bubi
28.07.05,09:22
prosím o radu:

na základe zmluvy o prevode práv a povinn. vyplývajúcich zo zmluvy o dielo prevádzame nedokončenú investíciu na inú spoločnosť. My sme zaplatili zálohu ešte min. rok ( bola nám vystavená zálohová faktúra daňová, uplatnili sme si DPH ). V účtovníctve evidujem na účte 052 nedokončenú investíciu a na účte 327 DPH pri poskytnutých zálohách. Neviem, čo s DPH. Máme DPH odviesť a DPH si uplatní preberajúca firma? Ak áno, na základe čoho? Tej zmluvy o prevode práv a povinn.? Dodávateľ diela, s tým súhlasí. On vystaví vyúčtovanie na preberajúcu spoločnosť aj s vyúčtovaním DPH.
Ďakujem dopredu za rady.
ecuch
29.07.05,04:40
Ak som tomu dobre porozumela, tak vy ste zaplatili firme za to, že sa "zbavujete" nedokončenej investície. Tento právny úkon by potom bolo dodanie služby a na základe uvádzanej zmluvy by vám firma vystavila faktúru a klasicky by sa vyrovnala i zálohová DPHčka. Ako vysporiadate nedokončenú investíciu po účtovnej stránke a následne i z hľadiska DPH ? Myslím si, že pokiaľ to je prevod nehnuteľnosti tak ide o dodanie tovaru, ktoré tiež podlieha DPH a vy by ste mali vystaviť faktúru. Ale tu chýbajú informácie o spôsobe prevodu (odplatný, bezodplatný, odpočet dane na vstupe pri nadobudnutí investície). možno to neuvádzate preto, lebo toto je vám jasné.
bubi
29.07.05,06:26
Nie, neplatíme za to, že sa zbavujeme investície.

Na základe zmluvy o dielo min. rok sme zaplatili preddavok zhotoviteľovi (aj s uplatnením DPH pri zálohovej fa). Toho roku na základe zmluvy o prevode práv a povinn. prevádzame svoje práva a záväzky vyplývajúce zo zmluvy o dielo ( v našom prípade je to u nás nedokončená investícia evidovaná na 052) za odplatu (k nej pripočítame dph ). Toto mi je jasné.
len nie je mi jasné, čo s DPH, ktorú sme si uplatnili na základe zálohovej daňovej ešte min. rok. V účtovnictve mi zostáva účet 327, kde evidujeme uplatnené DPH. Toto by sme mali vrátiť štátu. Akou formou? Po porevode ptáv na tretiu spoločnosť má na ňu nárok ona, či nie? Zhotoviteľ bude robiť vyúčtovanie jej, nie nám.
Neviem, či som sa dobre vyjadrila, či ste ma pochopili.
ecuch
29.07.05,10:55
Skúsme si to zrekapitulovať:
1. zaplatený preddavok za investíciu vrátane DPH MD 052 D221 119 Sk
2. Došla faktúra za preddavok MD 343 D327 19 Sk

3. prevod práv na základe odplaty MD 327 D052 19 Sk
MD 311 D052 100 Sk
MD 311 D343 19 Sk

Štát dostal DPH zo zálohovej faktúry od zhotoviteľa v mesiaci, keď ste ju platili. Neviem, či už som to pochopila.
bubi
01.08.05,05:48
Problém je ten, na základe akého daňového dokladu odúčtujeme to DPH. Kto vystaví ten daňový doklad?

A konečné vyúčtovanie urobí zhotoviteľ firme, na ktorú sme previedli práva, ale ona nič neplatila, nemala zálohovú fa daňovú, nemala ako si uplatniť DPH.
zhrnutie:
1. úhrada zálohy zhotoviteľovi
2.zálohová fa daňová (uplatnili sme si DPH)
3.prevod práv na tretiu osobu
4.čo s uplatneným DPH u nás (plnenie u nás nenastane)
5.zhotoviteľ vystaví vyúčtovaciu fa na tretiu osobu (DPH zo zapl.zálohy odpočíta)
6.na základe čoho si uplatní DPH tretia osoba
29.7.05 som to riešila s audítorom. Bude to riešiť 01.08.05 dotazom na daňové riaditeľstvo, poobede mi dá vedieť o výsledku. Určite Ťa budem informovať.
zatiaľ ďakujem.