Anonymka
28.07.05,13:12
Potrebovala by som niekde zohnať nejaké platové tarify, chceli by sme vo firme spraviť menšie zmeny v platoch a tento systém sa nám nepáči, ktorý máme. U nás sa mzda zamestnanca skladá z hod./mes./ mzdy + prémie výkonnostnej. Existuje zákonom daná tabulka, alebo si môžeme spraviť aj vlastnú? Nejedná sa o minimálne mzdové nároky ale o tarify v jednotlivých platových triedach. Chceli by sme mať taký systém, že budeme mať hod./mes. mzdu a prémie príležitostne.
Hronská Iveta
28.07.05,11:51
Potrebovala by som niekde zohnať nejaké platové tarify, chceli by sme vo firme spraviť menšie zmeny v platoch a tento systém sa nám nepáči, ktorý máme. U nás sa mzda zamestnanca skladá z hod./mes./ mzdy + prémie výkonnostnej. Existuje zákonom daná tabulka, alebo si môžeme spraviť aj vlastnú? Nejedná sa o minimálne mzdové nároky ale o tarify v jednotlivých platových triedach. Chceli by sme mať taký systém, že budeme mať hod./mes. mzdu a prémie príležitostne.
Minimálne platové tarify nemožno oddeľovať od minimálnych mzdových nárokov. Každá organizácia by mala mať svoj interný predpis, ktorý musí v prípade kontroly z IP predložiť, kde má vytvorené v zmysle zákonom stanovených 6 platových tried zaradenie svojich pracovníkov v zmysle charakteristiky náročnosti ich práce, ktoré sú v Prílohe Zákonníka práce. To však samozrejme neznamená, že zamestnanci musia mať minimálne mzdové tarify. Podľa prílohy Zákonníka práce je teda potrebné zaradiť pracovníkov v zmysle charakteru ich práce následovne:



Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovotechnických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

e) pracovné miesto zodpovedajúce piatemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb.



Pričom tieto nesmú klesnúť pod minimálne mzdy k príslušnemu zaradeniu, ktoré sú definované ako minimálne mzdové nároky.
Stupeň Koef. minimálna mzda
1 1,0 37,40 Sk
2 1,2 44,90 Sk
3 1,4 52,40 Sk
4 1,6 59,90 Sk
5 1,8 67,40 Sk
6 2,0 74,80 Sk



V prípade, že vo Vašej organizácii nastavíte v internom predpise vyššie tarify, ako sú minimálne, je to OK. Inšpektorát práce sleduje to, aby boli u zamestnancov dodržaé minimálne práve tie minimálne mzdové nároky.
ajka
28.07.05,11:53
Tabuľka podľa mňa nieje, ktorá určuje mzdové tarify v jednotlivých triedach. Len by asi mali splňať podmienky v zmysle ZP §152/min. mzdové nároky/ a nemali by byť znevýhodňovaní zamestnanci zaradení v jednotl. plat.triedach. Výška mzdy nie je ohraničená.
Anonymka
28.07.05,12:39
Minimálne platové tarify nemožno oddeľovať od minimálnych mzdových nárokov. Každá organizácia by mala mať svoj interný predpis, ktorý musí v prípade kontroly z IP predložiť, kde má vytvorené v zmysle zákonom stanovených 6 platových tried zaradenie svojich pracovníkov v zmysle charakteristiky náročnosti ich práce, ktoré sú v Prílohe Zákonníka práce. To však samozrejme neznamená, že zamestnanci musia mať minimálne mzdové tarify. Podľa prílohy Zákonníka práce je teda potrebné zaradiť pracovníkov v zmysle charakteru ich práce následovne:




Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovotechnických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

e) pracovné miesto zodpovedajúce piatemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb.


Pričom tieto nesmú klesnúť pod minimálne mzdy k príslušnemu zaradeniu, ktoré sú definované ako minimálne mzdové nároky.
Stupeň Koef. minimálna mzda
1 1,0 37,40 Sk
2 1,2 44,90 Sk
3 1,4 52,40 Sk
4 1,6 59,90 Sk
5 1,8 67,40 Sk
6 2,0 74,80 Sk


V prípade, že vo Vašej organizácii nastavíte v internom predpise vyššie tarify, ako sú minimálne, je to OK. Inšpektorát práce sleduje to, aby boli u zamestnancov dodržaé minimálne práve tie minimálne mzdové nároky.


Ďakujem, pani Hronská za radu!!! Prajem pekný deň!
MirkaV
28.07.05,13:44
V každej firme musia byť zamestnanci začlenení do nejakých tried?
Maňaska
29.07.05,06:20
Ak myslíte niečo na spôsob tarifných tabuliek pre zamestnancov odmeňovaných podľa zákona o odmeňovaní zamestncov vo verejnej službe, tak pre podnikateľské subjekty takého tabuľky neexistujú.

Môžte si ich vytvoriť sami.
anto
29.07.05,06:56
a čo sa môže stať, ak u nás nemáme žiadné platové tarify, ale máme dohodnutý plat s každým zamestnancom?
anto
29.07.05,08:39
Ďakujem za odpoveď, u nás pracovníci zarábajú slušne, nie je to nikdy nižšie ako minimálna mzda.
MirkaV
29.07.05,09:26
Ďakujem aj ja, u nás je to asi podobne ako u Anta - našťastie :-)
accad
29.07.05,13:58
Tak na podobnú tému sa bavili na poslednom stretku v Pravda café.
Ako je postihnuteľný zamestnávateľ ak má oficiálne napr. s obsluhujúcim čašníkom dohodnutú v pracovnej zmluve mzdu za vykonanú prácu vo výške 6500,- ( v skutočnosti môžu dostávať viac alebo sa počíta so sprepitným) alebo iný príklad vedúci oddelení majú po dohode v pracovnej zmluve tiež mesačnú mzdu vo výške minimálnej mzdy, ale štvrťročne dostávajú odmeny napr. vo výške 200000,-. Ak dobre chápem tento §, tak daní zamestnanci by mali byť zaradení v určitom stupni náročností pracovných miest podľa popisu práce v pracovnej zmluve a po použití príslušného koeficientu minimálnej mzdy mali mať o daný koeficiet upravenú minimálnu mzdu.
Dochádza tu k porušeniu § 120 Zákonníka práce ak zamestnanec súhlasí s takto dohodnutou výškou odmeny za prácu v pracovnej zmluve? Môže inšpektorát práce napadnúť takto dohodnutú mzdu v pracovnej zmluve?
Maňaska
29.07.05,14:13
Ak má zamestnanec v pracovnej zmluve napísané, že má denne preložiť 200 papierov zo stola A na stôl B pod dozorom vedúceho a vysoko prekračuje normu, takže ich preloží aj 2000 - právo na odmeny, resp. výkonnostné prémie má. Neviem ako by to inšpektorát napadol. Niekoho by možno napadol taký nezmysel, že to hádam kvôli odvodom........
vladan
29.07.05,14:20
Anto, je to v poriadku dovtedy, pokiaľ nie sú tieto platy nižšie ako minimálne mzdové nároky zodpovedajúce zaradeniu zamestnanca (stupne náročnosti; §120 Zákonníka práce).:)§ 120 odsek 3 hovorí, že zamestnávateľ je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest - čiže "niekde" by to definované malo byť ...

... a ešte chrobák do hlavy - ak by ste sa zamysleli ... nemá § 43 ods. 1d) namysli práve pod pojmom "mzdové podmienky" aj pridelenie stupňa náročnosti?
accad
29.07.05,14:43
Vladi, nadviažem na tvoj príspevok
§ 119
odsek 2 píše Mzdové podmienky zamestnávateľ dohodne s príslušným odborovým orgánom v kolektívnej zmluve alebo so zamestnancom v pracovnej zmluve.
odsek 3 píše Mzdové podmienky musia byť rovnaké pre mužov a ženy ...
Takže ak v pracovnej zmluve je dohodnutá mesačná mzda ( § 119 odsek 2 je dodržaný), ktorá sa v danom čase rovná minimálnej mzde bez prepočtu koeficientom minimálnej mzdy podľa náplne charakteru práce určenej v pracovnej zmluve a nie je priradený stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe, je takto uzatvorená pracovná zmluva a následne vyplácaná mzda napadnuteľná v zmysle Zákonníka práce a s akým postihom. Ak to nespochybní zamestnanec, môže to spochybniť kontrolný orgán?
vladan
29.07.05,14:53
Takže ak v pracovnej zmluve je dohodnutá mesačná mzda (§ 119 odsek 2 je dodržaný), ktorá sa v danom čase rovná minimálnej mzde bez prepočtu koeficientom minimálnej mzdy podľa náplne charakteru práce určenej v pracovnej zmluve, je takto uzatvorená pracovná zmluva a následne vyplácaná mzda napadnuteľná v zmysle Zákonníka práce a s akým postihom.
Edit, trošku sa mi to tam mieša, tak len tipujem ... ak myslíš, či ti niekto môže napadnúť pracovnú zmluvu, v ktorej máš dohodnutú minimálnu mzdu, ktorá zodpovedá stupňu náročnosti práce príslušného pracovného miesta, tak ja si myslím, že nie.
Príklad:
Zamestnám upratovačku a dám je (aktuálne) 6500,- Sk/mes. Upratovačka vykonáva prácu podľa presných postupov a pokynov, tak jej pracovné miesto by som zaradila do 1. stupňa a tak dohodnutá mzda 6 500,- Sk je v súlade so ZP.
accad
29.07.05,15:05
Nie Vladi, ja som myslela prípad, ak napr. zamestnanec, ktorý má pracovnú náplň zodpovedajúcu stupňu 2 a vyššie, ale v pracovnej zmluve nie je odvolávka na stupeň náročnosti, sa dohodnú, že mesačná mzda bude vo výške minimálnej mzdy bez prepočtu koeficientom.
vladan
29.07.05,15:13
Nie Vladi, ja som myslela prípad, ak napr. zamestnanec, ktorý má pracovnú náplň zodpovedajúcu stupňu 2 a vyššie, ale v pracovnej zmluve nie je odvolávka na stupeň náročnosti, sa dohodnú, že mesačná mzda bude vo výške minimálnej mzdy bez prepočtu koeficientom.
Edit, môj osobný názor vychádza z § 120, tzn. ty ako zamestnávateľ musíš poskytnúť mzdu najmenej v sume min. mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce - a keďže stupeň náročnosti práce je napr. 2 (podľa charakteru vykonávanej práce), tak aj mzda by mala byť vo výške pre 2. stupeň.
Ja viem, že sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodli a zamestnanec súhlasil, ale podľa mňa Zákonník práce nie je postavený na dohode o výške mzdy, ale na povinnosti poskytnúť mzdu podľa stupňa náročnosti.

A či je to postihnuteľné? ... to je relatívne, ak by ti prišla kontrola z Inšpektorátu práce (tuším oni žiadajú pracovné zmluvy), tak by ti to asi vytkla. Osobne nemám skúsenosť, ale už niekto spomínal, že inšpektorát kontroloval výšku mzdy a porovnával ju so stupňom náročnosti.

Ešte si počkaj na ostatných názory ...
KEJKA
29.07.05,19:40
Ďakujem za odpoveď, u nás pracovníci zarábajú slušne, nie je to nikdy nižšie ako minimálna mzda.myslia si to aj pracovníci?
brm
31.07.05,10:18
fajn a ako mám donútiť majiteľa na aplikovanie tarifov? tí moji pingli frčia na minimálky...a predavačky detto...
adam
31.07.05,12:07
Ako sa robia doplatky do minimálnej mzdy ? Vysvetľujem si to správe ? Ak je zamestnanec vyplácaný hodinovou mzdou, 37,40Sk, odpracoval celý mesiac
s počtom hodín 168 ( 168*37,4=6283,2 ) zametnávateľ doplatí do min.mzdy
216,80Sk ?
Hronská Iveta
01.08.05,08:16
Ako sa robia doplatky do minimálnej mzdy ? Vysvetľujem si to správe ? Ak je zamestnanec vyplácaný hodinovou mzdou, 37,40Sk, odpracoval celý mesiac
s počtom hodín 168 ( 168*37,4=6283,2 ) zametnávateľ doplatí do min.mzdy
216,80Sk ?Len aby tu nedošlo k omylu. Podľa Vášho príkladu ste totiž urobil doplatok do 6.500, čo je síce minimálne mzda určená pre mesačne odmeňovaného, netreba sa však nechať pomýliť, lebo v zmysle Zákonníka práce sa musia dodržiavať minimálne mzdové nároky pre príslušné platové triedy podľa minimálnych mzdových nárokov podľa hodinovej mzdy.
Neviem, či vyššie uvedenej vete niekto porozumie, čo teda znamená, že ak je zaradený do 1.plat.triedy (min.mzda 37,40), odpracuje v mesiaci, ktorý má napr. 168 hodín len 50 hodín, tak jeho mzda je 1.870 Sk - tu žiadne doplatyk do MM nepatria, takže mzda bude bez doplatkov.
Alebo podľa Vášho príkladu, keď odpracuje 168 hodín v mesiaci, 37,40 x 168 = 6.284 - toto je taktiež OK a bude to bez doplatku do MM.
Takýto zamestnanec je v tomto prípade síce ukrátený, podľa zákona je to však bez doplatku a je to OK.
Táto záležitosť, ako už písal Endrju, je fakt dosť komplikovaná, resp. ani nie tak komplikovaná, ako môže nastať veľa rôznych odlišných situácii, takže lepšie je riešiť len konkrétny prípad.
Maňaska
01.08.05,08:42
Len dodávam, že pre správny dopočet do minimálnej mzdy treba brať do úvahy:

1 - druh mzdy /mesačná, hodinová/
2 - výšku týždenného úväzku
3 - počet skutočne odpracovaných hodín
4 - stupeň náročnočnosti práce uvedený v pracovnej zmluve
5 - zdravotný stav zamestnanca
Natka
02.01.06,14:16
Platové tarify sa týkajú aj najvyššieho ukončeného vzdelania?Čosi sa mi marí, že napr. koeficient 1,4 patrí stredoškolákom s maturitným vysvedčením alebo napr. 1,8 patrí zamestnancovi s vysokoškolským ukončením. Neviete niečo o tom?
vladan
02.01.06,14:30
Platové tarify sa týkajú aj najvyššieho ukončeného vzdelania?Čosi sa mi marí, že napr. koeficient 1,4 patrí stredoškolákom s maturitným vysvedčením alebo napr. 1,8 patrí zamestnancovi s vysokoškolským ukončením. Neviete niečo o tom?

máš na mysli platové tarify alebo stupne náročnosti práce príslušných pracovných miest podľa Zákonníka práce?
ajobs
02.01.06,19:09
Platové tarify sa týkajú aj najvyššieho ukončeného vzdelania?Čosi sa mi marí, že napr. koeficient 1,4 patrí stredoškolákom s maturitným vysvedčením alebo napr. 1,8 patrí zamestnancovi s vysokoškolským ukončením. Neviete niečo o tom?

Pozri § 120 ZP o minimálnych mzdových nárokoch.
Je tam aj tabuľka s jednotlivými sadzbami minim. mzdových nárokov pre ten-ktorý stupeň od 1 do 6, s koeficientami minim. mzdy od 1,0 do 2,0.
Natka
03.01.06,07:58
máš na mysli platové tarify alebo stupne náročnosti práce príslušných pracovných miest podľa Zákonníka práce?Už som to našla v Zákonníku práce s komentárom od Barancovej. Nie je to síce najnovší ZP, ale v Prílohe k zákonu č. 311/2001 Z.z. je "Charakteristika stupňov náročnosti pracovných miest". Každý stupeň vyjadruje náročnosť práce s doporučením na vzdelanie. Napr. 1. stupeň .....na výkon týchto prác spravidla postačuje absolvovanie zákl.školy a inštruktáž, zaučenie alebo zaškolenie. Potom napr. 3. stupeň ......spravidla vyžaduje úplné stredné odborné vzdelanie skončené vykonaním maturitnej skúšky atď. Ale keď som pozerala do novšieho znenia ZP, tam už tie školy neboli.Ale pravdepodobne čo sa týka ukončenia vzdelania je len také usmernenie.Predsa ak sa vysokoškolák rozhodne "hádzať lopatou", nedá mu zamestnávateľ mzdu ako riaditeľovi. A či hej?:rolleyes:
ajobs
03.01.06,08:51
Predsa ak sa vysokoškolák rozhodne "hádzať lopatou", nedá mu zamestnávateľ mzdu ako riaditeľovi. A či hej?:rolleyes:

Jasne, že nie.
Iba ak by to bola vysoko inteligentná lopata riadená PC, a komunikácia s ňou by bola v angličtine.:D :D :D
vladan
03.01.06,10:26
... Ale pravdepodobne čo sa týka ukončenia vzdelania je len také usmernenie.Predsa ak sa vysokoškolák rozhodne "hádzať lopatou", nedá mu zamestnávateľ mzdu ako riaditeľovi. A či hej?

správne, minimálne mzdové nároky nie sú viazané na stupeň dosiahnutého vzdelania, ale na prácu, ktorú ten-ktorý zamestnanec vykonáva, akú ma zodpovednosť, aké činnosti robí ...
Velettka
06.02.06,13:57
chcela by som vedieť do akej platovej triedy zaradiť účtovníčku (podvojné účto) + mzdárku + administratívnu pracovníčku v jednom .... Prosím súrne.....
Velettka
06.02.06,14:07
prosiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim
ajobs
06.02.06,17:03
chcela by som vedieť do akej platovej triedy zaradiť účtovníčku (podvojné účto) + mzdárku + administratívnu pracovníčku v jednom .... Prosím súrne.....

A aké platové triedy máte (veď to je záležitosť firmy si ich vytvoriť, ak chce), a ako v nich máte popísanú náročnosť práce - podľa príslušných stupňov náročnosti ?:eek: :confused:
Velettka
07.02.06,07:49
Nie nemáme ich vytvorené, len musíme byť podľa zákona zadelení do platových tried, nie? A tie sú nejak definované, každý jeden stupeň, tak som scela vedieť, že či niekto nevie, kam to mám zaradiť .. neviem sa rozhodnúť medzi 2ojkou a 3ojkou ..... Šéf sa opýtal vraj kam sa zaradujem ja ako účtovníčka a nevedela som si vybrať medzi 2 a 3 ......
ajobs
07.02.06,20:12
Nie nemáme ich vytvorené, len musíme byť podľa zákona zadelení do platových tried, nie? A tie sú nejak definované, každý jeden stupeň, tak som scela vedieť, že či niekto nevie, kam to mám zaradiť .. neviem sa rozhodnúť medzi 2ojkou a 3ojkou ..... Šéf sa opýtal vraj kam sa zaradujem ja ako účtovníčka a nevedela som si vybrať medzi 2 a 3 ......

Katka, to všetko závisí od náročnosti práce, ktorú ten-ktorý človek koná.
Iné to je pri účtovníkovi, iné pri kumulácii účtovník-mzdár, iné pri vykonávaní prác finančného manažéra, a naviac rozdelenie: malá-stredná-veľká-veľmi veľká firma.
Poznám firmy, ktoré majú 12, iné 20 platových tried (vytvorené na základe rôznych zahraničných modelov, napr. HAY), a nazývajú to napr. referenčné úrovne, alebo nejak inak.
Totiž mzda v nejakej referenčnej úrovni nie je striktne daná IBA náročnosťou práce, ale je formovaná aj trhom práce v tej-ktorej lokalite.
To, čo platí na východe Slovenska, určite nie je na jeho západe, takže všetko to závisí od trhu práce a pracovných síl, a niečo určite aj od zložitosti a náročnosti vykonávanej práce.
Naviac, väčšina firiem stanovuje iba spodnú hranicu referenčných úrovní, nikdy nie hornú hranicu.
Velettka
08.02.06,13:39
Díky za odpoveď Tónko (ajobs) :-)) už ma šéfo zaradil :-)
Tweety
08.02.06,13:45
Díky za odpoveď Tónko (ajobs) :-)) už ma šéfo zaradil :-)
Aspoň dobre zaradil?:p;)
ajobs
08.02.06,20:25
Aspoň dobre zaradil?:p;)

No veď to ? Daj vedieť, či si spokojná :) :confused:
Velettka
09.02.06,11:24
:-)))))) no to viete, že zaradil dobre podľa seba :-))))) Aaaale čo na tom, hlavne že na plat nesiahol :-))) ale ani ten nieje bohvieaky :-)) xixixxi ...
Anonymka
05.04.06,09:11
Ahojte. Idem sa znovu venovať tejto téme: vypracovávam platové triedy - a konečne to dávame dokopy zo šéfom. Mám však trochu nejasno v tých skupinách - stupňoch náročnosti. Kedysi v ZP (r.2002) bol iný popis a obsahoval aj požadované vzdelanie - kvalifikáciu podľa jednotlivých stupňov. V novom ZP také kritériá už nie sú, ale predsalen si myslím, že by som mala vychádzať z toho. Ja ako účtovníčka som sa zaradila do tr.5 ale ak si pozriem prílohu ZP 311/2001 patrím len do 3-jky ... lebo mám len maturitu. No ale čo sa týka pracovnej náplne spadám to 5-ky a to mi aj šéf potvrdil. Fíha!!! To bude ale drina, dať to dokopy. Aký máte názor? Sú tie vzdelania popísané v staršom ZP ešte stále aktuálne? :confused: :confused: :confused:
Dík...
Anonymka
05.04.06,11:04
:confused: :confused: :confused:
ajobs
05.04.06,15:15
Ahojte. Idem sa znovu venovať tejto téme: vypracovávam platové triedy - a konečne to dávame dokopy zo šéfom. Mám však trochu nejasno v tých skupinách - stupňoch náročnosti. Kedysi v ZP (r.2002) bol iný popis a obsahoval aj požadované vzdelanie - kvalifikáciu podľa jednotlivých stupňov. V novom ZP také kritériá už nie sú, ale predsalen si myslím, že by som mala vychádzať z toho. Ja ako účtovníčka som sa zaradila do tr.5 ale ak si pozriem prílohu ZP 311/2001 patrím len do 3-jky ... lebo mám len maturitu. No ale čo sa týka pracovnej náplne spadám to 5-ky a to mi aj šéf potvrdil. Fíha!!! To bude ale drina, dať to dokopy. Aký máte názor? Sú tie vzdelania popísané v staršom ZP ešte stále aktuálne? :confused: :confused: :confused:
Dík...

Nie, nie sú, vytvor si platové tarify (ak ich vôbec potrebuješ) ušité na mieru svojej firmy, je potrebné zobrať do úvahy profesie a pracovné pozície, ktoré vo vašej firme sú a dať to do korelácie.
Tweety
05.04.06,15:36
Nie, nie sú, vytvor si platové tarify (ak ich vôbec potrebuješ) ušité na mieru svojej firmy, je potrebné zobrať do úvahy profesie a pracovné pozície, ktoré vo vašej firme sú a dať to do korelácie. AJ ja som takto postupovala v našej firme.
Tinika
06.11.08,20:12
AJ ja som takto postupovala v našej firme.

Viem, že sa tu písalo už dávno, ale zatiaľ som nenašla nič novšie. Potrebujem tie mzdové tarifi, ak mám u každého zamestnanca v zmluve jasne určený mesačný plat?
A musím mať kolektívnu zmluvu ak som s.r.o.? Ďakujem
Tinika
06.11.08,20:22
AJ ja som takto postupovala v našej firme.

Viem, že sa tu písalo už dávno, ale zatiaľ som nenašla nič novšie. Potrebujem tie mzdové tarifi, ak mám u každého zamestnanca v zmluve jasne určený mesačný plat?
Tweety
06.11.08,20:23
Viem, že sa tu písalo už dávno, ale zatiaľ som nenašla nič novšie. Potrebujem tie mzdové tarifi, ak mám u každého zamestnanca v zmluve jasne určený mesačný plat?
NIe. Ani KZ vo firme nemusí byť.
Denny30
19.11.08,21:30
Dobry den, chcela by som Vás poprosit o radu podla coho zistim do ktorej platovej triedy patrim.
Momentalne pracujem v MŠ mam stredne pedagogicke vzdelanie a vysoku skolu pedagogicku odbor specialna pedagogika. Prax odbornu nemam ziadnu. Citala som niekde, ze sa tam zapocitava aj materska dovolenka na ktorej som bola 3 roky. Momentalne ma zaradili do 9 triedy. Velmi pekne dakujem za odpoved.
vieroska
18.06.09,13:08
Zdravím!
Mám otázku:
môžme mať vypracovaný mzdový predpis tak, že jednotlivé odbory budú odmeňované odlišným spôsobom(samozrejme min. mzdové nároky budú doržané):
napr. odbor ekonomický: pevná suma základná mzda+prémie
odbor výroby: rozsah celkovej výšky mzdy (napr. od 300-400 €) s tým, že sa dodatkami resp. dohodami bude stanovovať mzda na dané obdobie (napr. od 1.7.-31.9.2009 bude mať zamestnanec mzdu 450 €)?
Je potrebné uvádzať mzdovom predpise firmy tarifné triedy?
mzdarka renca
18.06.09,13:11
Zdravím!
Mám otázku:
môžme mať vypracovaný mzdový predpis tak, že jednotlivé odbory budú odmeňované odlišným spôsobom(samozrejme min. mzdové nároky budú doržané):
napr. odbor ekonomický: pevná suma základná mzda+prémie
odbor výroby: rozsah celkovej výšky mzdy (napr. od 300-400 €) s tým, že sa dodatkami resp. dohodami bude stanovovať mzda na dané obdobie (napr. od 1.7.-31.9.2009 bude mať zamestnanec mzdu 450 €)?
Je potrebné uvádzať mzdovom predpise firmy tarifné triedy?
áno, môžete to tak urobiť, pokiaľ budú dodržané min. mzdové nároky, aj nato je mzdový predpis.
vieroska
18.06.09,13:42
ďakujem za radu