovi vzniká právo na odmenu, ak vykonal pre príkazcu určitú činnosť, ktorá bola predmetom zmluvy alebo obstaral nejakú vec.
V obchodno-záväzkových vzťahoch je rovnakým typom zmluvy mandátna zmluva § 566 Obchodného zákonníka, ktorá sa uzaviera v prípadoch obstarania veci alebo inej činnosti medzi podnikateľmi. Fyzická osoba - nepodnikateľ sa môže dohodnúť podľa § 262 Obchodného zákonníka, že sa medzi nimi uzavrie mandátna zmluva. Nemá to však žiadny právny dopad.

zdroj: Verlag Dashofer
nika.sum
23.06.09,09:39
Preto som myslela na tu prikaznu, ze som tiez videla ako vzor v nejakej odbornej lit. (uz si nepamatam co to bolo) prikaznu zmluvu na upratovanie.... Ja by som potrebovala, aby sa co sa tyka dane z prijmu legalne vyplatila odmena za vykonanu pracu, aby si to aj firma mohla dat ako naklad....musim pozriet blizsie na tu mandatnu zmluvu. Zatial Vam velmi pekne vsetkym dakujem za snahu mi pomoct a vsetky rady....
nika.sum
23.06.09,19:11
Pozerala som este prispevky k prikaznej zmluve tu na porade. Nazory su rozne. Ja si myslim, ze na tento pripad by prikazna zmluva bola mozna. Nejde totiz o cinnost ktoru bude vykonavat pravidelne. Ak by sa raz za cas pokazilo auto a firma by spisala prikaznu zmluvu na vykonanie opravy, nemoze ist predsa o zavislu cinnost ked prikaznik by to spravil vtedy ked mu to vyhovuje a na mieste ktore jemu vyhovuje....Co myslite? Ja viem, ze som uz otravna, ale proste sa mi nezda, ze by museli spisovat dohodu o vykonani prace, ked je dost mozne, ze to spravi 3-4x do roka.
Dáša_
23.06.09,19:28
ja si myslím, že práve toto je činnosť, ktorá môže byť riešená príkaznou zmluvou.

Pridám citáciu sama seba :D

http://www.porada.sk/1011476-post65.html

len ide o to, aby to nebola pravidelná činnosť, aby to bolo vykonávané samostatne, podľa možnosti vlastnými prostriedkami
nika.sum
24.06.09,04:38
Tak prave takto som to myslela. A ako je to s odvodmi do ZP popripade SP, ak ide o zamestnaneho cloveka? Predpokladam, ze by sa to nemalo tykat ZP a SP.