Darin
28.07.05,11:38
Ohlásila sa mi kontrola finančnej polície podľa zákona 367/2000 o ochrane pred legalizáciou príjmov z tresnej činnosti. Žiadali odo mňa vypracovaný program na ochranu , ktorý musí obsahovať aj obsah a harmonogram odbornej prípravy zamestnancov vykonávanej najmenej raz ročne. Tento bod mi chýbal v mojom programe a žiadajú ho dopracovať. Vedel by mi niekto pomôcť s vypracovaním tohoto bodu ? Poprípade poslať už vypracovaný takýto harmonogram ? Ďakujem za pomoc
Johanka
28.07.05,09:44
To je zase čo???? Čo máme ochraňovať?
Zita5
28.07.05,10:38
Ohlásila sa mi kontrola finančnej polície podľa zákona 367/2000 o ochrane pred legalizáciou príjmov z tresnej činnosti. Žiadali odo mňa vypracovaný program na ochranu , ktorý musí obsahovať aj obsah a harmonogram odbornej prípravy zamestnancov vykonávanej najmenej raz ročne. Tento bod mi chýbal v mojom programe a žiadajú ho dopracovať. Vedel by mi niekto pomôcť s vypracovaním tohoto bodu ? Poprípade poslať už vypracovaný takýto harmonogram ? Ďakujem za pomoc

Darin , a ako sa ohlásili, dostali ste dáky oznam o kontrole , alebo telefonicky . Čo budú kontrolovať ? Preboha ešte aj taká kontrola? Alebo , možno ste niečo vyviedli ?
vladan
28.07.05,10:42
Darin, možno by si nás ostatných trošku ukľudnila, ak by si spomenula v akej oblasti podniká vaša firma, možno sa to týka iba určitého okruhu firiem, dík.
bea
28.07.05,10:45
Ja som počula, že sa to týka napr. firiem, ktoré podnikajú v oblasti realít.
Jara
28.07.05,10:49
Nebude to nejaka chemicka firma a tie nelegeálne príjmy sú z obchodovania s drogami alebo niečo také? Nekontroluje tá fin. polícia aj to či recipročne naväzujú doklady medzi odberateľmi a dodávateľmi? No a tiež to či sú v počítačoch nainštalované legálne programy? Alebo legálne CD-čka?
Zita5
28.07.05,11:02
Darin nás asi naťahuje, pretože som teraz pozerala , že po tom zákone pátrala už 7.7.2005 , bola jej ponúknutá aj pomoc a neohlásila sa . No a teraz tiež mlčí , ale aj napriek tomu určite nás bude zaujímať o čo sa vlastne jedná .


Darin ozvi sa , ak samozrejme to nie je tajné .;)


http://www.porada.sk/showthread.php?t=10792
Jara
28.07.05,11:42
Tak ja som sa pozrela na ten zákon 367/2000 a zistila som asi toľko, že naozaj sa to týka len vymedzeného okruhu a to:
Exp.-import. banka, správc. spoločnosť, pošty, Právnicke al. fyz. osoby ktoré vykonávajú dražby, prevádzkovatelia kasín, lotérii, stavk. kancelárii, zmenárne a založne ap.
bepo
28.07.05,11:52
Takže veľkopestovateľov maku sa to netýka?Fuj,to mi odľahlo :D
durisovad
28.07.05,14:29
Aj ja som sa svojho casu stretla s financnou policiou, ale ziadny harmonogram nepytali. Akurat zistovali, co sme predavali do arabskych krajin. Ked zistili, ze civilny tovar, spokojne odisli. Ked prisli, mali presne informacie o adresatoch obchodov aj financnych ciastkach, ktore nam prisli na konta. Len skontrolovali faktury a JCD-cky a v pokoji odisli.
Johanka
28.07.05,16:31
Tak som zase o niečo múdrejšia. Pozrela som si ten zákon a zostala som v nemom úžase. Myslela som si , že poznám iba jednu bonz-povinnosť. A tie pokuty?!
Bubika
28.07.05,16:36
Takže veľkopestovateľov maku sa to netýka?Fuj,to mi odľahlo :D
:D :D :D :D :D :D :D
adam
28.07.05,16:42
Kde mám ten zákon 367/2000 hľadať ? :-( Chlela by som si ho prečítať a neviem kde hľadať...:confused:
ondrejvla
28.07.05,16:44
Kde mám ten zákon 367/2000 hľadať ? :-( Chlela by som si ho prečítať a neviem kde hľadať...:confused:
hľadaj : www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk)
Johanka
28.07.05,16:57
Ja som ho našla cez vyhľadávanie na www.jaspi.justice.gov.sk (http://www.jaspi.justice.gov.sk)
adam
28.07.05,17:18
Nenašla som....:-( Hm, neviem hľadať....
Johanka
28.07.05,17:25
Tak choď cez www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) , na takej červenej lište je v ponuke legislatíva. Potom je tam nejaký krátky zoznam a ponuka, že právne predpisy nájdete tu .
adam
28.07.05,17:36
Dostala som na vyhľadávanie predpisov, ale keď vypíšem Predpis.č. 367, nič mi nevyhľadá. Aký mám zadať hľadaný text?, alebo čo napísať do ostatných častí? Boooože som úplne neschopná.....:o
Johanka
28.07.05,17:51
Napíš len číslo predpisu 367/2000 , ostatné nechaj prázdne, vymaž aj účinnosť. V dolnej časti nechaj fajku len na zákonoch.
adam
28.07.05,18:02
Nejde mi to, nič mi nevyhľadá, skúsim to zajtra....možno robím niečo zle...
ďakujem za trpezlivosť...
Darin
01.08.05,15:32
Dobrý deň. Prepáčte , že som sa neozvala, ale sťahovala som sa a až teraz mi napojili chello. Týka sa to všetkých auditorských a účtovníckých firiem a ešte neviem koho . Robia takú milosť, že vás upozornia kedy prídu, ale neni to ich povinnosť a môžu kľudne prísť námatkovo. Správajú sa slušne a snažia sa vám aj pomôcť , ale myslím si že sa tak správajú len teraz na začiatku, lebo veľa firiem o tom vôbec nevie. Kontorla bola zameraná na plnenie povinností vyplývajúcich z § 6 ods. 1 písm.a zákona 367/2000 Z.z. t.j. na vypracovanie a aktualizáciu programu vlastnej činnosti zameranej proti legalizácii a najmä na to či obsahuje:

1. prehľad foriem neobvyklých operácii podľa predmetu svojej činnosti
2. obsah a harmonogram odbornej prípravy zamestnancov vykonávanej najmenej raz ročne
3. určenie osoby alebo organizačného útvaru, ktorí sú zodpovení za ochranu pred legalizáciou
4. metodiku postupu pri predchádzaní legalizácii a pri jej odhaľovaní
Druhý bod som nemala splnený a dali mi na to 5 dní na dopracovanie a neviem čo tam mam napísať ako to mám spracovať preto som oslovila poradu. Už som písala do porady o pomoc máte pravdu , ale potom sa mi podarilo získať pomoc od jednej auditorky , ale neviem či sa mi vtedy, niekto ozval, keď to viete napíšte mi.Zatial ahojte zajtra mám posledný termín na dopracovanie neviem čo poslať.
rosemary
02.08.05,10:36
Bepo, neviem neviem či do tohto nebudú spadať aj tí pestovatelia maku. Mak je teraz celkom lukratívna komodita a na jeho pestovanie vo veľkom treba niekoľkodesiatok pečiatok.
pyton
02.08.05,11:21
Keď sme pri tom maku, čítala som, že vo Švajč. predávajú mak len v malom vrecúšku ako koreninu na posýpku napr. pečiva.:rolleyes: Dobré, že.
rosemary
02.08.05,11:43
No veď, naša stará mama hovorila, že keď chcela mať pokoj od neposlužných ratolestí, uvarila im odvaru z makovíc a spali celý deň. No a mám to vyskúšané aj vlastnoručne. Keď si dám makový koláč, zívam, že sa mi ide sánka vytknúť..ale to zasa môj muž hovorí, že som sa prežrala
Velettka
02.08.05,11:56
:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))


No veď, naša stará mama hovorila, že keď chcela mať pokoj od neposlužných ratolestí, uvarila im odvaru z makovíc a spali celý deň. No a mám to vyskúšané aj vlastnoručne. Keď si dám makový koláč, zívam, že sa mi ide sánka vytknúť..ale to zasa môj muž hovorí, že som sa prežrala
liba2
02.08.05,13:17
No veď, naša stará mama hovorila, že keď chcela mať pokoj od neposlužných ratolestí, uvarila im odvaru z makovíc a spali celý deň. No a mám to vyskúšané aj vlastnoručne. Keď si dám makový koláč, zívam, že sa mi ide sánka vytknúť..ale to zasa môj muž hovorí, že som sa prežralaJa tiež! Milujem všetko čo je makové a dokážem sa pritom aj prežrať.
bepo
02.08.05,18:58
To som si robil srandu. Z maku sa robí opium,preto je treba povolenie ak sa pestuje na ploche väčšej tuším ako 1 ár.A sú kajiny ako USA kde je mak zakázaný úplne.
konono
10.08.05,13:22
darin napis mi prosim aky vysledok bol z tej kontroly ked Vam chybalo to co uvadzas?Davaju aj sankcie?





Darin , a ako sa ohlásili, dostali ste dáky oznam o kontrole , alebo telefonicky . Čo budú kontrolovať ? Preboha ešte aj taká kontrola? Alebo , možno ste niečo vyviedli ?
garter
10.08.05,15:43
Prípadne to čo máš vypracované, by si mohla pripnúť ako vzory, nech sa aj ostatní poučíme. Ja o tom teraz počujem (čítam) prvýkrát.
konono
02.09.05,08:19
darin napis mi prosim aky vysledok bol z tej kontroly ked Vam chybalo to co uvadzas?Davaju aj sankcie?
Vieme uz aku vysku sankcie davaju za jednotlive porusenia?
dara
02.09.05,08:37
Nemôžete niekto ten predpis 367/2000 pripojiť?
Denda
02.09.05,08:54
dara
02.09.05,10:39
mirormd
24.01.06,07:31
Ahojte,
tiez sme mali kontrolu financnej policie a treba vypracovat plan boja proti legalizacii aj sme im nieco dali ale potrebuju to doplnit o niejake vzory tlaciv na ktore to treba hlasit.
Prosim vas nemate to niekto vypracovane a neviete mi to poslat,lebo ma z nich prcne.
Dakujem
Miro
Chvojkova
07.07.06,12:43
Dnes sme mali prepadovu kontrolu z úradu boja proti organizovanej kriminalite.
Chceli od nás ako odpovinnej osoby program vlastnej činnosti zameranej proti legalizacii príjmov z trestnej činnosti. Samozrejme sme to nemali. Nemáte niekto niečo také vypracované? Vraj sa v kratkej dobe vratia a znovu to skontroluju. Dakujem za pochopenie.
Zoltán Kovács
07.07.06,14:36
Tak to som ostal v nemom úžase a zaskočený. Prvýkrát som o tom čítal. Takže máme postarané o ďalší bolehlav. Nemám ani predstavu ako má vyzerať ten program. Som samostatný účtovník SZČO, nemám zamestnancov. Ako teraz postupovať.

Stačilo, keĎ som si dal zlegalizovať všetky programy ktoré som mal v kompe. Vyšlo ma to slušný balík peňazi. A ešte toto.
Chvojkova
07.07.06,14:48
Vyzera to tak že bežná pokuta za nepredloženie tohto programu pre SRO je okolo 50.000 Sk. Prosím vás, kto to má vypracované pomôže.Po následnej kontrole sa pokuta ešte zvyšuje.
JAJA
07.07.06,16:35
Mrzí ma , že nevie nikto pomôcť.Asi si len budem musieť k tomu sadnúť a nejak to prelúskať???????????
ayya
07.07.06,16:49
Tak to som ostal v nemom úžase a zaskočený. Prvýkrát som o tom čítal. Takže máme postarané o ďalší bolehlav. Nemám ani predstavu ako má vyzerať ten program. Som samostatný účtovník SZČO, nemám zamestnancov. Ako teraz postupovať.
Stačilo, keĎ som si dal zlegalizovať všetky programy ktoré som mal v kompe. Vyšlo ma to slušný balík peňazi. A ešte toto.

Hej, aj pre mna je to "jobovka" :D ale - ak tomu spravne rozumiem, tak to nie je program akoze software, ale program... nieco ako socialny program... som si ten zakon citala a premyslam, čo s tym... skusme to spolocne nejak stvorit ;)

takze: hlavne pre firmy a aj FO vykonavajuce cinnost ekonomickeho a uctovneho poradenstva

asi by som dala vsetkym pracovnikom podpisat, ze boli o tom zakone a aj z toho vyplyvajucich povinnostiach pouceni ...najlepsie zase pri podpise pracovnej zmluvy ... jednemu by som dala na starost sledovat pripadne zmeny toho zakona s povinnostou ostatnych s tym oboznamovat ...

urobit to ako sucast internej smernice? alebo samostatne? ...

vsetkym zakaznikom by som dala podpisat, ze som ich oboznamila so zakonom a aj s mojou "ohlasovacou povinnostou" ... najlepsie rovno pri podpise zmluvy o vykone uctovnictva ...

+ dopredu povinna identifikacia zakaznikov (to sa samozrejme robi, ako by sme inak mohli fakturovat) ale dala by som to ako jeden z bodov toho programu ...




co dalej? mate napady?
:)
ayya
07.07.06,16:57
he! ... dalsi bod: pri zostavovani podkladov pre depehacku - sledovat pripadne "podozrive uctovne operacie" ... (premyslam nad tym, ako na to nezabudnut, preto by som to asi "prilozila" k nejakej pravidelnej povinnosti)

blbe je, ze "opakujuce sa podozrive" operacie treba sledovat za 12 mesiacov za sebou nasledujucich ... a ak prekrocia cca 500 tis. tak spadaju pod ohlasovaciu povinnost ...

pri nedepehackovych klientoch asi treba nejaky iny system ... :o co tak pri stvrtrocnej inventure pokladne? ...
ale zas si asi netreba dat vela povinnosti do toho programu, lebo to bude podobne ako s internou smernicou - ake povinnosti si tam clovek navala, to mu budu kontrolovat - takze ako najst prijatelny kompromis? :p

to dvanast mesacne narastanie podozrivych pripadov sa asi neda robit "ustne"... k tomu by mali byt pripravene nejake tlaciva asi tiez

:confused:
JAJA
07.07.06,17:12
Tato smernica,alebo ako to volaju finančnici ,:eek: program by mal obsahovať postup overovania a spôsob zabezpečenia podla konkretnej činnosti, evidenciu o každoročnom preškolení zamestnancov, určenie zodpovednej osoby za oznamovaciu povinnosť
abel
07.07.06,18:27
Tak to som ostal v nemom úžase a zaskočený. Prvýkrát som o tom čítal. Takže máme postarané o ďalší bolehlav. Nemám ani predstavu ako má vyzerať ten program. Som samostatný účtovník SZČO, nemám zamestnancov. Ako teraz postupovať.

Stačilo, keĎ som si dal zlegalizovať všetky programy ktoré som mal v kompe. Vyšlo ma to slušný balík peňazi. A ešte toto.
DETTO. Takže teraz takáto pohroma na nás. Netuším, akú formu to má mať. Škoda, že tí, ktorí takúto kontrolu absolvovali, sa už viac neohlásili. Darin a mirormd (ten už sem ale vlastne nechodí) mohli by ste niečo prilepiť, ako to má vyzerať?
Viera123
07.07.06,19:06
Dnes sme mali prepadovu kontrolu z úradu boja proti organizovanej kriminalite.
Chceli od nás ako odpovinnej osoby program vlastnej činnosti zameranej proti legalizacii príjmov z trestnej činnosti. Samozrejme sme to nemali. Nemáte niekto niečo také vypracované? Vraj sa v kratkej dobe vratia a znovu to skontroluju. Dakujem za pochopenie.
Prosím ťa, prezraď, aké zameranie má vaša firma, aspoň okrajovo, ak môžeš... podľa mňa ide len o vybratý okruh činností. Je nemysliteľné, aby policajti obchádzali každú účtovníčku. Takže prosím, neprepadajte panike, dosť máte beztak toho na práci, nie, ešte si pridávať ďalšiu...:eek:
JAJA
09.07.06,14:20
Kontrola bola u môjho klienta, ktorý má zmenáreň, požičovňu aut a poskytuje pôžičky. Keď som sa zúčastnila kontroly ako účtovníčka, pretože chceli vidieť zmluvy, chceli kontrolovať aj mňa. Ja som tam začala nacvičovať " brušné tance" a presvedčila som ich o tom , že mám práve dovolenku a prišla som z dobrej vôle tak mi dali pokoj.:D
ayya
12.07.06,13:01
.... podľa mňa ide len o vybratý okruh činností. Je nemysliteľné, aby policajti obchádzali každú účtovníčku. Takže prosím, neprepadajte panike, dosť máte beztak toho na práci, nie, ešte si pridávať ďalšiu...:eek:

no neviem, mam dost obavy ... lebo v zakone je jasne napisane, ze povinna osoba (ktora ma povinnosti hlasit podozrive obchody) je aj:

h) právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť účtovníka, organizačného a ekonomického poradcu, služby verejných nosičov a poslov alebo zasielateľstvo,14)

takze, co sa mna tyka - nejaku smernicu (teda program) si radsej zosmolim, ale dam pozor aby tam nebolo vela uloh, ktore by som musela casto vykonavat a niekde zapisovat alebo co ...
skratka: nieco jednoduche - kde sa vacsinou budu iba ustne hodnotit body programu :p
abel
13.07.06,13:29
Hľadám materiál k tejto téme ale pripadám si ako samouk. Nikto nablízku o tom netuší. Budem sem postupne prilepovať drobné čriepky, možno niečo poskladáme
http://www.pabk.sk/remark/download/VOP_15.07.2006.pdf

(http://www-ext.nbs.sk/EURINT/NBS/INDEX.HTM)
ayya
13.07.06,15:07
Smernica pre s.r.o., voľne sa dá použiť aj pre FO zamestnávateľov - s tým, že si upravíte texty a nahradíte slová "spoločnosť". Pre ostatné FO je tiež použiteľná s úpravami:

kde? kde?... asi sa nepodarilo prilepit... :o skusis este raz, prosim? ;)
ayya
13.07.06,16:53
:o nic nevidim
----------------
aha - pozrela som sa hore... je tam, stahujem.... diky :)
Melnick
13.07.06,17:37
Kontrola bola u môjho klienta, ktorý má zmenáreň, požičovňu aut a poskytuje pôžičky. Keď som sa zúčastnila kontroly ako účtovníčka, pretože chceli vidieť zmluvy, chceli kontrolovať aj mňa. Ja som tam začala nacvičovať " brušné tance" a presvedčila som ich o tom , že mám práve dovolenku a prišla som z dobrej vôle tak mi dali pokoj.:D

Jaja ,Janka nám sem prilepila smernicu a Ty nám prosím Ťa prilep sem
návod na tie brušné tance.:) :) :)
va1ke
13.07.06,17:39
jaj toto je brutálny téma. normálne mi chodia zimomriavky po chrpte. ja mám tiež živnosť popri zamestnaní na ekonomické a účtovné poradenstvo a podobne, ale nevykonávam v tejto oblasti žiadnu činnosť. musím mať tiež takú smernicu?
LubenaK
14.07.06,08:15
Práve som natrafila na túto tému a je mi nanič. Máme málo povinností papierovania? Zároveň ďakujem všetkým, ktorí sem prilepili pomôcky na vypracovanie smerníc, aby sme my, ktorí nemáme také dobré básnické črevo, mohli ľahšie pracovať.
Melnick
14.07.06,12:24
Príloha č. 4: Zápis o aplikácii smernice - vzor:
Vďaka za darované smernice a tým pádom za darovaný čas .
Oceňujem.
elPi
14.07.06,12:25
Veľké a srdečné poďakovanie Janke za všetky zverejnené vzory a materiály.
Keď som v decembri písal príspevok že rozsah povinných osôb sa rozšíril o väčšinu z nás, (http://www.porada.sk/showthread.php?p=156841#post156841)
ani som netušil, že to začne fin. polícia nakoniec brať tak vážne. Zformulovanie tých materiálov po niekoľkých prebdených nociach a zježenej srsti aj tam kde chrbát stráca dobré meno bolo odkladané na neurčito.
Ľady sa zrejme pohli . . .
:D:D:D:D:D
Chvojkova
22.11.06,09:02
Po dlhom čase sa musím prihlasiť takto lebo pod JAJA mi to nejde.No dostali sme pokutu 100.000,- Sk s možnosťou podania "rozkladu" myslím že rozložiť sa môžem len ja po tejto pokute. Nemá niekto skúsenosti s tým rozkladom?:(
enter
28.11.07,18:01
Veľké a srdečné poďakovanie Janke za všetky zverejnené vzory a materiály.
Keď som v decembri písal príspevok že rozsah povinných osôb sa rozšíril o väčšinu z nás, (http://www.porada.sk/showthread.php?p=156841#post156841)
ani som netušil, že to začne fin. polícia nakoniec brať tak vážne. Zformulovanie tých materiálov po niekoľkých prebdených nociach a zježenej srsti aj tam kde chrbát stráca dobré meno bolo odkladané na neurčito.
Ľady sa zrejme pohli . . .
:D:D:D:D:D
pomôzte mi prosím nájsť tie materiály od Jany Acsovej, hladala som v dokumentoch ale nič som nenašla, a pozerám sa aj hore síce po viac ako roku od prilepenia.
Ďakujem
abel
28.11.07,20:25
Neviem, prečo zmizli, ak sa Janka nenahnevá, priložím, čo som našla. Ja som si smernicu prispôsobila pre svoje podmienky.

Takže sa ospravedlňujem, bez Jankinho dovolenia ich nebudem pridávať, nevšimla som si, že Janka to upravovala ani nie pred týždňom. Ďakujem ermon za upozornenie.
Monika Kováčová
28.11.07,20:29
abel, vyzerá to, že J.A. ich 22.11.2007 - vymazala... pozri naposledy upravil príspevok...

bez ss konzultácie by som si to osobne nedovolila, myslím, že mala na to dôvod.
enter
29.11.07,06:12
Ďakujem za rekcie, zistila som, že medzi povinné osoby patria aj "zasielatelstvo" čo v podstate je aj špedičná činnosť, nenám predstavu čo dať do tej smernice pre špedíciu, ktorá robí väčšinou kamiónovú prepravu v rámci EU, preto som hľadala vzor.
Prosím preto priamo Janu Acsovú či by nemohla tie smernice umiestniť do dokumentov, prípadne o dôvod prečo ich vymazala, zmení sa zase niečo v oblasti tejto povinosti?
deha
29.11.07,06:28
Zrejme je to informácia za ktorú je potrebné platiť.
Karol BA
23.09.08,15:02
tak ja som takuto kontrolu absolvoval a kedze som o tejto smernici nevedel stalo ma to 30.000.-sk "tesim"...
Anja111
07.10.08,04:06
Prijatie nového zákona č. 297/2008 Z.z o ochrane pred legalizáciou...



Prijatie nového zákona č. 297/2008 Z.z o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu, ktorý nahradil zákon č. 367/2000 Z.z s účinnosťou od 1.9.2008.Prehľad zmien:
1, Úmyselná legalizácia príjmov z trestnej činnosti je zakázaná ( § 2/3). Úmyselné financovanie terorizmu je zakázané (§ 3/3 ). Úmysel môže vyplynúť aj z objektívnych okolností , najmä z povahy neobvyklej obchodnej operácie.
2, Neobvyklá obchodná operácia je napríklad- zložitá operácia s vysokým objemom peňazí zjavne vybočujúca z bežného rámca hospodárenia klienta alebo taká, ktorá nemá zrejmý ekonomický účel (§ 4/2)
3, Povinnou osobu ( §5/1/h) je aj audítor, daňový poradca a účtovník ( účtovník na živnosť, nie zamestnanec).
4, Povinnou osobu je aj podnikateľ , ak vyková obchod v hotovosti v hodnote najmenej 10 000 EUR (§ 5/3)
5, Povinná osoba je povinná posudzovať, či je pripravovaný alebo vykonávaný obchod neobvyklý (§ 14/1)
6, Povinná osoba je povinná zdržať neobvyklú obchodnú operáciu do jej nahlásenia finančnej polícii (§ 16/1)
7, Povinná osoba je povinná ohlásiť finančnej polícii neobvyklú obchodnú operáciu alebo pokus o jej vykonanie bez zbytočného odkladu (§ 17/1);nesplnenie tejto povinnosti možno pokutovať až do sumy 5 mil. Sk (§ 33/1/a).
8, Povinná osoba ani jej zamestnanec nezodpovedajú za škodu (§ 35/1), ktorá vznikla ohlásením neobvyklej obchodnej operácie alebo jej zdržaním, ak pritom postupovali dobromyseľne. Za škodu zodpovedá štát (§ 35/2).
9, Povinná osoba je povinná poskytnúť finančnej polícii na plnenie jej úloh informácie a doklady (§ 21).
10, Audítor, daňový poradca a účtovník na živnosť – nemajú ohlasovaciu povinnosť a povinnosť poskytnúť informácie a doklady, ak to už súvisí s obhajobou klienta v trestnom konaní alebo zastupovaním klienta pred súdom (§ 23).
11, Povinná osoba vo vzťahu ku klientovi vykonáva – základnú starostlivosť (§ 10), zjednodušenú starostlivosť (§ 11) a zvýšenú starostlivosť (§ 12); obsah príslušnej starostlivosti ( informácií) definuje zákon.
12, Základnej starostlivosti podlieha aj príležitostný obchod v hodnote najmenej 15 000 EUR (§ 35/2/b).Povinná osoba je povinná vykonať identifikáciu klienta aj pri vykonaní obchodu v hodnote najmenej 2 000 EUR (§ 10/3).
13, Kontrolu plnenia a dodržiavania povinností povinných osôb vykonáva finančná polícia (§ 29/1).
14, Povinná osoba je povinná písomne vypracovať a aktualizovať program vlastnej činnosti zameranej proti legalizácii a financovaniu terorizmu (§ 20/1);nesplnenie tejto povinnosti možno pokutovať do 5 mil. Sk (§ 33/1/a).Vzor takého programu vlastnej činnosti je v prílohe.
15, Program má okrem iného obsahovať aj obsah a harmonogram odbornej prípravy zamestnancov – najmenej raz za kalendárny rok (§ 20/3).

Zdroj: VD
konono
04.11.08,11:18
Zdravim, ten vzor co pisete ze je v prilohe, mi nemozete mi poslat?
Dakujem velmi pekne.
konono
04.11.08,11:27
Zdravim, ten vzor co pisete ze je v prilohe, mi nemozete mi poslat?
Dakujem velmi pekne.
dana9
14.01.10,11:50
Ahojte , nema niekto nieco nvoe k tejto teme? ja som teraz na kolene pripravila kompletnu smernicu, len som sa v tom zacala nejako zamotavat ... by som aj podiskutovala
ide mi najma o tie definice neobvyklych operacii
bagle
02.10.11,19:42
pozrite sem: http://www.program-vlastnej-cinnosti.sk
(http://www.program-vlastnej-cinnosti.sk)
zatial najlacnejsie co som pre uctovnika nasiel
avalik
02.10.11,20:24
pozrite sem: http://www.program-vlastnej-cinnosti.sk
(http://www.program-vlastnej-cinnosti.sk)
zatial najlacnejsie co som pre uctovnika nasiel

na tej stranke chyba identifikacia dodavatela a aj nejake referencie, cena je s DPH?
- proste z tej stranky nemam dobry pocit
yukaya
14.08.12,10:05
Darin, chcela by som ta poprosit, ci by si mi mohla poslat ten program vlastnej činnosti zameranej proti legalizácii aku to ma formu co to ma vlastne obsahovat, lebo pravdupovediac neviem o co im celkom ide pri kontrolach,ale viem ze by sme to mali mať.