mackova
28.07.05,13:36
Mame pohladavku voci firme z roku 2003, ktora nie je zaplatena. Este nam ju neuhradili a ani nereaguju.
Ako by sme ju mohli vymocot alebo da sa odpisat?
Dakujem.
Jara
28.07.05,11:54
V zmysle zákona sa dá aj odpísať, ale najprv musíš vykonať kroky ktorými by si dokázala, že firma napr. nereaguaje, aj si ju upomínala aj pokus o zmier zaslala a výsledok bol nulový alebo napr. firma neexistuje ap.
janka37
28.07.05,11:59
Ešte existuje možnosť dať ich na súd. Je to síce na doooost dlhe lakte, ale ak ide o velku sumu...
babenko1
28.07.05,13:15
Mame pohladavku voci firme z roku 2003, ktora nie je zaplatena. Este nam ju neuhradili a ani nereaguju.
Ako by sme ju mohli vymocot alebo da sa odpisat?
Dakujem.čo takto na nich dať exekúciu?
janka37
28.07.05,13:22
Nie som si tým celkom istá, ale zdá sa mi, že exekúciu je možné nariadiť len na súdny príkaz.
mackova
29.07.05,14:04
Dobre, napisem im list Pokus o zmier a ak nebudu odpovedat, tak mam ich dat na exekuciu.
Mohli by ste mi poradit ako by to islo exekuciou?
Diky.
durisovad
29.07.05,14:37
Dobre, napisem im list Pokus o zmier a ak nebudu odpovedat, tak mam ich dat na exekuciu.
Mohli by ste mi poradit ako by to islo exekuciou?
Diky.S tou exekuciou to asi nebude take jednoduche, ja mam podobny problem, dlznik kazdy rok uznal pohladavku (ked som mu na konci roka poslala list kvoli inventarizacii), ale vyhovara sa, ze uz-uz zaplati, len momentalne nema peniaze. Sef bol za exekutorom so vsetkymi papiermi a ten ho odkazal na sud, ze ak sud posle platobny vymer a on v urcenej lehote nezaplati, potom nastupi exekutor. Ak ovsem bude co exekvovat. Na sud sme podali zalobu, zaplatili poplatok 5 % hodnoty pohladavky a uz pol roka je ticho. Sudy su asi zavalene robotou a nemaju na nas cas.
KEJKA
29.07.05,18:38
súhlasím, súdy si dávajú načas, ale posledne uvedený postup od DURISOVAD je správny. Treba vec dať právnikovi. Ten ich tiež vyzve a potom dá návrh na súd na vydanie platobného výmeru. Viac-menej záleží aj od právnika, tie platobné výmery idú dosť rýchlo. Dlžník sa môže odvolať,potom je súdne pojednávanie ale ak sa neodvolá tak celé to môže ísť exekútorovi. Odporúčam nečakať dlho s poslednou výzvou, lebo kým toto celé prebehne, dlžník nemusí mať majetok naxekúciu. Aj tento proces dlho trvá.
durisovad
29.07.05,19:44
Z tohoto vsetkeho mi vyplyva, ze asi najschodnejsia cesta by bola prist k dlznikovi s niekym, kto vie neskodne postrasit, vybrat si nieco z jeho majetku, nechat si to fakturovat a potom vzajomne zapocitat. Ak ovsem dlznika najdeme a ak u neho najdeme nejaky majetok.
Palino
30.07.05,12:51
Ja si myslím, že tú vec netreba dať právnikovi, stálo by to zbytočne veľa peňazí. Treba urýchlene podať na príslušný súd žiadosť o vydanie platobného rozkazu, keď súd rozhodne a rozhodnutie nadobudne účinnosť, tak počkať, či dlžník zaplatí. Ak nie, tak čím skôr poslať návrh na exekúciu s právoplatným rozhodnutím exekútorovi. A potom len dúfať, že dlžník má nejaký majetok a dlh aj s príslušenstvom zaplatí.
Odporúčam pozrieť si staršie príspevky, myslím že všetko k tomu ešte platí. Na porade sú aj vzory k žiadosti o vydanie plat. rozkazu a aj návrh na exekúciu.
Link http://www.porada.sk/showthread.php?t=1167&page=5&pp=10&highlight=platobn%FD+rozkaz
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=24
amelia
30.07.05,19:06
Asi pred tromi rokmi sme takéto pohľadávky dali právničke, zaplatili sme zopár tisícov, prešiel možno pol rok-rok, a pohľadávka nám nabehla na účet, postupne sa nám vrátili aj tisíce minuté na právničku, cez exkekútora (skoro som napísala sexekútora...) Takže nám sa to vyplatilo :)