Renatka
28.07.05,12:55
Mohol by mi niekto pomôcť pri tejto otázke?

Aké povinnosti vyplývajú občanovi-nepodnikateľovi, s trvalým pobytom na území Slovenska, ak si chce kúpiť nehnuteľnosť v USA?
Napr. Nahlásenie na nejaké úrady atd.

Ďakujem.
Renatka
29.07.05,10:18
Prosím, pomôžte.
Richard
29.07.05,10:53
To je asi skôr otázka na Americké úrady, keďže tam sa platí asi tiež nejaká daň z nehnuteľnosti.

Pokiaľ viem na Slovensku sa platí len zo slovenských nehnuteľností... takže tu sa to neregistruje.

Ak však budú z tejto nehnuteľnosti plynúť nejaké príjmy, potom to treba ošetriť z hľadiska dani z príjmu. Na to však vplývajú aj iné faktory ako len umiestnenie nehnuteľnosti.
Johanka
29.07.05,10:53
Aj by som pomohla, ale toto ani len netuším. Ani neviem, aký právny predpis by toto mohol upravovať.
Johanka
29.07.05,10:56
Skúsila som sa dať na Google vyhľadať " nehnuteľnosť v USA " , ponúklo to rôzne články, skús to a hľadaj.
durisovad
29.07.05,16:28
Ak sa to velmi neponahla, do tyzdna by som sa mohla pokusit nieco konkretne zistit. Pride k nam dcera so zatom (americanom) a ten bude urcite vediet. A ak nie, tak bude vediet, koho sa spytat.
Renatka
01.08.05,05:26
Ak sa to velmi neponahla, do tyzdna by som sa mohla pokusit nieco konkretne zistit. Pride k nam dcera so zatom (americanom) a ten bude urcite vediet. A ak nie, tak bude vediet, koho sa spytat.
To by som bola veľmi rada. Ešte ma zaujíma aj to, či to na nejakej slovenskej inštitúcii netreba nahlásiť. Ja neviem, napr. NBS, štat.úrad, daňový úrad- to sú len typy.
Dakujem veľmi pekne
Anairda
02.08.05,11:31
Nehnuteľnosť v zahraničí sa podľa mňa nenahlasuje nikam, na mieste sa platí daň
z nehnuteľnosti, odporúčam založiť na mieste bankový účet s trvalými príkazmi na úhradu energie, vody atď.
Ja si myslím, čím menej ľudí to vie, tým lepšie.
Renatka
04.08.05,05:18
Dakujem pekne. Pá
durisovad
04.08.05,19:12
Dcera so zatom sa uz vratili. Zat povedal, ze s kupou by nemal byt problem, ak mas dost penazi. Pri predaji sa plati dan z prevodu 10 % z hodnoty nehnutelnosti, ktoru plati predavajuci aj kupujuci spolocnou rukou nerozdielnou (to znamena kazdy po 5 %).
Z prenajmu sa plati dan 30 %, pokial si neuplatnis danove vydavky (zrejme podobne ako tu). Ale v kazdom state je to trochu inak. Dan z nehnutelnosti sa plati tak ako vsade vo svete, ale tiez v kazdom state ine percento.
Zat odporuca pozriet si stranku danoveho uradu www.irs.gov
Tam by mali byt vsetky potrebne informacie.
Este povedal, ze ak by majitel, nerezident USA zomrel, bol by trochu problem s prevodom dedicstva mimo USA, vraj je to limitovane hodnotou 60.000 USD, ktore sa mozu z USA vyviest.