andrea226
23.06.09,11:27
Dobrý deň,

zamestnanec mi nepredložiť preukaz ZŤP, vo firme je prihlásený ako normálny zamestnanec a podľa toho sme robili aj odvody do ZP. Momentálne ma požiadal o pomoc pri RZZP keďže je aj SZČO s nulovým základom dane, príjmy má len ako zamestnanec. A tu sme vlastne prišli na ten problém. V zdr. poisťovni mi povedali aby som vystavila opravné mesačné výkazy. Mne sa tým vlastne zmení aj celé účtovanie ... a veci okolo toho. Môže mi niekto poradiť ako mám vlasnte teraz postupovať? Mám opraviť mesačné odvody z roku 2008, zaúčtovať zistenú zmenu v r. 2009 a následne opraviť aj celé mzdy v roku 2009... som z toho zaskočená
Iveta Matlovičová
23.06.09,10:48
začnem odzadu .. z názorov našich zdravotných poisťovní sme zaskočené asi viacerí; niektorým ZP postačuje urobiť nápravu v RZZP - čo je aj podľa môjho názoru menej náročnejšie, najčistejšie (i z dańového hľadiska), niektoré ZP (napr. Všeobecná ..) vyslovene požadujú vystaviť opravné výkazy za všetky mesiace + zúčtovanie poistného sa potom zrealizuje po dohode s poisťovňou ...určite by som pri vystavovaní opravných výkazov nezasahovla do účtovníctava a pod. a spracovala by som ich len pre účely zdravotnej poisťovne - teda formálne, až zúčtovanie poistného v aktuálnom mesiaci by malo dopad na dane, účtovníctvo ....
J+K
23.06.09,11:12
Už som podobný problém riešila. Ručne som poopravovala všetky mesačné výkazy , na zdravotnú poisťovňu som ich poslala ako opravné. Nasčítala som si poistné za jednotlivé mesiace /za zamestnanca aj za zamestnávateľa/, o túto čiastku som ponížila najbližší odvod poistného.
V najbližších mzdách som si v spracovaní u dotyčného zamestnanca zadala doplatok poistného zamestnanca s mínusovým znamienkom v úhrnnej sume, podobne aj za zamestnávateľa a tým sa mi to po mesačnej uzávierke samo premietlo v účtovníctve.

Síce je oprava mesačných výkazov za dlhšie obdobie dosť prácna, dá sa to však zvládnuť :).