Anonymka
28.07.05,10:22
Prosím Vás, aká je povinnosť pri prijatí zálohy z ČŠ??? Prijali sme platbu 20.7.05, zatiaľ nie je známe, kedy bude dodanie tovaru, ale aj tu platí tá 15 dňová lehota na vyúčtovanie, alebo do konca mesiaca je potrebné vyhotoviť daň.doklad na zálohu? Aj keď je to intrakom.dod.tovaru? Nie som si istá, či to tak nie je len pri tuzemských zál.faktúrach. Súrne potrebujem vedieť. Ďakujem!!!
Anonymka
28.07.05,11:02
Prosím, ak niekto vie poradiť, ozvite sa!!!
marianna
28.07.05,11:20
Áno musíš vyhotoviť faktúru do 15 dní od prijatia platby. § 72.
Anairda
28.07.05,11:54
Ja si nemyslím, že musí vyhotoviť faktúru, pokiaľ nedošlo k predaju tovaru, pretože ten pôjde bez dane a fa sa vystavuje kôli DPH. Ja som vystavila len preddavkovú fa a po prijatí peňazí zaúčtovala príjem do banky alebo do pokladne. Ostrá fa bola vystavená až po prebehnutí obchodu, čo boli u nás tri týždne od úhrady preddavkovej fa.
Anonymka
28.07.05,11:55
No takže im vystavím faktúru na zálohu. To ešte tento mesiac musím, nie? Alebo stačí, ak do 15.dní??? A potom po dodaní tovaru im vystavím ostrú faktúru s odpočtom zálohy? No ale ako to bude účtovne sedieť?
Anonymka
29.07.05,06:23
Prosím, súrne ak niekto vie, ozvite sa!!!!
marianna
29.07.05,06:29
Presne tak Anonymka, vystavíš faktúru na zálohu dňom prijatia platby (20.7.). (Ja to učtujem 314/321A). Potom po dodaní tovaru vystavíš ostrú faktúru 604/321A, a odpočítaš zálohu 321A/314. Presne ako pri tuzemských zálohových platbách, akurát že neúčtuješ DPH ak si uplatňuješ oslobodenie podľa § 43.

Anairda, § 72 hovorí, že je potrebné vystaviť aj faktúru pri dodaní tovaru do čl. štátu, aj keď bola prijatá platba vopred.
Anonymka
29.07.05,08:14
Ale tam si niečo zle uviedla, lebo tam mali byť predsa účty 324 a 311!!!! Takže to je mi už jasné, ale v daň.prizn.to bude ako? Mám to dať už teraz do daň.priznania DPH? Budem to mať na riadku 07 už teraz?
viktoria
29.07.05,08:54
Anairda, § 72 hovorí, že je potrebné vystaviť aj faktúru pri dodaní tovaru do čl. štátu, aj keď bola prijatá platba vopred.Faktúru na prijatú zálohu za dodanie tovaru do IČŠ je potrebné vystaviť, avšak y hľadiska účtovníctva neide o uskutočnenie účtovného prípadu, takže taká faktúra by sa nemala účtovať.

Ja som to vyriešila tak, že som vytvorila nový rad dokladov: faktúra na prijatú zálohu, a nastavila som v programe faktúru neúčtovať.

Ďalšia možnosť je: zaúčtovať podsúvahovo.
marianna
29.07.05,09:46
Ale tam si niečo zle uviedla, lebo tam mali byť predsa účty 324 a 311!!!! Takže to je mi už jasné, ale v daň.prizn.to bude ako? Mám to dať už teraz do daň.priznania DPH? Budem to mať na riadku 07 už teraz?Jasné, prepáč, trochu som to poplietla. To asi tým "horkom". Ináč ja by som to do DP nedávala, až po uskutočnení dodávky tovaru by som dala celú sumu, teda to, čo dáš na 604. Druhá strana (odberateľ) si to bude samozdaňovať tiež až po splnení dodávky tovaru. Ja "vykonávam" služby, takže do DP nedávam vôbec. Ale pri tovare by som to urobila tak ako som uviedla vyššie.
marianna
29.07.05,09:49
Faktúru na prijatú zálohu za dodanie tovaru do IČŠ je potrebné vystaviť, avšak y hľadiska účtovníctva neide o uskutočnenie účtovného prípadu, takže taká faktúra by sa nemala účtovať.

Ja som to vyriešila tak, že som vytvorila nový rad dokladov: faktúra na prijatú zálohu, a nastavila som v programe faktúru neúčtovať.

Ďalšia možnosť je: zaúčtovať podsúvahovo.Myslím, že to už je vecou účtovnej jednotky ako to robí a ako to softwér dovoľuje. Ja som si zvykla takto, ako som uviedla. Účty sa mi vypárujú tak s tým nemám problém.
Anonymka
29.07.05,11:35
Ďakujem za rady, ale ak to do DP nedám, načo vystaviť faktúru na zálohu. To je potom zbytočné. Veď napokon sa po splnení dodávky aj tak vystavím faktúra. Nie? Tak mi prosím poraďte, ako to má skutočne byť. Ďakujem Vám. :D
Marian
30.07.05,06:18
Pri prijatí zálohy za tovar (!) z ČŠ, faktúru nevystavuješ a zálohu ani nezdaňuješ.
Anonymka
01.08.05,07:20
Určite??? Lebo v zákone sa píše niečo iné ale prakticky je to nejaké čudné. Ďalší nedostatok v zákone... Neviem, čo s tým má spraviť!!! Každopádne si myslím, že by som faktúru asi mala vystaviť po dodaní tovaru.
marianna
01.08.05,12:44
Anonymka, tak to zhrniem ešte raz. Podľa zákona (§72) "Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru..." Aký to má význam to neviem, ale ja to tak robím, a takisto sme tento mesiac zaplatili zálohu za tovar do ČR a tiež nám došla najprv faktúra na prijatú platbu a potom vyúčtovacia faktúra za tovar po jeho dodaní. Ako písala Viktoria, účtovať ju nemusíš, ale ja to účtujem tak ako som písala vo vyššom príspevku. Do DP to dám až v období, keď je tovar skutočne dodaný, čo sa týka odoslania alebo prijatia tovaru.
heket
01.08.05,12:49
No ale potom dňom DPH je deň vystavenia faktúry a potom sa DPH samozdaňuje v mesiaci vystavenia faktúry?
marianna
02.08.05,09:35
Áno ale až keď je tovar skutočne dodaný do iného čl. štátu. "V prípade, ak dodávateľ prijme platbu pred dodaním tovaru do iného čl. štátu, (ak sa má tovar fyzicky prepraviť z tuzemska do iného čl. štátu), daňová povinnosť nevzniká, pretože pre vznik DP platia osobitné pravidlá § 19 ods. 8." (Komentár k § 19 - Poradca 10/2004.)