Ajka 2
24.06.09,11:53
Dobrý deň potrebujem poradiť:confused::confused::confused:.
Môj problém sa týka manželovej dcéry z prvého manželstva.V júni dosiahla plnoletosť.Je študentkou strednej školy(tretí ročník)
Momentálne na ňu manžel platí matke 99,58(3000Sk) podľa posledného rozhodnutia súdu,myslím že z roku 2005.
V apríli tohto roku jej matka podala o zvýšenie výživného na 6000Sk.
Jedno pojednávanie už bolo v máji,ale sudkyňa zatiaľ nerozhodla a odročila pojednávanie na august.Medzi tým ale dcéra dosiahla plnoletosť a po mnohých nezhodách s matkou ju matka vyhodila a ona šla bývať k nám.Jej matka teraz už chce aby sa vrátila,ale dcéra to odmieta lebo má u nás kľud aj keď relatívne málo miesta(máme len dvojizbový byt a malé dieťa).
Ostala teda bývať u nás,momentálne je už u nás tri týždne.Keďže je u nás nechceme aby manžel ďalej prispieval matke na dcéru keď tam už nebýva.Naopak chceme aby matka prispievala nám,alebo ešte lepšie dcére,na jej výživu.Neviem ako postupovať teraz keď ešte neskončilo pojenávanie o zvýšenie výživného na návrh matky.
Ak ste tu niekto právnik prosím poraďte,ĎAKUJEM.
Stina
24.06.09,09:57
Obrátiť sa na súd
Ajka 2
24.06.09,10:01
OK ale prídem tam a poviem čo?
Je na to nejaký formulár,tlačivo,žiadosť?
Ja sa v tomto neviem hýbať nič týkajúce sa súdu sa mi v živote nestalo.
Chobot
24.06.09,10:41
Dobrý deň potrebujem poradiť:confused::confused::confused:.
Môj problém sa týka manželovej dcéry z prvého manželstva.V júni dosiahla plnoletosť.Je študentkou strednej školy(tretí ročník)
Momentálne na ňu manžel platí matke 99,58(3000Sk) podľa posledného rozhodnutia súdu,myslím že z roku 2005.
V apríli tohto roku jej matka podala o zvýšenie výživného na 6000Sk.
Jedno pojednávanie už bolo v máji,ale sudkyňa zatiaľ nerozhodla a odročila pojednávanie na august.Medzi tým ale dcéra dosiahla plnoletosť a po mnohých nezhodách s matkou ju matka vyhodila a ona šla bývať k nám.Jej matka teraz už chce aby sa vrátila,ale dcéra to odmieta lebo má u nás kľud aj keď relatívne málo miesta(máme len dvojizbový byt a malé dieťa).
Ostala teda bývať u nás,momentálne je už u nás tri týždne.Keďže je u nás nechceme aby manžel ďalej prispieval matke na dcéru keď tam už nebýva.Naopak chceme aby matka prispievala nám,alebo ešte lepšie dcére,na jej výživu.Neviem ako postupovať teraz keď ešte neskončilo pojenávanie o zvýšenie výživného na návrh matky.
Ak ste tu niekto právnik prosím poraďte,ĎAKUJEM.

Treba podať žalobu - návrh na rozhodnutie o ukončení platenia výživného, prípadne žalobou žiadať o platenie výživného matkou. Kým nebude nový rozsudok, tak otec musí platiť matke výživné podľa pôvodného rozsudku.

Nemusíš sa v tom vyznať, na to sú tu právni zástupcovia (advokáti), ktorí za teba (manžela) spíšu žalobu. Teda kroky musí podniknúť manžel, ty môžeš len vtedy, keby si mala od neho splnomocnenie.
Ajka 2
24.06.09,11:13
Chobot ďakujem za odpoveď.Skúsim tú žalobu pohľadať.
Ja to za manžela nevybavujem len mu získavam informácie:cool:.
A keby sme mali teraz na právnika tak nepíšem o radu sem:(.
A ak má ešte niekto podobné skúsenosti,podeľte sa prosím.
ivka70
24.06.09,11:51
Podla mna, ak je dcera plnoleta, nemusite posielat vyzivne k rukam matky ale priamo dcere.
Teda svoju povinnost splnite aj tak, ze dcere budete sumu vyzivneho posielat na jej studentsky ucet./skuste si toto preverit u pravnika/ a sucasne poziadate sud o zrusenie vyzivneho z dovodu, ze dcera byva u vas.

Plnoleta dcera musi sama sud poziadat o vyzivne od matky /a moze aj od otca :)/.
Mala by to urobit co najskor.

Navrhovateľ v konaní o určenie výživného je oslobodený od súdneho poplatku.

Výživné na plnoleté dieťa je možné priznať len odo dňa podania návrhu.
erzet
24.06.09,12:00
Dobrý deň potrebujem poradiť:confused::confused::confused:.
Môj problém sa týka manželovej dcéry z prvého manželstva.V júni dosiahla plnoletosť.Je študentkou strednej školy(tretí ročník)
Momentálne na ňu manžel platí matke 99,58(3000Sk) podľa posledného rozhodnutia súdu,myslím že z roku 2005.
V apríli tohto roku jej matka podala o zvýšenie výživného na 6000Sk.
Jedno pojednávanie už bolo v máji,ale sudkyňa zatiaľ nerozhodla a odročila pojednávanie na august.Medzi tým ale dcéra dosiahla plnoletosť a po mnohých nezhodách s matkou ju matka vyhodila a ona šla bývať k nám.Jej matka teraz už chce aby sa vrátila,ale dcéra to odmieta lebo má u nás kľud aj keď relatívne málo miesta(máme len dvojizbový byt a malé dieťa).
Ostala teda bývať u nás,momentálne je už u nás tri týždne.Keďže je u nás nechceme aby manžel ďalej prispieval matke na dcéru keď tam už nebýva.Naopak chceme aby matka prispievala nám,alebo ešte lepšie dcére,na jej výživu.Neviem ako postupovať teraz keď ešte neskončilo pojenávanie o zvýšenie výživného na návrh matky.
Ak ste tu niekto právnik prosím poraďte,ĎAKUJEM.
odyšla, v názve témy, by som nenapísal ani ja.
Ajka 2
24.06.09,12:11
No tak prepáčte, písala som to rýchlo a chybu som prehliadla takže oprava :
odišla a nie odyšla.

A k téme:
Ja som si niekde tiež čítala že si môže žiadať dcéra,len som si nebola istá.
ivka70
24.06.09,12:19
Mozno by stacilo zajst aj s dcerou na oddelenie socialnych veci a rodiny na UPSVaR vo vasom meste, tam by jej mali pomoct s vypracovanim navrhu na vyzivne od matky a vam poradit s tym zrusenim vyzivneho od otca a aj to, ci staci alebo nestaci posielat vyzivne do ruk/na ucet plnoletej dcery.
ivka70
24.06.09,12:20
A k téme:
Ja som si niekde tiež čítala že si môže žiadať dcéra,len som si nebola istá.

Nie ze moze, ale musi, ked ma 18 rokov, nemoze to za nu robit niekto iny, musi ona sama.
arizona
24.06.09,19:35
Nie ze moze, ale musi, ked ma 18 rokov, nemoze to za nu robit niekto iny, musi ona sama.
Na súde sa môže dať dieťa zastupovať, nemusí ísť osobne ( najčastejšie zastupuje rodič). Stačí dať splnomocnenie.
sarasara
24.06.09,21:51
Matka podala návrh na zvýšenie výživného, pojednávanie je v auguste. Dcéra je plnoletá, preto to už nie záležitosť matky. Na tomto pojednávaní by sa malo poriešiť, kto bude dcére platiť výživné.
ivka70
25.06.09,07:53
Matka podala návrh na zvýšenie výživného, pojednávanie je v auguste. Dcéra je plnoletá, preto to už nie záležitosť matky. Na tomto pojednávaní by sa malo poriešiť, kto bude dcére platiť výživné.

Myslim si, ze nebude. Toto pojednavanie by malo byt zastavene kvoli plnoletosti dcery, matka uz nema pravo /bez jej splnomocnenia/ ziadat o zvysenie vyzivneho.

Dcera vsak musi dat novy podnet na vlastne vyzivne a otec na zrusenie vyzivneho.