JanaS.
23.06.09,12:46
Ahojte poraďáci,
chcem sa Vás opýtať máme auto na leasing cez úver. Dala som to na účet 479 a každý rok dávam do nákladov úroky. Má sa to robiť priamo cez banku že ta splátka sa rozpočíta na splátku tej istiny a úrokú a sa zaúčtuje 562/221 a 479/221? nemusí sa to robiť cez interný doklad že úrok najprv zaúčtujem 562/479 a potom celková ta úhrada sa zaúčtuje 479/221?

Ďakujem za odpoveď už som bola domýlená, lebo jedna známa to rozúčtuje priamo cez banku a nie cez interný doklad.
atka4
23.06.09,11:09
Takže na leasing? alebo na úver?

Čo sa týka účtovania,
- pri leasingu ja účtujem najprv všetky splátky podľa splátkového kalendára v interných dokladoch/prípadne v ostatných záväzkoch (samozrejme pozor na ČRN k 31.12.) a následne likvidujem z banky/pokladne pri ich úhrade

- pri úvere mám zaúčtovanú istinu v ostatných záväzkoch, (detto nazabudnúť k 31.12. doúčtovať prisl. časť úrokov) a podľa výpisu z banky a úhrade sa samozrejme znižuje istina a zaúčtujú zrazené debetné úroky za poskyt. úveru.

Uprednostňujem účtovanie cez int. dokl., príp. ost. záv., aby si vždy vedela v každom okamihu, aká je výška vašich záväzkov...
JanaS.
23.06.09,11:43
Ďakujem za odpoveď pomohla si mi, mám aj na úver aj na leasing autá. Ešte taká jedná otázka, poistné mam zvlášť platené. Každý rok mi príde papier koľko mám zaplatiť dá sa aj toto priamo v banke zaúčtovať 568/221 a pripnem ten papier ako doklad alebo to môžem robiť cez interný doklad 568/379 a následne úhrada?
azla
23.06.09,12:30
Ďakujem za odpoveď pomohla si mi, mám aj na úver aj na leasing autá. Ešte taká jedná otázka, poistné mam zvlášť platené. Každý rok mi príde papier koľko mám zaplatiť dá sa aj toto priamo v banke zaúčtovať 568/221 a pripnem ten papier ako doklad alebo to môžem robiť cez interný doklad 568/379 a následne úhrada?


Predpis poistného je potrebné zaúčtovať cez interný doklad. Ak platíš ročnú platbu a prechádza to cez dve obdobia, potrebuješ to aj časovo rozlíšiť.
V banke už zaučtuješ iba úhradu predpisu.
Pri bankových výpisoch sa neúčtujú žiadné náklady s výnimkou bankových poplatkov, úrokov.
JanaS.
26.06.09,11:31
Ďakujem, veľmi krásne :), som rada ja to robím cez tie interné doklady. Mám jednu poistku na auto na rok od januára do decembra a druhú mam prechodné cez roky.Ďakujem ešte raz