sklenkova
27.07.05,18:51
Som zamestnanec aj SZČO a moja hrubá mzda je 20-24 tisíc,kedy ako.DZ za rok 2004 bol 105.454,-/2 :52.727,-/12je 4394,- na mesiac.Mala by som platiť:
NP:194,-
DP:791,-
Inv.:264,-
F sol.:209,- spolu:1458,-
Lenže v soc. poistovni mi povedali že musím platiť 2155,- a oni mi to raz za 3 mesiace vyúčtujú, pretože sa platí z min. mzdy. Nemáte niekto už s tým skúsenosť? podľa môjho názoru pre mňa nieje ukazovateľom min. mzda nakoľko už jeden odvod robím ako zamestnanec.
Zombor
27.07.05,18:09
Zial bohu v zakone je rieseny len subeh viacerych zamestnani. Poistne musis platit z minimalnej mzdy v socialnej poistovni. V zdravotnej poistovni z realneho vymeriavacieho zakladu z danoveho priznania. Ak ti mzdy presahuje 1,5 nasobok priemernej mzdy na slovensku, t.j. hornu hranicu pre nemocenske poistenie, tak nemocenske poistenie platit nemusis ale musis o to poziadat socialnu poistovnu aby ti spravila subeh poisteni. Dochodkove starobne, dochodkove invalidne a do fondu musis platit z minimalneho vymeriavacieho zakladu minimalnej mzdy. Aj podla mna je to nespravodlive. Zas na druhej strane si zarobila viac ako 12 nasobok minimalnej mzdy v predchadzajucom roku a zamestnanci by z toho museli odvadzat vyssie poistne. Ide o uhol pohladu.
sklenkova
27.07.05,18:25
Nejde o NP,ale keĎ budem platiť za 2 osoby dôchodkové potom mi budú dávať aj 2 krát dôchodok-keď už trvajú na tej min. mzde.
evina
27.07.05,18:29
Nejde o NP,ale keĎ budem platiť za 2 osoby dôchodkové potom mi budú dávať aj 2 krát dôchodok-keď už trvajú na tej min. mzde.
Bohužiaľ nebudú, ale je to tak, treba platiť z min. mzdy:(
hron
27.07.05,19:10
Bohužiaľ nebudú, ale je to tak, treba platiť z min. mzdy:(

AKO TO, ze nebudu?
evina
27.07.05,19:22
AKO TO, ze nebudu?nebudú jej predsa dávať dvakrát dôchodok. Tak znela otázka. Že sa príjem započítava je druhá vec. Príjem SZČO je však v skkutočnosti nižší ako je VZ pre povinnosť odvodu
ondrejvla
27.07.05,19:40
Nejde o NP,ale keĎ budem platiť za 2 osoby dôchodkové potom mi budú dávať aj 2 krát dôchodok-keď už trvajú na tej min. mzde.
No Ivka, len čakaj na dva dôchodky! Ani jeden nebude poriadny, len odvody sú za dvoch občanov. Vieš akú krásnu budovu má Sociálna poisťovňa v Žiline?
Tak, aj na to treba dva odvody.
hron
28.07.05,03:51
nebudú jej predsa dávať dvakrát dôchodok. Tak znela otázka. Že sa príjem započítava je druhá vec. Príjem SZČO je však v skkutočnosti nižší ako je VZ pre povinnosť odvodu
Aha :-), noale to je len dobre. Bude vraj mat dvakrat stastnejsi zajtrajsok. Teda, tag mi vravia...sice sa cudujem, a krutia nadomnou hlavou. Je to vymozenost, platit legalne viac, nez je dovolene.
evina
28.07.05,06:15
Aha :-), noale to je len dobre. Bude vraj mat dvakrat stastnejsi zajtrajsok. Teda, tag mi vravia...sice sa cudujem, a krutia nadomnou hlavou. Je to vymozenost, platit legalne viac, nez je dovolene.
Je dovolené, dokonca prikázané platiť viac, ale neboj aj ten lepší zajtrajšok príde :)
hron
28.07.05,06:31
Je dovolené, dokonca prikázané platiť viac, ale neboj aj ten lepší zajtrajšok príde :)
No, prikazane nie je lubovolne :-). Len do vysky 22,75%. Vsetko nad je uplne dobrovolne. Akurat sa zapocitaju danove prijmy a nie zaplatene odvody.
A zajtrajsky prichadzaju zasadne - zajtra, nekonecny cyklus cirkulujuci od vitazneho februara do dnesnych cias a bude az naveky vekov
Naile
28.07.05,07:11
Vážení,
dôchodok síce bude jeden, ale bude sa ratať z úhrnú VZ, teda aj z toho poistného, čo zaplatí ako SZČO.
ondrejvla
28.07.05,07:28
Vážení,
dôchodok síce bude jeden, ale bude sa ratať z úhrnú VZ, teda aj z toho poistného, čo zaplatí ako SZČO.
To my vieme! Aj my sme mali veľké oči, ale výmer na dôchodok ma prebudil a dal mi poriadnu facku! Aj ja som platila 2x, no a čo, aspoň som platila...
sklenkova
29.07.05,17:00
ja som to nemyslela vážne, že mi budú dáváť dva dôchodky,len som na seba nahnevaná,že som to nerozdelila už minulý rok na dva príjmy a teraz budem musieť platiť. Všetkým ďakujem,pretože som sa domnievala,že je to ako pri zdravotnom poistení. Aspoň ste sa trochu aj pobavili.
ajobs
02.01.06,23:05
Ahojte Poraďáci v túto neskorú nočnú hodinu,

píšem túto otázku do témy, ktorá sa jej najviac podobá.
Nie som si istý, ako je to s odvodmi na NP, ak človek platí dobrovoľné nemocenské poistenie z maxima (t.z. z 23.738 Sk), a stane sa zamestnancom so mzdou, ktorá prevyšuje toto maximum. Vychádza mi to tak, že ak chce pokračovať v dobrovoľnom NP ( a chce ), potom by v mesiaci, keď má súbeh s pracovným pomerom mal platiť iba jeho zamestnávateľ a on 1,4+1,4% na NP zo zamestnania, a z dobrovoľného NP by nemal platiť nič. Je to moja logická domnienka, ale neviem, či je správna a či je v takomto prípade nutné nejaké "špeciálne administrovanie" so SP ???
Vďaka za pomoc.
evina
03.01.06,07:36
Ajobs aj mne to tak z príslušného paragrafu vychádza. Nerozumiem celkom presne, či sa to týka len jedného mesiaca, ale myslím si, že so SP je administratíva nutná, prinajmenšom na oznámenie prerušenia dobrovoľného platenia odvodov, alebo ako ich poznám, či nebudú chcieť odhlášku a potom zas prihlášku. Ak neurobíš nič, budú na Tebe asi to poistenie vymáhať. Nenašla som nič také v zákone....
Citácia zo zákona:
" Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako."
ajobs
03.01.06,07:46
Ajobs aj mne to tak z príslušného paragrafu vychádza. Nerozumiem celkom presne, či sa to týka len jedného mesiaca, ale myslím si, že so SP je administratíva nutná, prinajmenšom na oznámenie prerušenia dobrovoľného platenia odvodov, alebo ako ich poznám, či nebudú chcieť odhlášku a potom zas prihlášku. Ak neurobíš nič, budú na Tebe asi to poistenie vymáhať. Nenašla som nič také v zákone....
Citácia zo zákona:
" Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako."

Ďakujem Evina,
vtip je však v tom, že dotyčný človek chce pokračovať v dobrovoľnom nemocenskom poistení, a ja som mu vlastne radil, že toto dobrovoľné NP nemusí platiť, ak má maximálne poistenie ako zamestnanec. No mám pochybnosti, či to naozaj tak je.
evina
03.01.06,07:55
Ďakujem Evina,
vtip je však v tom, že dotyčný človek chce pokračovať v dobrovoľnom nemocenskom poistení, a ja som mu vlastne radil, že toto dobrovoľné NP nemusí platiť, ak má maximálne poistenie ako zamestnanec. No mám pochybnosti, či to naozaj tak je.

Podľa mňa je to tak.
liba2
03.01.06,08:43
Podľa mňa je to tak.... aj podľa mňa je to tak. Poznám jeden podobný prípad a po konzultácii Sociálna poisťovňa sumu zaplatenú nad maximum vrátila ako preplatok.
tonkat
03.01.06,09:02
... aj podľa mňa je to tak. Poznám jeden podobný prípad a po konzultácii Sociálna poisťovňa sumu zaplatenú nad maximum vrátila ako preplatok.
A čo bolo treba na to aby to vrátila? Aké doklady predložiť?
ajobs
03.01.06,17:48
A čo bolo treba na to aby to vrátila? Aké doklady predložiť?

Pravdepodobne napísať žiadosť v zmysle § 145 zákona o soc.poistení.
Vrátiť by to mali do 30 dní.
liba2
03.01.06,19:03
A čo bolo treba na to aby to vrátila? Aké doklady predložiť?No, bolo to zaujímavé. Išlo o obdobie 2 rokov.
Žiadali si to takto: na Prílohe k mesač. výkazu poistného každé poradové číslo bol jeden mesiac toho zamestnanca. Takto sa im odovzdali podklady zo závislej činnosti za 2 roky. Oni si v PC zistili a pripočítali každý mesiac to, čo bolo zaplatené inou cestou. Tak v mnohých mesiacoch vznikol preplatok. Preplatok vrátili priamo dotyčnému. Či k tomu písal žiadosť, to neviem, ale bol osobne viackrát v SP predtým, kým SP povedala akou formou chce podklady. Potom to už išlo rýchlo.
tonkat
03.01.06,20:10
Ďakujem vám, musím sa na to podujať.
sway
24.07.08,06:13
Oživím túto tému, nakoľko mám takýto prípad:

Zamestnanec je aj SZČO, mal ČZD:

ĆZD zo zamestnania je 434 893,-Sk
ČZD zo živnosti je 101 343,-Sk

máme si vypočítať odvod do SOC.P. pracovníčka nám niečo naznačovala o súbehu... hovorila iba s klientom ja sa jej neviem dovolať už asi 14 dní, tak to chcem skúsiť riešiť sama, v podstate ide o platenie do SOC. Poist. matematicky nám vychádza menej ako minim.odvod, a neviem v prípade ak budeme platiť minimálne odvody aj ako SZČO či je potom možnosť žiadať o vrátenie...na základe akého kľúča mám rátať...? čo k tomu treba a ako to riešiť...?
veľmi mi pomôže link, či §, nakopnutie k riešeniu....

vďaka moc už predom ;)
Katija
24.07.08,06:59
§
Oživím túto tému, nakoľko mám takýto prípad:

Zamestnanec je aj SZČO, mal ČZD:

ĆZD zo zamestnania je 434 893,-Sk
ČZD zo živnosti je 101 343,-Sk

máme si vypočítať odvod do SOC.P. pracovníčka nám niečo naznačovala o súbehu... hovorila iba s klientom ja sa jej neviem dovolať už asi 14 dní, tak to chcem skúsiť riešiť sama, v podstate ide o platenie do SOC. Poist. matematicky nám vychádza menej ako minim.odvod, a neviem v prípade ak budeme platiť minimálne odvody aj ako SZČO či je potom možnosť žiadať o vrátenie...na základe akého kľúča mám rátať...? čo k tomu treba a ako to riešiť...?
veľmi mi pomôže link, či §, nakopnutie k riešeniu....

vďaka moc už predom ;)
Nedala si všetky potrebné informácie na jednoznačnú odpoveď. Sú dve možné riešenia.

1 Ak je povinne poistenou SZČO podľa § 5 písmená a), b), d), e), f) (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html#5) zákona 461/2003 Z.z. a nie je dôchodcom, bude platiť mesačne 2 686,- Sk z minimálneho vymeriavacieho základu 8 100.- Sk

2. Ak je povinne poistenou SZČO podľa § 5 písmeno c) a zároveň zamestnancom a nie je dôchodcom, bode platiť mesačne 1 402,- Sk zo skutočného vymeriavacieho základu 4 223,- Sk.

V oboch prípadoch, ak mesačný VZ zamestnanca + VZ SZČO > 30 219,- Sk, jej vznikne mesačne preplatok na nemocenskom poistení. Preplatky sa dajú od SP vyžiadať.
__________________
Katija:):cool:
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla http://www.porada.sk/image.php?u=2&type=sigpic&dateline=1200510593
sway
24.07.08,07:14
§ Nedala si všetky potrebné informácie na jednoznačnú odpoveď. Sú dve možné riešenia.

1 Ak je povinne poistenou SZČO podľa § 5 písmená a), b), d), e), f) (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html#5) zákona 461/2003 Z.z. a nie je invalidom, bude platiť mesačne 2 686,- Sk z minimálneho vymeriavacieho základu 8 100.- Sk

2. Ak je povinne poistenou SZČO podľa § 5 písmeno c) a zároveň zamestnancom a nie je invalidom, bode platiť mesačne 1 402,- Sk zo skutočného vymeriavacieho základu 4 223,- Sk.

V oboch prípadoch, ak mesačný VZ zamestnanca + VZ SZČO > 30 219,- Sk, jej vznikne mesačne preplatok na nemocenskom poistení. Preplatky sa dajú od SP vyžiadať.
__________________
Katija:):cool:
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla http://www.porada.sk/image.php?u=2&type=sigpic&dateline=1200510593

moc moc vďaka, takže ak je SZČO - klasická živnosť - teda predpokladám bod 1b,a je aj v HPP bude platiť ako SZČO mesačne 2686,- a teraz ako si má odsledovať či VZ neprekročil... robí sa to ročne, alebo môže mesačne, či za Q-tál? - vypýta si potvrdenie od zamestnávateľa ..aké??? , alebo mu stačí výplatná páska... hmm, vieš potrebovala by som to dotiahnúť prakticky-technicky čo máme sledovať a robiť,,,

preplatok sa týka iba nemocenského?? a ostatné? starobné, invalidné...??

ak máš ešte chvíľku moc ma potešíš... vďaka za ochotku ;)
Katija
24.07.08,07:35
moc moc vďaka, takže ak je SZČO - klasická živnosť - teda predpokladám bod 1b,a je aj v HPP bude platiť ako SZČO mesačne 2686,- a teraz ako si má odsledovať či VZ neprekročil... robí sa to ročne, alebo môže mesačne, či za Q-tál? - vypýta si potvrdenie od zamestnávateľa ..aké??? , alebo mu stačí výplatná páska... hmm, vieš potrebovala by som to dotiahnúť prakticky-technicky čo máme sledovať a robiť,,,

ak máš ešte chvíľku moc ma potešíš... vďaka za ochotku ;)Pozri si § (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html#138)138 ods. 19 zákona (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html#138). Tam sú riešené súbehy.
Prednostne sa platí poistné vždy z poistenia zamestnanca.
Poistenec môže spolu zaplatiť poistné mesačne najviac z maxinálneho vymeriavacieho základu.
Teoretický príklad. Súbeh tval celý mesiac. VZ zamestnanca (vidíš na výplatnej páske) je 29 000,- a VZ SZČO 8 100,- Sk

29 000+8 100-30 219= 6 881

Poistenec zaplatil na NP ako SZČO naviac poistné z VZ 6 881,- Sk, čo je 303,- Sk.
Tento preplatok si vyžiada od SP a odvolá sa na § 138 ods. 19 zákona.

Keďže SP je s evidenciou poistného cca 3-5 mesiace pozadu majú s vracaním preplatkov dosť veľké problémy. Moja skúsennosť je, že ani raz nestihli zákonom stanovenú lehotu.
Zo zamestnania neprikladáš žiadne potvrdenia. Všetky údaje tam majú od zamestnávateľa z mesačných výkazov, prípasdne RL.
__________________
Katija:):cool:
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla http://www.porada.sk/image.php?u=2&type=sigpic&dateline=1200510593
Katija
24.07.08,07:44
Preplatok sa týka aj SP a IP, ale maximálny VZ je tam 80 584,- Sk
Netýka sa poistného do RF, ten zaplatí SZČO vždy z celého VZ.
__________________
Katija:):cool:
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla http://www.porada.sk/image.php?u=2&type=sigpic&dateline=1200510593
Andyke
24.07.08,07:51
Robím dlhé roky súbeh pre SZČO + zamestnanec. Zo zamestnania idú odvody prednostne, z pozície živnosti ho prepočítavam každý mesiac a tak posielam odvody. Mám tú výhodu, že v práci najprv vypočítam jeho výplatu a už poznám jeho VZ do fondov.
Takže pokiaľ má vysokú mzdu, že odvody platí zo stropu do všetkých fondov tak z pozície SZČO už iba zaplatí 4,75 % do rezervného fondu.
Raz do roka požiadam Soc. poisťovňu o výpočet z dôvodu, či tam niečo nedlhuje ako SZČO. Zatiaľ som spokojná , ale naviac im nič neodvádzam.
sway
24.07.08,07:56
Preplatok sa týka aj SP a IP, ale maximálny VZ je tam 80 584,- Sk
Netýka sa poistného do RF, ten zaplatí SZČO vždy z celého VZ.
__________________
Katija:):cool:
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla http://www.porada.sk/image.php?u=2&type=sigpic&dateline=1200510593

Naozaj vrelá vďaka:):):)
...je to dosť komplikované, musíme teda sledovať všetky VZ na jednotlivé poistenia na mesiace a potom podľa skutočných VZ zo zamestnania ich pripočítať k stanovenému VZ zo SZČO na základe posledného DPFO a odpočítať maximálne a rozdiely si nárokovať.
Správne som to pochopila?
tuším na to vyrobím tabuľku v exel.

posledná otázka - zdá sa nám, že aj v 2007 roku mal poprekračované, nemáš skúsenosť či sa dá aj spätne žiadať preplatok??



dík, dík, dík,
sway
24.07.08,08:00
Robím dlhé roky súbeh pre SZČO + zamestnanec. Zo zamestnania idú odvody prednostne, z pozície živnosti ho prepočítavam každý mesiac a tak posielam odvody. Mám tú výhodu, že v práci najprv vypočítam jeho výplatu a už poznám jeho VZ do fondov.
Takže pokiaľ má vysokú mzdu, že odvody platí zo stropu do všetkých fondov tak z pozície SZČO už iba zaplatí 4,75 % do rezervného fondu.
Raz do roka požiadam Soc. poisťovňu o výpočet z dôvodu, či tam niečo nedlhuje ako SZČO. Zatiaľ som spokojná , ale naviac im nič neodvádzam.

to máš dobré, lebo asi má VZ viac ako 80584,- to môj nemá,máva tak okolo 40000,- takže musím sledovať....
aj ak dík za tvoj poznatok.;)
Janurka
24.07.08,08:02
Ak pomôže, pridám - platenie poistného na SP pri súčasnej existencii viacerých poistných vzťahov sú názornými príkladmi riešené v DÚPP 8/2007 od str. 264.
Andyke
24.07.08,08:05
Tento rok ani on nemá vysoký VZ, ale na nemoc. poistenie vôbec neodvádzam. Pre Teba potom stačí raz vypočítať a pravdepodobne sa to bude opakovať celý rok. Na nemoc. platiť nebudeš , ostatné áno a rovnako celý rok (pokiaľ nedostane vysoké prémie)

Nárok na vrát.poistného §145 ods. 1 a 3 - desať rokov je nárok na vrátenie zaplateného poistného bez právneho nároku (od pripísania na účet Soc.poist.)
sway
24.07.08,08:08
Ak pomôže, pridám - platenie poistného na SP pri súčasnej existencii viacerých poistných vzťahov sú názornými príkladmi riešené v DÚPP 8/2007 od str. 264.

hmmm mám ho až od 11/2007.... ale aj tak som rada ak budem mať aktuálne čísla VZ....

ale dííík
sway
24.07.08,08:11
Babulky,

moc Vám dík, prajem krásny dník, ste mi pomohli idem to riešiť.

;):);):):)
sway
25.07.08,07:13
Tak za pomoci Draka aj Porady som sa z toho vysomárila a vyrobila som tabuľku, možno pomôže aj iným, tak ju priložím;)
evina123
20.10.08,14:37
Nárok na vrát.poistného §145 ods. 1 a 3 - desať rokov je nárok na vrátenie zaplateného poistného bez právneho nároku (od pripísania na účet Soc.poist.)

Ako je to potom z pohľadu zákona o dani z príjmov- napr. za november/2007 mi zaplatil zamestnávateľ odvody zo mzdy zamestnanca a ja ako SZČO určené platby do SP. Po zúčtovaní súbehu platieb k 31.12. som požiadala SP v januári/2008 o vrátenie preplatku, ktorý mi vznikol z dôvodu, že som dosiahla pri súbehu max.vymeriavací základ a celkové zaplatené odvody boli teda vyššie ako maximálne. Z pohľadu dane z príjmu - mohla som si dať zaplatené odvody v roku 2007 do soc.poisťovne v plnej výške do daňových výdavkov a vrátený preplatok v roku 2008 ako daňový príjem roku 2008? Alebo mala byť v daňových výdavkoch roku 2007 len suma podľa maximálneho vym.základu a rozdiel ako nedaňový a vrátený preplatok ako nedaňový príjem roku 2008?
ďakujem za odpovede
Andyke
20.10.08,15:06
Je to v poriadku.
Za rok 2007 je to daň. výdavok v plnej výške a v roku 2008
zaúčtujte do príjmov.
evina123
21.10.08,07:00
Je to v poriadku.
Za rok 2007 je to daň. výdavok v plnej výške a v roku 2008
zaúčtujte do príjmov.
ďakujem. chcela by som sa spýtať podobnú otázku aj čo sa týka platieb zdravotného poistenia: za SZČO sa platilo z min. vymeriavacieho základu. Keď sa zároveň stala v roku 2007 aj zamestnancom, platilo sa naďalej z min. vymeriavacieho základu, napriek tomu, že sa malo začať platiť z vypočítaného podľa predchádzajúceho zúčtovania -čo bola menšia suma. SZČO požiadala o vrátenie preplatku za rok 2007, ale preplatok vrátila zdrav.poisťovňa až v roku 2008. Mohli byť platby na zdrav.poistenie v plnej výške ako boli platené v daňových výdavkoch roku 2007 a v roku 2008 preplatok zdanit.príjmom? (podobne ako pri preplatku z ročného zúčtovania?) Alebo mohli byť platby v roku 2007 v ďaň.výdavkoch len vo výške "povinnej" platby?