stefi1
23.06.09,18:39
Prosím o radu, mám doklad o kúpe stavebného materiálu vyhotovený v Poľsku. Nie faktúru, iba doklad z pokladne. Na doklade sú uvedené ceny pri jednotlivých položkách a potom suma v zlotých, ktorá bola aj uhradená. Osobitne v riadku nad touto sumou je ešte jeden riadok obsahujúci:
Sp. op. A 670,90 PTU 22%........120,98
Neviem či je to vypočítaná DPH?. Predajca je platiteľ DPH má pridelený NIP.
Ja som platiteľ DPH. Ktorú sumu si môžem uplatniť do nákladov, akým kurzom počítať?
Ďakujem za radu.
ondrejvla
23.06.09,16:54
Prosím o radu, mám doklad o kúpe stavebného materiálu vyhotovený v Poľsku. Nie faktúru, iba doklad z pokladne. Na doklade sú uvedené ceny pri jednotlivých položkách a potom suma v zlotých, ktorá bola aj uhradená. Osobitne v riadku nad touto sumou je ešte jeden riadok obsahujúci:
Sp. op. A 670,90 PTU 22%........120,98
Neviem či je to vypočítaná DPH?. Predajca je platiteľ DPH má pridelený NIP.
Ja som platiteľ DPH. Ktorú sumu si môžem uplatniť do nákladov, akým kurzom počítať?
Ďakujem za radu.

Tento problém som mala aj ja, tiež firme zaúčtovali DPH, aj napriek tomu, že predložili kartičku o tom, že sú platitelia DPH, zaplatená daň v zahraničí nie je pre teba daňový náklad, musíš samozdaniť. Ale tiež si môžeš požiadať finančný úrad v Poľsku o vrátenie zaplatenej dane.
stefi1
23.06.09,16:58
Ďakujem pekne za radu, ešte mi prosím povedz čo je to samozdaniť? Teda mám si odpočítať tých 22% a toto môžem započítať do nákladov aspoň pre daň z príjmu?
ondrejvla
23.06.09,17:09
Ďakujem pekne za radu, ešte mi prosím povedz čo je to samozdaniť? Teda mám si odpočítať tých 22% a toto môžem započítať do nákladov aspoň pre daň z príjmu?

Uf, ty neúčtuješ dovoz tovaru z EÚ? Tak takým istým spôsobom, teda skúsim zrozumiteľnejšie, základom dane bude 670,90 Zl, prepočítaných kurzom nákupu a teda aj zaplatenia faktúry, dostaneš sumu v €, na tú si naúčtuješ v knihe DD DPH, ale pozor, našu DPH, teda 19%,aj ako odpočet, aj ako daň.povinnosť, teda po starom vstup aj výstup. Ale keby si bola heslovito hľadala, našla by si množstvá príspevkov týkajúcich sa tejto témy, napr. klikni: http://www.porada.sk/t108305-tovar-z-eu-ako-uctovat.html
stefi1
23.06.09,17:27
Ďakujem pekne za radu už mi to je jasné. Prajem všetko dobré.
ondrejvla
23.06.09,17:29
Ďakujem pekne za radu už mi to je jasné. Prajem všetko dobré.

Prosím, pokiaľ budem vedieť, aj druhý raz...
stefi1
29.06.09,13:07
Ahoj, ja sa ešte vrátim k tejto téme, lebo teraz som sa znovu k tomu dostala. Ty si mi napísala, že samozdaním sumu 670,90 samozrejme po prepočte kurzom. Pýtam sa ešte raz, aby som neurobila chybu. Táto suma 670,90 je suma aj skutočne uhradená, teda je to suma v ktorej je zahrnutá poľská (DPH 22%). Mám teda túto sumu brať za základ? Nemám od nej tú poľsku DPH odpočítať a toto brať u nás za základ samozdanenia? Možno vyzerám ako blbec, ale robím to prvý krát a chcem sa uistiť, či sme sa dobre rozumeli. Vďaka za pochopenie.