Martina12345
23.06.09,11:17
Máme ohlásenú daňovú kontrolu zo závislej činnosti za rok 2006. Čo zvyknú kontrolovať ? Daňové bonusy, vyhlásenia na nezdaniteľnú položku... . Máte niekto s tým skúsenosť ? Díky
stratena
23.06.09,18:06
Budu ti kontrolovat uplne vsetko. mzdove listy, rocne zuctovania zamestnancov, vyplatene bonusy a na zaklade coho boli vyplatene, kvartalne hlasenia, vyhlasenia na zdanenie prijmov...mne robili tiez taku kontrolu, pocas roku sme mali 300 zamestnancov boli u nas dva mesiace :mad:
Martina12345
24.06.09,05:57
My sme mali v roku 2006 asi 600 zamestnancov , tak sa teším !
Ester plus
24.06.09,06:07
U nás ešte kontrolovali, či sa preplatené čerpanie zo SF zdaňovalo pri mzde. Hlavne pozor na vyhlásenie aby tam bolo všetko podpísané.
IVEB
02.07.09,08:58
U nás tiež prebieha daňová kontrola na daň z príjmu zo závislej činnosti za rok 2006 a čo ma prekvapilo , chcú kontrolovať aj došlé a odoslané faktúry. Stretli ste sa niekto s týmto. Nedáva mi to zmysel pri takejto kontrole. K čomu im to má slúžiť ?
grammatika
02.07.09,09:04
U nás tiež prebieha daňová kontrola na daň z príjmu zo závislej činnosti za rok 2006 a čo ma prekvapilo , chcú kontrolovať aj došlé a odoslané faktúry. Stretli ste sa niekto s týmto. Nedáva mi to zmysel pri takejto kontrole. K čomu im to má slúžiť ?

Nestretla, ale napadá ma jedna možnosť a to tá, že chcú zistiť, či niektorí dodávatelia nespĺňajú podmienku závislej činnosti. Ale možno sa mýlim
IVEB
02.07.09,10:17
Ja som si to tiež najprv myslela , ale pokiaľ sa pamätám tak závislá činnosť je v ZP od 01.09.2007 a kontrola sa týka roku 2006. No veď uvidím zajtra čo nám k tomu povedia.
grammatika
02.07.09,10:33
Tak nám potom daj vedieť.
Držím palce, nech všetko dobre dopadne
IVEB
03.07.09,08:24
Takže sedia u nás , a presne sa dotazujú na tú závislú činnosť, kontrolujú zmluvy , len mi nie je jasné prečo, nakoľko ZP závislá činnosť bola prvýkrát definovaná až od 01.09.2007. Sedí s nimi šéfka , takže uvidím čo potom povie.
alena ma
03.07.09,08:38
My sme tiež mali túto kontrolu za rok 2006 a kontrolovali taktiež došlo aj vyšle faktúry, mali sme tam jeden problém, nakoľko konateľ účtoval práce pre firmu na faktúru zo živnosti, čo posúdili ako príjem zo závislej činnosti, a taktiež kontrolovali vyplatené cestovné náhrady, knihy jázd, či to nie je dochádzka do zamestnania na služobných motorových vozidlách a chceli im to dodaniť ako zdaniteľný príjem, ale to sme nejako uhrali. Tak držím palce, je to nepríjemné, vlastne ako každá kontrola.
IVEB
03.07.09,11:00
Takže nám to ukončili , zaujímala ich presne tá závislá činnosť, či niektoré práce nesplňali podmienky závislej činnosti . Ináč boli pohodové , výsledok z celkovej kontroly nevieme, nakoľko sme nemali prítomného konateľa spoločnosti , takže nemali s kým prejednať zápisnicu. Ale snáď to dopadlo dobre. Máme im zavolať v utorok , takže potom sa ozvem.
IVEB
08.07.09,15:03
Takže opäť sa ozývam a chcem Vám oznámiť čo na nás dnes vymysleli.
Na všetkých školeniach , ktorých som sa zúčastňovala od roku 2006 nám bolo povedané , že k RZD nie je potrebné predkladať ďalšie potvrdenia. Napr. potvrdenie o tom , že zamestnanec bol dobrovoľne nezamestnaný, bol evidovaný na úrade práce, manžel ak si uplatňoval NČZ na manželku , to že bola na materskej resp. na rodičovskej dovolenke/ stačilo len čestné prehlásenie a od roku 2007 to je aj súčasťou tlačiva - žiadosti a pod./ Ďalej za údaje , ktoré uvedie zamestnanec v žiadosti zodpovedá zamestnanec a nie zamestnávateľ. Jediné čo trebalo prikladať , je potvrdenie ak má životné poistenie , potvrdenie o príjme ak mal iných zametsnávateľov . Bola som v šoku , ak začali tým , že ak takéto doklady nemáme nesmeli sme im vykonať RZD. ČO vy na to ?
JarkaL
08.07.09,15:08
:eek::eek::eek:
Keď boli na kontrole u mňa, stačili im vyhlásenia. Ale to je už asi 6 rokov dozadu. Načo je potom vyhlásenie? .Nech ho zrušia a nahradia všetkými tými potvrdeniami.
evina
08.07.09,15:32
Takže opäť sa ozývam a chcem Vám oznámiť čo na nás dnes vymysleli.
Na všetkých školeniach , ktorých som sa zúčastňovala od roku 2006 nám bolo povedané , že k RZD nie je potrebné predkladať ďalšie potvrdenia. Napr. potvrdenie o tom , že zamestnanec bol dobrovoľne nezamestnaný, bol evidovaný na úrade práce, manžel ak si uplatňoval NČZ na manželku , to že bola na materskej resp. na rodičovskej dovolenke/ stačilo len čestné prehlásenie a od roku 2007 to je aj súčasťou tlačiva - žiadosti a pod./ Ďalej za údaje , ktoré uvedie zamestnanec v žiadosti zodpovedá zamestnanec a nie zamestnávateľ. Jediné čo trebalo prikladať , je potvrdenie ak má životné poistenie , potvrdenie o príjme ak mal iných zametsnávateľov . Bola som v šoku , ak začali tým , že ak takéto doklady nemáme nesmeli sme im vykonať RZD. ČO vy na to ?

Prosíš, aby Ti ukázali paragraf, z ktorého to vyplýva, nakoľko Ty zo zákona poznáš povinnosť prikladať len to, čo píšeš.
Kontrola nemá oporu v zákone. Vyhlásením predsa sám zamestnanec podpisuje, čoho si je vedomý a pod....
IVEB
08.07.09,15:40
Presne to som im dnes povedala, trošku sa stiahli . Najprv nám to chceli dať písomne / som zvedavá o aký § by sa opreli/ ale potom po mojom podaní si to rozmysleli a hľadajú ďalej. Som zvedavá s čím prídu zajtra. Najviac prekvapujúce na celej situácii je to , že v piatok chceli už prejednávať zápisnicu , vyplynulo mi z toho, že už všetko skončili a od včera sa rozhodli riešiť tieto veci. Je mi to veľmi divné.
JarkaL
08.07.09,15:52
Asi si dali záväzok, že predsa len niečo musia nájsť, veď ŠR je na mizine...
liba2
08.07.09,18:59
Asi si dali záväzok, že predsa len niečo musia nájsť, veď ŠR je na mizine...presne tak :D
liba2
08.07.09,19:00
Presne to som im dnes povedala, trošku sa stiahli . Najprv nám to chceli dať písomne / som zvedavá o aký § by sa opreli/ ale potom po mojom podaní si to rozmysleli a hľadajú ďalej. Som zvedavá s čím prídu zajtra. Najviac prekvapujúce na celej situácii je to , že v piatok chceli už prejednávať zápisnicu , vyplynulo mi z toho, že už všetko skončili a od včera sa rozhodli riešiť tieto veci. Je mi to veľmi divné.
To ťa tak nepriamo skúšali, ako ovládaš problematiku :D :D :D :D :D
skaspa
09.07.09,12:14
Presne to som im dnes povedala, trošku sa stiahli . Najprv nám to chceli dať písomne / som zvedavá o aký § by sa opreli/ ale potom po mojom podaní si to rozmysleli a hľadajú ďalej. Som zvedavá s čím prídu zajtra. Najviac prekvapujúce na celej situácii je to , že v piatok chceli už prejednávať zápisnicu , vyplynulo mi z toho, že už všetko skončili a od včera sa rozhodli riešiť tieto veci. Je mi to veľmi divné.
ak chceli spisovať zápisnicu ešte to neznamená, že chceli ukončiť kontrolu; kontrola je ukončená až dňom prerokovania protokolu (kedy sa tiež spisuje zápisnica) a bez toho, aby vám dali protokol o kontrole nemôže byť koniec;
ak chceli spísať zápisnicu, chceli len niečo ozrejmiť a nechceli to mať len ústne, ale písomne, aby mali doklad/dôkaz, ktorým sa budú ďalej zaoberať;
IVEB
09.07.09,13:32
Kontrolu nemáme stále ukončenú , spísali sme dnes len zápisnicu. Veci , ktoré som uviedla vyššie , uznali , že máme pravdu.Avšak. Chcem upozorniť všetkých mzdárov, personalistov , aby si dôkladne prezreli a všímali dátumy na zmluvách, žiadostiach , vyhláseniach , prílohách a pod. Všetky podpisy , aby boli správne a na správnom mieste a pod. Nie je dôležité , či platíte poctivo dane, ale či na tlačive nie je náhodou zlý dátum resp. nesprávny podpis.Nám sa stalo ,určite uznám , že to bola naša chyba , že na tých nešťastných čestných prehláseniach / ktoré ešte v roku 2006, neboli súčasťou žiadosti o vykonanie RZD/ boli uvedené v 4 prípadoch dátumy po 15.2. / Všetky ostatné veci boli v poriadku, ale toto nám vytkli a uvidíme ako s tým naložia. Akú výšku pokuty nám za to môžu vyrubiť?

A ďalšia vec je tá , že kontrola bola zameraná hlavne , na to či Zmluvy , ktoré máme uzavreté s niektorými SZČO nesplňajú prvky závislej činnosti. Keď sme sa ohradili , že sa to týka až roku 2007 tak nám povedali , že je možné , že nám kontrolu presmerujú aj na ďalšie roky. Ale stále nerozumiem , prečo je to predmetom daňovej kontroly.

Takže výsledok sa dozvieme , nevieme kedy.
Ančika
10.07.09,07:04
Chcem ti IVEB poďakovať za tvoje informácie o DK. Sú pre nás veľmi cenné a nútia nás, aby sme boli dôslednejšie pri našej, pre väčšinu už rutinnej, práci. No nikto nie je 100%, takže si myslím, že všade nejaký ten zabudnutý podpis, či dátum DK nájde. S úsmevom do ďalších dní a "tešíme" sa na kontrolu
IVEB
05.08.09,04:36
Kontrola bola u nás ukončená, obišlo sa to len symbolickou pokutou 3 eurá, takže som rada , že sa mi podarilo nakoniec obhájiť svoju prácu. Chcem len zdôrazniť a pripomenúť mzdárom , aby si dávali veľký pozor na všetky tlačivá , ktoré vydávajú zamestnancom a ktoré dávajú zamestnanci zamestnávateľovi. Nech sú všade podpisy, správne dátumy a všetky položky správne vyplnené.
mzdarka renca
05.08.09,04:53
Kontrola bola u nás ukončená, obišlo sa to len symbolickou pokutou 3 eurá, takže som rada , že sa mi podarilo nakoniec obhájiť svoju prácu. Chcem len zdôrazniť a pripomenúť mzdárom , aby si dávali veľký pozor na všetky tlačivá , ktoré vydávajú zamestnancom a ktoré dávajú zamestnanci zamestnávateľovi. Nech sú všade podpisy, správne dátumy a všetky položky správne vyplnené.

Teším sa s tebou, že Ti kontrola vďaka tvojej šikovnosti dopadla dobre;):)
Ester plus
05.08.09,05:16
K tým správnym dátumom v tlačivách na mzdovej učtárni sa chcem s vami poradiť, lebo vždy keď vypĺňam tlačivo "Vyhlásenie na zd. príjmov..." tak na III. str. je oddiel IV "Zmena zamestnávateľa".... nastala ku dňu ..... .
Ak napríklad zamestnanec končí PP 31.7.09, tak zmena nastala ku dňu 31.7.09 alebo 1.08.09?
IVEB
06.08.09,08:29
Ja som dávala dátum ukončenia PP.
Nutricia
06.08.09,08:57
zmena je k 1.8.2009 nakolko 31.7.2009 ešte bola zamestnancom.
milka1619
10.08.09,07:51
Ak ukončí PP napr. 13.07.2009? Aký dátum dopísať do vyhlásenia - zmena zamestnávateľa ...?
Kolejová
10.08.09,10:53
Zmena nastala ku ďalšiemu dňu 14.7.2009
milka1619
26.08.09,07:34
Vyhlásenie k dani ......, časť IV. zmena zamestnávateľa ..... pri ukončení PP - správne uvádzanie dátumu :

- ak zamestnanec ukončí PP napr. 13.08.2009- a nezdaniteľnú časť základu dane na daňovn. si uplatní u svojho posledného zamestnáv. poslednykrát za 8/2009, tak zmena zamestnávateľa .... nastala ku dňu 1.09.2009. Je to odkonzultované s daňovou metodičkou a tak je to správne. ( v literatúre sa uvádzajú dátumy skonč.PP)
Martina12345
29.09.09,05:37
Skoro po 3 mesiacoch dopadla kontrola dobre bez jedinej chybičky !!! Najprv si z nášho pc vybrali zoznam asi 100 prac. zmlúv a dohôd ( nakoľko chceli nejaký zoznam a náš program to nevie )- ked sme im to odovzdali 100 zmlúv , tak si nechali iba 20 zmlúv. Chceli prehľady, ročné hlásenia, výpisy z banky, podpísané mzdy-mincovku, mzdové listy+ zápis z kontroly zo soc. poisťovne, ktorý sme mali tiež v roku 2006- tiež ok. Už čakáme iba na správu. Tak super ! Aspoň ma to potvrdzuje že robím dobre, len keby môj šéf, to vedel lepšie oceniť....:)
Lenka1979
29.09.09,05:47
Skoro po 3 mesiacoch dopadla kontrola dobre bez jedinej chybičky !!! Najprv si z nášho pc vybrali zoznam asi 100 prac. zmlúv a dohôd ( nakoľko chceli nejaký zoznam a náš program to nevie )- ked sme im to odovzdali 100 zmlúv , tak si nechali iba 20 zmlúv. Chceli prehľady, ročné hlásenia, výpisy z banky, podpísané mzdy-mincovku, mzdové listy+ zápis z kontroly zo soc. poisťovne, ktorý sme mali tiež v roku 2006- tiež ok. Už čakáme iba na správu. Tak super ! Aspoň ma to potvrdzuje že robím dobre, len keby môj šéf, to vedel lepšie oceniť....:)

Super Maťka, blahoželám... :)
nikulik
18.03.11,12:04
Ahojte, vedeli by ste mi povedat z vasich skusenosti ci chodia casto na kontroly zo zav.cinnosti,a kolko rokov dozadu asi kontroluju? Ide o to, ze fungujeme ako firma uz od r.2004 a mali sme jednu kontrolu v r.2006 na učtovnictvo,a dph,ale na vyhlasenia a tieto ostatne veci sme este kontrolu nemali. Maju tonejako stanovene, ze napr. do 10 rokov musia ist ku kazdemu na kontrolu, alebo nemusia prist vôbec aj viac ako 10 rokov???
Paula
18.03.11,12:27
Zažila som vždy len kontrolu po prvom, resp. druhom roku "existencie" zamestnancov s príjmom zo závislej činnosti vo firme. Skontrolovali aktuálne bežiaci a roky pred. Viackrát sa kontrola neohlásila (ani po 10-tich a viac rokoch).
nikulik
19.03.11,17:38
Paula, dakujem velmi pekne za nazor.
Ak by sa este niekto pridal, budem rada.
veronikasad
19.03.11,17:46
Paula, dakujem velmi pekne za nazor.
Ak by sa este niekto pridal, budem rada.
kolko máte zamestnancov ? Lebo v menších firmách špeciálne kontroly z DU už asi nebývajú. Daň zo závislej činnosti je súčasťou komplexnej kontroly dane z príjmu.
Robím mzdy a JU takmer 20 rokov (menšie firmy) a žiadnu samostatnú kontrolu na mzdy som nemala.
nikulik
19.03.11,17:56
mame 10 zamestnancov. Dakujem za nazor, ja len som sa pytala preto ze este od vzniku r.2004 sme na toto kontrolu nemali a ked sme kontrolu mali tak na zav.činnost nie.
Tamila
19.03.11,18:14
Niekoľko rokov späť - nepamätám presne koľko - boli samostaní kontrolóri na daň zo závislej činnosti, párkrát boli aj mne na kontrole. Ale teraz DÚ nezamestnávajú kontrolórov na túto daň, daň zo záv. činnosti sa kontroluje spolu s kontrolou dane z príjmu.
nikulik
19.03.11,18:22
dakujem tamila :)
a este jednu otazocku, ak pride kontrola do firmy, tak kolko rokov spätne kontroluju? tak max.5 ci aj viac?
Tamila
19.03.11,18:24
dakujem tamila :)
a este jednu otazocku, ak pride kontrola do firmy, tak kolko rokov spätne kontroluju? tak max.5 ci aj viac?
Päť rokov od nasledujúceho roka po daňovom priznaní, takže napr. rok 2006 môžu kontrolovať do konca roka 2011.
nikulik
19.03.11,18:33
Dakujem vam velmi velmi pekne.