Jana G.
23.06.09,13:39
Prajem pekný deň, kúpili sme príves a chcem si potvrdiť iformáciu, že preprava tohto stroja sa tiež zarátava o obstarania. Nedám prepravu na 518 -služba, ale 042 započítam spolu prepravu s hodnotou stroja. Dúfam, že dobre mám informácie. Alebo môžem to považovať ako tech. zhodnotenie nad 1700€, tak iba v tom prípade? Ďakujem.
Tweety
23.06.09,11:41
Prajem pekný deň, kúpili sme príves a chcem si potvrdiť iformáciu, že preprava tohto stroja sa tiež zarátava o obstarania. Nedám prepravu na 518 -služba, ale 042 započítam spolu prepravu s hodnotou stroja. Dúfam, že dobre mám informácie. Alebo môžem to považovať ako tech. zhodnotenie nad 1700€, tak iba v tom prípade? Ďakujem.
Prepravou si ho nijak nezhodnotila,( tak aké TZ) preprava ide do ceny obstarania, účet 042AE.
Lotarka
23.06.09,12:03
Všetky náklady súvisiace s obstaraním IM do zaradenia majetku do užívania sú súčasťou obstarávacej ceny?
Tweety
23.06.09,12:04
Všetky náklady súvisiace s obstaraním IM do zaradenia majetku do užívania sú súčasťou obstarávacej ceny?
Áno, sú.
Tamila
23.06.09,12:09
Všetky náklady súvisiace s obstaraním IM do zaradenia majetku do užívania sú súčasťou obstarávacej ceny?
Nevšimla som si otáznik na konci, myslela som, že je to odpoveď
betka
23.06.09,18:54
Čierne na bielom. Postupy účtovania:

§ 35
Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku

(1) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najmä na
a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku, napríklad odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, náklady na poskytnutie záruky v súvislosti s obstaraním, a to do času uvedenia dlhodobého majetku do užívania,
b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce, a to vrátane variantných riešení, umelecké diela tvoriace súčasť stavebných objektov, náhrady na odstránenie ekonomickej ujmy poľnohospodárskych organizácií, odvody za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu pre zariadenie staveniska, otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technickú rekultiváciu, technické zhodnotenie 11), dopravné, montážne práce a clo,
c) zabezpečovacie a konzervačné práce, alebo udržovacie a dekonzervačné práce, ak sa zastavia práce na obstarávaní dlhodobého hmotného majetku,
d) náhrady za nútené obmedzenie užívania nehnuteľností a náhrady majetkovej ujmy poskytované vlastníkovi nehnuteľností podľa osobitných predpisov24) a platby za ekologickú ujmu25) v súvislosti s výstavbou,
e) úhradu nákladov účelne vynaložených na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla a vody, ako i úhrada vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia26),
f) skúšky, ktorými zhotoviteľ preukazuje riadne vykonanie diela; ak pri skúškach vzniknú použiteľné výrobky alebo výkony, ktoré podľa zmluvy patria objednávateľovi, znížia sa o výnosy z týchto výrobkov alebo výkonov náklady na obstaranie dlhodobého hmotného majetku,
g) vyvolanú investíciu, ktorou sa rozumie obstaranie majetku alebo služby, ktoré nebude účtovná jednotka používať, ale ktoré jej vznikli podľa osobitného predpisu alebo zo zmluvy v súvislosti s obstaraním dlhodobého majetku.
susi28
19.07.10,20:15
S.r.o. si zo zahraničia doviezla stroj - bol pre neho majiteľ, ktorý je zamestnancom s.r.o. s firemným autom. V zahraničí bol 2 dni. Mám vypísať "cesťák" a náklady na dovoz /nocľah, nafta, stravné/ mi navýšia obstarávaciu cenu stroja?
ondrejvla
19.07.10,20:23
S.r.o. si zo zahraničia doviezla stroj - bol pre neho majiteľ, ktorý je zamestnancom s.r.o. s firemným autom. V zahraničí bol 2 dni. Mám vypísať "cesťák" a náklady na dovoz /nocľah, nafta, stravné/ mi navýšia obstarávaciu cenu stroja?

Podľa : § 35, ods. (1) je definované, že vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním.
PBEA
18.11.10,09:06
Chcela by som sa opýtať, ak sklad účtujeme spôsobom A, či nakúpený materiál, potrebný na zhotovenie hmotného majetku /stavby/ , môžem účtovať priamo na účet 042, alebo to musím prijať na sklad a potom preúčtovať vnútropodnikovou faktúrou pri zaradení stavby do majetku? Ako je to správne?
Adiks
19.11.10,08:30
Nákup materiálu 111/211,321
Príjem materiálu na sklad 112/111
Spotreba materiálu 501/112
Aktivácia DHM v čiastke spotrebovaného materiálu 042/624.
Aktiváciu účtuješ vtedy,keď dôjde k spotrebe materiálu na zhotovenie DHM, aj opakovane. Pri zaradení stavby do užívania čiastku z účtu 042 preúčtuješ 022/042.
Katarína Cigánová
19.11.10,11:52
Nákup materiálu 111/211,321
Príjem materiálu na sklad 112/111
Spotreba materiálu 501/112
Aktivácia DHM v čiastke spotrebovaného materiálu 042/624.
Aktiváciu účtuješ vtedy,keď dôjde k spotrebe materiálu na zhotovenie DHM, aj opakovane. Pri zaradení stavby do užívania čiastku z účtu 042 preúčtuješ 022/042.
Pri aktivácii nezabudnut na vlastné náklady , napr. mzdy , odvody , príp. iné náklady , okrem materialu .
Gaba30
01.03.11,15:17
Prosím o pomoc:
Súčasťou ceny obstaraného stroja je aj doprava a uvedenie stroja do prevádzky. Ráta sa do obstarvácich nákladov aj zaškolenie obsluhy? Na špecifikácii uviedli cenu spolu za dopravu, uvedenie stroja do prevádzky a školenie obsluhy.

Ďakujeme
Tweety
01.03.11,16:05
Prosím o pomoc:
Súčasťou ceny obstaraného stroja je aj doprava a uvedenie stroja do prevádzky. Ráta sa do obstarvácich nákladov aj zaškolenie obsluhy? Nie, neráta. Na špecifikácii uviedli cenu spolu za dopravu, uvedenie stroja do prevádzky a školenie obsluhy.

Ďakujeme
V texte.
certik
07.04.11,11:00
Ahojte. Sro kúpila byt. Všetko účtujem na obstaranie až do dňa zaradenia, ale zabrzdila som sa pri faktúre za návrh interiéru. Bude to tiež 042 alebo 518. Ďakujem.
miska31
25.09.12,06:13
Dobrý deň. Môžem prenájom bágra zaúčtovať na 042/321? A aktivovať použitú naftu a oleje do tohto bágra 112/321, 501/112, 042/624? Obstarávame nový majetok - rozvodné rúry z kotolní na výrobu tepla. Ďakujem.
Báger používame na výkopy, do ktorých nový majetok - rúry vkladáme. Je to takto správne?
Valika
25.09.12,07:04
Pekný den prajem.
Učtujem sposobom B. Robíme si plynovú prípojku vo vlastnej réžii. Nákup rúr a iného materiálu účtovať 501/211 alebo 042/211 ? Dakujem
truch
25.09.12,07:28
Pekný den prajem.
Učtujem sposobom B. Robíme si plynovú prípojku vo vlastnej réžii. Nákup rúr a iného materiálu účtovať 501/211 alebo 042/211 ? Dakujem
všetok materiál aj prácu daj na 042
miska31
25.09.12,08:10
Odpovie mi niekto na príspevok 15 prosím. ďakujem
2weird2die
25.09.12,08:48
Nemalo by sa podľa 595/2003, §29 ods. 4 alebo 5 jednať o technické zhodnotenie?
Valika
26.09.12,07:32
Dakujem Truch pekný den prajem všetkým.