sonyx1
25.06.09,22:25
Dobrý deň.Mam takýto problém. Od Júna 2008 mám 1 -izbovy prenajatý byt. Za energie platím zalohové platby - 2000,-skk.Teraz pri ročnom vyučtovaní som prišiel na to, že z tých 2000 korún sa neodvádzali peniaze za elektrinu. Pričom v zmluve sa píše, že v tých 2000 korunách je zarataná aj platba za elektrinu. V ročnom vyučtovaní služieb spojených s bývaním prišiel preplatok. Vo vyučtovaní za elektrinu je nedoplatok 15,34 eur. celkovo od juna som spalil elektrinu v hodnote 127 uer. Na základe preplatku ktorý je za celý rok 247,26 je 109 € mojich za obdobie od juna do decembra. tak som ocakaval ze dostanem neaku tu sumu. A vlastnik bytu chce aby som teraz uhradil tych 127 eur za elektrinu. na zaklade toho som v tom, že tu elektrinu platil vlastnik bytu zo svojho a stých 2000 korun sa to neplatilo. čo mam terz robiť?
Ďakujem..:eek:
Jozef I
26.06.09,05:27
Všetko záleží od toho, ako je napísaná nájomná zmluva. Čo sa z poplatku za nájom platí. Ak je dohodnutá cena nájmu za energie a nie je definované o aké energie ide, považoval by som takúto formuláciu že sa jedná o všetky energie.
Ešte doplním, že vo vyúčtovaní nikdy nebude elektrika lebo tá sa platí priamo podla elektromeru a nie je čo vyúčtovávať a nemá nič spoločné s ostatnými platbami do spoločenstva alebo správcovi.
sonyx1
26.06.09,07:26
V zmluve je napísané: V cene nájomného uvedeného v ods.1 tohto čl. nie sú zahrnuté náklady za skutočné spotrebovanú el. energiu, teplo(kúrenie), náklady na vodné stočné a káblovú TV. Nájomca sa zaväzuje uhrádzať prenajímateľovi nad rámec nájomného uvedeného v ods. 1 tohto čl., náklady za skutočne spotrebovanú el. energiu, teplo( kúrenie), náklady na vodné stočné a káblovú TV vzniknuté v dobe trvania nájmu na základe tejto zmluvy. Nájomca sa zaväzuje uhrádzať uvedenému prenajímateľovi zálohy na úhradu vyššie uvedených nákladov v sume 2000,-sk mesačne spoločne s nájmom.
Podľa toho ja súdim, že sa mala s tých peňazí platiť aj elektrina. Lenže to tak nie je. Neinformovala ma, že z tých 2000 korún dáva všetko na služby spojené s bývaním a elektrinu platí zo svojho. A že potom po vyúčtovaní bude chcieť aby som zaplatil za všetky mesiace.
čo mam robiť???
Elena Navrátilová
26.06.09,07:38
Zaplatiť. Veď si sám alebo sama tú elektrinu spotrebovala. Či nie? :rolleyes:
sito
26.06.09,08:47
V zmluve je napísané: V cene nájomného uvedeného v ods.1 tohto čl. nie sú zahrnuté náklady za skutočné spotrebovanú el. energiu, teplo(kúrenie), náklady na vodné stočné a káblovú TV. Nájomca sa zaväzuje uhrádzať prenajímateľovi nad rámec nájomného uvedeného v ods. 1 tohto čl., náklady za skutočne spotrebovanú el. energiu, teplo( kúrenie), náklady na vodné stočné a káblovú TV vzniknuté v dobe trvania nájmu na základe tejto zmluvy. Nájomca sa zaväzuje uhrádzať uvedenému prenajímateľovi zálohy na úhradu vyššie uvedených nákladov v sume 2000,-sk mesačne spoločne s nájmom.
Podľa toho ja súdim, že sa mala s tých peňazí platiť aj elektrina. Lenže to tak nie je. Neinformovala ma, že z tých 2000 korún dáva všetko na služby spojené s bývaním a elektrinu platí zo svojho. A že potom po vyúčtovaní bude chcieť aby som zaplatil za všetky mesiace.
čo mam robiť???


Asi je to tak, dohodli ste sa na nájme, povedzme 1 000 Sk. Ďalej ste sa dohodli na mesačnej zálohe na službách poskytovaných v byte.

Boli pri prenájme v zmluve uvedené stavy elektromera, vodomerov, tepla.

Ukázal Vám vyúčtovanie za byt? Faktúru za elektrinu, plyn? Na základe čoho požaduje od Vás nedoplatok nad vaše zálohy, od júna by to malo byť 14 000 Sk. Nepožaduje od Vás uhradiť náklady za celý rok?
Jozef I
26.06.09,10:32
V zmluve je napísané: V cene nájomného uvedeného v ods.1 tohto čl. nie sú zahrnuté náklady za skutočné spotrebovanú el. energiu, teplo(kúrenie), náklady na vodné stočné a káblovú TV. Nájomca sa zaväzuje uhrádzať prenajímateľovi nad rámec nájomného uvedeného v ods. 1 tohto čl., náklady za skutočne spotrebovanú el. energiu, teplo( kúrenie), náklady na vodné stočné a káblovú TV vzniknuté v dobe trvania nájmu na základe tejto zmluvy. Nájomca sa zaväzuje uhrádzať uvedenému prenajímateľovi zálohy na úhradu vyššie uvedených nákladov v sume 2000,-sk mesačne spoločne s nájmom.
Podľa toho ja súdim, že sa mala s tých peňazí platiť aj elektrina. Lenže to tak nie je. Neinformovala ma, že z tých 2000 korún dáva všetko na služby spojené s bývaním a elektrinu platí zo svojho. A že potom po vyúčtovaní bude chcieť aby som zaplatil za všetky mesiace.
čo mam robiť???
Ano v zálohovej platbe sa mala uhrádzať aj elektrina ale je to uplne jedno ci to vlastník z tejto sumy platil alebo nie. Podstatné je vyučtovanie elektriky (faktúra) a vyúčtovanie nákladov spojených z užívaním bytu (od správcu alebo SVB). V oboch vyúčtovaniach si treba dať len pozor aby boli náklady pomerne krátené na tvoju dobu nájmu. (od júna 2008) Čiže zálohovo bolo od júna platené cca 66,39 Eur. Čiže z faktúry za elektriku si vypočítam podľa odpísaného elektromeru v čase nasťahovania koľko mám zaplatiť za elektriku. Z vyúčtovania za ostatné služby si zistím koľko mám zaplatiť za tie.(opäť pomerne od júna) Tieto dve sumy sčítam a odrátam zálohové platby za 6 mesiacov krát 66,39 € čo som zaplatil. Tak zistím čo mám ešte zaplatiť, alebo koľko mi majú vrátiť. To či je na faktúrach preplatok alebo nedoplatok je úplne jedno.
sonyx1
26.06.09,11:07
Pre lepšie pochopenie mojho problemu si prečitajte tému : Platenie nájomného - ročné zúčtovanie
Jozef I
26.06.09,11:15
Platíš iba energie v zmluve uvedené, kedže sú tam presne vymenované. Ostatné by sa na teba nemali vzťahovať. Ak by bolo v zmluve napísané energie a ostatné plnenia za byt, platil by si všetko. Čo sa týka nájmu 9 tis. to je iba odmena majitelovi bytu za to, že ti tam dovolil bývať. Z toho sa nič neplatí a je to jeho zisk.
sonyx1
26.06.09,15:51
Takže ak to spravne chápem tak si mam z toho vyučtovania zobrať iba tie položky ktoré sú v zmluve napísané, že sa budu uhrádzať z tých 2000 korún a tie ostatne položky si hradí majitel bytu. Pochopil som správne. Tak to je najspravodlivejšie a majitel mi nemože nič zazlievať. Lebo ja chcem iba to čo mam dostať. Nemam zaujem niekoho klamať tak aby sa na mňa nenahneval majitel.
Pripadne za kým by som sa mohol s týmto ísť? (myslim tým neaký úrad alebo niečo také kde by som ukázal vyučtovanie a on by mi vysvetlil čo a ako? ďakujem
Orim
26.06.09,20:50
Na urade sa na teba každý vykašle. Je to dohoda medzi tebou a majiteľom bytu. 9000 mu platíš za prenájom bytu. Zostáva ti 2000 na energie (el. energia, teplo(kúrenie), náklady na vodné stočné a káblovú TV) ako si to napisal. Toto sú všetko poplatky ktoré majiteľ platí. Okrem toho sú ďalšie na ktoré si nespomenul keď robil s tebou zmluvu. (Napr. poistenie domu, poplatky za dážďovú vodu, výťah, smeti a iné ktoré sa tam do spoločného platia.) Ešte tam máš platby za elektriku ktorú spotrebuješ v byte, plyn. To všetko môže od teba chcieť platiť.
Podľa mňa by si nemusel platiť poistné za byt a FO.
sito
26.06.09,22:28
,
Takže ak to spravne chápem tak si mam z toho vyučtovania zobrať iba tie položky ktoré sú v zmluve napísané, že sa budu uhrádzať z tých 2000 korún a tie ostatne položky si hradí majitel bytu. Pochopil som správne. Nie, vôbec si to nepochopil! Tak to je najspravodlivejšie a majitel mi nemože nič zazlievať. Lebo ja chcem iba to čo mam dostať. Chcel si bývanie? Máš bývanie? Dostal si čo si chcel. Tak zaplať na čom ste sa dohodli. Nemam zaujem niekoho klamať tak aby sa na mňa nenahneval majitel. Ale ani by si sa nemal nechať oklamať. Preto sa môže majiteľ na teba nahnevať , že sa nenecháš oklamať a môžeš si hľadať nový podnájom.
Pripadne za kým by som sa mohol s týmto ísť? (myslim tým neaký úrad alebo niečo také kde by som ukázal vyučtovanie a on by mi vysvetlil čo a ako? No, už len to by Ti chýbalo a padáš. ďakujem

Dohodli ste sa, že zaplatíš všetko čo sa týka bývania v byte, zálohovo mesačne 2 000 Sk. plus poplatok za to, že v byte môžeš bývať. Zálohovo znamená, že ak skutočne úhrady budú nižšie, vlastník bytu by Vám mal rozdiel oproti zálohe vrátiť. Ak sú úhrady vyššie ako zálohy, treba, musíš rozdiel oproti zálohám doplatiť. Ide o to, že keď tam bývaš od júna 2008, tak za rok 2008 by si mal platiť len časť nákladov od júna do decembra.

Zálohy na poskytované služby a nájom sú dva druhy úhrad. Preplatok, nedoplatok sa týka len záloh na poskytované služby. Ale to by malo byť tiež v zmluve o prenájme bytu. Nie je to tam?

Jedná sa o úhradu za byt pre SVB, prípadne správcovi domu, bytu. Úhradu za elektrinu, plyn, odvoz smeti, káblovú televíziu, pevnú linku, atď. čo je uvedené v zmluve, ak na niečo pozabudol, tak na svoje náklady, prípadne dohodou medzi vami.
sonyx1
27.06.09,06:38
Takže môžem majiteľovi bytu povedať, že ja zaplatim iba el. energiu, teplo(kúrenie), náklady na vodné stočné? Tak ako je to napísané v zmluve, že za tieto položky dávam 2000,-sk zálohy a ostatné veci ako sú:Elektrina výťahy, výťah servis, odvoz komunálneho odpadu, Havaríjna služba byt, upratovanie spol. častí, zimná údržba, čistenie chodníkov a parkovísk, údržba zelene v areáli, deratizácia, dezinfekcia, poistenie domu a príslušenstva keďže o týchto veciach sa v zmluve nič nepíše, že tieto veci si platí majitel? A ročné vyučtovanie si mam vypočítať iba z tých položiek ktoré sú uvedené v zmluve? ďakujem
KEJKA
27.06.09,06:55
po prečítaní príspevkov sa stotožňujem s posledným. Zmluva je podľa mňa nedostatočne vypracovaná, a vlastník nemal v úmysle znášať náklady spojené s bytom. Lenže je to napísané tak ako je, preto je nájomca v práve. Ak sa dostane k vyúčtovaniam, a má poznačené stavy meračov,môže preukázať - vypočítať svoju povinnosť. Preto nemusí platiť, naopak, má právo žiadať prípadný preplatok.
Je to však na dohode s majiteľom, možno na druhej strane mu hrozí ukončenie nájmu. Potom je možnosť súdiť sa, ale to je už zasa o niečom inom.
Elena Navrátilová
27.06.09,07:14
No ja to vidím tak že skutočne si musí každý prenajímateľ dobre uvážiť či vôbec prenajme byt ak nie je super vypracovaná nájomná zmluva.
sito
27.06.09,08:57
Takže môžem majiteľovi bytu povedať, že ja zaplatim iba el. energiu, teplo(kúrenie), náklady na vodné stočné? Tak ako je to napísané v zmluve, že za tieto položky dávam 2000,-sk zálohy a ostatné veci ako sú:Elektrina výťahy, výťah servis, odvoz komunálneho odpadu, Havaríjna služba byt, upratovanie spol. častí, zimná údržba, čistenie chodníkov a parkovísk, údržba zelene v areáli, deratizácia, dezinfekcia, poistenie domu a príslušenstva keďže o týchto veciach sa v zmluve nič nepíše, že tieto veci si platí majitel? A ročné vyučtovanie si mam vypočítať iba z tých položiek ktoré sú uvedené v zmluve? ďakujem

Všetky hrubo vyznačené veci môžu byť v zmluve uvedené pod jednou hlavičkou. Predpis zálohových úhrad za služby spojené s užívaním bytu. Ostatné majú samostatnú faktúru od konkrétneho dodávateľa služby.

Bol na porade riešení podobný prípad. Jeden syn si kúpil byt, no moc ho nevyužíval, dohodol sa s bratom, že môže v byte bývať. Aj sa stalo. Došlo ročné vyúčtovanie, preplatok okolo 10 000 Sk. Matka, ktorá býva v rodinnom dome požiadala o radu na porade, koľko ktorému patrí z preplatku.

Neviem ako to u nich doma dopadlo, ale môžeš si pozrieť vývoj debaty v téme vyúčtovanie za rok 2008, zadávateľ témy, krater. Od príspevku 59 do príspevku 143. Skús prejsť, možno Ti to niečo dá k riešeniu tvojho problému.
sonyx1
27.06.09,09:21
Kópiu vyučtovania mám. Lebo vlastník bytu sám nevie ako to ma vyrátať tak sa o to pokúsil a dal kopie vyučtovania plus to ako prišiel na tu sumu ktorú mi ma dať. Lenže on mi ráta všetky položky. to ako v pohode malo mi vyjsť že mam dostať za tych 7 mesiacov okolo 3500, -sk ale ešte k tomu dal vyučtovanie za elektriku v ktorom je nedoplatok 15 €. Ale nechce odomna aby som zaplatil tých 15€ ale celkovú sumu za tých 7 mesiacov čo mi vychádza 127€(naklady za elektrinu). Takže z toho súdim, že aj keď dávam 2000,-sk na energie tak tu elektriku platil zo svojho a teraz chce aby som ju zaplatil. Čo je dosť blbosť keď dávam na tu elektriku v zalohových platbách. A chce mi dať neakých 14€. Čo je dosť blbosť keďže tento byt je novostavba, zateplená budová, plastové okna. Takže kúrenie sa tu moc nepoužíva a za iné položky neaké vyšie náklady ako su zalohy na to nepreskočili. TAk na tom kúrení čakám, že sa mi to vráti.
nana134
01.07.09,19:08
Dobry den,prislo mi vyuctovanie za rok 2008 na moj byt.Ked som si pytala vyuctovanie na cely dom,vsetky byty uctovnik SVB mi povedal,ze to oni nerobia a ani nemaju.Nejak sa mi to nezda a prosim o radu ako postupovat dalej.Ked som byvala este v starom byte bol druzstevny a automaticky sme dostavali okrem vyuctovania za cely rok na vlastny byt aj vyuctovanie celeho domu.Dakujem
Blankake
01.07.09,19:19
Súčasťou vyúčtovania má byť aj prehľad za celý dom... ani my sme tento rok toto nedostali :(

http://www.asb.sk/sprava-budov/ekonomika/vyuctovanie-za-rok-2008-2887.html
sito
01.07.09,19:58
V roku 2005 sme dostali rozdelenie nákladov na byty za rok 2004, ktoré boli spojené s užívaním bytu, nie za dom. Dupnul som si a od roku 2007 dostávame v správe o hospodárení domu aj vyúčtovanie celého domu. Takže, dupte! Možno to zaberie?

Roky 2007 a 2008. Dúfam, že budú pokračovať? Ak nie, naučím sa čardáš!
nana134
02.07.09,16:01
Dakujem Vam velmi pekne za odpoved.lili