Alllena
28.07.05,11:03
Príjemný letný deň,

chcem si otvoriť malú cukráreň aj s posedením v ktorej budem iba predávať
zákusky,nealko.nápoje,kávú,čaj,cukrovinky možná sladké pekárenské výrobky. Pripravovať sa budú iba napr.zmrzlinové poháre možná miešané nealko nápoje
Prosím Vás pomôže mi niekto s HACCP.

Alllena
lenkak
28.07.05,09:08
Alllena skús si dať vyhľadávanie, okolo HACCP sa tu popísalo toľko tém, pozri si aj Dokumenty / tlačivá tam je určitá časť HACCP priložená, pozri si aj prevádzkový a sanitačný poriadok, môže byť súčasťou HACCP, aj ten
som pridávala, a odporúčam Ti pozrieť si Potranovinový kódex I-III časť - tam nájdeš toho kopec, ak nie si výrobca stačí Ti len I a III. časť, druhá časť sú špeciálne požiadavky pri výrobe a mikrobiologické limity. Ja som robila už HACCP na výrobu, ale každá časť má svoje normy a limity čo musíš dodržiavať.
Alllena
28.07.05,09:22
ďakujem , skúsim niečo pohľadať a napísať, chcem sa spýtať ten prevádzkový a sanitačný poriadok je všeobecný hodí sa do všetkých prevádzok ?
lenkak
28.07.05,09:25
Všeobecný, stačí si ho prispôsobiť svojim podmienkam, ak budeš chcieť vedieť niečo konkrétnejšie kľudne sa ozvi.
lenkak
28.07.05,09:31
Troška Ti pomôžem s tým vyhľadávaním:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=7104&page=3&pp=10
aladin
28.07.05,09:57
aj pre krčmu treba HAACP , ? ma s tým niekto skusenosti ?
Alllena
28.07.05,10:04
Keď narábaš s potravinami ,tak podľa mňa asi ano , len neviem či je rozdiel balené potraviny napr.cukrovinky alebo voľne ložené napr. ak podávaš utopencov,ďalej podávaš nápoje je to potravina ano potrebuješ HACCP
aladin
28.07.05,10:10
Nie , nie , iba pivo , a palenky sa rozlievaju... , jedlo sa nepodava , taká typická dedinská krčma. podla mna HACCP na to netreba....
Alllena
28.07.05,10:40
Troška Ti pomôžem s tým vyhľadávaním:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=7104&page=3&pp=10
prečítala som si v dokumentoch HACCP od Juka zatial iba prečítala, skúsim na tom mojom HACCP popracovať,ale nerozumiem tomuto:Do prac.pomeru môžu byť prijaté osoby zdravé,ktoré majú odbornú spôsobilosť na vykonávanie epidemiologicky závažných činností. Splnenie tejto podmienky je akceptované absolvovaním odbornej školy so zameraním na potraviny alebo zdravotníctvo

Dúfam že to chápu dobre keď si myslím,že musím zamestnať do cukrárne predavačku vyučenú so zameraním potraviny .
Alllena
28.07.05,11:18
podľa mňa ano HACCP treba pozri http://www.haccp.szm.sk/haccp.html neviem či som ti ten link správne priložila som začiatočník
lenkak
28.07.05,13:24
prečítala som si v dokumentoch HACCP od Juka zatial iba prečítala, skúsim na tom mojom HACCP popracovať,ale nerozumiem tomuto:Do prac.pomeru môžu byť prijaté osoby zdravé,ktoré majú odbornú spôsobilosť na vykonávanie epidemiologicky závažných činností. Splnenie tejto podmienky je akceptované absolvovaním odbornej školy so zameraním na potraviny alebo zdravotníctvo

Dúfam že to chápu dobre keď si myslím,že musím zamestnať do cukrárne predavačku vyučenú so zameraním potraviny .
Ak máš predavačku ktorá je vyučená so zameraním na potraviny tak je to v poriadku, ale napr. ak ty nemáš takýto odbor a budeš tam predávať aj ty, tak ty si už musš spraviť osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností.
Alllena
28.07.05,13:39
Ak máš predavačku ktorá je vyučená so zameraním na potraviny tak je to v poriadku, ale napr. ak ty nemáš takýto odbor a budeš tam predávať aj ty, tak ty si už musš spraviť osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností.
Už som sa asi rozhodla idem na hygienu, a som zvedavá čo mi tam povedia

Chcem vedieť napr. povinné vybavenie cukrárne, počet WC, aké skladovacie priestore

a to som nenapísala,že dcéra si chce otvoriť vlastný kozmetický salon,no má aspoň osvedčenie o odbornej spôsobilosti,preto,lebo nemá 3-ročnú prax.tam bude musieť byť vypracovaný prevádzkový poriadok,nevieme ani čo patrí do povinného vybavenia ak vieš niektorý link prosím pomôž ,rada sa pozrem
čert aby sa v tom vyznal.
lenkak
28.07.05,13:52
Určite bude musieť mať vypracovaný prev. poriadok, ale máte obe tú výhodu, že nie ste výrobcovia, to už by bolo zložitejšie, ale odporúčam ten Potranovinový kódex. Ohľadom kozmetiky toho moc neviem, ja mám bohaté skúsenosti s výrobou a manipuláciou potravín. V podstate by jej aj vyhovaval klasický prev. poriadok so sanitáciou len s upresnením denným a pravidelným čistením.
Ale určite treba ísť na hygienu a tam si s nimi pokecať a zinkasovať čo najviac informácii.

Pre Teba:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10909&highlight=piso%E1r
suzvedava
08.09.05,07:33
prečítala som si v dokumentoch HACCP od Juka zatial iba prečítala, skúsim na tom mojom HACCP popracovať,ale nerozumiem tomuto:Do prac.pomeru môžu byť prijaté osoby zdravé,ktoré majú odbornú spôsobilosť na vykonávanie epidemiologicky závažných činností. Splnenie tejto podmienky je akceptované absolvovaním odbornej školy so zameraním na potraviny alebo zdravotníctvo

Dúfam že to chápu dobre keď si myslím,že musím zamestnať do cukrárne predavačku vyučenú so zameraním potraviny .
Zdravotná sposobilost sa doklada zdravotnym preukazom, odborna vyucnym listom, maturitou pre prislusny odbor cinnosti alebo treba poziadat prislusnu hygienu(RUVZ) o vydanie osvedcenia o odbornej sposobilosti