karetkar
24.06.09,16:49
Dobry den, v aprili sme zalozili SVB. Zo zakona by mal predseda alebo spravca na kataster podat zalozne pravo v prospech SVB, neviem aky je dalsi postup a aky formular treba podat na kataster, ci sa znova musi zvolat schodza (kedze uz raz vlastnici suhlasili so zalozenim spolocenstva), ci zalozne pravo musi by vyšpecifikovane na každy byt samostatne, alebo sa to podava ako pre celok a v akej lehote by sa to malo udiat po zalozeni svb.. Dakujem (zacinaju predseda)
zsolt69
24.06.09,17:32
Záložné právo prospech SVB sa musí odsúhlasiť nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov :

§ 15

(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo /16/ v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností /17/ na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome; návrh na zápis podáva predseda alebo správca.
svojar
24.06.09,18:27
Záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bude zapísané zo zákona. O záložné právo v prospech SVB musíte požiadať kataster, doložiť výpisom z registra SVB od Vám príslušného ObÚ v sídle kraja - všetko samozrejme s príslušnými kolkami.
Halli
24.06.09,19:20
Záložné právo prospech SVB sa musí odsúhlasiť nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov :

.

Áale Zsolt užaj to vymaž...:D;)
Orim
24.06.09,19:42
Záložné právo je niečo čo by mal automaticky zapisať kataster ak príde na nejaký byt dražba alebo niečo podobné. V prípade že majitel nie je schopný splácať svoje finančné pohľadávky. V prípade predaja bytu alebo jeho vydraženia by SVB malo dostať svoje peniaze aby ostatní majitelia nedoplácali na tých čo si svoje záväzky vočí ostatným neplnia. Preto aj pri predaji je vyžadované potvrdenie že predchádzajúci majiteľ má všetky pohľadávky voči SVB vyrovnané, ale platí to aj pre družstvá a pod.
Orim
24.06.09,19:51
O záložné právo sa nežiada. Mal by ho automaticky zapísať kataster v prospech SVB alebo inej podobnej organizácie ak príde na niektorý byt požiadavok k zabezpečeniu určitých prevážne finančných pohľadávok príslušných majiteľov bytov.
Ide o to aby ostatní majitelia bytov nedoplácali na tých čo svoje pohľadávky neplnia. Preto aj pri predaji bytu musí kataster dostať potvrdenie o tom, že príslušný majiteľ bytu má všetky svoje pohľadávky vyrovnané.



Ten prvý príspevok mi to nepridalo tak som napísal tento nový a potom to pridalo 3 príspevky, jeden som musel vymazať.
svojar
25.06.09,04:03
Orim, SVB musí o zápis požiadať, pretože po predaji bytov novým vlastníkom SVB, teda naše neexistovalo. Automaticky bolo zapísané záložné právo v prospech ostatných vlastníkov, ale to nie je rovnaké. Jednotliví vlastníci totiž pri vymáhaní dlžoby sú na poslednom mieste, oproti tomu SVB na prvom. Viď - Spravodaj SVB, Správca domov - autorka prezidentka SVB p. Jurčáková.
My sme o zmenu v liste vlastníctva požiadali a bola katastrom vykonaná.
Deganova
25.06.09,04:24
O záložné právo sme žiadali mi ako SVB - automaticky sa to nedeje ( zároveň sme rušili záložné právo pre bývalého správcu) a okrem výpisu z registra spoločenstiev musela byť doložená aj zmluva o SVB, v ktorej musí byť článok - Záložné právo, tak ako to v svojom príspevku uvádza zsolt69.
karetkar
25.06.09,12:58
dakujem vsetkym za odpovede.
zsolt69
25.06.09,18:26
Áale Zsolt užaj to vymaž...:D;)

Je to v zákone, prečo to mám vymazať?
U nás bola veľká hádka, ale predsa nebolo odsúhlasené.
Ja som som ich upozornil na určité riziká.
Mal som už byt na súde a 2,5 roka rozhodovali či SVB je na prvom mieste alebo banka- pri úvere na byt. Samozrejme zápis na katastre chýbalo.
Orim
26.06.09,21:05
Orim, SVB musí o zápis požiadať, pretože po predaji bytov novým vlastníkom SVB, teda naše neexistovalo. Automaticky bolo zapísané záložné právo v prospech ostatných vlastníkov, ale to nie je rovnaké. Jednotliví vlastníci totiž pri vymáhaní dlžoby sú na poslednom mieste, oproti tomu SVB na prvom. Viď - Spravodaj SVB, Správca domov - autorka prezidentka SVB p. Jurčáková.
My sme o zmenu v liste vlastníctva požiadali a bola katastrom vykonaná.

Už som o tom tu niekde písal. V jednom SVB predseda spreneveril okolo 850 000.- Sk v SVB ale okrem toho mal aj iné dlhy. Keď došlo na predaj bytu a splácaniu dlžôb SVB bolo až na 5 mieste a nedostalo ani korunu pretože už neboli peniaze ktoré by sa rozdelili (zákon tu nebol dodržaný, pritom všetko sa dialo cez súd).
Na základe tohoto som písomne žiadal kataster o zápis žáložného práva každého bytu v prospech SVB ak by náhodou došlo k neplneniu zo strany nejakého majiteľa. Výsledok neuspel som. Údajne sa to podľa nich robí automaticky keď dojde k dražbe, o čom ja dosť pochybujem.
svojar
27.06.09,05:01
Určite sa automaticky nezapisuje, viem ako to bolo u nás. Zápis záložného práva po odkúpení bytov bol v prospech ostatných vlastníkov bytov - to je podľa zákona, a to tak aj ostane pokiaľ sa nezaloží SVB, ale to musí požiadať o zmenu. Však ten kataster nevie, že SVB vzniklo. My sme si žiadosť podali, kataster vyhovel a záložné právo každého bytu je v liste vlastníctva zapísané pre SVB a nie ostatných vlastníkov, ako tomu bolo predtým.
Halli
29.06.09,08:48
Áale Zsolt užaj to vymaž...:D;)


Je to v zákone, prečo to mám vymazať?
U nás bola veľká hádka, ale predsa nebolo odsúhlasené.
Ja som som ich upozornil na určité riziká.
Mal som už byt na súde a 2,5 roka rozhodovali či SVB je na prvom mieste alebo banka- pri úvere na byt. Samozrejme zápis na katastre chýbalo.

Zsolt zákonné záložné právo sa navrhuje a zapisuje ! nie odsuhlasuje nadpolovičnou väčšinou. Vzniká zo zákona a tak ako to napísal Svojar.
zsolt69
01.07.09,18:19
Na túto tému som sa spýtal na ZSVB - Košice. Odpoveď a vzor bol totožný mojim príspevkom. Tak komu mám veriť?
Halli
02.07.09,17:47
Na túto tému som sa spýtal na ZSVB - Košice. Odpoveď a vzor bol totožný mojim príspevkom. Tak komu mám veriť?


Ver zdravému rozumu. Keby sa odsúhlasovalo zriadenie tejto ťarchy vlastníkmi, kto by to asi odsúhlasil- ďať si byt do zálohy , kôli neplateniu?:eek: Však to je nezmysel...preto je to dané zo zákona a každý vlastník k tomu automaticky kúpou bytu pristupuje.Našťastie je to jedno z lepších ustanovení zákona 182. To by bol iný bordel v platení, to mi ver...
zsolt69
03.07.09,14:58
Spoločenstvo vlastníkov bytov







Správa katastra ...........................................
........................................
PSČ ...............................




VEC
Návrh na zápis záložného práva v prospech spoločenstva podľa zákona NR SR č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov - LV č. ..............................


Spoločenstvo vlastníkov bytov „................................“, ul. ..................... č.d. ..., PSČ ....................... ako správca bytového domu zaregistrované na ................. úrade v ...................................... dňa .............................. pod reg. č. ................................ na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a predloženej Zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov a nebytových priestorov zo dňa ..................... zastúpené predsedom spoločenstva .............................. na základe Zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov

žiada o zápis záložného práva v prospech Spoločenstva
vlastníkov bytov „ ..................................... “,

na nehnuteľnosť zapísanú v Katastri nehnuteľností ........................... vedenom na Katastrálnom úrade v ................................ v Správe katastra ...................................., katastrálne územie ............................ list vlastníctva č. ........................
Vznik záložného práva v prospech spoločenstva vlastníkov bytov „ ......................... “, podávame na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov prijatom na zhromaždení konanom zo dňa ............... 2008.


......................
predseda




Prílohy : Zmluva o spoločenstve vlastníkov bytov „ ........................ “
Aktuálny výpis z registra SVB na OÚ v ........................
Rozhodnutie vlastníkov prijaté uznesením na zhromaždení vlastníkov
zo dňa .................... 2008.


ZSVB-Košice poslal tento vzor, kde je jasne napísané.Preto mám pochybnosti.
svojar
04.07.09,17:42
Však o čo Ti ide? SVB musí kataster požiadať a každá požiadavka ,kamkoľvek, sa vykonáva na základe niečoho. Prečo by to asi vlastníci bytov neodsúhlasili? A keď nie aj tak záložné právo bude zapísané, ibaže nie v prospech SVB, ale ostatných jednotlivých vlastníkov. V tom prípade, keď k niečomu príde, tak oni odídu s dlhým nosom. Treba to ľuďom na shromaždení vysvetliť.