vikuš
22.06.09,09:49
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ak mám príjmový pokladničný doklad podpísaný aj s pečiatkou a s textom úhr.fa č.5, ale danú faktúru nemám - berie sa to ako nejaký doklad, alebo bez faktúry to nemá hodnotu? Ešte by som potrebovala vedieť ak som vystavila fa. a nie je tam uvedená suma v SKK a úhrada fa. je v hotovosti a ani na ppd nie je suma SKK je to veľký problém? Ďakujem za každú radu
grammatika
22.06.09,07:52
Faktúru č.5potrebuješ, inak Ti je PPD na nič.

Ak si vystavila Fa a PPD bez SK občanovi a nie podnikateľovi, tak by si to mala opraviť, ak si to vystavila podnikateľovi, tak duálne nemusí byť (ale odporúča sa)
Tweety
22.06.09,07:52
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ak mám príjmový pokladničný doklad podpísaný aj s pečiatkou a s textom úhr.fa č.5, ale danú faktúru nemám - berie sa to ako nejaký doklad PPD je iba dokladom o jej úhrade, potrebuješ aj samotnú faktúru, , alebo bez faktúry to nemá hodnotu? Ešte by som potrebovala vedieť ak som vystavila fa. a nie je tam uvedená suma v SKK a úhrada fa. je v hotovosti a ani na ppd nie je suma SKK je to veľký problém? Ďakujem za každú radu
Odpoveď v texte.
vikuš
22.06.09,07:57
Ďakujem pekne, faktúru som vystavila podnikateľovi, ale nedalo sa mi s ním spojiť, preto som sa obávala, či to bude veľký problém keď tam nie je uvedená suma v SKK.

A s tým príjmovým nič nezmôžem ak nie je doložená faktúra - neberie sa za žiaden doklad?
andreaS
22.06.09,08:00
a to je velky problem zavolat do danej firmy a vypytat si opis faktury?
vikuš
22.06.09,08:08
Veci sa majú tak, že manžel robí omietky a vo výplatný deň im majiteľ povie sumu, ktorú si vypíšu na PPD a vyplatí im peniaze v hotovosti - vždy, ale teraz im dal iba malú časť z nadiktovanej sumy po obdržaní PPD s oddôvodnením, že zbytok dostanú za dva dni. Doteraz nebol s financiemi žiaden problém. Vystavenú faktúru prinesú na druhý deň. Ide o to, že prešli dva týždne a peniaze nie sú a preto chcem vedieť, že ak mu faktúru nevystaví, či si môže PPD dať do účtovníctva. Je to nepríjemné ale ide o dosť peňazí.
veronikasad
22.06.09,08:11
Veci sa majú tak, že manžel robí omietky a vo výplatný deň im majiteľ povie sumu, ktorú si vypíšu na PPD a vyplatí im peniaze v hotovosti - vždy, ale teraz im dal iba malú časť z nadiktovanej sumy po obdržaní PPD s oddôvodnením, že zbytok dostanú za dva dni. Doteraz nebol s financiemi žiaden problém. Vystavenú faktúru prinesú na druhý deň. Ide o to, že prešli dva týždne a peniaze nie sú a preto chcem vedieť, že ak mu faktúru nevystaví, či si môže PPD dať do účtovníctva. Je to nepríjemné ale ide o dosť peňazí.
Pokial je manžel SZČO, ku každému príjmovému dokladu musí mať vystavenú faktúru.
"Zamestnávateľovi" faktúra nechýba ?
andreaS
22.06.09,08:12
takze ide o tvoju vystavenu fakturu... ok, tak to je problem vystavit ju... problem bude mat v prvom rade odberatel, lebo on nema fakturu, ktoru vyplatil...

no a mam pocit ze tie peniaze ani neuvidi.... ak raz podpisal ze prijal viac ako dostal, tak hold bude mat smolu...

VZDY treba vystavit fa, dat si prevzatie faktury podpisat (na svoju kopiu) a na PPD uviest LEN vysku prijatej sumy... lebo potom sa mozes akurat tak stazovat na lamparni....

vystavenie faktury zaberie max 10min a mas v ruke dokaz ze bola prevzana a uznana... a uhrady jedinej fa mozu prebehnut aj cez milion PPD (sucet sum na tych xy blockoch je suma faktury samozrejme..)... obrazne povedane...
vikuš
22.06.09,08:20
To mi je jasné, že musí mať fa aj ppd. Je szčo. Majiteľovi firmy pre ktorú omietajú faktúra nechýba s tým, že si ju vôbec nepýta a myslím si, že by to bolo maximálne nevhodné, keď by si ju pýtal a pritom koruny ktoré sú uvedené na PPD nevyplatil a oklamal ich. Viem, že je to chyba manželova, ale počas 5rokov nebol žiaden problém, dokonca väčšinou práca bola bez dokladov. Ide o to, že peniaze si boli pýtať a vyzerá to tak, že ich už pravdepodobne nedostanú. Preto sa pýtam - môže si ten príjmový založiť do účtovníctva ak nemá k nemu fatúru.
andreaS
22.06.09,08:23
no vidis... a je to tu...

snad je to dostatocne ponaucenie na vypisovanie faktur, spisanie poriadnej zmluvy a nespoliehat sa na druheho volu ci vyplati/nevyplati...

dvoch takych ako tvoj manzel mam aj ja (nie manzelov ale klientov :D) a len krutim nad nimi hlavou... robotu si urobia a kedze si nedavaju podpisovat absolutne nic, tak si mozu tak hlavu trieskat o stenu, lebo tie peniaze nikdy v zivote uz neuvidia a nejde o male sumy... a ten ich uzasny "sef" si madli ruky ako s nimi vybabral....
vikuš
22.06.09,08:33
Ďakujem veľmi pekne za všetky rady, samozrejme je to ponaučenie, stále som mu to dookola opakovala a je to tu. Majiteľ firmy bol síce čo sa týka peňazí spoľahlivý, ale s dokladmi si nerobil hlavu, pretože na konci roku im dal vystaviť fa na sumy ako mu vyhovovalo alebo menil sumy už vystavených faktúr, čo sa samozrejme dalo u bežných szčo. Ešte raz ďakujem.
evina
22.06.09,08:35
Osobne nesúhlasím s tým, že musí byť vždy vystavená faktúra /ak nieje platiteľ DPH tak už vôbec nie/. Má s podnikateľom zmluvu? Aj tá je podkladom k preukázaniu, že pre neho vykonáva tieto práce, aj ústna dohoda je takým podkladom - samozrejme sú to veci ťažšie dokazateľné.. Je to manželov príjem, t.j. na základe PPD by som ho priznala i bez faktúry...bohužiaľ v sume uvedenej na PPD aj keď už rozdiel neobdrží. Na manželovom mieste by som na nadiktovanú sumu dodatočne vystavila faktúru.
každopádne príjem treba priznať ak na to existuje už i doklad, ktorým je PPD.
veronikasad
22.06.09,08:41
To mi je jasné, že musí mať fa aj ppd. Je szčo. Majiteľovi firmy pre ktorú omietajú faktúra nechýba s tým, že si ju vôbec nepýta a myslím si, že by to bolo maximálne nevhodné, keď by si ju pýtal a pritom koruny ktoré sú uvedené na PPD nevyplatil a oklamal ich. Viem, že je to chyba manželova, ale počas 5rokov nebol žiaden problém, dokonca väčšinou práca bola bez dokladov. Ide o to, že peniaze si boli pýtať a vyzerá to tak, že ich už pravdepodobne nedostanú. Preto sa pýtam - môže si ten príjmový založiť do účtovníctva ak nemá k nemu fatúru.
mimotemynechcem byť zlá - a ostatné príjmové doklady kde založil, keď doteraz nepotreboval faktúry ?
vikuš
22.06.09,08:42
Nemá spísanú zmluvu, iba som v podnikateľovom mene napísala objednávku na omietkárske práce pre rok 2009, čo podnikateľovi vôbec nevadilo - nezaujíma sa o takéto veci. Ja ppd môžem kľudne zlikvidovať, len či účtovníčka podnikateľa ho môže použiť. Fa podnikateľovi chýbať určite nebude, lebo ako som už písala na konci roka fa mení sumy a robí si čo chce ako mu to vychádza.
andreaS
22.06.09,08:44
vikus, pokial ti pan podnikatel nevrati kopiu toho dokladu (nie kopia ako prefotene ale kopia ako druhy kus dokladu o uhrade...), tak by som ten tvoj radsej do uctovnictva zahrnula....
veronikasad
22.06.09,08:47
Nemá spísanú zmluvu, iba som v podnikateľovom mene napísala objednávku na omietkárske práce pre rok 2009, čo podnikateľovi vôbec nevadilo - nezaujíma sa o takéto veci. Ja ppd môžem kľudne zlikvidovať, len či účtovníčka podnikateľa ho môže použiť. Fa podnikateľovi chýbať určite nebude, lebo ako som už písala na konci roka fa mení sumy a robí si čo chce ako mu to vychádza.
ale tebe chýbať môže, pretože ak mal príjem v hotovosti aj v roku 2008 a účtovníčka podnikatela si splnila oznamovaciu povinnosť a nahlásila tvojho manžela na DU, tak sa DU môže o vaše príjmy zaujímať /nahlasuje sa vyplatený príjem v hotovosti vyšší ako 100tis.SK/prepoč.na EUR, vyplatený v kal. roku/.
evina
22.06.09,08:49
Nemá spísanú zmluvu, iba som v podnikateľovom mene napísala objednávku na omietkárske práce pre rok 2009, čo podnikateľovi vôbec nevadilo - nezaujíma sa o takéto veci. Ja ppd môžem kľudne zlikvidovať, len či účtovníčka podnikateľa ho môže použiť. Fa podnikateľovi chýbať určite nebude, lebo ako som už písala na konci roka fa mení sumy a robí si čo chce ako mu to vychádza.

To, čo urobí "pán podnikateľ" s dokladom je jeho porblém. Nezabúdaj, že u Tvojho manžela je to raz príjem a doklad na neho bol vystavený /PPD/, takže určite by som nič nelikvidovala a pekne zdanila.
P.s. Ak má pán podnikateľ také verry dobré účtovníctvo, pri kontrole určite DÚ využije krížovú kontrolu a jeho účtovníčka môže použiť všeličo- otázka je len čo na to DÚ:)
vikuš
22.06.09,08:50
Nie ste zlá, ale v stavebníctve to chodí tak, napr. že jedna bytovka sa stavá pre firmu a druhá pre obec - pre obec treba dokladovať všetky práce a pre firmu, ktorá stavá popri stavbe pre obec aj bytovku pre seba, ktorú potom rozpredá netreba dokladovať, pretože náklady sa rozhádžu na rôzne stavby, ktoré firma realizuje a potom sa vystavujú rôzne dodatky a práce naviac atď. Píšem z vlastnej skúsenosti, pracovala som 6 rokov v stavebnej firme. Preto nie na všetky práce, čo manžel vykonával bolo treba vystavovať fa a spolu s tým neboli ani ppd ale peniaze boli na ruku. Čo je v stavebníctve bežné.
evina
22.06.09,08:52
Nie ste zlá, ale v stavebníctve to chodí tak, napr. že jedna bytovka sa stavá pre firmu a druhá pre obec - pre obec treba dokladovať všetky práce a pre firmu, ktorá stavá popri stavbe pre obec aj bytovku pre seba, ktorú potom rozpredá netreba dokladovať, pretože náklady sa rozhádžu na rôzne stavby, ktoré firma realizuje a potom sa vystavujú rôzne dodatky a práce naviac atď. Píšem z vlastnej skúsenosti, pracovala som 6 rokov v stavebnej firme. Preto nie na všetky práce, čo manžel vykonával bolo treba vystavovať fa a spolu s tým neboli ani ppd ale peniaze boli na ruku. Čo je v stavebníctve bežné.

To neriešme-každého zodpovednosť. manžel má však v ruke PPD na svoj príjem...
vikuš
22.06.09,09:17
Dobre, takže k PPD som vystavila FA založíme do účtovníctva a poučení ideme ďalej. Ďakujem všetkým. Erika