maruška123
22.06.09,08:28
Čaute poraďáci,

neviete náhodou, či zdravotníckemu zariadeniu vyplýva povinnosť ( ak áno, tak z čoho ) pri ošetrovaní pacienta, ktorý mal úraz po príchode pacienta do zdravotníckeho zariadenia vykonať krvnú skúšku na alkohol? Ďakujem.
Antea
22.06.09,06:51
Čaute poraďáci,

neviete náhodou, či zdravotníckemu zariadeniu vyplýva povinnosť ( ak áno, tak z čoho ) pri ošetrovaní pacienta, ktorý mal úraz po príchode pacienta do zdravotníckeho zariadenia vykonať krvnú skúšku na alkohol? Ďakujem.
Treba požiadať zdravotnícke zariadenie o odber krvi na skúšku alkoholu. Mali sme taký prípad, nepožiadali sme, nemohli sme sa brániť.
Stanislav 1975
22.06.09,06:54
Čaute poraďáci,

neviete náhodou, či zdravotníckemu zariadeniu vyplýva povinnosť ( ak áno, tak z čoho ) pri ošetrovaní pacienta, ktorý mal úraz po príchode pacienta do zdravotníckeho zariadenia vykonať krvnú skúšku na alkohol? Ďakujem.
Podľa mňa zdravotníckému zariadeniu nevyplýva žiadna povinnosť samým od seba vykonať krvnú skúšku- sú podľa mňa povinný sa pokúsiť o to pri požiadaní policajtami, a prípadne aj pri požiadaní samotným pacientom...
Stanislav 1975
22.06.09,06:55
Treba požiadať zdravotnícke zariadenie o odber krvi na skúšku alkoholu. Mali sme taký prípad, nepožiadali sme, nemohli sme sa brániť.
samozrejme, že na to musí dať súhlas samotný pacient...-bez neho určite nie...
maruška123
22.06.09,07:16
tak to ste ma teda nepotešili, ja som si myslela, že nato existuje nejaká smernica, ktorá túto povinnosť ukladá
Stanislav 1975
22.06.09,07:20
tak to ste ma teda nepotešili, ja som si myslela, že nato existuje nejaká smernica, ktorá túto povinnosť ukladá
Nie nie-za normálnych okolností neexistuje takáto povinnosť- ja keď si rozbijem hlavu a dojdem na pohotovosť, tak mi nebudú robiť test na alkohol- samozrejme ak o to nepožiadam...
Niečo iné je to pri dramatických situáciach( tragicka dopr. nehoda a pod.),tam sa to robí na žiadosť polície...
maruška123
22.06.09,07:32
z toho mi teda vyplýva, že ak sa stane prac. úraz tak pri prevoze zamestnanca do nemocnice, musí o to požiadať zamestnávateľ
maruška123
22.06.09,07:34
ešte ma napadla jedna otázka, existuje nejaká smernica na to, akými alkohol testermi ( aký druh resp. značka. )môže zamestnávateľ zisťovať alkohol v krvi u zamestnancov, v zákonoch som nič nenašla, len to že zamestnávateľ má nato právo
Stanislav 1975
22.06.09,07:35
z toho mi teda vyplýva, že ak sa stane prac. úraz tak pri prevoze zamestnanca do nemocnice, musí o to požiadať zamestnávateľ
áno, ale s tým, že ak zamestnanec nebude súhlasiť, tak výsledok vám nemožu povedať- je to totiž súčasť lekárského tajomstva...
Stanislav 1975
22.06.09,07:37
ešte ma napadla jedna otázka, existuje nejaká smernica na to, akými alkohol testermi ( aký druh resp. značka. )môže zamestnávateľ zisťovať alkohol v krvi u zamestnancov, v zákonoch som nič nenašla, len to že zamestnávateľ má nato právo
Toto neviem presne , ale myslím si, že so všetkými oficiálnymi testermi( schválenými na používanie)
polesko
23.06.09,20:05
Zbytočne tu polemizujete.

Podľa zákona 124/2006 Z.z. je povinnosťou zamestnávateľa zistiť požitie alkoholu alebo iných látok u poraneného. Nezistíte alkohol - dostanene od Inšpektorátu práce pokutu a dokazujete svoju spoluúčasť na pracovnom úraze. Ja osobne požadujem odber krvi na alkohol, omamné prostriedky a lieky - síce to stojí pár tisíc (SK) ale už nás to ako firmu odbremenilo od viacerých prípadov, kde sa zistili tieto látky a poškodený si REGRES platil sám. Je to na Vás, či ušetríte pár korún alebo zaplatíte tisíce pri dokázaní spoluviny. Prepáčte mi že stále počítam v Slovenských korunách, ale € mi nejak nejde na chuť.
karol.za
23.06.09,20:52
áno, ale s tým, že ak zamestnanec nebude súhlasiť, tak výsledok vám nemožu povedať- je to totiž súčasť lekárského tajomstva...
trošku ťa poopravím,z priloženého tlačivka je jasné,že nezáleží na zamestnancovi a ani to nieje lekárske tajomstvo
samozrejme ak zamestnanec súhlasí s odberom krvi na zistenie alkoholu,samozrejme zamestnávateľ musí požiadať o vykonanie tejto skúšky,rzls si samozrejme zapíše meno toho kto o skúšku požiadal
zamestnanec by nemal mať dôvod odmietnúť vykonanie tejto skúšky,teda ak zdravotný stav mu to dovoľuje,/iné zdravotné problémy ako úraz/ myslím si že keby odmietol bez udania dôvodu a bol ,, na mol,, tak by to lekár v správe uviedol
s pozdravom karol
:):):):):)
evula0
24.06.09,06:03
Zamestnávateľ má povinnosť nielen pri pracovnom úraze ale aj preventívne alebo pri podozrení zisťovať požitie resp. prácu pod vplyvom alkoholu.Je dobré,ak pre spôsob vykonávania má spracovaný interný predpis. V pracovnom poriadku by mal mať pre možnosti postihu uvedené zistenie alkoholu ako závažné porušenie pracovnej disciplíny s možnosťou okamžitého ukončenia pracovného pomeru(v zmysle zák.práce).Takisto odmietnutie vyšetrenia je závažným por.prac.disc. V internom predpise by mal byť uvedený postup pre vedúcich zamestnancov. Orientačnú dychovú skúšku môžte urobiť akýmkoľvek testerom, ale ak nie je preukázateľne kalibrovaný, je najlepšie dať podpísať pozitívnemu zamestnancovi záznam o uznaní požitia alkoholu bez uvedenia promile. Ak to nie je ochotný podpísať(priznanie o požití alebo práci pod vplyvom alkoholu), musí mu zamestnávateľ dať urobiť krvnú skúšku(tá právne obstojí), inak si nesplnil povinnosť pri podozrení(to vzniklo po výsledku orientačnej dychovej skúšky) a v prípade následného úrazu má zamestnávateľ veľký problém.
Stanislav 1975
24.06.09,06:08
trošku ťa poopravím,z priloženého tlačivka je jasné,že nezáleží na zamestnancovi a ani to nieje lekárske tajomstvo
samozrejme ak zamestnanec súhlasí s odberom krvi na zistenie alkoholu,samozrejme zamestnávateľ musí požiadať o vykonanie tejto skúšky,rzls si samozrejme zapíše meno toho kto o skúšku požiadal
zamestnanec by nemal mať dôvod odmietnúť vykonanie tejto skúšky,teda ak zdravotný stav mu to dovoľuje,/iné zdravotné problémy ako úraz/ myslím si že keby odmietol bez udania dôvodu a bol ,, na mol,, tak by to lekár v správe uviedol
s pozdravom karol
:):):):):)
No karol neviem, ale ja si myslím, že ak ošetrujú úraz a popritom mu zoberú krv-tak všetky výsledky z toho vyšetrenia sú lekárským tajomstvom...
Stanislav 1975
24.06.09,06:09
No karol neviem, ale ja si myslím, že ak ošetrujú úraz a popritom mu zoberú krv-tak všetky výsledky z toho vyšetrenia sú lekárským tajomstvom...
Opýtam sa kamošky,lekárky a dám vedieť...:)
Ale keby si mal pravdu, to by ma až mrazilo, že niekto sa može informovať bez mojho úrazu ohladne mojho ošetrenia, to hádam nie...
evula0
24.06.09,07:33
No karol neviem, ale ja si myslím, že ak ošetrujú úraz a popritom mu zoberú krv-tak všetky výsledky z toho vyšetrenia sú lekárským tajomstvom...

Prítomnosť alkoholu zisťovaná pri pracovnom úraze na požiadanie zamestnávateľa alebo polície nie je zdravotný stav ale možná príčina, ktorú je potrebné zistiť pre posúdenie zodpovednosti a odškodnenia. V prípade zamestnávateľa je to z jeho strany uhrádzaný výkon. Poškodený je povinný ho umožniť, ak to dovoľuje jeho zdravotný stav. Pri odmietnutí
sú možné postihy v zmysle všeobecnezáväzných predpisov vačšinou horšie(zavinenie autonehody,odškodnenie,..)