Enka
25.06.09,08:35
Ahojte poraďáci prosím Vás o radu mám takýto problém. Fyzická osoba prenajme nedokončené priestory s.r.o. v týchto priestoroch je nuté dobudovať elektrickú prípojku, sanitu, kúrenie atď. Idú tieto náklady s.r.o. priamo do nákladov, alebo sa musia odpisovať. Jedná sa o čiastky do 1700€, ktoré je možné dať priamo do nákladov, ale aj čiastky nad uvednú hranicu. Celkové úpravy boli v hodnote cca 48 000€. Ak sa musia odpisovať, do ktorej skupiny ich zaradiť. Na túto otázku sú rôzne názory daňovákov, ako aj účtovníkov. Preto Vás prosím o Váš názor.Ďakujem a prajem pekný deň enka
Alena Šimová
25.06.09,14:16
Ahojte poraďáci prosím Vás o radu mám takýto problém. Fyzická osoba prenajme nedokončené priestory s.r.o. v týchto priestoroch je nuté dobudovať elektrickú prípojku, sanitu, kúrenie atď. Idú tieto náklady s.r.o. priamo do nákladov, alebo sa musia odpisovať. Jedná sa o čiastky do 1700€, ktoré je možné dať priamo do nákladov, ale aj čiastky nad uvednú hranicu. Celkové úpravy boli v hodnote cca 48 000€. Ak sa musia odpisovať, do ktorej skupiny ich zaradiť. Na túto otázku sú rôzne názory daňovákov, ako aj účtovníkov. Preto Vás prosím o Váš názor.Ďakujem a prajem pekný deň enka
podľa mňa všetko treba posúdiť komplexne, či ide o technické zhodnotenie alebo opravy. Neposudzovala by som každú vec samostatne. Keď je to technické zhodnotenie, odpisuje ako budova. Účtovne je to však len po dobu nájmu. Teda vznikne rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi. Upozorňujem na to, že nájomca musí mať súhlas prenajímateľa s technickým zhodnotením majetku.
veronikasad
25.06.09,14:27
Ahojte poraďáci prosím Vás o radu mám takýto problém. Fyzická osoba prenajme nedokončené priestory s.r.o. v týchto priestoroch je nuté dobudovať elektrickú prípojku, sanitu, kúrenie atď. Idú tieto náklady s.r.o. priamo do nákladov, alebo sa musia odpisovať. Jedná sa o čiastky do 1700€, ktoré je možné dať priamo do nákladov, ale aj čiastky nad uvednú hranicu. Celkové úpravy boli v hodnote cca 48 000€. Ak sa musia odpisovať, do ktorej skupiny ich zaradiť. Na túto otázku sú rôzne názory daňovákov, ako aj účtovníkov. Preto Vás prosím o Váš názor.Ďakujem a prajem pekný deň enka
Pozri § 24 odst.2 ZoDzP :

(2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).
tuta
25.06.09,17:40
Posúvam, táto téma zaujíma aj mňa.