filer
25.06.09,12:49
Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu, ako sa zvyčajne chápe "dokončenie všetkých stavebných, montážnych prác a dodávok v byte a spoločných priestoroch, častiach a zariadeniach". Môj laický názor je taký, že ak som sa dohodol napr. na tom aké kovanie budú mať dvere a reálny stav je iný, tak sa to nedá považovať za dokončenú dodávku, resp. montážnu prácu.

Kupujeme byt v novostavbe, ktorá je pred dokončením s vyše ročným omeškaním. Zmluva o budúcej zmluve o prevode hovorí nasledovné:

„b) v lehote do 20 dní odo dňa dokončenia všetkých stavebných, montážnych prác a dodávok v byte a spoločných priestoroch, častiach a zariadeniach na základe písomnej výzvy Budúci kupujúci zaplatia ďalšiu zálohu vo výške X,- Sk vrátane DPH, slovom X korún (ide o cca 90% celkovej kúpnej ceny, pozn. autora príspevku) a
...
Zmluvné strany sa dohodli, že pod písomnou výzvou sa rozumie faktúra vystavená podľa tohto bodu.“

Spoločné časti a zariadenia sú v Zmluve definované nasledovne:

„Spoločnými časťami domu sú: základy domu, strecha, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia a chodby, vodorovný, zvislý nosný konštrukčný a izolačný systém a iné časti domu, ktoré sú nevyhnutné pre jeho podstatu a bezpečnosť.

Spoločnými zariadenia domu sú: výťah, miestnosť pre strojovňu výťahu, kotolňa, bleskozvody, vodovodné, kanalizačné, elektrické, plynové a teplonosné prípojky a iné spoločné priestory domu.“

Ďalej je v Zmluve uvedené:

„Za účelom úhrady celkovej kúpnej ceny, jej záloh a DPH Budúci predávajúci vystaví faktúru v súlade s lehotami splatnosti podľa bodu X, ktorá začína plynúť odo dňa vystavenia faktúry Budúcemu kupujúcemu.
...
Variabilným symbolom je číslo tejto zmluvy alebo číslo XYZ.“

Dátum splatnosti vystavenej faktúry je 9.7.2009. Pri kontrole na stavbe zo dňa 18.6.2009 sme zistili viacero nedorobených a chybne spravených vecí (v prílohe). Z tohto dôvodu sme developerovi vrátili faktúru so žiadosťou o jej stornovanie. Dnes sme dostali písomné vyjadrenie od developera, že neuznáva našu žiadosť o storno faktúry, pretože všetky nami namietnuté nedostatky vraj budú predmetom preberania stavby pri platení nasledujúcej (poslednej splátky). Poslednú splátku zmluva definuje nasledovne:

"V lehote do 14 dní odo dňa vydania právoplatného kolaudačného rozhodnutia dokončenia všetkých stavebných, montážnych prác a dodávok v byte a spoločných priestoroch, častiach a zariadeniach na základe písomnej výzvy Budúci kupujúci zaplatia zvyšok celkovej kúpnej ceny vo výške X, Sk s DPH, slovom X slovenských korún."

Vopred ďakujem za všetky názory a rady.
kaco11
25.06.09,13:23
Ako úplný laik si s tebou dovolím nesúhlasiť ale rada sa o tom nechám presvedčiť, ale čo sa týka dverí, klučiek, balkónových dverí a prasknutej omietky, tak to tam malo byt a to tam aj je. Takže v tomto smere je to dokončená práca, akurát na prd odvedená a tým pádom ja by som to chápala ako reklamáciu toho, že mi prišli síce namontovať volačo, ale zle. Čo sa týka plynomeru tak tam by to mali montovať plynári predpokladám, takže to by som sa informovala u nich,ale zase na druhej strane keď tam bude odber plynu /napríklad v tvojom byte/ tak na to neprídu lebo nemajú čím merať, že? A čo sa týka okolia bytovky otázka je, či ten pozemok na ktorom je parkovisko a všetky lampy ktoré si fotil a káble trčiace zo zeme a pod. patria k tvojmu majetku, resp. ten pozemok je súčasťou kúpnopredajnej zmluvy. Pokiaľ nie tak ty s tým nič nespravíš aby sadili na cudzí pozemok nejaké stromky. Možno to patrí mestu. Netuším. A tie káble na schodišti tam má byť akože čo? Načo sú tam??? Osvetlenie?
filer
25.06.09,13:33
Ahoj kaco11. Dakujem za reakciu.

Ja to chapem tak, ze pokial nieco nepreberiem/nekupim, tak nahlasenie nedostatku nie je reklamacia. Budem rad ak ma niekto opravi. Ak sa dohodnem, ze nieco ma nejak vyzerat a ma splnat nejake podmienky, tak dokym to tie podmienky nesplna, tak to nemozem povazovat za hotove. Ak by to tak nebolo, prezenuc to do extremu, stacilo by, aby tam zhlobili nejaku chatrc a chceli za nu zaplatit s tym, ze ved zvysok (murovany dom) sa doriesi pri odovzdavani v ramci reklamacie.

Developer naprojektoval a ponukal plynovu pripojku, tak cakam, ze ju dostanem bez nutnosti nieco osobne vybavovat s plynarmi - mozno uz len formality ohladom platenia za plyn, ale nie technicko organizacne veci ohladom zapojenia plynomeru.

Okolie ktore som pofotil je sucastou pozemku, ktory patri k bytovke a kazdy byt bude vlastnit alikvotnu cast.

Tie kable na schodisti neviem co su, ale urcite to nie je finalny stav.

Je vobec mozne, ze skolauduju budovu, v ktorej trcia zo stien kable, a pod?
kaco11
25.06.09,14:43
Ja ti to poviem takto. Priatel kupil novostavbu tak isto ako ty. Na projektoch to vyzeralo fasa. Nastahoval sa tam este pred kolaudaciou,ale on to platil skor. Kolaudovat to prisiel sused pod nami lebo jeho v meste kazdy pozna a zaroven to prebral. Celu bytovku za 18 tich ludi. Preco? Lebo. Su tri roky od kaludacie cize uplynula lehota na napadnutie kolaudacie a napr.taka vec ako vstup na strechu je tak spraveny ze musis byt akrobat aby si sa tam dostal a ked lezes dole tak davat bacha aby si nepadol tri poschodia dole. V nasom pripade sme ale mali holobyt ale aj tak chodil davat pozor na majstrov. Takze skolaudovat sa da vsetko.