Marika23
23.06.09,12:53
Mám takýto dotaz. Ako vlastník bytu chcem skontrolovať podklady k ročnému vyúčtovaniu nákladov za byt od správcovskej spoločnosti, hlavne čo sa týka vyúčtovania tepla a vody. Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov hovorí, že ako vlastník máte právo nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu, čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv. K tomu, aby som skontrolovala správnosť rozúčtovania tepla, by som musela mať prístup k odpočtovým hárkom za namerané dieliky na meračoch tepla v jednotlivých bytoch. Tento prístup správca odmieta s tým, že ide o osobné údaje, a chce mi poskytnúť iba sumárny počet dielikov (o ktorom mám práve pochybnosti, či je správny). Nemám dôveru ani k správcovi ani k nadriadenému kontrolnému orgánu, resp. k dôkladnosti ich kontroly. Podľa mňa odpočtové hárky za jednotlivé byty sú jediným jednoznačným podkladom k vyúčtovaniu, ktorým vie správca dokázať správnosť výpočtov (alebo v snahe zakryť svoje pochybenie nedať k nim prístup?). Ako sa mám brániť? Ako mám postupovať?
Elena Navrátilová
23.06.09,11:20
Správca má pravdu.
Blankake
23.06.09,11:39
Mám takýto dotaz. Ako vlastník bytu chcem skontrolovať podklady k ročnému vyúčtovaniu nákladov za byt od správcovskej spoločnosti, hlavne čo sa týka vyúčtovania tepla a vody. Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov hovorí, že ako vlastník máte právo nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu, čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv. K tomu, aby som skontrolovala správnosť rozúčtovania tepla, by som musela mať prístup k odpočtovým hárkom za namerané dieliky na meračoch tepla v jednotlivých bytoch. Tento prístup správca odmieta s tým, že ide o osobné údaje, a chce mi poskytnúť iba sumárny počet dielikov (o ktorom mám práve pochybnosti, či je správny). Nemám dôveru ani k správcovi ani k nadriadenému kontrolnému orgánu, resp. k dôkladnosti ich kontroly. Podľa mňa odpočtové hárky za jednotlivé byty sú jediným jednoznačným podkladom k vyúčtovaniu, ktorým vie správca dokázať správnosť výpočtov (alebo v snahe zakryť svoje pochybenie nedať k nim prístup?). Ako sa mám brániť? Ako mám postupovať?
K účtovníctvu, čerpaniu fondu opráv... prístup máš, ale k údajom týkajúcim sa jednotlivých vlastníkov už nie. Jedine, že by Ti bol každý ochotný uviesť svoj počet dielikov na merači.;)
Marika23
23.06.09,11:45
Ak má správca pravdu, tak si môže robiť s dielikmi čo sa mu zapáči bez toho, aby som mala možnosť to skontrolovať? Mám konkrétne podozrenie.
najag
23.06.09,12:03
Rozuctovanie nakladov na teplo je jednou z najvacsich poloziek vo vyuctovani, na ktorom sa jednotlive byty sa bud dost relevantne, alebo nerelevantne podielaju. Ja si osobne myslim,ze spravca by mal dat na poziadanie k dispozicii sumarny vykaz nameranych hodnot spotreby SV, TUV, tepla po bytoch v bytovom dome, vo vztahu k celkovej spotrebe bytoveho domu a vo vztahu k opravnym koeficientom pre jednotlive spotreby.I ked na druhej strane nezainteresovany vlastnik bytu, ktory nema predstavu o jednotlivych normovanych spotrebach, priemernych spotrebach v bytovom dome, tak mu toho tieto udaje vela nepovedia.
zandra
23.06.09,12:16
A nedalo by sa odvolat na zakon o slobodnom pristupe k informáciám?
Elena Navrátilová
23.06.09,12:17
Ak má správca pravdu, tak si môže robiť s dielikmi čo sa mu zapáči bez toho, aby som mala možnosť to skontrolovať? Mám konkrétne podozrenie.

Nerozumiem čo ideš kontrolovať na nameraných jednotkách za dom. Inak by si ich mala mať uvedené aj na vyhodnotení PRVN. Ešte otázočka, aký význam by malo pre správcu mať nejakú snahu o nesprávne vyhodnotenie PRVN?
Halli
23.06.09,12:25
Ak má správca pravdu, tak si môže robiť s dielikmi čo sa mu zapáči bez toho, aby som mala možnosť to skontrolovať? Mám konkrétne podozrenie.

Ja tiež neviem načo by to spravcovi bolo dobré, robiť s dielikmi čo sa mu zapači...pozvi sa na kávu do bytu , kde máš podozrenie a skontroluj...stav je tam stále rovnaký ;)
Marika23
23.06.09,13:24
Konkrétne, rozdelil namerané teplo, resp. čiastku za GJ medzi dieliky a m2, lenže buď uviedol menej m2 alebo dielikov, proste je tam chyba a sumárne dieliky za dom nemajú vypovedaciu hodnotu. Ja potrebujem OVERIŤ, ktoré byty neboli odpočítané podľa dielikov a nie dostať túto informáciu od správcu! Ak je chyba v tom čo píšem, tak za uvedené dieliky a m2 je vypočítaná väčšia jednotková cena a zjednodušene povedané: platím za niečo čo som nespotrebovala. Neviem či som to jasne napísala.
Marika23
23.06.09,14:29
Ak mi dá správca k dispozicii sumarny vykaz nameranych hodnot spotreby SV, TUV, tepla po bytoch v bytovom dome, tak spolu s fakturami za energie to budu dostatocne udaje pre to, aby som overila spravnost vyuctovania.
Dakuejm za informaciu, overim si ci je spravca ochotny dat k dispozicii sumarny vykaz.
lubica_02
23.06.09,15:48
Ak má správca pravdu, tak si môže robiť s dielikmi čo sa mu zapáči bez toho, aby som mala možnosť to skontrolovať? Mám konkrétne podozrenie.
Ak máte namontované merače spotreby tepla, montovala ich f. ktorá má oprávnenie na spracovanie vyúčtovania nákladov tepla v programe na to proslúchajúcom . Neviem ako môže správca ovplyvniť počet dielikov na telese radiátora, keď sa údaje zapisujú f. ktorá má zmluvu o tepelnej službe a má licenciu na spracovanie nameraných údajov.Správca posiela f. len údaje o ploche a faktúru za spotrebu tepla so všetkými údajmi .:D:D:D
sito
23.06.09,21:46
Nerozumiem čo ideš kontrolovať na nameraných jednotkách za dom. Inak by si ich mala mať uvedené aj na vyhodnotení PRVN. Ešte otázočka, aký význam by malo pre správcu mať nejakú snahu o nesprávne vyhodnotenie PRVN?

Otázočka, aký význam by malo pre správcu mať nejakú snahu o správne vyhodnotenie PRVN?
sito
23.06.09,22:19
Ak má správca pravdu, tak si môže robiť s dielikmi čo sa mu zapáči bez toho, aby som mala možnosť to skontrolovať? Mám konkrétne podozrenie.

Nevidím dôvod, aby si správca robil s dielikmi, jednotkami, čo sa mu zápači. On si môže každý podľa odpisového protokolu skontrolovať, či je stav jeho jednotiek taký, aký podpísal. No k omylom dochádza. Isto.

Ak sa chce dom dopracovať k objektívnemu rozdeleniu nákladov za teplo, tak potrebuje minimálne v jednom roku počet zaznamenaných jednotiek na všetkých radiátoroch, aby sa dal vypracovať vzorec, šablóna na na objektívne rozdeľovanie nákladov. A tu môže správca ovplyvňovať vlastníkov bytov. Jasné, len počet zaznamenaných jednotiek nestačí na vypracovanie vzorca, šablóny.

Príklad: Dostanete puzzle Madony, ale ten kto vám ho dal, vyberie tie diely na ktorých je jej tvár. Zistite po zložení puzzle, že je to Madona?

V čomsi má Marika23 pravdu. No niekomu vyhovuje opak. Komu???

Jedine tomu, komu nezáleží na rovnomernom vykurovaní domu na teplotu 20 °C +/- 2 °C pri efektívnom odbere tepla jednotlivých bytov cez fakturačný merač na päte domu. Prečo by si robil starosti? Teplotu necíti a peniaze neplatí.

Kto to je? Koľko ich je? Kde sú?
sito
24.06.09,03:32
Najväčšiu položku vo vyúčtovaní máme za teplo 459 314 Sk. Položka za jeho rozúčtovanie je 11 785 Sk. To je 2,59 percenta nákladov, priemer na byt 283 Sk. Náklady, priemer na byt 10 530 a 11 749 Sk. Rozdiel, však?
Elena Navrátilová
24.06.09,03:59
Otázočka, aký význam by malo pre správcu mať nejakú snahu o správne vyhodnotenie PRVN?

Otázočka.... prečo by mal mať snahu o nesprávne vyhodnotenie PRVN? :rolleyes: Zadávateľka predsa spochybňuje správnosť podkladov k RV. Inak v správe o hospodárení má mať takisto uvedené náklady na služby spojené s bývaním ako aj hospodárenie s prostriedkami FPOaU.
P.S. Snahu o správne vyhodnotenie pochopím. Bude mať menej reklamácií a spochybňovaní o správnosti RV. Ale nesprávne vyhodnotenie? :rolleyes:
sito
24.06.09,05:40
Ak si vlastníci navrhnú objektívny spôsob rozdelenia nákladov za teplo, mal by to z domu niekto odkontrolovať, či je spravené tak ako sa dohodli.

Zákon 182/1993, § 7 c, odsek 9, písmeno c.

(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,

V SVB je to možné.

V § 8 a, u správcu tato možnosť zo zákona nie je. Jedine ak by to bolo upresnené v zmluve o výkone správy.

A správcovia sú rôzni.
Elena Navrátilová
24.06.09,05:51
Však na to je rada. Rada kontroluje. Ale nie je problém to spracovať do správy o hospodárení a nákladoch.
sito
24.06.09,06:14
Všetko je o konkrétnej situácii v konkrétnom dome.
najag
24.06.09,07:10
Nebudme iluzionisti o pregnantnej praci spravcu v ramci vyuctovania nakladov bytoveho domu, najma o zahrnuti vsetkych podstatnych skutocnosti, ktore sa podielaju na nakladoch. Preto je velmi dolezite, aby sa v bytovom dome cez zastupcu spracovali podklady pre vyuctovanie bytoveho domu.So vsetkymi podrobnostami.Vsetko totiz zavisi od preciznej prace referentiek a casto sa stava, ze im ujde vela veci.Najma za situacie, ked si je spravca vedomy, ze predlozenemu vyuctovaniu nakladov casto nerozumie ani on sam, nie este vlastnici bytov, ktorych sa to tyka.
Marika23
24.06.09,12:25
Tak dnes spravca povedal, že odmieta dať k dispozícii sumárny výkaz nameraných hodnôt spotreby tepla a vody po bytoch, vraj kvôli ochrane údajov. Potrebujem to vidieť kvôli tomu, aby som zistila, koľko bytov bolo účtovaných podľa m2 a overiť správnosť m2. Naozaj nemám nárok vidieť ten výkaz? Ak zavolám ŠEI, tak tí majú právo alebo povinnosť sa týmto zaoberať????
Marika23
24.06.09,13:08
Nuž prečo ma trápia dieliky a m2? Po uplynulé roky jednoduchým porovnaním som zistila pomer tepla za dom a za byt je 1:17, čiže 17 takých bytov sa tým teplom vykúri, keby boli rovnako veľké cca.
Tento rok aj keď sa v dome nič nezmenilo, ani v obyvateľoch, ktorí tu bývali, je zrazu tento pomer 1:12. Mne z toho vyplýva, že ako keby sa niekde stratilo zopár bytov čo môže byť buď v zlom spočítaní dielikov, alebo v nezapočítaní m2 za neodčítané byty. Žiaľ správca mi to nechce umožniť overiť takže čo? Môže si naozaj robiť čo sa mu zachce? Nemám istotu či ŠEI kontroluje aj rozpočítavanie podľa dielikov a m2.
lubica_02
24.06.09,17:31
Nebudme iluzionisti o pregnantnej praci spravcu v ramci vyuctovania nakladov bytoveho domu, najma o zahrnuti vsetkych podstatnych skutocnosti, ktore sa podielaju na nakladoch. Preto je velmi dolezite, aby sa v bytovom dome cez zastupcu spracovali podklady pre vyuctovanie bytoveho domu.So vsetkymi podrobnostami.Vsetko totiz zavisi od preciznej prace referentiek a casto sa stava, ze im ujde vela veci.Najma za situacie, ked si je spravca vedomy, ze predlozenemu vyuctovaniu nakladov casto nerozumie ani on sam, nie este vlastnici bytov, ktorych sa to tyka.
Tak tieto slová urážajú čestných správcov domov alebo predsedov SVB .
Možno by si to tak robil sám - a rozumeiš tomu ?:eek:
Prečo nenavrhneš seba ako účtovníka, spracovateľa odpisu spotreby tepla a zároveň osobu zodpovednú za všetko v dome?
Veď je to také jednoduché !!!! Navrhni na schôdzi a konaj.
Halli
24.06.09,19:02
Tak tieto slová urážajú čestných správcov domov alebo predsedov SVB .
Možno by si to tak robil sám - a rozumeiš tomu ?:eek:
Prečo nenavrhneš seba ako účtovníka, spracovateľa odpisu spotreby tepla a zároveň osobu zodpovednú za všetko v dome?
Veď je to také jednoduché !!!! Navrhni na schôdzi a konaj.

Ľubi, nechaj, to sa predsa nás netýka ;):D
sito
24.06.09,20:41
Vždy sa to niekoho týka a niekoho netýka. Na základe toho si môže každý spraviť názor na vec, ktorá sa ho týka a ktorá netýka. Pokiaľ sa jedná o dvoch ľudí názor nemusí byť zhodný, ale je lepšie keď je. Pri väčšom počte ľudí je treba brať do úvahy rozhodnutie väčšiny.

No život je sranda, nad výsledkom sa treba niekedy zasmiať. Pomáha to zdraviu. Že, vraj?
svojar
25.06.09,04:13
Kontrola podkladov, alebo lepšie tých čo ich pripravujú je potrebná. Príklad - jeden kamarát dostal vyúčtovanie, dal mi ho skontrolovať. Podivil som sa nad veľkou spotrebou SV, TV a tým pádom aj ohrevu.
Nakoľko teraz k 1.5.2009 byt odovzdával, mal zapísané stavy. Tie v zúčtovaní boli oveľa. oveľa vyššie ako tieto aktuálne. Odpisovač prešiel pár bytov, zistil čo zistil a zvyšok si asi vymyslel
majkii
25.06.09,05:25
Kontrola podkladov, alebo lepšie tých čo ich pripravujú je potrebná. Príklad - jeden kamarát dostal vyúčtovanie, dal mi ho skontrolovať. Podivil som sa nad veľkou spotrebou SV, TV a tým pádom aj ohrevu.
Nakoľko teraz k 1.5.2009 byt odovzdával, mal zapísané stavy. Tie v zúčtovaní boli oveľa. oveľa vyššie ako tieto aktuálne. Odpisovač prešiel pár bytov, zistil čo zistil a zvyšok si asi vymyslel

No a toto sa u nás stať nemôže, prtože firma, kt. vykonáva odpis meračov dáva vlastníkom pri odpise podpísať správnosť odpočtu na protokole o odpočte a vlastník dostane jeho kópiu.
Marika23
25.06.09,06:26
Nuž prečo ma trápia dieliky a m2? Po uplynulé roky jednoduchým porovnaním som zistila pomer tepla za dom a za byt je 1:17, čiže 17 takých bytov sa tým teplom vykúri, keby boli rovnako veľké cca.
Tento rok aj keď sa v dome nič nezmenilo, ani v obyvateľoch, ktorí tu bývali, je zrazu tento pomer 1:12. Mne z toho vyplýva, že ako keby sa niekde stratilo zopár bytov čo môže byť buď v zlom spočítaní dielikov, alebo v nezapočítaní m2 za neodčítané byty. Žiaľ správca mi to nechce umožniť overiť takže čo? Môže si naozaj robiť čo sa mu zachce? Nemám istotu či ŠEI kontroluje aj rozpočítavanie podľa dielikov a m2.
Mohol by sa mi niekto k tomuto vyjadriť? Ďakujem.
majkii
25.06.09,07:30
Tak dnes spravca povedal, že odmieta dať k dispozícii sumárny výkaz nameraných hodnôt spotreby tepla a vody po bytoch, vraj kvôli ochrane údajov. Potrebujem to vidieť kvôli tomu, aby som zistila, koľko bytov bolo účtovaných podľa m2 a overiť správnosť m2. Naozaj nemám nárok vidieť ten výkaz? Ak zavolám ŠEI, tak tí majú právo alebo povinnosť sa týmto zaoberať????

Podľa mňa ti správca správne odmietol dať k dispozícii sumárny výkaz nameraných hodnôt spotreby po bytoch inak by porušil zákon o ochrane osobných údajov. Inak čo znamená sumárna spotreba SV alebo TÚV, keď je v byte jeden vodomer? Ak máš pocit, že vyučtovanie nákladov za užívanie bytu v položke spotrebovaného tepla nebolo správne, máš možnosť podať reklamáciu. Ako dôvod uvedieš pomer tvojej spotreby tepla v dielikoch za minulé roky v porovnaní s vyučtovaným rokom.
Marika23
25.06.09,08:13
Podľa mňa ti správca správne odmietol dať k dispozícii sumárny výkaz nameraných hodnôt spotreby po bytoch inak by porušil zákon o ochrane osobných údajov. Inak čo znamená sumárna spotreba SV alebo TÚV, keď je v byte jeden vodomer? Ak máš pocit, že vyučtovanie nákladov za užívanie bytu v položke spotrebovaného tepla nebolo správne, máš možnosť podať reklamáciu. Ako dôvod uvedieš pomer tvojej spotreby tepla v dielikoch za minulé roky v porovnaní s vyučtovaným rokom.
Samozrejme jednoduchšie je podať reklamáciu, podávala som ju už po dva predošlé roky, žiadnu odpoveď som nedostala žiadnu. Na jednej strane je zákon o ochrane osobných údajov a na druhej strane je moje právo skontrolovať podklady, ktoré viedli k údajom na mojej vyúčtovacej faktúre. Nie je tu niekde rozpor? Ja som klient a mám právo si overiť z čoho dospel správca k tým čiastkam, ktoré uvádza na vyúčtovacej faktúre. Neviem zatiaľ správne riešenie.
svojar
25.06.09,08:48
No a toto sa u nás stať nemôže, prtože firma, kt. vykonáva odpis meračov dáva vlastníkom pri odpise podpísať správnosť odpočtu na protokole o odpočte a vlastník dostane jeho kópiu.

Však aj v našom dome, ale my máme SVB je väčšia zainteresovanosť. Obehnem byty na odpočet vody, trebárs v 2 dňoch ale možno v 6-tich časoch - podľa potreby aby bolo všetko. Teplo odpisuje firma v 2 termínoch, dá podpísať a odovzdá kópiu.. Každý je prítomný, nakoľko vlastníci bytov vedia o sankciách podľa v630/05. Tento prípad sa stal u bytu pod správou MestBP.