Čučoriedka 5
25.06.09,06:59
Prosím o radu. Môj priateľ ako SZČO ( murár a ostatné stavebné práce ) uzatvoril s jednou stavebnou spoločnosťou " zmluvu o dielo " poklad zámkovej dlažby.
Túto prácu však budú vykonávať aj jeho traja kamaráti tiež SZČO.
Odmena za vykonanú prácu bude však chodiť na účet iba môjmu priateľovi . Akým spôsobom má vyplatiť odmenu - mzdu za vykonanú prácu ostatným tiež SZČO ???

Stačí keď im dá : a) výdavkové doklady
b) pošle každému odmenu na účet
c) každý si vystaví sám faktúru ?? na skutočne odpracované hodiny
len na akú spoločnosť ??,

Ďakujem za každú radu

Príjemný deň
J+K
25.06.09,06:30
Ja , žiaľ , poradiť neviem.

Ale obdobne sa nechal dobehnúť aj môj známy. Tiež prácu robil spolu s kamarátom, zmluva však bola urobená len s mojím známym. Takže dohodnutá odmena bola celá zaslaná na jeho účet. On však alikvótnu časť zaplatil prevodným príkazom kamarátovi. Lenže takto má za minulý rok oveľa vyššie príjmy. Nakoľko si výdavky v daňovom priznaní uplatňuje paušálom, teraz má hlavu v smútku z vymeriavacích základov na sociálku a zdravotku :(
Ing. Pavol Zúber
25.06.09,06:41
samozrejme, že jeho kamaráti SZČO musia vystaviť fa , aby váš priateľ mal v príjmoch len skutočné príjmy , kt. bude zdaňovať, zabudla som napísať, že fa budú vyst. na vášho priateľa
veronikasad
25.06.09,06:54
samozrejme, že jeho kamaráti SZČO musia vystaviť fa , aby váš priateľ mal v príjmoch len skutočné príjmy , kt. bude zdaňovať, zabudla som napísať, že fa budú vyst. na vášho priateľa
súhlasím, doplním, že takouto fakturáciou mnohí živnostníci prekročia obrat a stanú sa povinnými platitelmi DPH ...
Čučoriedka 5
25.06.09,09:08
súhlasím, doplním, že takouto fakturáciou mnohí živnostníci prekročia obrat a stanú sa povinnými platitelmi DPH ...

ďakujem , za odpoveď; Ale keď jeho kamaráti vystavia faktúru na meno môjho priateľa,
nebude už ako zamestnávateľ ??? To by bol veľmi nerád .
Ing. Pavol Zúber
25.06.09,10:15
Nie, ak by mal byť zamestnávateľom musel by sa zaregistrovať na SP , tak isto aj ich ako zamestnancov, ďalej na DU ako platca dane zo závislej činnosti, ale to sa už bavíme o niečom inom. Tvoj priateľ nemusí mať žiadne obavy.