AMIELIA
23.06.09,14:01
Ahojte, práve ideme robiť rekonštrukciu rodinného domu. Mám vybrať stavebnú firmu na hrubú stavbu.

Touto témou by som chcela poprosiť skúsenejších o rady, postrehy ako a podľa čoho vyberať stavebnú firmu.

Ako prax ukázala, cena mnohokrát nie je rozhodujúcim faktorom.
AMIELIA
24.06.09,07:34
To je múdre, vybrať si firmu nejakého známeho. Len ja takého vhodného nepoznám. Tak sa musím spoľahnúť na svoj úsudok.

Keďže toto je naša prvá stavba, tak neviem niektoré veci dobre posúdiť. Preto sa obraciam na skúsenejších.

Čo by všetko mala obsahovať zmluva?.. a môžem požadovať draft takejto zmluvy od firmy ešte pri výbere firmy?.. a pomôhlo by mi to pri výbere?..
AndrejG
24.06.09,09:07
To je uplne jednoduche, vyber akukolvek firmu, ktora nebude brat zalohu dopredu, ale vzdy bude chciet peniaze az po dokonceni casti prac a tvojom prekontrolovani. A naopak, vyhni sa firmam, ktore su dopredu velke zalohy. Je to fakt take jednoduche, lebo vacsinou tie najhorsie firmy chcu dopredu najviac penazi a naopak. A ked dopredu nedas nic alebo vela, nemozes vela ani stratit.
srsr
24.06.09,09:08
A hlavne všetko fotiť aj s dátumom, neskôr môžu vzniknúť problémy
Antea
24.06.09,09:17
To je uplne jednoduche, vyber akukolvek firmu, ktora nebude brat zalohu dopredu, ale vzdy bude chciet peniaze az po dokonceni casti prac a tvojom prekontrolovani. A naopak, vyhni sa firmam, ktore su dopredu velke zalohy. Je to fakt take jednoduche, lebo vacsinou tie najhorsie firmy chcu dopredu najviac penazi a naopak. A ked dopredu nedas nic alebo vela, nemozes vela ani stratit.
No len neviem kto bude dnes robiť bez zálohy. Veď aj ten dodávateľ sa musí istiť. Chcela by som Ťa vidieť na mieste realizátora stavby ako by si postupoval. A také zdôvodňovanie ako píšeš je o ničom, skôr nejaké referencie, fotky , pozrieť si register ako dlho je firma na trhu a pod.
AMIELIA
24.06.09,09:25
Mala som si teraz možnosť vyberať zo 4 firiem. Zatiaľ nevypracovali cenovú kalkulácia, kvôli nedodaným podkladom.
Mala som nejaký okruh otázok, na ktoré mi museli zodpovedať... a to boli rôzne odpovede na tú istú otázku.. hihi...

.. vždy sa mi osvedčila moja intuícia, predtucha, alebo ako to nazvať. Z týchto 4 firiem, jedna jediná bola taká, ktorá nám dávala otázky ohľadom projektu. Podrobne sa na to pozrel a povedal, že ak to chceme takto riešiť, tak by bolo dobré, keby bol k tomu takýto výkres... to je len príklad.. Keď idišiel, mala som z necho pocit, že vie, čo robí.

Bola som svedkom toho, ako niektoré "profesionálne" firmy odviedli "vysoko-profesionálnu" prácu. Chcela by som sa vyhnúť takýmto profesionálnym firmám.






Chcem sa pre firmu rozhodnúť na základe kvality odvedenej práce a tomu primeranej ceny..
AMIELIA
24.06.09,09:25
Určite budem... už teraz fotím každodennú prácu..
AMIELIA
24.06.09,09:31
No len neviem kto bude dnes robiť bez zálohy. Veď aj ten dodávateľ sa musí istiť. Chcela by som Ťa vidieť na mieste realizátora stavby ako by si postupoval. A také zdôvodňovanie ako píšeš je o ničom, skôr nejaké referencie, fotky , pozrieť si register ako dlho je firma na trhu a pod.

No to nie je špatné si pozrieť ako dlho je firma na trhu a kde všade sú zainteresovaný majitelia. ;)
220870
24.06.09,17:30
Niekedy je dobré vydieť konkrétnu fa priamo pri stavbe.Dosť sa dá usúdiť od toho koho zamestnávajú,ako tý konkrétny zamestnanci vyzerajú.Tlupa opitých murárov sa pozná z diaľky a asi nebude najlepšie riešenie.
chandler
25.06.09,14:01
zozen si stavebny dozor uz teraz a bude ti vediet poradit uz pri vybere firmy. a jasne ze ked sa pojdes pozriet na nejaku stavbu na ktorej teraz firma robi uvidis najviac.
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.06.09,14:26
To je uplne jednoduche, vyber akukolvek firmu, ktora nebude brat zalohu dopredu, ale vzdy bude chciet peniaze az po dokonceni casti prac a tvojom prekontrolovani. A naopak, vyhni sa firmam, ktore su dopredu velke zalohy. Je to fakt take jednoduche, lebo vacsinou tie najhorsie firmy chcu dopredu najviac penazi a naopak. A ked dopredu nedas nic alebo vela, nemozes vela ani stratit.

Nič v zlom. Poznám aj opak.

Dodávateľ postavil a zákazník neplatil. Takže nie všetko o firme a o peniazoch.

Len schéma :
1 Referencie
2. Dobrá zmluva
3. Dobrá kvalita
4. Vyrovnanie k obojstrannej spokojnosti
5. Dobré bývanie


CIMOM
AMIELIA
26.06.09,03:17
Vedeli by ste mi poradiť, čo všetko má byť v zluve zakotvené?.. Prípadne jednu preposlať?... Cca viem si predstaviť, ale, aby som na niečo dôležité nezabudla.

Práve rokujem s jednou firmou. Mám pocit, že už na začiatku im nerozumiem a oni mne. Myslím tým jazyková bariéra, keďže neviem po maďarsky a mám pocit, že firma nevie po slovensky... Takže od tejto asi odstúpiť, keďže už na začiatku je problém s komunikáciou.

Čo sa týka firmy je lepšie, ak má vlastných zamestnancov - odborné profesie, alebo má ich na zmluvu a zavolá si ich kedy potrebujú?...

.. počula som jeden taký názor, že lacnejšie ma to víde, keď si zoženiem partu murár..

.. a ako je to so zárukou?..
220870
26.06.09,04:44
Čo sa týka firmy je lepšie, ak má vlastných zamestnancov - odborné profesie, alebo má ich na zmluvu a zavolá si ich kedy potrebujú?...

Môj osobný názor.Každý kto niečo vedel a vie ( platí to aj o murároch) už dávno podniká.Takže zohnať firmu kde sú kmeňový zamestnanci kvalitný odborníci bude asi ako hľadať ihlu v kope sena( možno niekde na východe Slovenka kde nie je toľko práce by sa dalo).
mmaarreekk
26.06.09,05:57
AHOJ,

tiež sme pred časom riešili podobný "problém". V súčasnosti nám jedna partia stavia domček - nikdy to nebude tak, ako by ste si to robili sami, ale s tým sa treba naučiť žiť. Je výborné tam každý deň chodiť pozerať, kontrolovať a hlavne s nimi komunikovať (je dobré, ak sa s vedúcim robotníkov dohodnete na vzájomnej komunikácii a konzultácii každého z krokov stavby...).

Je dobré si na začiatku povedať, ako to chcete robiť - t.z. či chcete od firmy len robotu, alebo chcete aby to stavali spolu s materiálom. Možnosť len s prácou je náročnejšia na vybavovanie, ale keď máš kvalitný a lacný zdroj materiálu je výhodnejšia. Niektoré partie majú už zohnané kontakty na materiál - výhodnejšie ako pre bežného človeka - ale zasa závisí od konkrétnej partie - dobré je robiť si prehľad a vedieť pár krokov dopredu, čo sa bude robiť, aby sa dalo prípadne vyjednávať o lepších cenách...
Ak si nevieš vybrať z viacerých firiem, sprav si medzi nimi výberové konanie - niečo ako pri hľadaní zamestnanca. Nachystať si na nich rovnaké otázky - jednoduché - praktické - skúsenostné a uvidíš, ako sa kto chytí.
Dôležité je vidieť ich robotu - pár domčekov, ktoré doteraz spravili. Dobré by bolo následne sa porozprávať s majiteľom domčeku o tej partii (samozrejme bez ich prítomnosti)...
Samozrejme netreba zabúdať na intuíciu a sympatie...lebo ak sa dohodnete na spolupráci, tak spolu budete komunikovať a stretávať sa veľmi často...

M.
AMIELIA
30.06.09,04:21
Ahojte, dakujem za rady. Takže už som začala "vyberové konanie" na stavebnu firmu.
oondrejj
17.12.12,18:24
neviem či ste to postrehli ale na internete sa rozbieha nový projekt ohľadom hodnotenia stavebných firiem a stavebných robotníkov, prípadne partie živnostníkov. Nachádza sa to na stránke http://www.stavrek.sk a keď to začne pracovať naplno tak sa tam budú dať zohnať kvalitné firmy spolu s dobrými recenziami.
220870
17.12.12,19:29
Takých webov už bolo aj bude je to na dve veci.