VERONIKA.82
24.06.09,12:40
Asi pred šiestimi rokmi sme s manželom kúpili nové auto v autorizovanej predajni s vedomím , že sa jedná o auto s motorom, ktoré má 75 KW, dohodli sa na určitej sume s predajcom a odviezli si ho domov. Teraz sme však zistili pri pokuse auto predať, že sme kúpili auto s nižším výkonom motora a to 55KW. Takéto však bolo v tej dobe výrazne lacnejšie.
Poradte prosím:mee: čo máme robiť, keď na odovzdávacom protokole od predajcu overenom podpismi predajcu aj príjemcu máme uvedené že sa jedná o 75 KW no v skutočnosti nas nevedomých oklamal a predal nám auto so slabším motorom . O toto auto už nemáme záujem. Máme nejakú šancu na vrátenie peňazí?:mee:
Môžeme žiadať nejakú inú náhradu?:mee:
Ako sa domôcť našich práv:mee:?
Poradte mi prosím ako postupovať :mee:?
V technických záležitostiach sme laici a nerozumieme sa im a nemali sme ani dôvod pochybovať o technických parametroch nášho vtedy kúpeného nového auta.
Ďakujem za každú radu
Watson
24.06.09,10:49
A už ste kontaktovali predajcu? Pokúsili ste sa o dohodu? Tu treba začať a ak neuspejete, tak hurá do súdneho sporu, iné riešenie nie je.
hanelie
24.06.09,10:51
ako ste zistili, že má výkon 55 kW?
Stanislav 1975
24.06.09,11:03
Ale vsak ako vas mohol oklamat?vsak predsa ste dostali technicky preukaz a tam je vykon motora uvedeny!!!Podla mna nemate sancu na vratenie nejakych financnych prostriedkov...
hanelie
24.06.09,12:15
nie je vlastne myslené, že z nejakého / vám neznámeho /dôvodu klesla výkonnosť motora?
Lianka
24.06.09,13:38
Aky udaj bol v objednavke/zmluve/preberacom protokole?
Lianka
24.06.09,13:40
Ale vsak ako vas mohol oklamat?vsak predsa ste dostali technicky preukaz a tam je vykon motora uvedeny!!!Podla mna nemate sancu na vratenie nejakych financnych prostriedkov...

Stanko, technicak dostali az potom, ako auto zaregistrovali na dopravnom inspektorate. Z TP to podla mna vediet pri prevzati vozidla nemuseli, lebo TP pravdepodobne v case preberania auta v ruke nemali.

Podla mna je dolezite, ci tento udaj (a ktory vlastne) bol v objednavke/zmluve a v preberacom protokole. Aj dopravny inspektorat vychadzal zrejme z tych podkladov. (Ak nie z tychto, tak z akych?)
VERONIKA.82
24.06.09,13:48
Na predávacom protokole, ktorý sme podpisovali my aj predajca pri odovzdávaní vozidla bolo uvedené že sa jedná o auto s 75KW motorom aké bolo v tom čase v ponuke, také aké sme chceli na akom sme sa dohodli a preto sme ho aj kupovali. So slabším motorom sme nechceli. Technický preukaz sme v tom čase neriešili lebo tomu nerozumieme preto sme si to ani nevšimli až keď kupca , ktorý chcel naše auto teraz kúpiť po nahliadnutí do techničáku nás upozornil že sme boli podvedení, lebo údaje v tech. preukaze a v odovzdávacom protokole pri kúpe v autorizovanej prdajni sa nezhodujú. Jednalo sa o nové auto.
Watson
24.06.09,13:59
Najlepšie na tom je, že je to už pravdepodobne premlčaný prípad.
hanelie
24.06.09,14:26
treba vziať všetky doklady a navštíviť predajcu - zistite si však predom cenu za typ, ktorý ste chceli / 75kW / a typ, ktorí vám predali, /55kW /
uplatniť právo si môžete súdnou cestou, premlčacia doba plynie odo dňa kedy mohlo byť právo prvýkrát uplatnené / súdnou cestou
Stanislav 1975
24.06.09,14:43
Stanko, technicak dostali az potom, ako auto zaregistrovali na dopravnom inspektorate. Z TP to podla mna vediet pri prevzati vozidla nemuseli, lebo TP pravdepodobne v case preberania auta v ruke nemali.

Podla mna je dolezite, ci tento udaj (a ktory vlastne) bol v objednavke/zmluve a v preberacom protokole. Aj dopravny inspektorat vychadzal zrejme z tych podkladov. (Ak nie z tychto, tak z akych?)

Natalka,technicky preukaz nevydavaju policajti,ale dava ho predajca pri kupe auta.policajti tam potom uz len dopisu majitela podla faktury.ale technicak dava predajca...
Lianka
24.06.09,14:48
Natalka,technicky preukaz nevydavaju policajti,ale dava ho predajca pri kupe auta.policajti tam potom uz len dopisu majitela podla faktury.ale technicak dava predajca...

:eek::eek::eek:

Stanicek, nechcem sa hadat, ale mne ho vydal citujem "Okresny dopravny inspektorat v (mesto)". Nepamatam sa, s akymi dokladmi som sla na policiu, ale TP som dostala na policii, ved aj EC mi dali policajti ;), nie predajca (neziadala som o vybavenie predajcu).

Pokial ma pamät neklame, o EC si povinny poziadat najneskor do 15 dni od zmeny vlastnika, resp. nadobudnutia.

PS
Hovorime o tom istom doklade?
Pisem o: Osvedcenie o evidencii. Nie je to TP?
Stanislav 1975
24.06.09,14:51
Najlepšie na tom je, že je to už pravdepodobne premlčaný prípad.

Ja si tiez myslim,ze po 6 rokoch argumentovat,ze oni nechceli taky alebo onaky vykon je prinajmensom zvlastne...-vsak to clovek musi zistit po 5 km jazdy...
Stanislav 1975
24.06.09,14:56
:eek::eek::eek:

Stanicek, nechcem sa hadat, ale mne ho vydal citujem "Okresny dopravny inspektorat v (mesto)". Nepamatam sa, s akymi dokladmi som sla na policiu, ale TP som dostala na policii, ved aj EC mi dali policajti ;), nie predajca (neziadala som o vybavenie predajcu).

Pokial ma pamät neklame, o EC si povinny poziadat najneskor do 15 dni od zmeny vlastnika, resp. nadobudnutia.

PS
Hovorime o tom istom doklade?
Pisem o: Osvedcenie o evidencii. Nie je to TP?

Ano hovorime o tom istom doklade a policajti ho urcite nevydavaju.bud predajca alebo pri strate OBVODNY URAD,odbor dopravy-ale policajti ich ani nemaju...
Lianka
24.06.09,14:57
Hmm, to plati ako dlho?
Xanti
24.06.09,14:58
Ja si tiez myslim,ze po 6 rokoch argumentovat,ze oni nechceli taky alebo onaky vykon je prinajmensom zvlastne...-vsak to clovek musi zistit po 5 km jazdy...
Hm... no ak nie sú skúsený vodiči, tak to vôbec nemuseli zistiť.
Stanislav 1975
24.06.09,14:59
Ano hovorime o tom istom doklade a policajti ho urcite nevydavaju.bud predajca alebo pri strate OBVODNY URAD,odbor dopravy-ale policajti ich ani nemaju...

Natalka,to co davali volakedy policajti(maly tp)uz neexistuje.uz je iba jeden tp a aj volakedy daval velky tp predajca.
Lianka
24.06.09,15:02
Stanicek, ja mam len jeden - to osvedcenie - ale mam za to, ze mi ho dali policajti (12/2006) - ved aj EC som si vyberala.

Ospravedlnujem sa, ak tu robim mrnik - len som sa chcela "dohadat" pravdy.
Stanislav 1975
24.06.09,15:12
Stanicek, ja mam len jeden - to osvedcenie - ale mam za to, ze mi ho dali policajti (12/2006) - ved aj EC som si vyberala.

Ospravedlnujem sa, ak tu robim mrnik - len som sa chcela "dohadat" pravdy.

Natalenka,este raz ti to vysvetlim-volakedy boli 2 doklady-velky technicak a ten odjakziva dava predajca(tam su vsetky udaje technicke o aute co ani policia nevie)a policajti davali len take male osvedcenie(tam boli len udaje o evidencii)ten velky technicak mas asi v leasingovke.a teraz je len jeden tp a ten dava predajca a ked dovezes auto zo zahranicia alebo pri strate tp-OBVODNY URAD.
Martasch
24.06.09,15:14
Stanicek, ja mam len jeden - to osvedcenie - ale mam za to, ze mi ho dali policajti (12/2006) - ved aj EC som si vyberala.

Ospravedlnujem sa, ak tu robim mrnik - len som sa chcela "dohadat" pravdy.


V osvedčení technické údaje sú vyplnené predajcom, polícia dopĺňa údaje o vlastníkovi a pridelenom evidenčnom čísle.
Stanislav 1975
24.06.09,15:14
Natalenka,este raz ti to vysvetlim-volakedy boli 2 doklady-velky technicak a ten odjakziva dava predajca(tam su vsetky udaje technicke o aute co ani policia nevie)a policajti davali len take male osvedcenie(tam boli len udaje o evidencii)ten velky technicak mas asi v leasingovke.a teraz je len jeden tp a ten dava predajca a ked dovezes auto zo zahranicia alebo pri strate tp-OBVODNY URAD.

No nic,asi si dame zasa spolu kavu,hmhm
Chobot
25.06.09,05:32
Asi pred šiestimi rokmi sme s manželom kúpili nové auto v autorizovanej predajni s vedomím , že sa jedná o auto s motorom, ktoré má 75 KW, dohodli sa na určitej sume s predajcom a odviezli si ho domov. Teraz sme však zistili pri pokuse auto predať, že sme kúpili auto s nižším výkonom motora a to 55KW. Takéto však bolo v tej dobe výrazne lacnejšie.
Poradte prosím:mee: čo máme robiť, keď na odovzdávacom protokole od predajcu overenom podpismi predajcu aj príjemcu máme uvedené že sa jedná o 75 KW no v skutočnosti nas nevedomých oklamal a predal nám auto so slabším motorom . O toto auto už nemáme záujem. Máme nejakú šancu na vrátenie peňazí?:mee:
Môžeme žiadať nejakú inú náhradu?:mee:
Ako sa domôcť našich práv:mee:?
Poradte mi prosím ako postupovať :mee:?
V technických záležitostiach sme laici a nerozumieme sa im a nemali sme ani dôvod pochybovať o technických parametroch nášho vtedy kúpeného nového auta.
Ďakujem za každú radu

Myslím, že po 6 rokoch nemá zmysel riešiť takú banalitu, ako je výkon motora, aj keď tam bol cenový rozdiel. Verím, že ani predajca to neurobil naschvál, mohlo ísť skôr o nejaké nezrovnalosti v papieroch. Veď kubatúra hádam sedí, nie? A auto vám hádam poslúžilo tých 6 rokov, a bolo vám úplne jedno, aký má výkon. Keby si teraz zistil, že nemá bočný airbag, hoci to bolo v cene, tiež by si išiel reklamovať?

Ak chceš, môžeš dať reč s predajcom. Ak bude ochotný, tak možno vám dá nejakú satisfakciu, ale súdnou cestou po 6 rokoch už nič nedosiahneš.

A koľko bol rozdiel v cene?
Andy Kralik
25.06.09,05:49
No vyznam to ma pre vsetkych, ze vsetko treba kontrolovat a ked sa niecomu nerozumieme treba si to bud nastudovat alebo sa obratit na niekoho kto sa tomu rozumie. Takto je to o nepozornosti v nevhodny okamih.

Myslim ze keby sa tento spor daval na sud, urcite by sa na tom aspon viaceri ludia pobavili :o nic v zlom..
Stefan2005
25.06.09,07:25
V osvedčení technické údaje sú vyplnené predajcom,...

... to zas tak nie je pravda - kto môže robiť záznamy v osvedčení o evidencii a v technickom osvedčení vozidla je dané zákonom (8/2009z.z.). Tie vypĺňa už výrobca, resp. ním poverený zástupca (napr. importér), na posledný článok, teda predajcu, je málokedy prenesená táto možnosť...
Žabinka
25.06.09,08:01
Natalenka,este raz ti to vysvetlim-volakedy boli 2 doklady-velky technicak a ten odjakziva dava predajca(tam su vsetky udaje technicke o aute co ani policia nevie)a policajti davali len take male osvedcenie(tam boli len udaje o evidencii)ten velky technicak mas asi v leasingovke.a teraz je len jeden tp a ten dava predajca a ked dovezes auto zo zahranicia alebo pri strate tp-OBVODNY URAD.
mimotemyS týmto si dovolím nesúhlasiť. Pri strate Osvedčenia o evidencii vydáva nové Osvedčenie o evidencii polícia za poplatok. Dokonca majú na to aj tlačivo " Čestné vyhlásenie o strate, odcudzení, poškodení..."