roggerskop
25.06.09,13:00
Zdravím všetkých poradcov :) Som tu nový a rád by som vás požiadal o radu/tip. Pred časom som vstúpil ako spoločník a konateľ do nemenovanej eseročky. Všetko bolo ok, náležité dokumenty a pod. Časom som však prišiel na to, že osoba kt. bola jediným konateľom pred mojim vstupom do spoločnosti mi zatajila dosť dôležité informácie finančného charakteru. Posledné mesiace mi ako konateľovi a spoločníkovi odmieta sprístupniť účtovníctvo, podnikateľský účet je tabu a podobne. Proste ako keby som tam ani nebol... Podotýkam, že vstupom do spoločnosti som odkúpil 50% obch. podielu a spoločnosť teda vlastníme 50/50 !! Snažil som sa už poslať doporučene na adresu spoločnosti dokument v ktorom sa vzdavam funkcie konateľa. Tento list však nebol doručený, nakoľko medzičasom nastali finančné problémy a druhý konateľ zrušil sídlo eseročky (len tak svojvoľne). Okrem iného stihol medzičasom aj zadĺžiť spoločnosť sumo cca 5000 eur.
Rád by som teda nejakú radu, ako proti tomuto zvieraťu konať? Viem ho nejako legálnym spôsobom zastaviť?? Zvažujem aj trestné oznámenie.. Kto mi poradí? Budem veľmi vďačný.
Vopred vďaka.
Apis.
mi_ke
25.06.09,12:38
Zrusenie spolocnosti patri do pravomoci valneho zhromazdenia, a aj to len v pripade ak mu to spolocenska zmluva pripusta. Ak mu to nepripusta, tak je na zrusenie potrebny suhlas vsetkych spolocnikov. Tebe preto vyplyva bud sa s nim dohodnut sa na zruseni spolocnosti, previest podiel na druheho spolocnika alebo tretiu osobu alebo poziadat o zrusenie ucasti v spolocnosti sudom.
roggerskop
25.06.09,15:31
Ďakujem :) Otázočka: keď ale druhý spoločník zrušil sídlo spoločnosti, resp. vypršala mu nájomná zmluva, nieje to dôvodom na zrušenie spoločnosti? Teoreticky, ako môže spoločnosť fungovať alebo existovať, keď nemá sídlo? V OR má ešte stále zapísanú adresu, ale na tej firma už asi 2 mesiace nesídli...
V prípade ak dohoda so spoločníkom nieje možná, teda neche sa za žiadnych okolností dohodnúť a koná proti mojej vôli v mene spoločnosti aj napriek tomu že mám 50% podiel, viem nejako požiadať súd aby ma zo zbavil funkcie konateľa? Konkrétne, viem že sa spoločník druhý spoločník chystá zobrať veľkú finančnú pôžičku na firmu a ja s tým nesúhlasím... zároveň viem že spoločnosť nebude schopná túto pôžičku splácať... Ako sa viem zbaviť funkcie čo najskôr? Nerád by som totižto aby ma zatiahol do nejakých podlžností, mať na krku veriteľov, súdy a pod. Ako som už spomenul, poslal som spoločnosti list v ktorom sa vzdávam funkcie, ale list sa mi vrátil nakoľko adresát neexistuje (adresa nesprávna)... Neviem, cítim sa byť v patovej situácii...
mi_ke
26.06.09,10:11
V pripade, ze sidlo spolocnosti neexistuje, je to skutocne ako pises dovod na zrusenie spolocnosti sudom podla § 68 OBZ. Problematicke je ale vzdanie sa funkcie konatela. Najlepsie by bolo, aby ta odvolalo valne zhromazdenie, ale to ako pises nepojde. Preto ti vznika jedina moznost, vzdat sa funkcie. Ale nemas sa ako vzdat funkcie, kedze sidlo spolocnosti neexistuje a nema kto prevziat zasielku. Na reg. sud totiz potrebujes predlozit potvrdenie o doruceni vzdania sa funkcie, ktore je aj tak ucinne az po uplynuti 3 mesiacoch. Najlepsie by bolo podat odoslat vzdanie sa funkcie na sidlo a sam si ho prebrat a dat na sud potvrdenie o prebrati zasielky ,kedze si stale konatelom. A potom podat navrh na reg. sud konanie o zhode, kedze sam uz ako byvaly konatel nemozes podat navrh na zapis zmeny... Ak to nie je mozne, podaj navrh na sud na zrusenie v spolocnosti, kedze evidentne mas vo veci pravny zaujem.
rmspolocnosti
26.06.09,12:50
Zdravím všetkých poradcov :) Som tu nový a rád by som vás požiadal o radu/tip. Pred časom som vstúpil ako spoločník a konateľ do nemenovanej eseročky. Všetko bolo ok, náležité dokumenty a pod. Časom som však prišiel na to, že osoba kt. bola jediným konateľom pred mojim vstupom do spoločnosti mi zatajila dosť dôležité informácie finančného charakteru. Posledné mesiace mi ako konateľovi a spoločníkovi odmieta sprístupniť účtovníctvo, podnikateľský účet je tabu a podobne. Proste ako keby som tam ani nebol... Podotýkam, že vstupom do spoločnosti som odkúpil 50% obch. podielu a spoločnosť teda vlastníme 50/50 !! Snažil som sa už poslať doporučene na adresu spoločnosti dokument v ktorom sa vzdavam funkcie konateľa. Tento list však nebol doručený, nakoľko medzičasom nastali finančné problémy a druhý konateľ zrušil sídlo eseročky (len tak svojvoľne). Okrem iného stihol medzičasom aj zadĺžiť spoločnosť sumo cca 5000 eur.
Rád by som teda nejakú radu, ako proti tomuto zvieraťu konať? Viem ho nejako legálnym spôsobom zastaviť?? Zvažujem aj trestné oznámenie.. Kto mi poradí? Budem veľmi vďačný.
Vopred vďaka.
Apis.

Doručenie je určite možné, kedže ste konateľ a môžete prevziať list osobne. Aj ked určite Vás nečaká ľahká úloha. Neviem, kde mala spoločnosť sídlo, ale ak prenajímateľ pošle upovedomenie, že spoločnosť už nemá na uvedenej adrese užívacie právo k nehnuteľnosti, tak súd vyzve k napraveniu stavu, následne by došlo k zrušeniu spoločnosti.

Daniel


Ready Made Spoločnosti s.r.o.
cicenko
03.09.09,14:40
dobry den, som tu novy tiez a potreboval by som poradit v rovnakej veci. Som jediny konatel s.r.o. ale v CR. ako by som mal postupovat, ked sro ma aj svoj pozemok a stavbu???? da sa s.r. o previest -predat druhej osobe? dakujem, verim, ze som polozil otazku dost presne... Ivan