Tamila
25.06.09,12:17
Chcem si ujasniť zálohové platby do EÚ a z EÚ. Mám obidva prípady.
Zálohová platba bola vo výške napr. 30 % ceny dodaného tovaru a bola v mesiaci máj. Tovar bude dodaný v mesiaci júl. Čítala som usmernenie DR SR k vzniku daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a Usmernenie k určeniu dňa dodania tovaru do iného členského štátu. Vyplýva mi z toho, že do daňového priznania DPH mi nevstupujú zálohy, ale až celkové dodanie tovaru. Teda v priznaní sa mi objaví toto dodanie aj nadobudnutie až v mesiaci júl.
Uvažujem dobre?
mandula
25.06.09,13:22
Prijatý preddavok od kupujúceho z členského štátu EÚ - za účelom dodania tovaru do členského štátu EÚ:
- daňová povinnosť dňom prijatia platby nevzniká, dodanie tovaru do iného členského štátu je oslobodené od dane podľa § 43,
- v daňovom priznaní hodnota prijatej platby sa neuvádza, deň dodania tovaru určí platiteľ dane podľa § 19 ods. 8
- do 15 dní od prijatia platby je platiteľ dane povinný vyhotoviť faktúru podľa § 72

Poskytnutý preddavok dodávateľovi z iného členského štátu EÚ - za účelom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu EÚ:
- daňová povinnosť nevzniká, v daňovom priznaní platiteľ dane hodnotu zaplateného preddavku neuvádza
- vznik daňovej povinnosti určí platiteľ dane podľa § 20
Tamila
25.06.09,13:57
Ďakujem veľmi pekne, vychádza mi z toho, že uvažujem dobre.
anka1
06.07.09,12:35
Prijatý preddavok od kupujúceho z členského štátu EÚ - za účelom dodania tovaru do členského štátu EÚ:
- daňová povinnosť dňom prijatia platby nevzniká, dodanie tovaru do iného členského štátu je oslobodené od dane podľa § 43,
- v daňovom priznaní hodnota prijatej platby sa neuvádza, deň dodania tovaru určí platiteľ dane podľa § 19 ods. 8
- do 15 dní od prijatia platby je platiteľ dane povinný vyhotoviť faktúru podľa § 72

Poskytnutý preddavok dodávateľovi z iného členského štátu EÚ - za účelom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu EÚ:
- daňová povinnosť nevzniká, v daňovom priznaní platiteľ dane hodnotu zaplateného preddavku neuvádza
- vznik daňovej povinnosti určí platiteľ dane podľa § 20

Prosím Vás a ako je to pri službách kde je miesto dodania podľa §15 ods. 8) ? Ak je prijatý preddavok na takúto službu?
Ďakujem
mandula
06.07.09,13:07
Prosím Vás a ako je to pri službách kde je miesto dodania podľa §15 ods. 8) ? Ak je prijatý preddavok na takúto službu?
Ďakujem


Pri prijatých preddavkoch od príjemcu služby z iného čl.štátu EÚ (príp. z tretej krajiny) podľa § 15 ods. 8, daňová povinnosť v tuzemsku nevzniká, v daňovom priznaní sa hodnota prijatej platby neuvádza, uvedie sa len v evidencii podľa § 70. Pri prijatí preddavku za službu s miestom dodania v inom členskom štáte je však platiteľ povinný vyhotoviť faktúru podľa § 73 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4567906&FragmentId2=4567919&MID=221&edllnkid=2967569&ArticleId=24135&pa=10654), a to do 15 dní odo dňa prijatia platby.