Monita
28.07.05,22:33
Dostala som novú klientku. Dosť je vyšokovaná, pretože za posledných 6 mesiacov dosiahla obrat 3 000 000 Sk. Ono by to asi potešilo každého bežného živnostníka, ale ona bola neplatcom DPH a jej účtovníčka si nevšimla túto skutočnosť. Bola na DÚ a tam jej samozrejme oznámili, že okrem milej povinnosti, že sa stane platcom DPH jej vyrúbia pokutu. Neviete v akej výške táto pokuta môže byť? Je dosť na nervy a ja som hľadala na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/), ale nič som nenašla. Máte s takouto zábavou niekto skúsenosť?
krusa
28.07.05,20:36
Dostala som novú klientku. Dosť je vyšokovaná, pretože za posledných 6 mesiacov dosiahla obrat 3 000 000 Sk. Ono by to asi potešilo každého bežného živnostníka, ale ona bola neplatcom DPH a jej účtovníčka si nevšimla túto skutočnosť. Bola na DÚ a tam jej samozrejme oznámili, že okrem milej povinnosti, že sa stane platcom DPH jej vyrúbia pokutu. Neviete v akej výške táto pokuta môže byť? Je dosť na nervy a ja som hľadala na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/), ale nič som nenašla. Máte s takouto zábavou niekto skúsenosť?
pokuta je 2000 SK v zmysle zákona o správe daní. Ja som ju dostal v marci, lebo som sa zabudol zaregistrovať za platcu kvôli novozavedenému zarátavaniu do obratu aj príjmy z prenájmu nehnuteľností.
evina
28.07.05,21:02
Dostala som novú klientku. Dosť je vyšokovaná, pretože za posledných 6 mesiacov dosiahla obrat 3 000 000 Sk. Ono by to asi potešilo každého bežného živnostníka, ale ona bola neplatcom DPH a jej účtovníčka si nevšimla túto skutočnosť. Bola na DÚ a tam jej samozrejme oznámili, že okrem milej povinnosti, že sa stane platcom DPH jej vyrúbia pokutu. Neviete v akej výške táto pokuta môže byť? Je dosť na nervy a ja som hľadala na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/), ale nič som nenašla. Máte s takouto zábavou niekto skúsenosť?
Monita omylom som súhlasila miesto citujem, aby si nebola pomýlená.

O správnych deliktoch hovorí zákon č. 511/1992 o správe daní a poplatkov Z.z. v znení nesk. zák. v § 35. Čo sa týka nesplnenia povinnosti registrácie platí: že, ak si daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri dani z nehnuteľnosti najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

Ďalšia sankcia môže byť z nepodania DP a ak vznikne daňová povinnosť, tak aj z jej neuhradenia. Tam môže nastať viacero prípadov, preto si treba pozrieť horespomínaný zákon a § 35 celý.
amelia
29.07.05,05:54
Monita omylom som súhlasila miesto citujem, aby si nebola pomýlená.

O správnych deliktoch hovorí zákon č. 511/1992 o správe daní a poplatkov Z.z. v znení nesk. zák. v § 35. Čo sa týka nesplnenia povinnosti registrácie platí: že, ak si daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri dani z nehnuteľnosti najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

Ďalšia sankcia môže byť z nepodania DP a ak vznikne daňová povinnosť, tak aj z jej neuhradenia. Tam môže nastať viacero prípadov, preto si treba pozrieť horespomínaný zákon a § 35 celý.Tu mi nedá podotknúť,hoci táto téma je rozvedená inde,účtovníci majú problém koľko vypýtať za svoju prácu, majitelia firiem ju často považujú za ničotnú, ale keď príde dobre mastná pokuta, zodpovednosť hneď má majiteľa.
Paula
29.07.05,06:21
Podarilo sa mi raz neskoro poslať DP DPH....automaticky som si ponížila najbližšiu faktúru pre klienta o pokutu.:)
Johanka
29.07.05,06:49
Mne sa podaril lepší kúsok, poslala som všetky DP okrem svojho!
Pepa
29.07.05,06:53
Tak to je teda ozaj "lepší kúsok".
lenkak
29.07.05,08:02
Mne sa podaril lepší kúsok, poslala som všetky DP okrem svojho!
To je krásne, najprv ostatní, potom ja.
ondrejvla
29.07.05,09:24
To je krásne, najprv ostatní, potom ja.
Ja som s mojim bežala tento rok pred 18,00 hod.!, a pritom bolo hotové od januára. Jednoducho som zabudla a pritom som všetkých obtelefonovala, že či už boli.
Myslela som, že som sama taká účtovníčka, a vidím, že nie!
Monita
31.07.05,16:30
Díky za pomoc. Chvalabohu mňa sa jej pokuta netýka, pretože túto zábavku má od svojej predchádzajúcej účtovníčky, ktorá si neuvedomila, že platcom DPH sa nestáva za 3 za sebou nasledujúce obdobia pri obrate 750 000,- Sk, a že je nový zákon o DPH. Takže ,,vďaka" tejto chybe vymenila účtovníčku za mňa.
lenkak
31.07.05,16:36
Díky za pomoc. Chvalabohu mňa sa jej pokuta netýka, pretože túto zábavku má od svojej predchádzajúcej účtovníčky, ktorá si neuvedomila, že platcom DPH sa nestáva za 3 za sebou nasledujúce obdobia pri obrate 750 000,- Sk, a že je nový zákon o DPH. Takže ,,vďaka" tejto chybe vymenila účtovníčku za mňa.
No vidíš ako dobre si dopadla.
Monita
31.07.05,16:49
čas ukáže:)
lenkak
31.07.05,16:51
Dúfam, že v tvoj prospech.
Paula
31.07.05,17:49
A môžme si zopakovať mnohokrát povedané: Pozor na prevzatie už rozbehnutých účtov...ak prevziať, tak len zodpovednou osobou odklepnuté a vlastnoručne podpísané zostatky. :)