julinka911
23.06.09,11:36
Dobrý deň, vedel by niekto poradiť? Jeden náš zamestnanec bol na tuzemskej pracovnej ceste, vyúčtoval si stravné a nocľažné. Od nocľažného máme blok z registr. pokladne. Chcela by som vedieť, či si zo sumy nocľažného môžme uplatniť DPH s tým, že nocľažné by som mu z cesťáku vyhodila? Náklad na takéto ubytovanie by som potom mohla dať na 512? :( Ďakujem za odpovede.
babi2
23.06.09,09:43
Ano môžeš uplatniť DPH a ubytovanie na 512
evelien
17.03.10,13:51
hanbim sa.... motam sa v zakladnych veciach, pritom doteraz som doklady za ubytko uctovala so samozrejmostou. som K.O. (cestne prehlasujem, hladala som a nie len 5 minut - nechcem do temy "uctovnik samostatno-nesamostatny:mee:)

prosim potvrdit, resp. opravit

vyuctovanie zahr. cestaku za skolenie (ubytovanie, strava, nakup odbornej literatury) - vsetko 512 alebo odbornu literaturu na 501

doklad z ERP do pokladne (nie sucast cestaku):
ubytovanie - 518 + 343
strava (diety budu vyuctovane v cestaku) - 518 nedanovy alebo 513
poplatok za ubytovanie 538
parkovanie (firma nema auto) - 518 nedanovy

Moc dakujem
Rozalka
17.03.10,19:23
Ano môžeš uplatniť DPH a ubytovanie na 512
Babi2, mohla by si to trošku rozviesť? doteraz som bola presvedčená, že 512 je výdavok, ktorý platím pri vyúčtovaní cestovného zamestnancovi a vtedy si nemôžem uplatniť DPH (zamestnanec nie je platiteľ).
Ak účtujem faktúru za ubytovanie vystavenú na firmu, potom účtujem 518 a uplatním DPH.
Dav
17.03.10,19:57
hanbim sa.... motam sa v zakladnych veciach, pritom doteraz som doklady za ubytko uctovala so samozrejmostou. som K.O. (cestne prehlasujem, hladala som a nie len 5 minut - nechcem do temy "uctovnik samostatno-nesamostatny:mee:)

prosim potvrdit, resp. opravit

vyuctovanie zahr. cestaku za skolenie (ubytovanie, strava, nakup odbornej literatury) - vsetko 512 alebo odbornu literaturu na 501
literatúra 501, zbytok 512
doklad z ERP do pokladne (nie sucast cestaku):
ubytovanie - 518 + 343
strava (diety budu vyuctovane v cestaku) - 518 nedanovy alebo 513
poplatok za ubytovanie 538
parkovanie (firma nema auto) - 518 nedanovy

Moc dakujem
Ten druhý prípad, všetko by som dala na 512,spolu s DPH, s tým, že ak nie je dôvod, doklad o strave by som nezahrnula do UCE, budú predsa vyplatené diéty. Ak je doklad o strave spolu s ubytovaním, nebrala by som tú časť do úvahy a stravné by som uplatnila len v CP. Taktiež poplatok za ubytovanie je nutný výdavok pri pracovnej ceste, 512, parkovanie - ak mal zamestnanec povolenú cestu svojim vozidlom, 512. Ak nie, nie je dôvod parkovanie preplatiť . Ak je faktúra vystavená na firmu, ubytovanie, poplatok, strava, potom by mal zamestnanec len diéty, stravné ako pohľadávka voči zamestnancovi, kompenzované záväzkom za diéty, a vyplatený len rozdiel. Alebo doplatený. Zbytok 518. (Poplatok za ubytovanie asi 538).
nika.sum
21.04.10,13:19
Ahoj, klient organizuje akcie zabavne (moderovanie, tanecne vystupenie a pod). Mam dodavatelske faktury v ktorych je rozpisane : Ubytovanie, ranajky, konzumacia bar, poplatok za psa, dan z ubytovania. Faktury su vystavene na firmu. Mam problem ako zauctovat :ranajky, konzumaciu bar, poplatok za psa (nie je firemny) - asi to vsetko nemozem dat ako danovy naklad vsak?
Dav
21.04.10,17:57
Ahoj, klient organizuje akcie zabavne (moderovanie, tanecne vystupenie a pod). Mam dodavatelske faktury v ktorych je rozpisane : Ubytovanie, ranajky, konzumacia bar, poplatok za psa, dan z ubytovania. Faktury su vystavene na firmu. Mam problem ako zauctovat :ranajky, konzumaciu bar, poplatok za psa (nie je firemny) - asi to vsetko nemozem dat ako danovy naklad vsak?

O sumu raňajok znížiť nárok na stravné. Bar - ako repre, pes ako nedaňový náklad.
Alebo bar a psa ako pohľadávku voči zamestnancovi.
nika.sum
21.04.10,18:23
Tak som si aj myslela, dakujem.
Nutricia
30.07.10,06:18
Ahoj,

kam zaúčtovať ranajky ak ich zamestnanec nemohol využiť, nakolko skoro ráno odchádzali z hotela?
Na faktúre je vyčíslené zvlášť ubytovanie a zvlášť ranajky.Zaúčtovať celú fa na 512? alebo ubytovanie na 512 a ranajky na 513?

Dakujem
Betina2
13.08.10,00:38
Ahoj,

kam zaúčtovať ranajky ak ich zamestnanec nemohol využiť, nakolko skoro ráno odchádzali z hotela?
Na faktúre je vyčíslené zvlášť ubytovanie a zvlášť ranajky.Zaúčtovať celú fa na 512? alebo ubytovanie na 512 a ranajky na 513?

Dakujem

raňajky mu náležali a že ich nezjedol z dôvodu skôršieho odchodu, nie je problém ubytovacieho zariadenia. Kedže mu formálne boli poskytnuté podla faktúry, tak by som o ne krátili stravné tak ako keby ich bol skonzumoval (boli mu poskytnuté, len on ich neskonzumoval !) Ak je doklad (faktúra na firmu a obsahuje aj Vaše IČ DPH, tak by sa to dalo vyňať z CP a zaúčtovať samostatne a uplatniť odpočet DPH. Ak to bolo na zamestnanca alebo chýba IC DPH, nechala by som to ako súčasť vyúčtovania PC a celé účtovala na 512. A prečo by si dala raňajky na repre? Ved nikoho nehostil ani ich nespotreboval na svoju súkromnú spotrebu ....
Nutricia
13.08.10,07:30
Dakujem

1.)a ak si do vyúčtovania prac.cesty dá blok z obeda napr. za 6eur?
na PC bol cca 17 hodín.Zamestnávateľ to prepláca čiže mu bezplatne zabezpečil stravu.Diéty samozrejme skrátim o 35% ale kam to v tomto prípade naúčtovať?
2.) ak ej na faktúre za ubytovanie aj napr. internet alebo parkovné tiež to dávate spolu celú fa na 512? alebo to parkovanie a internet rozdelíte na 518 a ubytovanie na 512?
Betina2
13.08.10,10:24
Dakujem

1.)a ak si do vyúčtovania prac.cesty dá blok z obeda napr. za 6eur?
na PC bol cca 17 hodín.Zamestnávateľ to prepláca čiže mu bezplatne zabezpečil stravu.Diéty samozrejme skrátim o 35% ale kam to v tomto prípade naúčtovať?
2.) ak ej na faktúre za ubytovanie aj napr. internet alebo parkovné tiež to dávate spolu celú fa na 512? alebo to parkovanie a internet rozdelíte na 518 a ubytovanie na 512?

K budu 1:
Ja to nedávam na 513, ale na 512AE. Mám vytvorené 512001 daňové náklady na PC a 512002 nedaňové náklady na PC. Každý výdavok zamestnanca počas pracovnej cesty, ktorý zamestnanec vyúčtuje a doklad priloží k vyúčtovaniu PC, mi tvorí náklad na pracovnú cestu. Repre používam, ak nejde o pracovnú cestu, ale pozvem obchodných partnerov na obed v mieste, kde bežne vykonávam prácu.
Ak sa bol najesť a priložil blok, závisí aj od int.smerníc, či zamestnávateľ prepláca zamestnancovi stravné aj nad rámec zákona, ak áno, sú dve možnosti:
1) riadne vypočítam náhrady za stravné podla zákona, krátim len o tie raňajky, zaúčtujem na 512001 daňové a uznám aj preplatenie bločka od obeda , to zaúčtujem ako 512002 nedaňové (ak to takto ošetrím v smernici) Zamestnancovi vyplatím sumu diét+obeda.

2) ak to nemám v smernici ošetrené a zamestnávateľ neprepláca zamestnancovi stravné nad rámec zákona, tak sú možnosť dve:
1) bud mu riadne vypočítam náhrady za stravné podla zákona, vyúčtujem v CP a tieto mu budú vyplatené a blok o obede ak aj priloží, nezahrnieme ho do vyúčtovania a preplatenia náhrad zamestnancovi
stravné bude na 512 daňové, o bločku nebudem ani účtovať, je to jeho osobný výdaj, ktorý nesúvisí s účtovníctvom firmy, bude síce priložený, ale ho na náhradu neuznám.
2).možnosť, blok síce po priložení a vyúčtovaní zamestnancom schválim a preplatím, ale o čiastku bloku ponížim diéty, ktoré by mu inak prislúchali, tak aby som v daňových nákladoch nepresiahla zákonom stanovenú hranicu diét. (lepšie sa mi vidí tá prvá)
3) Najlepšie je žiaden doklad o zaplatení obeda navyše neprikladať a vôbec ho neevidovať, vypočítať len bežné stravné podla zákona, uznať prípadné vedlajšie náklady na PC - parkovné, mhd, DIALNIčNý POPLATOK A POD.

Trošku je problém, ak nakúpi obed a zaplatí zaň firmenou platobnou kartou. O tom musím účtovať a robím to cez ID, ak doklad nepriloží k CP, ale samostatne, toto evidentne zaplatila firma, ale dala by som to určite na nedaňový náklad podla povahy nákupu, 501,513,518,548,568, ak nie je bloček priložený k CP.
Ak je to pri CP, tak 512AE/261AE vrátane DPH vrámci zúčtovania CP, DPH neodpočítať. A následne zaúčtovať pohladávku voči zamestnancovi, ak by mu to nemalo byť uznané. a na CP k preplateniu len uznané výdavky. 2x tá istá suma nebude preplatená.

V zásade ale daňovo uznať len do výšky podla zákona. Nemôže byť daňovo uznaná aj diéta a aj preplatenie obeda navyše.

K Tvojmu bodu 2 - ak sú bločky a faktúry priložené k CP, treba o nich účtovať ako o vedlajších nákladoch na pracovnú cestu, ak s ňou súviseli a budú preplatené, takže 512 EA daňové resp. nedaňové podla povahy. takže žiadna 518, všetko na 512.
Nutricia
13.08.10,12:26
Dakujem krásne