rommy
23.06.09,06:52
Ahoj poraďáci zdravotníci :) chcela by som sa spýtať, práve som prišla od lekára gynekologa, bola som tam s tým že si chcem zobrať svoju kartu a ísť k druhému lekárovi, tento týždeň potrebujem ísť súrne na vyšetrenie, ibaže sestrička mi povedala že nech prídem o týždeň že to mi doktor pripraví výpis s trvá to týždeň. Lenže ten týždeň ja čakať nemôžem. Prosím Vás môže mi to takto zdržiavať? pred pol rokom od nich odišla kamarátka a dali jej kartu na počkanie, tak teraz mi môže robiť takto naschvál?
ivka70
23.06.09,04:55
Ty kartu v podstate nemozes dostat, bud vypis z karty alebo si tvoj novy gynekolog musi kartu vypytat od stareho.

to vsak neznamena, ze nemozes hned ist k novemu, ak mas nejaky problem, vypis z karty mu donesies o tyzden.
rommy
23.06.09,05:15
A nebudú problémy s poisťovňou? Mala by som asi byť od jedného najprv odhlásená a až potom ísť k druhému nie? Ja sa v tomto moc nevyznám, ale nechcem aby sa stalo že by novému lekárovi moje vyšetrenie poisťovňa nepreplatila alebo tak...
ivka70
23.06.09,05:18
A nebudú problémy s poisťovňou? Mala by som asi byť od jedného najprv odhlásená a až potom ísť k druhému nie? Ja sa v tomto moc nevyznám, ale nechcem aby sa stalo že by novému lekárovi moje vyšetrenie poisťovňa nepreplatila alebo tak...

Ved si sa odhlasila, ked si si bola pytat kartu. To, ze jemu trva vytvorit vypis z karty tyzden uz nie je tvoj problem.
On informaciu dostal.

Aj tak sa mi zda, ze poistovna plati tie zakl.poplatky vzdy na zaciatku mesiaca. Takze zaplati len jednemu.
BXLmiami
23.06.09,05:29
Kartu gynekolog vydať nesmie,tak ako obvodák,ale je povinný spraviť výpis z karty a poslať to novému lekárovi,prípadne výpis dať pacientovi.Nie je ale povinný spraviť to hned,ale má na to čas ako ktorákoľvek iná inštitucia.Ked bude mať čas sadne si nad to a spraví papierovú robotu.Teraz zrejme robí ambulanciu a vyšetruje pacientky.
Stefan2005
23.06.09,06:28
§ 23 zákona 576/2004 o zdravotnej starostlivosti

Odovzdanie zdravotnej dokumentácie a jej prevzatie do úschovy

(1) Pri zmene poskytovateľa ambulantnej starostlivosti z dôvodu odstúpenia od dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti je poskytovateľ povinný preukázateľne odovzdať zdravotnú dokumentáciu alebo jej rovnopis do siedmich dní od jej vyžiadania novému poskytovateľovi, s ktorým osoba uzatvorila dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
mlyn16
23.06.09,07:12
O odovzdaní zdravotnej dokumentácie alebo jej rovnopisu hovorí nižšie citovaný paragraf č. 23. Jedná sa ale iba o poskytovateľov všeobecnej zdravotnej starostlivosti, kam patrí všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre det a dorast. U ostatných lekárov odovzdanie dokumentácie nie je takýmto spôsobom v legislatíve ošetrené a povinnosť sa týka iba poskytnutia výpisov z dokumentácie alebo umožnenia nahliadnuti a robenia si výpiskov z dokumentácie. Podrobne je to upravené v zákone 576/2004, § 18 až 25.



Zákon 576/2004, § 23, odsek 1

/1/Pri zmene poskytovateľa z dôvodu odstúpenia od dohody o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti /§12 ods. 7/ je poskytovateľ povinný preukázateľne odovzdať zdravotnú dokumentáciu alebo jej rovnopis do siedmich dní od jej vyžiadania novému poskytovateľovi, s ktorým osoba uzatvorila dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti.



Toto som dostala ako odpoveď od lekára z Apolla, kde som riešila tiež problém s odchodom od jedného lekára k druhému.
Stefan2005
23.06.09,07:43
... Jedná sa ale iba o poskytovateľov všeobecnej zdravotnej starostlivosti, kam patrí všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre det a dorast......

... no pokiaľ som to presne okopíroval zo zákona, tak sa hovorí o poskytovateľoch ambulantnej starostlivosti, takže vsuvka všeobecná je tam už navyše zákona. Mám zato, že okruh poskytovateľov primárnej (všeobecnej) zdravotnej starostlivosti je o trochu širší ako len praktický lekár pre dospelých, resp. pre deti a dorast... Sem by som zaradil napr. i "kapitovaných gynekológov" (aj ambulatné softvéry ich vykazujú pod VAS), ďalej i stomatológov. Napr. SKZL vydala pre svojich členov takéto doporučenie:
"Zdravotná dokumentácia - postup pri zmene zmluvného zubného lekára pacientom :
"Ak dôjde k riadnemu ukončeniu zmluvného vzťahu medzi zubným lekárom a pacientom podľa ustanovení § 8 z.č. 277/94 Z.z. v platnom znení je potrebné dodržať nasledovný postup pri odovzdaní zdravotnej dokumentácie :

Lekár , ktorý poskytoval primárnu zdravotnú starostlivosť , je povinný odovzdať inému lekárovi / nie pacientovi/ , ktorý preukázateľne prevzal pacienta do zdravotnej starostlivosti, najneskôr do 7 dní od doručeného vyžiadania :
- zdravotnú dokumentáciu, alebo
- výpis zo zdravotnej dokumentácie , alebo
- overenú fotokópiu zdravotnej dokumentácie."

Takže asi tak... Ale možno sa mýlim. Ale určite poznám gynekológa, ktorý tiež takto postupuje.
rommy
23.06.09,08:50
No a ja teraz musím čakať, volala som novému tam mi sestrička povedala že musím mať kartu aby som tej starej zavolala znova a vysvetlila jej že potrebujem ísť urgentne na vyšetrenie že ona mi ju určite dá, no volala som a zložila mi telefon s tým že ju to nezaujíma že mám prísť v utorok. Hm teraz keď sa mi niečo stane kto bude na vine? Veď ja predsa nemôžem týždeň dopredu vedieť že budem potrebovať ísť urgentne na vyšetrenie, mala som to urobiť už dávno lenže keď mi stačilo chodiť len na ročnú prehliadku tak mi to bolo jedno...
Lianka
04.07.09,13:24
Takyto problem som, zial, aj ja mala s viacerymi lekarmi, aj gyn., aj vseobecny. Zistila som, ze musim ist na to s nepravdou, tak som zaklamala, ze potrebujem kartu na odborne vysetrenie, ze ma poslal iny odborny lekar a pod. Kartu som teda dostala do ruky a viac som sa v tej ambulancii neukazala. Neviem, ako to je v tymi pausalnymi ciastkami, ktore dostava ambulancia za pacienta - ja tam uz roky nechodim, cca. 10 rokov. Nezasluzia si ti lekari, aby tieto sumy dostavali. Dobrovolne ma "pustit" k inemu lekarovi nechceli, tak som inu moznost nevidela - to bola taka jesitna doba vtedy.

Co sa tyka gynekologa, tam sa mi kartu ziskat nepodarilo, ale v u novej doktorky mi zalozili novu, urobili poriadne vsetky vysetrenia a zistili veci, z ktorych sa liecim dodnes - nakolko mi moja predchadzajuca lekarka zatajila vysledky preventivnych prehliadok, len si zasomrala cosi popod nos a mne nahlas povedala, ze vsetko je v poriadku. Nastvana som strasne, ale zdravie mi to uz nevrati.
Bionda
09.07.09,07:32
No a ja teraz musím čakať, volala som novému tam mi sestrička povedala že musím mať kartu aby som tej starej zavolala znova a vysvetlila jej že potrebujem ísť urgentne na vyšetrenie že ona mi ju určite dá, no volala som a zložila mi telefon s tým že ju to nezaujíma že mám prísť v utorok. Hm teraz keď sa mi niečo stane kto bude na vine? Veď ja predsa nemôžem týždeň dopredu vedieť že budem potrebovať ísť urgentne na vyšetrenie, mala som to urobiť už dávno lenže keď mi stačilo chodiť len na ročnú prehliadku tak mi to bolo jedno...

Takýto postoj nechápem, ak predsa chcem ísť na vyšetrenie a hlavne to momentálne vyžaduje môj zdrav. stav-lekár má posúdiť môj aktuálny stav a nie čakať na nejaké papiere- osobne z takéhoto postoja veľkú dôveru voči tomu lekárovi by som nemala.
Kedykoľvek či som chodila k primárovi- na odd. boli presuny dokumentácií druhoradé, v prvom rade brali do úvahy zdrav. stav!
Ak by predsa bol napr. lekár na dov. a ja budem mať problémy- využijem služby iného lekára- takže prvé vyšetrenie by ti mohol spraviť aj bez výpisu zo zdrav. dokumentácie!!!
SandraM
09.07.09,08:28
No a ja teraz musím čakať, volala som novému tam mi sestrička povedala že musím mať kartu aby som tej starej zavolala znova a vysvetlila jej že potrebujem ísť urgentne na vyšetrenie že ona mi ju určite dá, no volala som a zložila mi telefon s tým že ju to nezaujíma že mám prísť v utorok. Hm teraz keď sa mi niečo stane kto bude na vine? Veď ja predsa nemôžem týždeň dopredu vedieť že budem potrebovať ísť urgentne na vyšetrenie, mala som to urobiť už dávno lenže keď mi stačilo chodiť len na ročnú prehliadku tak mi to bolo jedno...
Ja som mala stastie tiez som teraz menila lekara a kartu mi dali na pockanie. To co ti robia je velmi zakerné:mad:. Ale tvoj nový lekar by ta mal zobrat aj bez karty ked mas zd. prob. Mna tak tiez zobrali. Tak ti drzim palce.:)
janka1902
15.01.12,13:51
dobrý den,, vie mi niekto poradiť či má pravo odomna moj gynekológ vypýtať 8e za vydanie karty?? doniesla som mu aj papier od noveho gynekologa ktorí si kartu vyžiadala a povedal mi ze si mam prist po kartu o 3 dni a doniest 8e ,,,má pravo pytať odomna peniaze?? dakujem za radu ,,,, :)
pasuliatko
20.02.12,12:06
mne lekárka dala kartu normálne hneď na počkanie, apeluj na lekára,že potrebuješ vyšetrenie a nemôžeš toľko čakať.
pasuliatko
20.02.12,12:07
dobrý den,, vie mi niekto poradiť či má pravo odomna moj gynekológ vypýtať 8e za vydanie karty?? doniesla som mu aj papier od noveho gynekologa ktorí si kartu vyžiadala a povedal mi ze si mam prist po kartu o 3 dni a doniest 8e ,,,má pravo pytať odomna peniaze?? dakujem za radu ,,,, :)

môže nemusí... je to iba na ňom...
ivka70
20.02.12,12:24
dobrý den,, vie mi niekto poradiť či má pravo odomna moj gynekológ vypýtať 8e za vydanie karty?? doniesla som mu aj papier od noveho gynekologa ktorí si kartu vyžiadala a povedal mi ze si mam prist po kartu o 3 dni a doniest 8e ,,,má pravo pytať odomna peniaze?? dakujem za radu ,,,, :)

Ma pravo za vystavenie odpisu z karty pozadovat zaplatenie.
Treba si prestudovat jeho cennik.