vladoa
25.06.09,20:22
Prosim vas o nazor na moje rozhodovanie o vstupe do 2.piliera. Mam 49 rokov, som poberatelom vysluhoveho dochodku, momentalne som nezamestnany, avsak crta sa v dohladnosti zamestnanie. Touto cestou by som vas chcel poziadat o vas nazor, ci sa mi oplati vstupit do 2.piliera, alebo radsej zostat v 1.pilieri a zacat setrit napr. v 3.pilieri?
Vopred Vam dakujem za vcasne a korektne odpovede, ci rady.
mekelek
25.06.09,18:31
Možno ti pomôže :Ešte raz II. pilier...


Pozri aj tlačovú konferenciu Jozefa Miháľa!
arizona
25.06.09,19:26
Zbytočne otvorená téma. Pozri tu : ;)
http://www.porada.sk/t105532-este-raz-ii-pilier.html
mekelek
25.06.09,19:29
Zbytočne otvorená téma. Pozri tu : ;)
http://www.porada.sk/t105532-este-raz-ii-pilier.html

Toto som chcela aj ja v predchádzajúcom príspevku, ale nešlo mi to:)
Vďaka!
seat
25.06.09,19:57
Určite by som nad tym ani len nerozmyslal - musis sporit 15 rokov cize minimálne do 64 alebo aj dlhsie ak budes mat prestavky a treti pilier je dobrovolny a spori si v nom ta rozumnejsia cast ludi - len ak si budes robit poistku tak pozor na poistne sumy lebo zaplatis viacej ako potom dostanes, ale urcite to bolo viacej rozpitvane v temach na ktore upozornili kolegovia predo mnou - takže v tvojom pripade 2 pilier urcite nie (jedine zeby si sa neplanoval dozit dochodku ale to asi nie je tovj pripad)
seat
25.06.09,19:59
a este som zabudol ze ked mas narok na vysluhovy dochodok tak tusim ani do druheho piliera nesmies ale to nie som si isty
Stanislav 1975
25.06.09,20:04
Určite by som nad tym ani len nerozmyslal - musis sporit 15 rokov cize minimálne do 64 alebo aj dlhsie ak budes mat prestavky a treti pilier je dobrovolny a spori si v nom ta rozumnejsia cast ludi - len ak si budes robit poistku tak pozor na poistne sumy lebo zaplatis viacej ako potom dostanes, ale urcite to bolo viacej rozpitvane v temach na ktore upozornili kolegovia predo mnou - takže v tvojom pripade 2 pilier urcite nie (jedine zeby si sa neplanoval dozit dochodku ale to asi nie je tovj pripad)
To ako si prišiel na to, že pri poistke dostaneš menej ako tam vložíš???:eek::eek::eek: Pri poistnej dobe 15 rokov určite nie...:cool:
vladoa
26.06.09,05:00
Zbytočne otvorená téma. Pozri tu : ;)
http://www.porada.sk/t105532-este-raz-ii-pilier.html

Dakujem za reakciu, presiel som aj tento odkaz aj mnohe ine, avsak mam z toho trocha gulas. Nikde som nenasiel, ci ako vysluhovy dochodca moze sa zapojit do 2.piliera a ked ano, ci sa mu to vobec oplati, ak sa na neho vztahuju obmedzenia ako na dochodcu. Vobec neviem, ci odvody nie su tam trocha ine atd.
duves
26.06.09,05:07
Dakujem za reakciu, presiel som aj tento odkaz aj mnohe ine, avsak mam z toho trocha gulas. Nikde som nenasiel, ci ako vysluhovy dochodca moze sa zapojit do 2.piliera a ked ano, ci sa mu to vobec oplati, ak sa na neho vztahuju obmedzenia ako na dochodcu. Vobec neviem, ci odvody nie su tam trocha ine atd.
Ako vysluhovy dochodca sa nemôžeš zapojiť.
vladoa
26.06.09,05:07
Určite by som nad tym ani len nerozmyslal - musis sporit 15 rokov cize minimálne do 64 alebo aj dlhsie ak budes mat prestavky a treti pilier je dobrovolny a spori si v nom ta rozumnejsia cast ludi - len ak si budes robit poistku tak pozor na poistne sumy lebo zaplatis viacej ako potom dostanes, ale urcite to bolo viacej rozpitvane v temach na ktore upozornili kolegovia predo mnou - takže v tvojom pripade 2 pilier urcite nie (jedine zeby si sa neplanoval dozit dochodku ale to asi nie je tovj pripad)


O zivotnej poistke som ani neuvazoval. Pre mna, v mojom veku su to vyhodene peniaze. Jedine poistka rizikova, bez sporivej ciastky....
veronikasad
26.06.09,05:07
Dakujem za reakciu, presiel som aj tento odkaz aj mnohe ine, avsak mam z toho trocha gulas. Nikde som nenasiel, ci ako vysluhovy dochodca moze sa zapojit do 2.piliera a ked ano, ci sa mu to vobec oplati, ak sa na neho vztahuju obmedzenia ako na dochodcu. Vobec neviem, ci odvody nie su tam trocha ine atd.
Do II. piliera sa presúvajú len odvody na starobné poistenie a tie platí aj výsluhový dôchodca. Nárok na výplatu dôchodku z II. poliera - ak sa nezmení zákon - je po 15 rokoch platenia príspevkov. Ak nepredlžia u mužov dôchodkový vek na 65 rokov, túto podmienku nesplníš. Čiže budeš dostávať len dôchodok z časti príspevkov, ktoré zostali v I. pilieri a príspevky odvedené do II. piliera budú predmetom dedenia.
veronikasad
26.06.09,05:36
Ako vysluhovy dochodca sa nemôžeš zapojiť.
prečo si to myslíš ? Píše, že sa mu črtá zamestnanie. Musel by sa do 30.6. prihlásiť ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba, ak pracovný pomer vznikne neskôr
duves
26.06.09,05:39
prečo si to myslíš ? Píše, že sa mu črtá zamestnanie. Musel by sa do 30.6. prihlásiť ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba, ak pracovný pomer vznikne neskôr
Pytal sa na skutocnost k vysluhovemu dochodku. Nie je zamestnancom.
vladoa
26.06.09,05:39
Do II. piliera sa presúvajú len odvody na starobné poistenie a tie platí aj výsluhový dôchodca. Nárok na výplatu dôchodku z II. poliera - ak sa nezmení zákon - je po 15 rokoch platenia príspevkov. Ak nepredlžia u mužov dôchodkový vek na 65 rokov, túto podmienku nesplníš. Čiže budeš dostávať len dôchodok z časti príspevkov, ktoré zostali v I. pilieri a príspevky odvedené do II. piliera budú predmetom dedenia.

Dajme tomu, ze predlzi sa vek u muzov na 65rokov. Pocitam, ze vyska mojho buduceho prijmu bude sa pohybovat max do 1000 EUR v hrubom. Pri takejto mzde a 15 rokov prace (s otaznikom) si nainvestujem v konzervativnom fonde potrebnu sumu na dochodok z 2.piliera???
veronikasad
26.06.09,05:42
Pytal sa na skutocnost k vysluhovemu dochodku. Nie je zamestnancom.
Súhlasím, ale nič mu nebráni vstúpiť do II. pilliera, ak sa prihlási v SP ako DPO na dôch.poistenie.
veronikasad
26.06.09,05:45
Dajme tomu, ze predlzi sa vek u muzov na 65rokov. Pocitam, ze vyska mojho buduceho prijmu bude sa pohybovat max do 1000 EUR v hrubom. Pri takejto mzde a 15 rokov prace (s otaznikom) si nainvestujem v konzervativnom fonde potrebnu sumu na dochodok z 2.piliera???
Je predpoklad, že tento príjem budeš poberať až do 65. roku veku ? Ak prídeš o zamestnanie podmienku odpracovania 15 rokov nesplníš.
Robila som sprostredkovatela pre II. pilier, niektorí dôchodcovia /starobní aj výsluhoví/, vstupovali do II. poliera práve kvoli tomu dedeniu, pretože zvýšenie dôchodku je minimálne, v SP sa tieto odvody "stratia" a ak vstúpi do II. piliera, sú predmetom dedenia = zostanú rodine.
vladoa
26.06.09,05:54
Súhlasím, ale nič mu nebráni vstúpiť do II. pilliera, ak sa prihlási v SP ako DPO na dôch.poistenie.

Mas pravdu veronikasad, to som sa docital na blogu p.Mihala. Zatial ako nezamestnany by som sa prihlasil ako DPO do 30.6. zaroven by som podpisal zmluvu s DSSkou, zaplatil SP poplatok okolo 81 Sk/den a hned sa aj zo SP odhlasil. Dalej uz by som mohol fungovat ako doposial. Je to tak??? Prosim aj o vyjadrenie k vyssie uvedeneh mojho prispevku k predpokladanemu platu a dobe investovania.
veronikasad
26.06.09,06:44
Mas pravdu veronikasad, to som sa docital na blogu p.Mihala. Zatial ako nezamestnany by som sa prihlasil ako DPO do 30.6. zaroven by som podpisal zmluvu s DSSkou, zaplatil SP poplatok okolo 81 Sk/den a hned sa aj zo SP odhlasil. Dalej uz by som mohol fungovat ako doposial. Je to tak??? Prosim aj o vyjadrenie k vyssie uvedeneh mojho prispevku k predpokladanemu platu a dobe investovania.
Aby si mohol dostávať dôchodok z II. piliera, musíš splniť 2 podmienky :
1. dôchodkový vek
2. dobu poistenia - v súčasnosti 15 rokov

Ak jednu z nich nesplníš, nárok na dôchodok z II. piliera ti nevznikne. Prostriedky zostanú v dôch.správcovskej spoločnosti a budú vyplatené po tvojej smrti tvojim dedičom.

Ak sa rozhodneš vstúpiť do II. piliera, musíš sa prihlásiť ako dobrovolne dôch.poistená osoba, jeden deň asi stačiť nebude, informuj sa v SP.
vladoa
26.06.09,08:27
Aby si mohol dostávať dôchodok z II. piliera, musíš splniť 2 podmienky :
1. dôchodkový vek
2. dobu poistenia - v súčasnosti 15 rokov

Ak jednu z nich nesplníš, nárok na dôchodok z II. piliera ti nevznikne. Prostriedky zostanú v dôch.správcovskej spoločnosti a budú vyplatené po tvojej smrti tvojim dedičom.

Ak sa rozhodneš vstúpiť do II. piliera, musíš sa prihlásiť ako dobrovolne dôch.poistená osoba, jeden deň asi stačiť nebude, informuj sa v SP.

Takze z toho co doposial sa prediskutovalo je mozne urobit predbezny zaver:
- kvoli dochodku do 2.piliera sa mi neoplati vstupit - nizky prijem a neistych 15 rokov
- kvoli dedeniu - je otazne, lebo neviem kolko zhruba by som nainvestoval v 2.pilieri a zatial neexistuje zakon, ktory by riesil problem dedenia.

Je moja uvaha spravna??? Vedel by mi niekto zhruba spocitat o aku priblizne sumu by sa jednalo pre dedenie pri 1000EUR plate a 15 rokov investovania???
duves
26.06.09,08:29
Vedel by mi niekto zhruba spocitat o aku priblizne sumu by sa jednalo pre dedenie pri 1000EUR plate a 15 rokov investovania???
Na internete su kalkulacky na to.
vladoa
26.06.09,08:32
Na internete su kalkulacky na to.

Ale nie pre pracujucich dochodcov....
Katy a R
26.06.09,08:52
Vedel by mi niekto zhruba spocitat o aku priblizne sumu by sa jednalo pre dedenie pri 1000EUR plate a 15 rokov investovania???

Odvod do II. piliera je 9% z VZ... z tejto sumy si SP strháva 0,5% (a málokde je to uvedené ;)..).. o popatkoch DSS máš info v tlači aj na ich stránkach. V tomto prípade by šlo o konzervatívny fond ... výnosy si dosaď.. A čo sa týka dedenia ... dedič (v prípade úmrtia) môže dostať vyplatené nasporené prostriedky - ale aj na svoj účet v DSSke si ich môže dať previesť.
veronikasad
26.06.09,09:00
[QUOTE=vladoa;1084785]Takze z toho co doposial sa prediskutovalo je mozne urobit predbezny zaver:
- kvoli dochodku do 2.piliera sa mi neoplati vstupit - nizky prijem a neistych 15 rokov súhlasím
- kvoli dedeniu - je otazne, lebo neviem kolko zhruba by som nainvestoval v 2.pilieri a zatial neexistuje zakon, ktory by riesil problem dedenia. súčasný zákon rieši problematiku dedenia, len našej "sociálnej" vláde sa to nepáči, takže ťažko predpokladať, čo bude o pár rokov ...
Už to nesledujem, neviem či sa náhodou neznižovalo aj % odvodov na starobné poistenie, ktoré SP presúva do dôch.správ.spoločností.
Diera v SP je veľká, treba ju zaplátať ...

Je moja uvaha spravna??? Vedel by mi niekto zhruba spocitat o aku priblizne sumu by sa jednalo pre dedenie pri 1000EUR plate a 15 rokov investovania???Sumu ti nikto nevypočíta, lebo príspevky sa evidujú v DSS v dôchodkových jednotkách a tie sa prepočítavajú aktuálnou dôchodkovou hodnotou platnou v čase nároku na dôchodok alebo výplatu pozostalým. Odvody na starobné poistenie sú 14 % 18 % vymer.základu /hrubej mzdy/, z čoho časť zostáva v SP a časť sa presúva do DSS.QUOTE]

odpoveď v texte.
vladoa
26.06.09,09:23
Chapem, ze nie je to mozne. Nie velmi tomu rozumiem, takze stacilo by mi priblizne aka suma pojde do 2.piliera mesacne z hrubych 1000 EUR.
veronikasad
26.06.09,09:25
Chapem, ze nie je to mozne. Nie velmi tomu rozumiem, takze stacilo by mi priblizne aka suma pojde do 2.piliera mesacne z hrubych 1000 EUR.
neviem aké % sa posiela z tých 14 % 18 % do DSS - už to nesledujem. Zavolaj si do SP.
Informácie o II. pilieri nájdeš aj tu :

http://www.socpoist.sk/iipilier/1547s
duves
26.06.09,10:00
Chapem, ze nie je to mozne. Nie velmi tomu rozumiem, takze stacilo by mi priblizne aka suma pojde do 2.piliera mesacne z hrubych 1000 EUR.
http://www.zervan.sk/indexN.php?idc=13&n=mzdova-kalkulacka-2009-euro
vladoa
26.06.09,10:25
Dakujem vam vsetkym za pomoc...
seat
26.06.09,18:37
nejde o to ze aktuálne nie je dochodkovo poisteny ale pri vyplnani zmluvy je políčko ze nema narok na vysluhovy dochodok cize je to vec ktora je zakazana zo zákona, nejde tu o tých 15 rokov ale že štat mu nedovoli vstupit z vysluhovym dochodkom
vladoa
27.06.09,16:06
nejde o to ze aktuálne nie je dochodkovo poisteny ale pri vyplnani zmluvy je políčko ze nema narok na vysluhovy dochodok cize je to vec ktora je zakazana zo zákona, nejde tu o tých 15 rokov ale že štat mu nedovoli vstupit z vysluhovym dochodkom

No teraz si ma zmiatol. Veronikasad spominala, ze poistovala ludi s vysluhovym dochodkom a teraz ty vravis, ze nie - to je nieco nove???
veronikasad
27.06.09,16:07
No teraz si ma zmiatol. Uz tu bolo spominane, ze boli poistovani ludia s vysluhovym dochodkom a teraz ty vravis, ze nie - to je nieco nove???
Vlado, poslala som meil do DSS pre ktorú som robila, ak sa mi v pondelok ozvu, prilepim ho. Tato informácia sa mi nezdá ...
vladoa
28.06.09,12:50
Vlado, poslala som meil do DSS pre ktorú som robila, ak sa mi v pondelok ozvu, prilepim ho. Tato informácia sa mi nezdá ...

Dakujem za ochotu....
veronikasad
29.06.09,05:10
Dakujem za ochotu....
Tu je odpoveď DSS k vstupu výsluhového dôchodcu do II. piliera :

Citujem z meilu :

... poberanie vysluhoveho dochodku nieje prekazkov pri vstupe do 2.piliera. Aby ste mohli vstupit do 2.piliera, je potrebne mat aktivny vztah so socialnou poistovnou. Kedze momentalne nepracujete a vstupit sa da len do 30.6.09, odporucam Vam este dnes navstivit pobocku socialnej poistovne a nahlasit sa ako dobrovolne dochodkovo poistena osoba a hned zajtra sa zastavit na nasej pobocke a podpisat zmluvu o starobnom dochodkovom sporeni. Minimalny odvod ktory je potrebne odviest ako dobrovolne dochodkovo poistena osoba je 84,8 eur mesacne. Ako nahle Vasa zmluva bude akceptovana mozete sa z tohoto dobrovolneho poistenia odhlasit.

Vlado, ak sa rozhodneš pre vstup do II. piliera, postup je teda taký, že dnes musíš osobne isť do SP, prihlásiť sa na reg.liste FO ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba a zajtra s kopiou RL FO uzatvoriť zmluvu v DSS, pre ktorú sa rozhodneš. Poistné za VI/09 treba zaplatiť do 8.7.09 - za VII/09 /pár dní do akceptácie zmluvy ešte bude trvať, nezabudni sa potom odhlásiť, lebo bude trvať naďalej /- do 8.8.09
Meil DSS som nepriložila celý, lebo sú v ňom kontaktné údaje - aby to nebolo považované za reklamu.
vladoa
29.06.09,05:31
Tak teraz je to jasne. Veronikasad, este raz ti dakujem za pomoc....
Olice
29.06.09,05:55
mimotemyChcela som oceniť veronikusad za jej odpoveď v príspevku 32 pre vladoa, ale bohužiaľ nedá sa, pretože je otázka zadaná do neodbornej témy, čo ma mrzí, pretož odpoveď si bod iste zaslúži. Otázka určite patrila do odbornej témy.
Veronika, oceňujem Tvoju odpoveď aspoň touto formou.