ede
23.06.09,12:03
Spolocnik sro je majitelom rod.domu, ktory nadobudol kupou ako fyz.osoba-obcan. Je zapisany ako vlastnik na LV. Tento dom pocas r.2009 opravuje, rekonstruuje a vsetky tieto vydavky dava do sro, vrat.odpocitania DPH...Chcem aby to dal do poriadku, len neviem ako? Je mozne aby dal urobit prepis na katastri a prepisal tento dom na sro? na zaklade coho to katster urobi? Treba ocenenie znalcom a kupno-pred.zmluvu? Vobec sa v tom neorientujem, prosim o radu....vdaka
blondy
23.06.09,10:52
Mohol by ako FO prenajať tento dom pre s.r.o. V takomto prípade by už sro mala "vzťah" k nehnuteľnosti, a mohla po dohode s vlastníkom robiť rekonštrukcie, a dať do nákladov sro. V prípade väčšej sumy rekonštr. prác (nad 1700€) pôjde o TZ prenajatého majetku a bude potrebné zaradiť a odpisovať.
ede
23.06.09,11:09
Vlastne tam aj je zmluva o prenajme, on tu budovu prenajima svojej sro....potom moze uctovat opravu tejto budovy do nakladov sro a odpocitavat DPH? to mi odlahlo...ale musi to byt v tej zmluve nejako konkretne osetrene?
Ak suma tych "oprav" presiahne za rok 2009 sumu 1700 eur, tak to preuctujem z 5xx/nakladov/ na techn.zhodnot.? dakujem...
blondy
23.06.09,13:12
Ak vieš že táto suma presiahne 1700€, môžeš tieto náklady rovno kumulovať na 042, a po ukončení rekonštrucie začať odpisovať.
KEJKA
23.06.09,13:47
opravy môžu presiahnuť 1700€ ak sú to ozaj opravy.
Ak ide o rekonštrukciu, tak platí tak, ako bolo napísané.
Občan však musí si byť vedomý toho, že ak sro si dáva do nákladov opravy, tak pre majitela domu je to nepeňažný príjem.
Ak si to dá sro na 042, tak nepeňažný príjem sa bude riešiť až pri ukončení nájmu.
Aj z týchto dôvodov musí byť súhlas s opravami a hlavne s rekonštrukciou a následným odpisovaním uvedený v nájomnej zmluve.
atka4
23.06.09,14:02
opravy môžu presiahnuť 1700€ ak sú to ozaj opravy.
Ak ide o rekonštrukciu, tak platí tak, ako bolo napísané.
Občan však musí si byť vedomý toho, že ak sro si dáva do nákladov opravy, tak pre majitela domu je to nepeňažný príjem.
Ak si to dá sro na 042, tak nepeňažný príjem sa bude riešiť až pri ukončení nájmu.
Aj z týchto dôvodov musí byť súhlas s opravami a hlavne s rekonštrukciou a následným odpisovaním uvedený v nájomnej zmluve.

Možno ti pomôže aj príloha...pre zaradenie, či ide o opravu, údržbu, rekonštrukciu a podobne. Je to staršieho dáta, ale pojmy sú totžné
hrotko
23.06.09,14:02
Mohol by ako FO prenajať tento dom pre s.r.o. V takomto prípade by už sro mala "vzťah" k nehnuteľnosti, a mohla po dohode s vlastníkom robiť rekonštrukcie, a dať do nákladov sro. V prípade väčšej sumy rekonštr. prác (nad 1700€) pôjde o TZ prenajatého majetku a bude potrebné zaradiť a odpisovať.


Vlastne tam aj je zmluva o prenajme, on tu budovu prenajima svojej sro....potom moze uctovat opravu tejto budovy do nakladov sro a odpocitavat DPH? to mi odlahlo...ale musi to byt v tej zmluve nejako konkretne osetrene?
Ak suma tych "oprav" presiahne za rok 2009 sumu 1700 eur, tak to preuctujem z 5xx/nakladov/ na techn.zhodnot.? dakujem...

S.r.o. môže dom kúpiť a vtedy je to jasné.
S.r.o. si môže tento dom prenajať. V zmluve potom musí byť výslovne napísané :
- kto si uplatňuje odpisy
- kto znáša opravy
- kto znáša náklady a navyšuje OC cez TZ - nie hocičo nad 1700 € je TZ (iba to čo technicky zhodnocuje - zlepšuje technické parametre(
Všetko toto by malo mať "odozvu " v nájomnom.
ede
24.06.09,09:26
A co ak nastane pripad, ze on ako osoba preda ten dom svojej sro...aka by mala byt kupna cena? Je mi jasne, ze asi trhova, ale ak ju ma sro aj zaplatit, tak musi tie peniaze mat....mozu sa teda dohodnut na "akejkolvek" cene? asi trochu mimo temy, ale suvisi to....a potom, teda - do dna kupy-predaja domu na sro, mozem tiez uctovat opravy v sro a uplatnovat DPH? a potom pokracovat rovnako aj po prepise domu na sro....DAKUJEM
Stefan2005
24.06.09,10:01
A co ak nastane pripad, ze on ako osoba preda ten dom svojej sro...aka by mala byt kupna cena? Je mi jasne, ze asi trhova, ale ak ju ma sro aj zaplatit, tak musi tie peniaze mat....mozu sa teda dohodnut na "akejkolvek" cene? asi trochu mimo temy, ale suvisi to....a potom, teda - do dna kupy-predaja domu na sro, mozem tiez uctovat opravy v sro a uplatnovat DPH? a potom pokracovat rovnako aj po prepise domu na sro....DAKUJEM

... bolo by vhodné aj upresniť, či ten rodinný dom používa len na podnikanie, ale aj tam má trvalý pobyt (t.j. fyzicky aj žije)... Lebo v prípade predaja takéhoto domu s.r.o.-čke treba zase riešiť túto skutočnosť.
ede
24.06.09,10:08
... bolo by vhodné aj upresniť, či ten rodinný dom používa len na podnikanie, ale aj tam má trvalý pobyt (t.j. fyzicky aj žije)... Lebo v prípade predaja takéhoto domu s.r.o.-čke treba zase riešiť túto skutočnosť.
nebyva tam, nikdy tam ani nebyval, nema tam trvaly pobyt. Doteraz ho vobec nevyuzival, po rekonstrukcii bude sluzit na podnikanie...
hrotko
24.06.09,14:00
A co ak nastane pripad, ze on ako osoba preda ten dom svojej sro...aka by mala byt kupna cena? Je mi jasne, ze asi trhova, ale ak ju ma sro aj zaplatit, tak musi tie peniaze mat....mozu sa teda dohodnut na "akejkolvek" cene? asi trochu mimo temy, ale suvisi to....a potom, teda - do dna kupy-predaja domu na sro, mozem tiez uctovat opravy v sro a uplatnovat DPH? a potom pokracovat rovnako aj po prepise domu na sro....DAKUJEM


Ak bude kúpna cena nižšia ako (cca 80 % ) trhovej malo by sa to vyrovnávať opravami a investovaním do TZ pred kúpou.
Áno DPH pred aj po a po KZ aj odpisy. Len to treba v KZ popísať vecne aj finančne.
ede
25.06.09,10:14
Vsetkym dakujem za rady.....este mam dotaz - ak dojde k predaj-kupe tejto nehnut. napr. v 7/2009, tak:
1. za obd. do kupy budem v sro uctovat rekonstrukciu na 042 ako TZ, podla horeuvedeneho a potom zaradim a odpisujem ako TZ-1,
2.po kupe zaradim ako stavbu a odpisujem ju a vlastne pokracujuca rekonstrukcia - uctujem znova na 042, rozlisim napr analyticky aby som odlisila od 1., po ukonceni zaradim ako TZ-2 a odpisujem zvlast...?
ede
29.06.09,13:56
verim, ze mi niekto poradi....dakujem.
Stefan2005
29.06.09,14:10
Vsetkym dakujem za rady.....este mam dotaz - ak dojde k predaj-kupe tejto nehnut. napr. v 7/2009, tak:
1. za obd. do kupy budem v sro uctovat rekonstrukciu na 042 ako TZ, podla horeuvedeneho a potom zaradim a odpisujem ako TZ-1,
2.po kupe zaradim ako stavbu a odpisujem ju a vlastne pokracujuca rekonstrukcia - uctujem znova na 042, rozlisim napr analyticky aby som odlisila od 1., po ukonceni zaradim ako TZ-2 a odpisujem zvlast...?

1. za obdobie do kúpy nemáš čo účtovať, nie je to majetok účtovnej jednotky
(do obdobia kúpy vykonané TZ premietnúť do kúpnej ceny)

2. ihneď po kúpe je nehnuteľnosť schopná užívania, resp. aj počas rekonštrukcie plniť svoj účel? Ak nie, kúpu aj TZ účtovať na 042 a po ukončení zaradiť a odpisovať....

P.S. Na účte 042 hmotného majetku sa však účtuje TZ DHM, ktorý účtovná jednotka má alebo bude mať v nájme na základe písomnej zmluvy a toto technické zhodnotenie sa bude odpisovať.
ede
30.06.09,08:38
1. za obdobie do kúpy nemáš čo účtovať, nie je to majetok účtovnej jednotky
(do obdobia kúpy vykonané TZ premietnúť do kúpnej ceny)

2. ihneď po kúpe je nehnuteľnosť schopná užívania, resp. aj počas rekonštrukcie plniť svoj účel? Ak nie, kúpu aj TZ účtovať na 042 a po ukončení zaradiť a odpisovať....

P.S. Na účte 042 hmotného majetku sa však účtuje TZ DHM, ktorý účtovná jednotka má alebo bude mať v nájme na základe písomnej zmluvy a toto technické zhodnotenie sa bude odpisovať.
1. do obdobia kupy to mala sro v najme od tejto fyz.osoby - mozem teda za toto obdobie uctovat rekonstrukciu na 042 ? kedy to zaradim ako TZ a zacnem odpisovat ? rekonstr. vlastne bude kontinualne pokracovat dalej, len sa zmeni vlastnik budovy/predtym FO, teraz sro/,
2. ihned po kupe to nie je budova schopna prevadzky - budem teda kupu aj dalsie naklady na rekonstrukciu uctovat na 042 - po kolaudacii zaradim a odpisujem...
Takto je to spravne?
Dakujem
Uľa
21.07.09,09:36
Prosím vás o radu v nasledovnom: Fyzická osoba - občan nadobudol rozostavanú stavbu v roku 2006. Na LV je napísané rozostavaná stavba a táto osoba je jediným vlastníkom. V roku 2009 si založil živnosť, je platcom DPH a v priestoroch tejto stavby vykonáva svoju zárobkovú činnosť. Už ako SZČO kúpil plastové okná, nejaké strierky a uvažuje o ďalšom "vylepšení" stavby. Chcem sa spýtať ako je to v tomto prípade s DPH? Neviem si dosť dobre predstaviť ako postupovať aby mal nárok na odpočet dph pri týchto "vylepšeniach" na spomínanej stavbe. Prosím vás o radu. Ďakujem
Lenka1979
21.07.09,09:39
Prosím vás o radu v nasledovnom: Fyzická osoba - občan nadobudol rozostavanú stavbu v roku 2006. Na LV je napísané rozostavaná stavba a táto osoba je jediným vlastníkom. V roku 2009 si založil živnosť, je platcom DPH a v priestoroch tejto stavby vykonáva svoju zárobkovú činnosť. Už ako SZČO kúpil plastové okná, nejaké strierky a uvažuje o ďalšom "vylepšení" stavby. Chcem sa spýtať ako je to v tomto prípade s DPH? Neviem si dosť dobre predstaviť ako postupovať aby mal nárok na odpočet dph pri týchto "vylepšeniach" na spomínanej stavbe. Prosím vás o radu. Ďakujem

Ak nemá túto rozostavanú stavbu v majetku firmy-t. zn. nezaradil ju a neúčtuje o nej, nemôže si z opráv alebo prípadného technického zhodnotenia odpočítať ani DPH.
Uľa
21.07.09,10:02
Či ak by si chcel uplatňovať DPH, tak jumusí zaradiť do majetku firmy a normálne ju odpisovať. A môžte mi ešte poradiť asi v akej cene by mala byť zaradená do majetku? A čo ktomu je potrebné doložiť, či nejaká posudok znalca alebo podobne. Ďakujem
Lenka1979
21.07.09,10:04
Či ak by si chcel uplatňovať DPH, tak jumusí zaradiť do majetku firmy a normálne ju odpisovať. áno A môžte mi ešte poradiť asi v akej cene by mala byť zaradená do majetku? A čo ktomu je potrebné doložiť, či nejaká posudok znalca alebo podobne. áno, najlepší by bol znalecký posudok Ďakujem

odpoveď modrým v texte