Bebetka84
22.06.09,08:47
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. V našej firme došlo ku škodám vo výrobe spôsobených poklesom napätie elektrickej energie, pričom nám vznikli tieto straty:

1.)Strata na kvalite výrobku, ktorý bol následne preradený z kategóre 1.kvality do 2.kvality.

2.)Strata na množstve, čiže sme vyrobili menej ako by sme vyrobili keby k poklesu el. energie nedošlo.

3.)Strata spôsobená poškodením častí stroja, ktoré sme museli vymeniť. Tie časti sa pôvodne účtovali na 501 - do spotreby

Ako by ste účtovali jednotlivé prípady?
Hlavne mám problém s množstevnou stratou, je potrebné účtovať o ušlom zisku? A ako?

Prosím Vás veľmi pekne o radu a vopred ďakujem za každý príspevok.
Bea
mudroš
14.07.09,14:07
Pdľa mňa o uvedených škodách sa nebude vôbec účtovať (iba ak vo vnútropodnikovom alebo manažérskom účtovníctve).
Pre účely účtovníctva je škoda definovaná v § 26 ods. 6 zákona o účtovníctve. V zásade ide iba o neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenia alebo stratu majetku účtovnej jednotky.

To je niečo iné, ako pojem škody pre účely obchodného alebo občianskeho zákonníka. Tam navyše nie je žiadna presná definícia škody.

Takže Vám vznikla škoda v zmysle obchodného práva, ale asi sa o nej nebude osobitne účtovať. Vo výsledku hospodárenia sa to však aj tak prejaví.
Napríklad v nižšších tržbách za výrobyky zníženej kvality, zvýšení nákladov na opravy, znížení výroby a tým aj výnosov a podobne.
Bebetka84
03.08.09,08:26
Ďakujem za odpoveď aj ja som dospela k tomu istému :)


Bea