amelia
28.07.05,15:21
Ak si niekto chce otvoriť malý penzión, len 10 lôžok, a pri tom "bar", či skôr posedenie - 2 biliard.stoly a alko, nealko - je lepšie stať sa platcom DPH, či nie? Čo sa týka poskytovania služieb, myslím že ani nie, ale pri tých nápojoch neviem...
Vera
28.07.05,13:25
ja som skôr zastanca neplatenia, pokiaľ nemusíš ...
janka37
28.07.05,13:29
Ak nebude mať povinnosť zaregistrovať sa podľa zákona o DPH, myslím, že je pre neho výhodnejšie nebyť platiteľom DPH. A to nielen kvôli účtovníctvu... http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Johanka
28.07.05,13:33
Keby išlo iba o otvorenie už niečoho postaveného , zariadeného - tak doporučujem byť neplatiteľ, kým sa dá. O význame byť platiteľ, by som uvažovala len v prípade väčších nákladov pri sprevádzkovaní . Ale aj to je otázne, pretože v prípade, že by si sa stala platiteľom neskôr, máš nárok na odpočet DPH z majetku nadobudnutom pred tým, ako sa staneš platiteľom.Skús to trocha rozvinúť.
amelia
28.07.05,13:39
To je už otvorená prevádzka, v prenajatej budove.Zatiaľ bez tých ubytovacích kapacít.Prevádzkuje to fyzická osoba, ale jeden známy sa chce pridať, chcú založiť s.r.o. a zariadiť k tomu ten penzión.Prestavbu si budú sčasti robiť oni, teda soc.zariadenia na izbách a tiež celé zariadenie.-záclony, nábytok a tak... Tak na toto by bolo výhodné byť platcom, ale zas... no myslím, že tu určite. ale zas už pri tom prevádzkovaní ani nie. tak neviem, čo mu na túto otázku odpovedať.
Johanka
28.07.05,13:52
Snažte sa to vyčísliť. Predpokladané náklady na prestavbu, to by boli samé nadmerné odpočty, predpokladné tržby- to treba napočítať a dobre zvážiť.
amelia
28.07.05,14:47
Snažte sa to vyčísliť. Predpokladané náklady na prestavbu, to by boli samé nadmerné odpočty, predpokladné tržby- to treba napočítať a dobre zvážiť....no,súhlasím aj ja, snažíme sa to zvažovať :), vďaka
durisovad
28.07.05,15:02
Ak su dodavatelia v prevaznej miere platcovia, povazovala by som za vyhodne byt aj ja platcom. Ak budes v tom bare podavat napoje a jedla, ktore si vyrobis sama, napriklad zo svojho polneho a mastalneho hospodarstva, potom by bolo vyhodnejsie platcom nebyt, ale to sa bude dat len dovtedy, kym neprekrocis obrat.
Danovych priznani a uctovania DPH sa bat netreba, najtazsie je urobit prve, potom to uz ide ako po masle.
Vlado.s
04.07.09,22:05
mimotemy No nie som si istý, či som skutočne mimo témy, ale predsa. Názov by mohol byť spoločný PLATCA či NEPLATCA?

Kedy a prečo je výhodné byť neplatcom DPH a kedy zas platcom? Čo to vlastne znamená byť platcom DPH? (Prosím nasmerujte ma ak už je takáto téma, nenašiel som)

Zisťujem si info o eShope do ktorého tovar bude prevažne zo zahraničia a v súvistlostí s tým mám aj zopár ďalších otázok:
1. Tovar môžem nakupovať z veľko i maloobchodu, že?
2. Ak v SK nebudem platcom DPH potom za tovar v zahraničí platím cenu aj s DPH, či bez?
3. Zaplatím bez DPH, ako je to potom s tou daňou. Čo s ňou ďalej?

Ďakujem.