aninam
25.06.09,09:43
Dobry den, chcem sa s Vami poradit ohladom dovolenky.
Mam narok na 20 dni dovolenky. Nastup na MD mam urceny na 26.8.2009. Kolko dni dovolenky mam narok cerpat pred nastupom na MD?

Dakujem.
veronikasad
25.06.09,07:44
Dobry den, chcem sa s Vami poradit ohladom dovolenky.
Mam narok na 20 dni dovolenky. Nastup na MD mam urceny na 26.8.2009. Kolko dni dovolenky mam narok cerpat pred nastupom na MD?

Dakujem.
Bola si pred nástupom na MD PN ?
J+K
25.06.09,07:52
Ak si nebola PN dlhšie ako 100 dní, tak Tvoj predpokladaný nárok na dovolenku je celá výmera, t.j. 20 dní. No a čerpať si môžeš toľko dní dovolenky, koľko je ochotný zamestnávateľ schváliť. Teda aj celých 20 dní .
z.sustekova
25.06.09,07:58
Ja mám podobný problém pri stanovení nároku na dovolenku. Prosím o radu:
Jedná sa o zamestnankyňu - učiteľku (nárok na dovolenku 40 dní), ktorá je u nás zamestnaná na dobu neurčitú. Od 1.1.2009 do 2.4.2009 odpracovala 56 kalendárnych dní, od 3.4.2009 je práceneschopná (rizikové tehotenstvo), nástup na MD má od 6.10.2009. Pred nástupom na MD by si chcela ukončiť PN a vyčerpať dovolenku za rok 2009. Aký nárok na dovolenku jej v roku 2009 vznikne?
Ďakujem.
veronikasad
25.06.09,08:07
Ja mám podobný problém pri stanovení nároku na dovolenku. Prosím o radu:
Jedná sa o zamestnankyňu - učiteľku (nárok na dovolenku 40 dní), ktorá je u nás zamestnaná na dobu neurčitú. Od 1.1.2009 do 2.4.2009 odpracovala 56 kalendárnych dní, od 3.4.2009 je práceneschopná (rizikové tehotenstvo), nástup na MD má od 6.10.2009. Pred nástupom na MD by si chcela ukončiť PN a vyčerpať dovolenku za rok 2009. Aký nárok na dovolenku jej v roku 2009 vznikne?
Ďakujem.
obdobie materského sa považuje za odpracovanú dobu, takže jej vznikne nárok na dovolenku za kal. rok /odpracovala aspoň 60 dní/.
Spočítaš jej pracovné dni - vrátane sviatkov, počas ktorých bola na PN. Za 100 dní jej budeš krátiť dovolenku o 1/12, za každých celých 21 dní 1/12. Čerpanie dovolenky sa tiež považuje za odpracovanú dobu.
J+K
25.06.09,08:09
Za obdobie PN od 3.4. do 5.10. bude zameškaných 132 dní/ dúfam, že som to zrátala správne:) /. Z uvedeného mám pocit , že už 8 dní zameškaných za PN bol v období do 2.4.2009, takže mi vychádza celkovo krátiť nárok na dovolenku o 1+2/12, teda o 3/12.
J+K
25.06.09,08:11
Opravujem , o 2/12.

Lebo bude zameškaných 140 dní .


P.S. už fakt neviem ani spočítať bez chyby?:(
veronikasad
25.06.09,08:13
Za obdobie PN od 3.4. do 5.10. bude zameškaných 132 dní/ dúfam, že som to zrátala správne:) /. Z uvedeného mám pocit , že už 8 dní zameškaných za PN bol v období do 2.4.2009, takže mi vychádza celkovo krátiť nárok na dovolenku o 1+2/12, teda o 3/12.
nesúhlasím s výpočtom. Dovolenku si chce vyčerpať pred MD, PN bude ukončená a doba čerpanioa dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu.
z.sustekova
25.06.09,08:17
Takže jej skrátim dovolenku o 2/12 zo 40 dní, t.j. 7 dní.... nárok na dovolenku v roku 2009 jej teda vznikne vo výške 33 dní?
veronikasad
25.06.09,08:21
Takže jej skrátim dovolenku o 2/12 zo 40 dní, t.j. 7 dní.... nárok na dovolenku v roku 2009 jej teda vznikne vo výške 33 dní?
zrátala si si tie dni PN-ky ? Bude to viac ako 121 dní ? Za obedobie, keď už bude čerpať dovolenku, nárok na dovolenku nekrátiš ...
z.sustekova
25.06.09,08:37
Ak predpokladám že si bude čerpať celý nárok na dovolenku pred nástupom na MD (aj zostatok z minulého roku), tak by bola PN menej ako 100 pracovných dní, z toho teda vyplýva, že nárok na dovolenku jej nebudem vôbec krátiť!? Je to správne?
ivka70
25.06.09,08:44
Takže jej skrátim dovolenku o 2/12 zo 40 dní, t.j. 7 dní.... nárok na dovolenku v roku 2009 jej teda vznikne vo výške 33 dní?

Ak by bola vypisana z PN najneskor 18.9. a od 19.9 by cerpala dovolenku, neodpracovala by len 120 dni a dovolenka by sa jej kratila o 1/12, teda mala by narok na 37 dni dovolenky, do nastupu na MD do 6.10 potrebuje len 22 dni, co jej v pohode staci.

Ak by bola na PN do 18.8., neodpracuje prave 99 dni, teda dovolenka sa jej nekrati vobec a od 19.8. do 6.10 potrebuje 32 dni dovolenky, teda ani nevycerpa celu dovolenku a bude cely cas doma.

8 dni dovolenky jej zostane na obdobie po RD.


Tie dni sa mi uz maria pred ocami, treba to skontrolovat :)

:)
veronikasad
25.06.09,08:50
Ak predpokladám že si bude čerpať celý nárok na dovolenku pred nástupom na MD (aj zostatok z minulého roku), tak by bola PN menej ako 100 pracovných dní, z toho teda vyplýva, že nárok na dovolenku jej nebudem vôbec krátiť!? Je to správne?
Ano bude to správne, treba si "ukontrolovať", aby PN-ka bola ukončená pred 100. prac. dňom, vrátane predch. PN-ky, ak už nejakú v tomto roku mala.
z.sustekova
25.06.09,08:52
Ďakujem veľmi pekne.... a prajem pekný deň.
Lubinka01
25.06.09,12:39
Dobrý deň, máme zamestnankyňu, ktorá nastúpila na materskú dovolenku 18.02.2008. Z tohto roku - 2008 - jej zostalo 19 dní nevyčerpanej dovolenky. Chcem sa opýtať, keď sa napr. po troch rokoch od narodenia dieťaťa vráti späť do práce, prepadne jej týchto 19 nevyčerpaných dní, keďže si ich nestihlne vyčerpať do konca roka 2009, alebo si ich môže vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky - cca v roku 2011, ako to je uvedené v § 113 ods.2.? Veľmi ďakujem
veronikasad
25.06.09,12:47
Dobrý deň, máme zamestnankyňu, ktorá nastúpila na materskú dovolenku 18.02.2008. Z tohto roku - 2008 - jej zostalo 19 dní nevyčerpanej dovolenky. Chcem sa opýtať, keď sa napr. po troch rokoch od narodenia dieťaťa vráti späť do práce, prepadne jej týchto 19 nevyčerpaných dní, keďže si ich nestihlne vyčerpať do konca roka 2009, alebo si ich môže vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky - cca v roku 2011, ako to je uvedené v § 113 ods.2.? Veľmi ďakujem

Pozri § 113 odst. 2 ZP :
§ 113
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky
ivka70
25.06.09,12:47
Dobrý deň, máme zamestnankyňu, ktorá nastúpila na materskú dovolenku 18.02.2008. Z tohto roku - 2008 - jej zostalo 19 dní nevyčerpanej dovolenky. Chcem sa opýtať, keď sa napr. po troch rokoch od narodenia dieťaťa vráti späť do práce, prepadne jej týchto 19 nevyčerpaných dní, keďže si ich nestihlne vyčerpať do konca roka 2009, alebo si ich môže vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky - cca v roku 2011, ako to je uvedené v § 113 ods.2.? Veľmi ďakujem

Nie, neprepadne jej ani den, moze si tu dovolenku cerpat po rodicovskej dovolenke.
Dokonca keby isla na dalsiu matersku, tak to moze byt aj o 5 rokov.
Toto je presne jeden z pripadov, kedy dovolenka neprepada ale sa presuva.
edu21
25.06.09,18:05
Dobrý den, viete mi povedat, na kolko dní dovlenky má narok 34 r. žena,-(nebola PN v kalend.roku) nepedegogický zamestnanec, ak nie je spisana kolektivna zmluva? A na kolko "paragrafov" ročne a ako su preplacané? Ďakujem
ivka70
26.06.09,05:47
Dobrý den, viete mi povedat, na kolko dní dovlenky má narok 34 r. žena,-(nebola PN v kalend.roku) nepedegogický zamestnanec, ak nie je spisana kolektivna zmluva? A na kolko "paragrafov" ročne a ako su preplacané? Ďakujem

Vseobecne podla zakonnika prace je zakladna vymera dovolenky 20 dni.

Paragrafy sa daju rozdelit na 2 skupiny: navsteva lekara a sprevadzanie clena rodiny. V oboch kategoriach ma clovek za rok narok na 7 dni rocne na preplatenie /teda 7+7/ na nevyhnutne potrebny cas straveny u lekara.
"Paragraf" je plateny rovnakym priemerom ako dovolenka
edu21
26.06.09,08:23
Ďakujem za odpoveď. No niekde som začula, že človek po 33 roku veku života, ak má odpracovaných 15r (aj s materskou), tak má nárok na 28-30 dní dovolenky. Je to pravda, ak ano za akých podmienok? Ďakujem
Tweety
26.06.09,08:28
Ďakujem za odpoveď. No niekde som začula, že človek po 33 roku veku života, ak má odpracovaných 15r (aj s materskou), tak má nárok na 28-30 dní dovolenky. Je to pravda, ak ano za akých podmienok? Ďakujem
Ak máš po 18. roku veku odpracovaných aspoň 15 rokov, máš nárok na zvýšenú výmeru dovolenky.
edu21
26.06.09,15:03
Započítava sa do toho aj doba starostlivosti o deti- MD? A kolko dní dovolenky sa to zvyšuje?
veronikasad
26.06.09,15:06
Započítava sa do toho aj doba starostlivosti o deti- MD? A kolko dní dovolenky sa to zvyšuje?
Základná výmera je 4 kal. týždne, po odpracovaní 15 rokov 5 kal. týždňov

Pozri § 103 Zákonníka práce :


(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky