luckapastvova
23.06.09,12:17
Ahojte Poraďáci!

Práve som zistila, že sa zmenil vymeriavací základ. Zvýšil sa z EUR 1.003,09 na EUR 1.084,55. Ja si od júna platím z maximálneho VZ dobrovoľné nemocenské poistenie. Keď teraz od 1. júla zmenili túto sadzbu vymeriavacieho základu, môžem začať platiť hneď tú vyššiu čiastku alebo musím čakať pol roka, platiť tú čiastku z pôvodného maximálneho VZ a až potom môžem platiť z nového VZ?
Ak viete prosím poraďte mi. Troška ma zaskočila tá zmena, aj keď je už avízovaná dlhšie.
Lianka
23.06.09,13:58
Takato zmena sa deje vzdy od 1.7. kazdeho roka.

V pripade, ze si DNP, zmenit vymeriavaci zaklad a tym aj vysku poistneho si mozes podanim RL FO, krizik "zmena" a v tlacive uvedies novy vymeriavaci zaklad a datum, odkedy bude platit. Tuto zmenu nemozes vykonat spätne.

V sulade s uvedenym si vypocitas novu vysku poistneho a tu budes platit.
Miri82
24.06.09,06:58
Takato zmena sa deje vzdy od 1.7. kazdeho roka.

V pripade, ze si DNP, zmenit vymeriavaci zaklad a tym aj vysku poistneho si mozes podanim RL FO, krizik "zmena" a v tlacive uvedies novy vymeriavaci zaklad a datum, odkedy bude platit. Tuto zmenu nemozes vykonat spätne.

V sulade s uvedenym si vypocitas novu vysku poistneho a tu budes platit.

Chcela by som sa opýtať tých, čo už sú dlhšie DNP, meníte si výšku tých svojich vymeriavacích základov každoročne pri zmene maximálnych vymeriavacích základov? Ja som zatiaľ DNP len krátko, tak neviem ako to chodí!
Lianka
24.06.09,13:01
Je to na individulanom posudeni. Kazdy, kto je DNP, si tym sleduje nejaky osobny ciel, ucel. Za uvahu stoja aj cas a poplatky za ohlasenie zmeny v SP, zmeny trvaleho prikazu na uhradu v banke vs. dodatocny "vynos" z pripadnej vyplatenej PN z rozdielu medzi terajsim VZ a max. VZ.
Janajaja21
24.06.09,13:50
Podľa mňa si môžeš navýšiť vymeriavací základ už teraz, ale plnenie PN z nového vymeriavacieho základu môžeš čerpať až po polrok t.j. ak by si sa prihlásila zajtra a pozajtra išla na PN tak ti budú 6 mesiacov platiť PN zo starého vymeriavacieho základu a nasledujúcich 6 z nového, podľa mňa je podmienkou uplatnenia plnenia PN z vyššieho vymeriavacieho základu ako je minimálna mzda nutnosť platiť si tento vyšší vymeriavací základ minimálne 6 mesiacov a ešte niečo na PN môžeš byť len 1 rok takže ak by si v blízkej budúcnosti išla na PN tak by platili 6 mesiacov zo starého a 6 mesiacov z nového. Takže pri zmene vymeriavacieho základu by som brala do úvahy aj to či predpokladám PN a kedy a ako dlho.
veronikasad
24.06.09,13:51
Ahojte Poraďáci!

Práve som zistila, že sa zmenil vymeriavací základ. Zvýšil sa z EUR 1.003,09 na EUR 1.084,55. Ja si od júna platím z maximálneho VZ dobrovoľné nemocenské poistenie. Keď teraz od 1. júla zmenili túto sadzbu vymeriavacieho základu, môžem začať platiť hneď tú vyššiu čiastku alebo musím čakať pol roka, platiť tú čiastku z pôvodného maximálneho VZ a až potom môžem platiť z nového VZ?
Ak viete prosím poraďte mi. Troška ma zaskočila tá zmena, aj keď je už avízovaná dlhšie.

Pozri § 142 odst. 5 Zákona o sociálnom poistení :

(5) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.
Janajaja21
24.06.09,14:14
Momentálne som nezamestnaná a keďže som predpokladala PN bola som sa na SP informovať, či mám nárok na PN a ak áno tak v akej výške. Povedali mi, že nárok mám ale len ako DPN, keďže mám splnenú podmienku, že som za posledné dva roky mala odpracované zákon stanovených počet dní. V akej výške by som dostala poistenie keby som išla na PN už teraz, povedali mi, že prvých 6 mesiacov z vymeriavacieho základu minimálnej mzdy (takže nie z vymeriavacieho základu ktorý mi platiť bývalý zamestnávateľ a ktorý bol min. o 100% vyšší ako minimálna mzda) a až nasledujúcich 6 mesiacov z vymeriavacieho základu, ktorý by som si začala platiť. Takže kedy vlastne si môžem uplatniť PN z "najmladšieho vymeriavacieho základu" ak sa prihlásim ako DPN teraz?
veronikasad
24.06.09,14:21
Momentálne som nezamestnaná a keďže som predpokladala PN bola som sa na SP informovať, či mám nárok na PN a ak áno tak v akej výške. Povedali mi, že nárok mám ale len ako DPN, keďže mám splnenú podmienku, že som za posledné dva roky mala odpracované zákon stanovených počet dní. V akej výške by som dostala poistenie keby som išla na PN už teraz, povedali mi, že prvých 6 mesiacov z vymeriavacieho základu minimálnej mzdy (takže nie z vymeriavacieho základu ktorý mi platiť bývalý zamestnávateľ a ktorý bol min. o 100% vyšší ako minimálna mzda) a až nasledujúcich 6 mesiacov z vymeriavacieho základu, ktorý by som si začala platiť. Takže kedy vlastne si môžem uplatniť PN z "najmladšieho vymeriavacieho základu" ak sa prihlásim ako DPN teraz?
Ak od skončenia prac.pomeru ešte neuplynulo 42 dní, môžeš mať nemocenské z ochrannej doby u zamestnávateľa. Ak už je to viac, tak len ako dobrovolne nemocensky poistená osoba. Informácia SP je správna, prvých 26 týždňov sa nemocenské vypláca z min. vymer. základu /295,50€/. Počas poberania nemocenského sa DNP neplatí.
Ak začiatok PN bude neskôr ako 26 týždňov od začiatku DNP - v ďalšom kal. roku, nemocenské ti vypočítajú z vymer. základu z ktorého si platila DNP v predch. kal. roku.
Janajaja21
24.06.09,14:28
Ak tomu správne rozumiem, ak by som sa prihlásia už teraz a išla hneď na PN tak by som poistenie neplatila a PN by bola z najnižšieho vymeriavacieho základu? A tiež by ma zaujímal či by som sa mohla prihlásiť ako DPN a očakávať plnenie aj keby som už bola na PN? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, veľmi mi tým pomôžete.
veronikasad
24.06.09,14:32
Ak tomu správne rozumiem, ak by som sa prihlásia už teraz a išla hneď na PN tak by som poistenie neplatila a PN by bola z najnižšieho vymeriavacieho základu? A tiež by ma zaujímal či by som sa mohla prihlásiť ako DPN a očakávať plnenie aj keby som už bola na PN? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, veľmi mi tým pomôžete.
Nerozumiem otázke. PN z DNP /vystavuje sa samostatne/ môže byť vystavená až vtedy, keď DPN už trvá. Alikv.časť poistného do začiatku PN-ky treba zaplatiť do 8 dní po skončení kal. mesiaca
Janajaja21
24.06.09,14:41
No od apríla 2009 som na "chorej" a keďže som nestihla ísť na "chorú" do zákonnej lehoty 42 dní od ukončenia pracovného pomeru, tak mám nárok len na podporu. Lenže podpora za krátko skončí a moja "maródka" bude až do konca septembra t.j. až od 1.10.2009 môžem nastúpiť do práce ak nejaká bude. Takže moja otázka je, či by som mala nárok nemocenské dávky, keby som sa teraz prihlásila ako dobrovoľný platca a ak áno ako mám platiť dobrovoľné poistenie?
Janajaja21
24.06.09,14:52
Od apríla som na "maródke" mala by som nárok na nemocenské dávky, keby som sa prihlásila ako dobrovoľný platca už dnes, pýtam sa preto, že od januára som nezamestnaná a podpora mi končí?
Janajaja21
24.06.09,14:58
Nerozumiem otázke. PN z DNP /vystavuje sa samostatne/ môže byť vystavená až vtedy, keď DPN už trvá. Alikv.časť poistného do začiatku PN-ky treba zaplatiť do 8 dní po skončení kal. mesiaca
Myslela som to tak, že od apríla som na "maródke" a od januára nezamestnaná. Zákonnú lehotu 42 dní som nestihla, takže nárok na nemocenské dávky ako nezamestnaná nemám a moja otázka je či by som nárok na nemocenské dávky mala keby som sa prihlásia dnes ako dobrovoľný platca, teda neviem či je vôbec možné sa prihlásiť ako dobrovoľný platca keď som na "maródke". Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
24.06.09,15:03
Myslela som to tak, že od apríla som na "maródke" a od januára nezamestnaná. Zákonnú lehotu 42 dní som nestihla, takže nárok na nemocenské dávky ako nezamestnaná nemám a moja otázka je či by som nárok na nemocenské dávky mala keby som sa prihlásia dnes ako dobrovoľný platca, teda neviem či je vôbec možné sa prihlásiť ako dobrovoľný platca keď som na "maródke". Ďakujem za odpoveď.
Nárok na nemocenské dávky z DNP by si určite mala ak by sa jednalo o začiatok novej diagnozy. Keďže tvoja PN-ka trvá, neviem ako by to posúdila sociálna poisťovňa. Tlačivo by ti museli vystaviť nové pre DPO. Nemám s tým skúsenosti.
brčko
24.06.09,15:45
Od apríla som na "maródke" mala by som nárok na nemocenské dávky, keby som sa prihlásila ako dobrovoľný platca už dnes, pýtam sa preto, že od januára som nezamestnaná a podpora mi končí?

počas PN sa môžeš prihlásiť na DNP, tam problém nie je. Ale nárok na nemocenské z PN-ky, ktorá vznikla pred vznikom DNP ti nevznikne. Ako píše veronika, jedine v prípade, že túto PN ukončíš a vznikne ti PN nová, po prihlásení na DNP.
veronikasad
24.06.09,15:47
počas PN sa môžeš prihlásiť na DNP, tam problém nie je. Ale nárok na nemocenské z PN-ky, ktorá vznikla pred vznikom DNP ti nevznikne. Ako píše veronika, jedine v prípade, že túto PN ukončíš a vznikne ti PN nová, po prihlásení na DNP.
Brcko, nemáš informácie, či SP nerobí problémy s výplatou nemocenského z DNP ak začiatok nemoci /napr. stav po operácii/ bol pred prihlásením na DNP. Vystaví lekár vôbec takúto PN-ku pre DNPO ?
brčko
24.06.09,16:04
Brcko, nemáš informácie, či SP nerobí problémy s výplatou nemocenského z DNP ak začiatok nemoci /napr. stav po operácii/ bol pred prihlásením na DNP. Vystaví lekár vôbec takúto PN-ku pre DNPO ?

No podla mna by nemal byť problém. Ved bežne sa to robí tak, že si najprv napr. vyčerpeš dovolenku v zamestnaní, kolko uznáš za vhodné, aby príjem nechýbal a až potom ideš na PN. Aspon napr. manžel to tak pri operácii kombinoval. No a to, že ideš na PN z DNP a nie zo zamestnania, resp. z oboch, to ho nemusí zaujímať.
luckapastvova
01.07.09,03:31
Ahojte Poraďáci!

Mám pre Vás úžasnú novinku a hneď na začiatku sa ospravedlňujem, že som to vložila do zlej témy. SOM TEHOTNÁ.
Mám na Vás otázku a verím, že mi určite poradíte, lebo ste všetci hlavičky. Takže od 1. júna som prihlásená ako DNP - dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Keby som šla teraz na rizikové tehotenstvo, tak by sa mi počítala PN z minima na DNP (lebo som není poistená 26 týždňov) + PN zo zamestnania. Napadla ma však jedna vec. Počas PN sa nemusí platiť toto dobrovoľné postenie. V budúcom roku by som šla na materskú. Vyplácali by mi materskú z maximálneho VZ aj napriek tomu, že by som neplatila DNP tých 26 týždňov. Môžem si platiť toto dobrovoľné poistenie aj počas PN. Zohľadňuje to sociálna poisťovňa alebo tie peniaze nevníma. Ďakujem za odpovede
veronikasad
01.07.09,06:48
Ahojte Poraďáci!

Mám pre Vás úžasnú novinku a hneď na začiatku sa ospravedlňujem, že som to vložila do zlej témy. SOM TEHOTNÁ.
Mám na Vás otázku a verím, že mi určite poradíte, lebo ste všetci hlavičky. Takže od 1. júna som prihlásená ako DNP - dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Keby som šla teraz na rizikové tehotenstvo, tak by sa mi počítala PN z minima na DNP (lebo som není poistená 26 týždňov) + PN zo zamestnania. Napadla ma však jedna vec. Počas PN sa nemusí platiť toto dobrovoľné postenie. V budúcom roku by som šla na materskú. Vyplácali by mi materskú z maximálneho VZ aj napriek tomu, že by som neplatila DNP tých 26 týždňov. Môžem si platiť toto dobrovoľné poistenie aj počas PN. Zohľadňuje to sociálna poisťovňa alebo tie peniaze nevníma. Ďakujem za odpovede
Lucka, blahoželám k tej úžasnej novinke.
Čo sa týka DNP, až takú dobrú správu pre teba nemám. Pokial tvoj pracovný pomer trvá, nárok na nemocenské ti vznikne len zo zamestnania. Do 270 dní DNP sa započítava len doba ukončeného predchádzajúceho poistenia. DNP si od 1.6. a podmienku 270 dní nesplňaš. Aj keď budeš na rizikovom a zo zamestnania PN, odvody na DNP musíš platiť, lebo na nemocenské z DNP nemáš nárok.
Dúfam, že túto podmienku splníš do dňa pôrodu a budeš mať nárok na materské aj z DNP.
luckapastvova
01.07.09,16:09
Ja som to nenapísala všetko, splnila som už dávno podmienku 270 dní DNP. Minulý rok čiže 2008 som v decembri ukončila poistenie, ktoré som si platila asi 2 roky v kuse z minima a tento rok som sa znova prihlásila až v júni. Takže tú podmienku 270 dní mám splnenú, len som chcela vedieť, či nebude zbytočné platiť aj počas rizikového tehotenstva tieto odvody. Bojím sa, že aj napriek tomu, že ich budem platiť mi budú počítať materskú zo zamestnania + minimum z DNP. Ale ďakujem za odpoveď. Vidím, že myslíš na všetko.
luckapastvova
01.07.09,16:45
Prepáčte, že píšem tak chaoticky. Tú prvú otázku si radšej moc nevšímajte.
Viem, že aby mi vyplácali, či už PN-ku alebo materskú, z dobrovoľného nemocenského poistenia, musím splniť podmienku poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch a výška PN závisí od toho, či si platím toto dobrovoľné poistenie minimálne 26 týždňov. Takže keď by som musela ísť na rizikové tehotenstvo, predpokladám, že PN-ka by bola vypočítaná z VZ zo zamestnania + z minima v DNP.
Chcem sa vlastne spýtať, či by som si aj počas rizikového tehotenstva mala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, aby som splnila podmienku tých 26 týždňov. Pýtam sa preto, pretože pravdepodobne sa mi bábo narodí budúci rok, takže vymeriavací základ sa bude brať z roka 2009. Neviem však, či by ho sociálna poisťovňa akceptovala vo výške z akej si ho platím, alebo by brala do úvahy vždy len to minimum, pretože v prípade rizikového tehotenstva by som nastúpila na PN ešte pred uplynutím tých 26 týždňov. Neviem, či sa jedná o 26 týždňov riadneho platenia alebo len poistenia.
Ďakujem za skorú odpoveď
luckapastvova
01.07.09,17:37
Noo, lenže ja si platím DNP z maximálneho vymeriavacieho základu a meniť ho ani nemôžem. Nerozumiem len tej podmienke 26 týždňov. Ja by som si určite aj počas nich platila DNP!!! Len neviem, či mi budú potom pri výpočte materskej brať do úvahy tento maximálny VZ alebo minimálny, z ktorého vyplácajú keď sa nesplní podmienka 26 týždňov .
veronikasad
01.07.09,17:40
Lucka, zmazala som svoj príspevok, lebo si doplnila viacej vecí a moja odpoveď už nebola správna.
Snáď sa ti ozve brčko.
Počas poberania nemocenského odvody neplatíš, DNP neruš.
Z akého VZ budeš mať nemocenské po 26 týždňoch a z akého materské ti určite odpovie brčko.
luckapastvova
01.07.09,17:49
Ďakujem!
Si zlatá a budem teda úpenlivo čakať odpoveď od Brčka. Prajem pekný večer
Katy a R
02.07.09,07:49
Prepáčte, že píšem tak chaoticky. Tú prvú otázku si radšej moc nevšímajte.
Viem, že aby mi vyplácali, či už PN-ku alebo materskú, z dobrovoľného nemocenského poistenia, musím splniť podmienku poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch a výška PN závisí od toho, či si platím toto dobrovoľné poistenie minimálne 26 týždňov. Takže keď by som musela ísť na rizikové tehotenstvo, predpokladám, že PN-ka by bola vypočítaná z VZ zo zamestnania + z minima v DNP.
Chcem sa vlastne spýtať, či by som si aj počas rizikového tehotenstva mala platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, aby som splnila podmienku tých 26 týždňov. Pýtam sa preto, pretože pravdepodobne sa mi bábo narodí budúci rok, takže vymeriavací základ sa bude brať z roka 2009. Neviem však, či by ho sociálna poisťovňa akceptovala vo výške z akej si ho platím, alebo by brala do úvahy vždy len to minimum, pretože v prípade rizikového tehotenstva by som nastúpila na PN ešte pred uplynutím tých 26 týždňov. Neviem, či sa jedná o 26 týždňov riadneho platenia alebo len poistenia.
Ďakujem za skorú odpoveď

... lucka, treba 26 týždňov poistenia:) .. počas PNky nebudeš síce platiť (keby si platila - mala by si preplatok - bolo by to zbytočné)... ale počíta sa doba od začiatku poistenia - ak aj počas tejto doby poistné neplatíš.:)
Čiže ak by si nastúpila na PNku od augusta, tak by nárok na nemocenské bol len z pravdepodobného VZ, ale materská (ak by si bola až do nástupu PN) by sa vlastna počítala z júna a júla.
Treba však ale mysliť na to, že poistné s prednostne odvádza zo zamestnania ! Ak teda platíš na DNP z max VZ ... tak sa ti celý nepočíta - len rozdiel (a máš preplatok na poistnom).
brčko
02.07.09,08:01
súhlasím s Katy.
ak si mala DNP r.2007+2008 + od 1.6.09 a dlhodobé zamestnanie, tak ak PN vznikne do 26týž. od posledného prihlásenie na DNP, tak bude rátané z aktuálnej min.mzdy.

Ako píše katy, ide o to, aby DnP trvlo aspon 26týždnov pred vznikom PN/nástupom na MD. T.j. nejde o platenie.

No či budú nejaké zmeny v zákone o sociálnom poistení pri nástupe na MD v r.2010, to treba sledovať.
veronikasad
02.07.09,08:48
súhlasím s Katy.
ak si mala DNP r.2007+2008 + od 1.6.09 a dlhodobé zamestnanie, tak ak PN vznikne do 26týž. od posledného prihlásenie na DNP, tak bude rátané z aktuálnej min.mzdy.

Ako píše katy, ide o to, aby DnP trvlo aspon 26týždnov pred vznikom PN/nástupom na MD. T.j. nejde o platenie.

No či budú nejaké zmeny v zákone o sociálnom poistení pri nástupe na MD v r.2010, to treba sledovať.
Brčko, prosím ťa, z akého VZ sa bude počítať nemocenské z DNP po 26 týždni ? Od 1.6. si platí maximum. ide o dlhodobú PN-ku - rizikové tehotenstvo.
Nástup na materskú bude v roku 2009. Z akého VZ sa bude počítať materská z DNP, ak bude v r.2009 na PN-ke - z VZ za obdobie od 1.6. do nástupu na PN-ku ?
brčko
02.07.09,11:51
Brčko, prosím ťa, z akého VZ sa bude počítať nemocenské z DNP po 26 týždni ? Od 1.6. si platí maximum. ide o dlhodobú PN-ku - rizikové tehotenstvo.
Nástup na materskú bude v roku 2009. Z akého VZ sa bude počítať materská z DNP, ak bude v r.2009 na PN-ke - z VZ za obdobie od 1.6. do nástupu na PN-ku ?

vlastne áno, z obdobia od prihlásenia do dna pred vznikom PN, ak nenastúpi na PN ten istý mesiac ako nástup na MD (aj ked píšeš o dlhodobej PN, takže by to nemal byť ten prípad).

KOnkrétne,

A). ak vznikne PN 30.11.09 (29.11.09 uplynie 26týždnov), tak z obdobia 1.6.-29.11.09.

B) ale ak vznikne PN napr. 3.12.09 a na MD pôjde napr. 23.12.09, tak z obdobia 1.6.-30.11.09 (tak isto ako pri PN).
;)
veronikasad
02.07.09,11:57
vlastne áno, z obdobia od prihlásenia do dna pred vznikom PN, ak nenastúpi na PN ten istý mesiac ako nástup na MD (aj ked píšeš o dlhodobej PN, takže by to nemal byť ten prípad).

KOnkrétne,

A). ak vznikne PN 30.11.09 (29.11.09 uplynie 26týždnov), tak z obdobia 1.6.-29.11.09.

B) ale ak vznikne PN napr. 3.12.09 a na MD pôjde napr. 23.12.09, tak z obdobia 1.6.-30.11.09 (tak isto ako pri PN).
;)
Brčko, to nie je môj prípad, to je prípad luckapastvova.
Podmienku 270 dní splňa - DNP prerušene od 1.1.-31.5.09, od 1.6.09 znovu prihlásená na DNP z max.VZ. Je tehotná, ide na rizikové tehotenstvo. PN začne v priebehu jula 09, nástup na MD v roku 2010
brčko
02.07.09,12:15
Brčko, to nie je môj prípad, to je prípad luckapastvova.
Podmienku 270 dní splňa - DNP prerušene od 1.1.-31.5.09, od 1.6.09 znovu prihlásená na DNP z max.VZ. Je tehotná, ide na rizikové tehotenstvo. PN začne v priebehu jula 09, nástup na MD v roku 2010

V tom prípade nejde o PN po 26týždoch. A aj nástup na MD si zmenila, predtým v r.2009 si písala. Ale ved si v tom už zorientovaná dobre :)
veronikasad
02.07.09,12:25
V tom prípade nejde o PN po 26týždoch. A aj nástup na MD si zmenila, predtým v r.2009 si písala. Ale ved si v tom už zorientovaná dobre :)
Brčko, ďakujem, s tým dátumom nástupu na materskú - to bol preklep. Má byť rok 2010.
brčko
02.07.09,18:45
Brčko, prosím ťa, z akého VZ sa bude počítať nemocenské z DNP po 26 týždni ? Od 1.6. si platí maximum. ide o dlhodobú PN-ku - rizikové tehotenstvo.
Nástup na materskú bude v roku 20092010. Z akého VZ sa bude počítať materská z DNP, ak bude v r.2009 na PN-ke - z VZ za obdobie od 1.6. do nástupu na PN-ku ?

ak bude PN trvať aspon do konca roku 2009, tak áno :)

tak mi to nedalo, aby to bolo jednojednoznačné :---
aj mne robí r.2010 problémy, hlavne pri skrátenej forme, napr. 1.1.10
luckapastvova
05.07.09,04:49
Ahojte!
Veľmi pekne Vám ďakujeme za Vaše úžasné odpovede. Dnes som v práci a moc sa mi to nechcelo ísť, ale keď som si prečítala tieto infošky hneď mi je veselšie. Vy ste také parádne hlavičky.
Čo sa týka preplatku na poistnom, som si toho vedomá, ale ďakujem za upozornenie. Robím to tak preto, lebo neverím svojmu zamestnávateľovi. Nie vždy dostanem výplatnú pásku, robím v hotelových službách, ktoré sú momentálne nie moc dobré, takže neviem ako to je s odvodmi. Ale zistila som si, že môžem požiadať o vrátenie preplatku, alebo sa mi táto suma možno započíta. A navyše veď sociálna poisťovňa má nedostatok peňazí, tak ju trošku zadotujem:-).
Určite budem aj naďalej sledovať zákony a keby niečo určite sa ozvem na upresnenie.
Krásny slnečný dník a užite si ho aj za mňa.