bendas
22.06.09,20:30
Ahojte,
Chcela by som poprosiť o radu.V týchto dňoch som dostala vyúčtovanie za rok 2008. V byte sú namontované digitálne merače tepla. Vo vyúčtovaní mi bola naúčtovaná základná zložka a spotrebná zložka, ktorá bola odčítaná z meračov. Problém je však v tom, že základná zložka je asi 5 krát vyššia ako spotrebná. To znamená : základná zložka 4 500 skk a spotrebná zložka 800 skk. To isté je aj pri teplej vode, keď mi za spotrebovaný 1 m3 bolo naúčtovaných 1 215 skk. Na SVB mi bolo oznámené, že sa jedná o objednané teplo. Je však možné, aby mi bolo naúčtované niečo čo som nespotrebovala? A ešte aj niekoľkonásobne viac ako bola skutočná spotreba?
Ďakujem za radu a pomoc.
sito
22.06.09,21:07
Bývate v obytnom dome a dom má fakturačný merač tepla na päte domu. Jedine to sú merané jednotky, Gj. za ktoré sa uhrádzajú náklady na teplo v dome. Ale ako tieto náklady rozdeliť medzi jednotlivé byty? Spravodlivý spôsob nie je.

S toho, čo ste napísali, predpokladám, že ste v tom byte pobývali veľmi málo. Myslím, že ste využívali susedné byty a podľa mňa by ste mali za teplo zaplatiť ešte viac, aby ste si nastavili termostatické hlavice tak, aby ste nezneužívali pomerové meranie v dome.

Spôsob základnej a spotrebnej zložky síce zabezpečí, že byty, ktoré zneužívali pomerové meranie zaplatia viac za nekúrenie, ale teplo do ich bytu nepríde. V dome je treba dostať do bytov, miestnosti teplo, energiu a nie peniaze. Povedal by, že tých 4 500 Sk by mal byť 4 násobok, aby sa dostalo do vášho bytu aspoň 40 % priemeru spotreby na váš byt. V tom prípade by ste si nastavili hlavice tak, aby ste minuli tepla a zaplatili zaň minimálne tých 4 500 Sk.

Je problematické dokazovať, čo ste v byte minula a čo nie, vždy je na to treba pohľad ako na celok, dom a Váš podiel na tej spotrebe.

Doporučujem preštudovať si vyhlášku 630/2005. Tam sú dporučené spôsoby rozdelenia tepla a teplej vody a jej ohrev.
najag
23.06.09,12:57
Podla toho, co je uvedene znamena, ze zakladna zlozka predstavuje 85 % a spotrebna zlozka 15 %. To iste sa tyka teplej vody, pretoze aj tu by mala byt zakladna zlozka vo vyske 10% a spotrebna vo vyske 90 %Pretoze neviem, ake ste mali dohodnute podmienky, pretoze tie uvadzane su mimo podmienok stanovenych zakonom, tak ani nebudem robit zavery, ktore by boli iba mlatenim prazdnej slamy. Az budu uvedene blizsie relevantne informacie, bude sa dat aj urobit nejaky nazor na problem.
svojar
23.06.09,15:51
Koľko máte v dome bytov?
bendas
23.06.09,18:35
V obytnom dome sa nachádza 65 bytov, z toho 53 je rovnakej veľkosti ako môj. Podľa informácií z SVB by mala byť základná zložka pri teple 30% a pri teplej vode 10%. Tak je to uvedené aj vo vyúčtovaní.
sito
24.06.09,06:07
Za predpokladu, že všetky byty sú rovnaké náklady na váš dom za teplo boli okolo 975 000 Sk. Priemer na byt 15 000 Sk. Základná zložka 30 % 292 500 Sk. Váš podiel 4 500 Sk., čo je 1,54 % zo základnej zložky. Spotrebná zložka 682 500 Sk. Váš podiel 800 Sk., čo je 0,12 % zo spotrebnej zložky. Spolu ste uhradili 5 300 Sk., čo je z nákladov domu 0,54 %.

Keď si od priemeru odrátate vašu úhradu, výsledok je 9 700 Sk.

Ako " eskimák " ste na tom výborne, treba Vám zatlieskať.

Tak to treba na "eskimákov".
svojar
24.06.09,09:20
Sito už urobil teplo, ja sa pokúsim tú teplú vodu. Keďže nie sú údaje o cene za GJ ani potreba GJ/m3 - zoberem naše údaje. Svoje si do výpočtu môžeš dosadiť.
Teda celková suma za ohrev = 1215,- Sk
Spotreba 1 m3
Cena GJ- 750,- Sk
GJ/m3 - 0,33
Teda ohrev 1 m3 = cca 250 ,- Sk - to je tá Tvoja spotrebná zložka z 90% celkových.
Základná teda bude - 1215-250= 965 Sk
To by ste na tom dobre, u nás bola 1088,40 Sk na byt.
Keďže máte 65 bytov tak celá ZS = 965*65 = 62725, to je 10% celkovej spotreby
Spotrebná zložka 62725*9=564525 Sk : 250/m3 = 2258 m3 v celkom dome - ty z toho 1m3.
Spolu náklady na ohrev = 627250,- Sk.
Zauzana
24.06.09,17:35
Priznám sa, že nie som odborník v tejto oblasti, ale po obdržaní môjho ročného vyúčtovania som sa /trochu/ pozrela do zákona....možno rozúčtovanie za odber tepla má svoje logické opodstatnenie, ale logicky mi nesedí výpočet za spotrebu teplej vody, ale možno mi niekto s tým pomôže:
teplá úžitková voda 90% podľa vodomerov....0 €
teplá úžitková voda 10% na byty.............19,92€
V byte nikto celý rok 2008 nebýval, preto tá nulová spotreba za teplú vodu, ale za čo mám platiť tých 19,92€?
Tiež ma zaujalo, že zákon je účinný od 1.1.2006 a až teraz prvýkrát máme ročné vyúčtovanie takto rozpočítané....ale to predpokladám, závisí od nášho spoločenstva...tak mi treba, keď iba stále pracujem a nemám čas chodiť na schôdze...:rolleyes:
svojar
24.06.09,18:21
Nejde o zákon, ale o vyhlášku 630/05 z.z. 10% z celkových nákladov sa na byty rozráta bez ohľadu na odber. To máš rovnaké ako mesačné platby u el. en. alebo plynu.
Zauzana
24.06.09,18:36
Ďakujem za rýchlu odpoveď....ak sa môžem ďalej pýtať, z čoho vychádza údaj "celkové náklady na byty"? V našom vyúčtovaní je údaj: ročné náklady na váš dom 956.17€ Ten výpočet sedí /48 bytov/, ale kde nájdem zdroj toho čísla? Dodatočne dopĺňam: napadlo ma, to bude asi údaj: celková spotreba teplej vody za celý vchod...?
...a keď je to mesačná platba, tak ako píše svojar, prečo nie je tento spôsob rozpočítavania použitý aj na spotrebu studenej vody?
Nejako mi uniká logika veci....
Halli
24.06.09,19:06
...a keď je to mesačná platba, tak ako píše svojar, prečo nie je tento spôsob rozpočítavania použitý aj na spotrebu studenej vody?
Nejako mi uniká logika veci....

Lebo studenú vodu nepotrebuješ ohrievať ;) hmmm?
Halli
24.06.09,19:13
Priznám sa, že nie som odborník v tejto oblasti, ale po obdržaní môjho ročného vyúčtovania som sa /trochu/ pozrela do zákona....možno rozúčtovanie za odber tepla má svoje logické opodstatnenie, ale logicky mi nesedí výpočet za spotrebu teplej vody, ale možno mi niekto s tým pomôže:
teplá úžitková voda 90% podľa vodomerov....0 €
teplá úžitková voda 10% na byty.............19,92€
V byte nikto celý rok 2008 nebýval, preto tá nulová spotreba za teplú vodu, ale za čo mám platiť tých 19,92€?
No preto Zuzka, lebo teplá voda sa ohrievala aj kôli tebe, a že si ju nemíňala je tvoja vec ;)
Tiež ma zaujalo, že zákon je účinný od 1.1.2006 a až teraz prvýkrát máme ročné vyúčtovanie takto rozpočítané....ale to predpokladám, závisí od nášho spoločenstva...malo to byť tak už odvtedy....tak mi treba, keď iba stále pracujem a nemám čas chodiť na schôdze...no to máš pravdu, ale ty pracuješ aj preto, aby si vedela rozhodovať o tom kde tvoje ťažko zarobené korunky idú, nie?...:rolleyes:

v texte...
bupi
24.06.09,21:29
Neviem, kto je povodcom tohto textu, ktory citujem
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Zauzana http://1.2.1.3/bmi/www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t114375-vyuctovanie-tepla-skutocna-spotreba.html#post1083029)
Priznám sa, že nie som odborník v tejto oblasti, ale po obdržaní môjho ročného vyúčtovania som sa /trochu/ pozrela do zákona....možno rozúčtovanie za odber tepla má svoje logické opodstatnenie, ale logicky mi nesedí výpočet za spotrebu teplej vody, ale možno mi niekto s tým pomôže:
teplá úžitková voda 90% podľa vodomerov....0 €
teplá úžitková voda 10% na byty.............19,92€
V byte nikto celý rok 2008 nebýval, preto tá nulová spotreba za teplú vodu, ale za čo mám platiť tých 19,92€?
No preto Zuzka, lebo teplá voda sa ohrievala aj kôli tebe, a že si ju nemíňala je tvoja vec http://1.2.1.5/bmi/www.porada.sk/images/smilies/wink.gif
Tiež ma zaujalo, že zákon je účinný od 1.1.2006 a až teraz prvýkrát máme ročné vyúčtovanie takto rozpočítané....ale to predpokladám, závisí od nášho spoločenstva...malo to byť tak už odvtedy....tak mi treba, keď iba stále pracujem a nemám čas chodiť na schôdze...no to máš pravdu, ale ty pracuješ aj preto, aby si vedela rozhodovať o tom kde tvoje ťažko zarobené korunky idú, nie?...http://1.2.1.1/bmi/www.porada.sk/images/smilies/rolleyes.gif

Tak pre povodcu cerveneho textu>
To je fantasticke, takze by si mala prispiet kazdej banke na Slovensku tak asi 10% zo svojho platu, co na tom, ze ich sluzby nevyuzivas, su tu predsa pre teba.Takisto kazdemu lekarovi, pracujucemu na Slovensku a kazdej zdravotnej poistovni, su tu predsa pre Teba, je to tvoja chyba, ze ich sluzby nevyuzivas.:eek::eek::eek:
Toto pausalne uvazovanie platilo za sociku a zda sa, ze nevyhynulo.:eek:

Takych prikladov mam xy.
svojar
25.06.09,04:20
Ďakujem za rýchlu odpoveď....ak sa môžem ďalej pýtať, z čoho vychádza údaj "celkové náklady na byty"? V našom vyúčtovaní je údaj: ročné náklady na váš dom 956.17€ Ten výpočet sedí /48 bytov/, ale kde nájdem zdroj toho čísla? Dodatočne dopĺňam: napadlo ma, to bude asi údaj: celková spotreba teplej vody za celý vchod...?
...a keď je to mesačná platba, tak ako píše svojar, prečo nie je tento spôsob rozpočítavania použitý aj na spotrebu studenej vody?
Nejako mi uniká logika veci....

U TV to nie je mesačná platba ale 10% z nákladov, ale je to proste taký pušál, za to že je pre teba zabezpečená teplá voda.
Sú aj byty kde je len studená a musia si ju na teplú pripravovať.
svojar
25.06.09,04:28
Neviem, kto je povodcom tohto textu, ktory citujem
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Zauzana http://1.2.1.3/bmi/www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t114375-vyuctovanie-tepla-skutocna-spotreba.html#post1083029)
Priznám sa, že nie som odborník v tejto oblasti, ale po obdržaní môjho ročného vyúčtovania som sa /trochu/ pozrela do zákona....možno rozúčtovanie za odber tepla má svoje logické opodstatnenie, ale logicky mi nesedí výpočet za spotrebu teplej vody, ale možno mi niekto s tým pomôže:
teplá úžitková voda 90% podľa vodomerov....0 €
teplá úžitková voda 10% na byty.............19,92€
V byte nikto celý rok 2008 nebýval, preto tá nulová spotreba za teplú vodu, ale za čo mám platiť tých 19,92€?
No preto Zuzka, lebo teplá voda sa ohrievala aj kôli tebe, a že si ju nemíňala je tvoja vec http://1.2.1.5/bmi/www.porada.sk/images/smilies/wink.gif
Tiež ma zaujalo, že zákon je účinný od 1.1.2006 a až teraz prvýkrát máme ročné vyúčtovanie takto rozpočítané....ale to predpokladám, závisí od nášho spoločenstva...malo to byť tak už odvtedy....tak mi treba, keď iba stále pracujem a nemám čas chodiť na schôdze...no to máš pravdu, ale ty pracuješ aj preto, aby si vedela rozhodovať o tom kde tvoje ťažko zarobené korunky idú, nie?...http://1.2.1.1/bmi/www.porada.sk/images/smilies/rolleyes.gif

Tak pre povodcu cerveneho textu>
To je fantasticke, takze by si mala prispiet kazdej banke na Slovensku tak asi 10% zo svojho platu, co na tom, ze ich sluzby nevyuzivas, su tu predsa pre teba.Takisto kazdemu lekarovi, pracujucemu na Slovensku a kazdej zdravotnej poistovni, su tu predsa pre Teba, je to tvoja chyba, ze ich sluzby nevyuzivas.:eek::eek::eek:
Toto pausalne uvazovanie platilo za sociku a zda sa, ze nevyhynulo.:eek:

Takych prikladov mam xy.

Achjaj, to vyjadrenie je úplným nepochopením Slaviciných doplnkov. Tu predsa ide o vylepšenie životného štandardu, že môžem odoberať teplú vodu a za to si platím - nie 10%/ To platí celý dom/, ale podiel na byt podľa ich počtu.
Nechceš povedať, že TV nepoužívaš. Keď máš byte len studenú musíš následne spotrebovať a samozrejme zaplatiť inú energiu - elektrinu /bojler/ - plyn - priet. ohrievač. Tie spotrebiče musíš taktiež zakúpiť.
Deganova
25.06.09,04:39
Priznám sa, že nie som odborník v tejto oblasti, ale po obdržaní môjho ročného vyúčtovania som sa /trochu/ pozrela do zákona....možno rozúčtovanie za odber tepla má svoje logické opodstatnenie, ale logicky mi nesedí výpočet za spotrebu teplej vody, ale možno mi niekto s tým pomôže:
teplá úžitková voda 90% podľa vodomerov....0 €
teplá úžitková voda 10% na byty.............19,92€
V byte nikto celý rok 2008 nebýval, preto tá nulová spotreba za teplú vodu, ale za čo mám platiť tých 19,92€?
Tiež ma zaujalo, že zákon je účinný od 1.1.2006 a až teraz prvýkrát máme ročné vyúčtovanie takto rozpočítané....ale to predpokladám, závisí od nášho spoločenstva...tak mi treba, keď iba stále pracujem a nemám čas chodiť na schôdze...:rolleyes:
Aj keď v byte nikto nebýval na ohreve teplej vody sa 10% z celkových nákladov podieľa každý jeden byt rovnako, nakoľko príprava teplej vody bola aj pre tento byt a voda bola ohriata až po jeho batériu. Keby takéto byty v bytovom dome neboli, ohrev teplej vody by bol lacnejší ( cerirkulovala by voda v syséme, ktorá sa znovu a znovu ohrieva) a nemusela by sa TÚV takto rozpočitávať. Mám momentálne v bytovke 3 neobývané byty, keď porovnám z vlaňajškom vidno ako stúpli náklady na ohrev.
Lusiliatko
25.06.09,06:02
Ahojte, prosim o radu pri rieseni vyuctovania za rok 2008.
V dome mame dva merace od vodarenskej spolocnosti - 2 + 3 brany. V druhej casti dochadza k vysokemu uniku vody, koeficient studenej vody je okolo 2,8. Uz som asi prisla na to, kde je problem (ludia nahlasili zle stavy meracov), ale zaujima ma ina vec.
Aj my v ostatnych dvoch vchodoch (kde mame koeficienty v poriadku) mame velke nedoplatky za teplo na ohrev TUV (odoberame od Ruzinovskej).
Koeficient pri variabilnej zlozke je 0,271 a pri fixnej 0,313. Cena za GJ je pri variabilnej 379,16 a pri fixnej 346,67. Preto platime za ohrev rovnakeho mnozstva TUV dvojnasobok ako minuly rok. Zaujimalo by ma, ci to nemoze nejako suvisiet s unikom vody, resp. ak v druhej casti domu maju ovela viac m3 na centralnom meraci ako na pomerovych a merac na teplo je iba jeden pre cely dom, rozpocita sa teplo na pripravu TUV aj na tych, ktori problem s vodou nemaju? Alebo kde moze byt problem?
Dakujem.
Halli
25.06.09,07:25
Neviem, kto je povodcom tohto textu, ktory citujem
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Zauzana http://1.2.1.3/bmi/www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t114375-vyuctovanie-tepla-skutocna-spotreba.html#post1083029)
Priznám sa, že nie som odborník v tejto oblasti, ale po obdržaní môjho ročného vyúčtovania som sa /trochu/ pozrela do zákona....možno rozúčtovanie za odber tepla má svoje logické opodstatnenie, ale logicky mi nesedí výpočet za spotrebu teplej vody, ale možno mi niekto s tým pomôže:
teplá úžitková voda 90% podľa vodomerov....0 €
teplá úžitková voda 10% na byty.............19,92€
V byte nikto celý rok 2008 nebýval, preto tá nulová spotreba za teplú vodu, ale za čo mám platiť tých 19,92€?
No preto Zuzka, lebo teplá voda sa ohrievala aj kôli tebe, a že si ju nemíňala je tvoja vec http://1.2.1.5/bmi/www.porada.sk/images/smilies/wink.gif
Tiež ma zaujalo, že zákon je účinný od 1.1.2006 a až teraz prvýkrát máme ročné vyúčtovanie takto rozpočítané....ale to predpokladám, závisí od nášho spoločenstva...malo to byť tak už odvtedy....tak mi treba, keď iba stále pracujem a nemám čas chodiť na schôdze...no to máš pravdu, ale ty pracuješ aj preto, aby si vedela rozhodovať o tom kde tvoje ťažko zarobené korunky idú, nie?...http://1.2.1.1/bmi/www.porada.sk/images/smilies/rolleyes.gif

Tak pre povodcu cerveneho textu>
To je fantasticke, takze by si mala prispiet kazdej banke na Slovensku tak asi 10% zo svojho platu, co na tom, ze ich sluzby nevyuzivas, su tu predsa pre teba.Takisto kazdemu lekarovi, pracujucemu na Slovensku a kazdej zdravotnej poistovni, su tu predsa pre Teba, je to tvoja chyba, ze ich sluzby nevyuzivas.:eek::eek::eek:
Toto pausalne uvazovanie platilo za sociku a zda sa, ze nevyhynulo.:eek:

Takych prikladov mam xy.

Bupi, Bupi...Pôvodca červeného textu som JA -Slavica a je to zrejmé aj z prispevku, keďže som ho priložila. Takto je prehladnejšia odpoveď na viacero otázok...My to tu už poznáme podaktorí ;)
Ale to je jedno, ty si to evidentne nepochopil, presne tak ako napísal Svojar. :D...ale ja ti to odpúšťam...:D:D
A to, že som Zuzke napísala, že je to jej vec, to nebolo myslené v zlom...Je to na nej, je v bytovom dome a nie v rodinnom a tak platia určité pravidlá pre všetkých rovnako...
sito
25.06.09,08:48
Lebo studenú vodu nepotrebuješ ohrievať ;) hmmm?


Súhlasím, ale on to je troška ináč. Keď chceme teplú vodu, treba zohriať studenú na požadovanú teplotu.

V obytnom dome je to ešte trocha ináč. To je treba pochopiť, ak to má niekto pochopiť, mal by mu to niekto vysvetliť, inač nemá čo pochopiť.

Pre obytné domy sú dve možnosti výroby teplej vody. Centrálna výroba pre viac domov v jednej výmeníčke a výroba vo výmeníčke svojho domu.

V prvom prípade výrobca rozdelí náklady za studenú vodu a náklady na jej ohrev medzi jednotlivé bytové domy, ktoré sú napojené na výmeničku podľa súčtu pomerových meračov vo všetkých bytov.

V každom konkrétnom dome sa z nákladov na ohrev odráta 10 % nákladov, ktoré sa rozdelia na všetky byty v dome rovným dielom, bez rozdielu plochy a počtu osôb bývajúcich v byte. Zbytok nákladov sa rozdelí podľa počtu nameraných m3 na pomerových vodomeroch v bytoch. Plus k tomu náklady za studenú vodu, ktorá sa ohrievala.

V druhom prípade je ten istý postup, rozdiel je v tom, že sa jedná o vodu a náklady len jedného domu.

Príklad: Z 10 % pripadá na byt úhrada 500 Sk. Náklady na ohrev jedného m3 sú v dome 250 Sk. Náklady na jeden m3 vody na ohrev sú 50 Sk.

Ak niekto celý rok v dome nebýval a jeho spotreba teplej vody j 0 m3, tk jeho úhrada je 500 Sk. Asi by sa rozčuľoval, keby náhodou došiel do bytu a chcel by použiť teplú vodu, ale bolo by mu oznámene, teplá voda nie je na sklade, musíte počkať 30 - 40 minút pokiaľ vyrobíme. Aby nemusel čakať, platí 500 Sk.

Druhý byt, spotreba 1 m3, úhrada 500 +250 + 50 = 800 Sk.

Tretí byt, spotreba 50 m3, úhrada 500 + 50 x 250 + 50 x 50 = 15 500 Sk. náklady na jeden m3 v tretom byte 310 Sk.

Je to spravodlivé? Nie v obytnom dome nie je a ani nemôže byť nič spravodlivé. Pretože je malý predpoklad, že 100 % vlastníkov bytov bude súhlasiť. A je jedno, čí sa jedná o štyri byty, alebo sto bytov.

Pochopili, nepochopili? Niekomu to trvá dlhšie a niekto vôbec.
svojar
25.06.09,09:39
Sito, je to jasné. Pokiaľ je niekde dajatý fix, paušál, alebo čo - platí - čím väčšia spotreba /ale nie plytvanie/, tak je jednotková cena nižšia.
Prázdné byty sú fenoménom tejto doby - ono to určite prestane.
Záleží na každom vlastníkovi - bude, za týchto podmienok v rozrátavaní spravidla tepla - byt držať prázdny a platiť, dá ho do prenájmu, alebo predá.
Tu nie je čo radiť.
Zauzana
25.06.09,09:50
sito: Ďakujem, toto vysvetlenie má hlavu aj pätu, je pre mňa dostatočne logické...
PS: Život na tejto planéte predsa nie je o spravodlivosti, snažila som sa iba tomu porozumieť.
Ešte raz vďaka.
bupi
26.06.09,16:27
Mám momentálne v bytovke 3 neobývané byty, keď porovnám z vlaňajškom vidno ako stúpli náklady na ohrev.

Na to nepotrebujes ani neobyvane byty.
Ja poznam vela rodin, kde v zaujme setrenia pouzivaju teplu vodu minimalne, mozno povedat, aj skoro vobec.
Sprchovat sa da aj v chladnej, je to pre otuzovanie lepsie.;) Napriklad na umyvanie ruk iba studenu vodu, na umyvanie riadu maju umyvacku, na pranie pouzivaju pracku, ktora berie studenu vodu.
Asi by ste si to mali preverit a teda aj im nauctovat riadne viac, aby si nedovolili setrit, kratulkovia jedni... :D:eek:
Zavist nasa kazdodenna.
sito
26.06.09,22:46
Na to nepotrebujes ani neobyvane byty.
Ja poznam vela rodin, kde v zaujme setrenia pouzivaju teplu vodu minimalne, mozno povedat, aj skoro vobec.
Sprchovat sa da aj v chladnej, je to pre otuzovanie lepsie.;) Napriklad na umyvanie ruk iba studenu vodu, na umyvanie riadu maju umyvacku, na pranie pouzivaju pracku, ktora berie studenu vodu.
Asi by ste si to mali preverit a teda aj im nauctovat riadne viac, aby si nedovolili setrit, kratulkovia jedni... :D:eek:
Zavist nasa kazdodenna.

bupi, ale ta teplá voda fakt na sklade nie je. Zohrieva sa v zásobníku a čerpadlom sa ponúka všetkým bytom v dome, cirkuluje, ak ju nikto nechce. Ak ju niektorý byt odoberie, pribudne do zásobníka ďalšia voda, ktorá sa musí nahriať na teplotu určenú alebo dohodnutú vlastníkmi bytov. A za to je ten rovnaký podiel z 10 % nákladov na ohrev studenej vody.

Ak niekto nepotrebuje zohrievať studenú vodu v obytnom dome, potrebuje bývať vo obytnom dome? No čo mu bráni povedať, ja Vám ten ohrev platiť nebudem. A prečo? Lebo byt predám, prenájmem, nech si platia oni.

A nikto Ti nebude závidieť, ak to bude tvoj byt, ten ohrev vody, či aj peniaze, ktoré za predaj, prenájom získaš, to neviem? Závisť je všetkého schopná.