KutuzovSVK
24.06.09,12:11
Zdravím, mám problém.. pred časom som taktoval trošku procák, avšak po restarte pc mi vyplo monitor (ako keby som mal vypnutý komp a monitor zapnutý, také to blikanie...). Myslel som že je to v GK, tak som ju dal do ocovho pc, a tam tiež nešla. Tak som objednal novú, a tá robí to isté... čo s tým môže byť? pls poradte..

Ram testované na inom pc, idú v pohode...
Reset cmos nepomohol
SKúšal som odpojiť komponenty vrátane procáku a postupne ich tam hádzť naspäť, ani to nepomohlo.
Dnes ráno sa mi monitor zapol cca na 5 sekúnd(dioda zasvietila na zeleno, ako keby do nej šiel signál) a potom znova vypol.
Čo s tým môže byť?

Zostava:
MB - Asus P5Q
PRocak - Intel COre 2 duo e7200
Ram- 2x 1gb Kingston 800mhz
GK - MSI Ati radeon 4850 ddr3 512mb
Zdroj - Eurocase 450w

ďakujem za rady
ivka70
24.06.09,10:18
Mas elektricke napajanie monitora zvlast alebo cez PC?

Niekedy pomoze to oddelit, lebo zdroj nestiha ....
Chobot
24.06.09,10:51
Zdravím, mám problém.. pred časom som taktoval trošku procák, avšak po restarte pc mi vyplo monitor (ako keby som mal vypnutý komp a monitor zapnutý, také to blikanie...). Myslel som že je to v GK, tak som ju dal do ocovho pc, a tam tiež nešla. Tak som objednal novú, a tá robí to isté... čo s tým môže byť? pls poradte..


Čo to znamená "trošku"? Koľko si pridal na frekvencii? Pridával si viac, ako 10%? Je to síce málo pravdepodobné, ale mohol si pošahať procák. Píšeš, že si resetol CMOS a ani tak to nenabehlo. Potom to nevyzerá na chybu taktovania, ale na chybu niektorého komponentu (ktorý ale mohol zlyhať pri netaktnom taktovaní).

AK je monitor v poriadku (odskúšaj ho na druhom PC), potom ti vlastne nenabehne PC. Treba zvoliť tento postup a zistiť, ktorý komponent je v háji (postup je v príspevku č. 19):

http://www.porada.sk/t93593-nejde-mi-bios-vlastne-vobec-nic.html

JE možné, že ti odišiel zdroj. Ak tým postupom nezistíš chybný komponent, tak začni s kúpou zdroja.
KutuzovSVK
24.06.09,11:01
praveže som ho dosť rapídne zvýšil, bez toho aby som lockol PCIe a zvysil frekvenciu ramiek som ho dal na 8x400

Skúšal som ten postup, nič nenabehne... ani nepípa..
Zdá sa mi že niečo čudne hučí v zdroji, ale nie som si istý a doma nenmám iný zdroj s napájaním na 24pin.
Bude vadiať ak ho dám na 20 pin? rozbehne sa? ak bude odpojené všetko, len aby som edel že mb a procák sú v pohode...
Chobot
24.06.09,11:14
praveže som ho dosť rapídne zvýšil, bez toho aby som lockol PCIe a zvysil frekvenciu ramiek som ho dal na 8x400

Skúšal som ten postup, nič nenabehne... ani nepípa..
Zdá sa mi že niečo čudne hučí v zdroji, ale nie som si istý a doma nenmám iný zdroj s napájaním na 24pin.
Bude vadiať ak ho dám na 20 pin? rozbehne sa? ak bude odpojené všetko, len aby som edel že mb a procák sú v pohode...

Áno, bude vadiť, pretože práve základná doska a procesor potrebujú to napájanie 20+4 pinové. Staršie dosky a procesory nemali tak vysokú spotrebu, preto stačilo 20 pin. napájanie, ale novšie potrebujú viac šťavy, preto sa pridali tie 4 piny. Energia z nich ide práve do procesora.

Skús kúpiť na inzerát nejaký lacnejší zdroj a skús ho zapojiť. Ak ani potom doska s procesorom ani nepípnu, tak bude v čudu jeden z nich.

To je to riziko taktovania... :rolleyes: Aspoň si sa poučil. Treba si predtým prečítať dosť literatúry (aspoň na nete).
Flinstone
24.06.09,11:16
skús urobiť reset biosu. Nabehne do defaul nastavení a ak nieje poškodený cpu alebo zdroj tak nabehne. Ak bude pípať doska je v poriadku... ak pípa pravidelne tak je poškodená RAM, ak pípa dlhý a pár krátkych, je chyba v grafike.
Niekedy po výraznom taktovaní nepomôže hneď prvý reset cmos... nemáš už čo stratiť
KutuzovSVK
24.06.09,11:43
no, resetoval som bios uz minimálne 20 krát.. a to aj vybratím baterky aj jumprom, skúšal som aj na pol hodky...
POdľamna to budem ožno v zdroji, tak čudne hučí sem tam, ako keby piskal..
skúsim si požičať nejaký od kamaráta...

// myslíte, že som tým mohol odpáliť bios?
Flinstone
24.06.09,11:46
bios nie... skôr procesor... štandardný chladič nemusel stačiť... snáď to bude iba zdroj.
Pre budúcnosť, cpu sa netaktuje naraz vysoko, ale frekvenciu dvíhaš postupne na FSB max. 5 MHz naraz
pistik71
24.06.09,12:04
Zdravím, mám problém.. pred časom som taktoval trošku procák, avšak po restarte pc mi vyplo monitor (ako keby som mal vypnutý komp a monitor zapnutý, také to blikanie...). Myslel som že je to v GK, tak som ju dal do ocovho pc, a tam tiež nešla. Tak som objednal novú, a tá robí to isté... čo s tým môže byť? pls poradte..

Ram testované na inom pc, idú v pohode...
Reset cmos nepomohol
SKúšal som odpojiť komponenty vrátane procáku a postupne ich tam hádzť naspäť, ani to nepomohlo.
Dnes ráno sa mi monitor zapol cca na 5 sekúnd(dioda zasvietila na zeleno, ako keby do nej šiel signál) a potom znova vypol.
Čo s tým môže byť?

Zostava:
MB - Asus P5Q
PRocak - Intel COre 2 duo e7200
Ram- 2x 1gb Kingston 800mhz
GK - MSI Ati radeon 4850 ddr3 512mb
Zdroj - Eurocase 450w

ďakujem za rady

No pises o monitore, ale monitor ti predsa nepovie ci ti ide pocitac.
Pises ze si dal GK do ineho PC a nesla, ale ani nova karta ti v PC nejde. Aku kartu si kupil (to co pises je stara alebo nova karta?)? Urcite ma pridavne napajanie - pripojil si ho? (blba otazka, ale obcas sa stane). Zdroj mas sice 450w, ale je to Eurocase a tazko povedat ake ma vnutorne zapojenie, resp. max odber na kanaloch. A tiez ak tam mas viac CD/DVD alebo HDD, tak to nestaci.
Je teda mozne ze ti najprv odisla GK (ktora bola slabsia, resp. menej narocna na odber energie) a ked si tam dal novsiu vykonnejsiu, tak nestiha zdroj (k tej karte sa pise "We recommend a power supply with a minimum power output of 500-600W").
A.Zurek
24.06.09,12:16
Nepíšeš či ti BIOS vyhlási neakú chybu pípaním. Inač mám taký pocit, že to bude (tak ako tu uz bolo písané) zdrojom.
KutuzovSVK
24.06.09,13:38
No, stará karta bola ati radeon x1650 512mb ddr2
Nová je Msi ati radeon 4850 ddr3 512mb s prídavným napájaním( je zapojené cez redukciu z dvoch molexov.
Ten zdroj podla mna nebude stacit, chcel som ho casom vymenit..
CO sa týka zvyšných mechaník, mam jeden 160gb sata disk, a jednu dvd napalovacku lg...
Bios nezahlási žiadnu chybu pípaním, na to som zvyknutý..(aj v manuále od dosky sa píše čo aké pípanie znamená,m takže by som si s tým poradil..)
ďakujem za rady zatiaľ
Flinstone
24.06.09,20:03
Chobot
25.06.09,14:33
no, resetoval som bios uz minimálne 20 krát.. a to aj vybratím baterky aj jumprom, skúšal som aj na pol hodky...
POdľamna to budem ožno v zdroji, tak čudne hučí sem tam, ako keby piskal..
skúsim si požičať nejaký od kamaráta...

// myslíte, že som tým mohol odpáliť bios?

Nie, nemyslím si. BIOS je uložený v operačnej pamäti na základnej doske v jenom čipe. Táto pamäť je ale závislá na napájaní, preto musí byť na základnej doske baterka, ktorá zabezpečuje napájanie tohto čipu, v ktorom je uložené nastavenie BIOSu. Pokiaľ sa baterka odstráni, tak BIOS sa vymaže o pamäte. Vymazať sa dá aj pomocou jumpera.

Vymazaním ale BIOS z dosky nezmizne, je uložený ešte v jenom mikročipe, tzv. EEPROM (http://en.wikipedia.org/wiki/EEPROM)čipe. Je to programovateľný čip, z ktorého v prípade vymazania BIOSu z pamäte dosky sa tento BIOS znovu natiahne, bohužiaľ len v základnom nastavení. Z tohto čipu BIOS bežný užívateľ nedokáže odstrániť ani vymazať. Existujú však utility, pomocou ktorých sa BIOS v EEPROM čipe dá preprogramovať - tento proces sa volá flashovanie BIOSu. Teda ak je potrebné natiahnuť novú verziu BIOSu pre ZD, tak si môžeš od výrobcu stiahnuť nový BIOS a pomocou rôznych utilít vymazať pôvodný BIOS z EEPROM čipu a nahrať do neho nový.

Bežne sa to robí v DOSe, ale existujú aj programy, čo to robia počas chodu WIndowsu. Také ale z vlastnej skúsenosti nedoporučujem, stalo sa mi totiž, že počas nahrávania novej verzie BIOSu sa systém reštartol a nový BIOS sa nestihol naprogramovať do EEPROM čipu. Tým pádom základná doska zostala nefunkčná, lebo nemala odkiaľ natiahnuť BIOS.

Ale ani v takom prípade ešte nie je všetko stratené, lebo autorizovaný servis dokáže buď ten čip znovu naprogramovať, alebo ho môže vymeniť za nový s naprogramovaným BIOSom. V AGEMe mi to spravili do 3 dní v rámci záruky.

Takže ako vidíš, BIOS si na 99% nemohol pošahať, lebo pretaktovaním ten EEPROM čip vôbec neovplyvníš. Pri zlom pretaktovaní by nanajvýš po načítaní BIOSu prestal fungovať procesor, ale pri novom reštarte a nastavení BIOSu na default hodnoty by sa mal dať do pôvodného stavu. Jedine keby si sa bol snažil flashovať BIOS a niečo by sa počas nahrávania novéo BIOSu pokašľalo, vtedy by mohol byť problém s BIOSom. TAkže - flashoval si BIOS?

Skôr predpokladám, že tým, že si nastavil vysokú hodnotu frekvencie, tak buď prehriatím odišiel procesor, alebo procesor mal obrovskú spotrebu a zdroj sa pri tom vypálil (možno niektorá jeho vetva) a preto ti teraz nenaskočí PC vôbec. Ja tipujem že problém bude buď v zdroji, alebo v procesore, alebo na treťom mieste bude v háji ZD.