suzanne2103
23.06.09,16:04
Dobry den,

potrebovala by som radu z oblasti rodinneho prava. Moj otec, s ktorym je mama rozvedena ma od sudu nariadene na mna platit vyzivne kazdy mesiac. Tuto svoju povinnost vsak neplni od roku 2000, kedy mi naposledy poslal peniaze. Odvtedy som na neho nepodala ziadnu ziadost, co je trochu aj moja chyba, no teraz by som chcela na sud podat ziadost o spatne splatenie vyzivneho, ako aj chcem dosiahnut zvysenie vyzivneho, ktore by mi nadalej platil az do ukoncenia vysokej skoly. Som studentkou denneho studia, teraz som ukoncila treti bakalarsky rocnik, no od septembra chcem pokracovat na magisterskom studiu, tiez denne. Som vsak tiez zamestnana v jednej firme na TPP a teda nemam jasno v tom, ci vobec mam na vyzivne narok. Tymto dakujem za akukolvek radu.
iriska
23.06.09,19:18
Keďže si zamestnaná, si schopná sa sama živiť... teda otec nemá povinnosť platiť výživné... Tiež, aby si nebola prekvapená, keď v exekúcii otec namietne premlčanie výživného - môže sa to stať, lebo výživné by sa malo vymáhať spätne max. 3 roky, ale ak nikto nenamieta, tak exekútor vymáha.
p.s. dokedy by si chcela poberať výživné od otca, keď ho chceš aj keď si zamestnaná a máš vlastný príjem?
suzanne2103
23.06.09,19:41
S tymi troma rokmi spatne som pocitala, o tom viem, ze pytat za viac rokov dozadu asi bude zbytocne...poberat vyzivne by som chcela do konca VS, teda este dva roky no a k tomu zamestnaniu...ani nahodou nie som schopna sa sama zivit :) zmluvu mam uzavretu od jula tohto roku (cize len teraz nastupujem) a je podpisana na dobu urcitu do 31.12.2009 a to kvoli tomu, aby som si zarobila nejake peniaze, kedze by som buduci rok chcela ist cez skolu na studijny pobyt a granty, ktore sa ponukaju, urcite vsetky naklady nevykryju. Teda si myslim, ze aj to by mohol brat sud do uvahy.