ludovit69
23.06.09,17:31
kto my vie poradit som zivnostnik ale nie som pladcom dph.a v tom com podnikam my to vihovuje.ale rozbehulem novy obchod dovoz tovaru zo zahranicia EU a tam potrebujem byt platcom dph. mozem mat dve zivnosti???????????????? vdaka
veronikasad
23.06.09,15:47
kto my vie poradit som zivnostnik ale nie som pladcom dph.a v tom com podnikam my to vihovuje.ale rozbehulem novy obchod dovoz tovaru zo zahranicia EU a tam potrebujem byt platcom dph. mozem mat dve zivnosti???????????????? vdaka
Môžeš mať toľko živností, koľko živnostenských oprávnení budeš vlastniť. Ak sa zaregistruješ ako dobrovolný platitel DPH, registrácia sa vzťahuje na všetky predmety podnikania.
Lianka
24.06.09,13:32
Podobne plati aj ustanovenie ohladom hranice obratu pre povinnost registrovat sa ako platitel DPH - berie sa do uvahy uhrn prijmov zo vsetkych cinnosti, prevadzok a pod. - vedies len jedno uctovnictvo za vsetky cinnosti, prevadzky atd.
ludovit69
26.06.09,04:01
ale aj na vsetke zivnosti ked ta druha bude ina firma a aj ine uctovnictvo??????????????????
Dáša_
26.06.09,04:15
ale aj na vsetke zivnosti ked ta druha bude ina firma a aj ine uctovnictvo??????????????????

nebudeš iná firma, stále si to ty ako Fyzická osoba - len prevádzkuješ aj inú činnosť.
veronikasad
26.06.09,04:24
ale aj na vsetke zivnosti ked ta druha bude ina firma a aj ine uctovnictvo??????????????????
si živnostník, zdaňovanie príjmov bude spoločné za obidva predmety podnikania. Vedenie účtovníctva bude tiež spoločné, môžeš si príjmy a výdavky deliť na strediská.
Dáša_
26.06.09,04:26
možno by si mohol uvažovať o zriadenie sro. Vtedy by si to mal oddelene na 100%.
ludovit69
01.07.09,15:32
prosim co to obnasa s.r.o. mozem v jednom smere podnikat ako pladca dph a v druhom ako ne pladca dph
veronikasad
01.07.09,15:47
prosim co to obnasa s.r.o. mozem v jednom smere podnikat ako pladca dph a v druhom ako ne pladca dph
http://www.porada.sk/563282-post5.html
andreaS
01.07.09,16:26
mimo temy: nie je pladca ale platca...

a mozes podnikat ako sro platca dph a fyzicka osoba neplatca dph, otazne je, ci ale nepresiahnes limit pre povinne zaregistrovanie sa za platcu dph... vsetko ma svoje plus aj minus...
Celsus
01.07.09,17:18
mimo temy: nie je pladca ale platca...

a mozes podnikat ako sro platca dph a fyzicka osoba neplatca dph, otazne je, ci ale nepresiahnes limit pre povinne zaregistrovanie sa za platcu dph... vsetko ma svoje plus aj minus...

Pokiaľ by sa ako fyzická osoba (neplatca DPH) blížil s obratom k hranici povinnej registrácie pre DPH, môže si založiť ďalšiu SRO, a to takú, ktorá nebude platiteľom DPH a príslušnú činnosť preniesť zo seba ako fyzickej osoby na túto SRO. Takže vyhnúť sa postaveniu platiteľa DPH sa dá v zásade vždy...

Inak, pri podnikaní býva častokrát výhodné robiť časť biznisu ako platiteľ DPH (prostredníctvom SRO alebo AS) a časť biznisu ako neplatiteľ DPH (či už ako fyzická osoba alebo prostredníctvom ďalšej SRO či AS).
andreaS
01.07.09,18:14
tak toto je mne jasne... ;)

pre zadavatela to chce sikovneho uctovnika, kt. tomu rozumie, lebo z prispevkov vidno, ze problematike sam nerozumie a isto si ucto robi sam... moze tak napachat viac skody ako uzitku...
Celsus
02.07.09,07:21
tak toto je mne jasne... ;)

pre zadavatela to chce sikovneho uctovnika, kt. tomu rozumie, lebo z prispevkov vidno, ze problematike sam nerozumie a isto si ucto robi sam... moze tak napachat viac skody ako uzitku...

Plne súhlasím.

Inak informácia z môjho príspevku bola v konečnom dôsledku mierená na zadávateľa, na Váš príspevok som len nadväzoval. Je mi totiž jasné, že režimu DPH rozumiete.