macula
26.06.09,08:18
Ahojte,
chcela by som vedieť ako je to teraz so založením živnosti popri zamestnaní:
treba ísť na živnostenský úrad, odtiaľ viem, že živnosť nahlásia na DÚ, ale čo so SP a ZP, tam sa musí nahlásiť sám, alebo kedže je zamestnaný nemusí sa prihlasovať na SP a ZP?
Martin Mocko
26.06.09,06:23
Ahojte,
chcela by som vedieť ako je to teraz so založením živnosti popri zamestnaní:
treba ísť na živnostenský úrad, odtiaľ viem, že živnosť nahlásia na DÚ, ale čo so SP a ZP, tam sa musí nahlásiť sám, alebo kedže je zamestnaný nemusí sa prihlasovať na SP a ZP?

Živnosť vybavíš na Živnostenskom úrade. Pri podaní žiadosti je tam kolónka, kde zaškrkneš, aby nahlásil ŽU tvoju živnosť na DU a ZP. Potom treba zájsť na SP a zaregistrovať sa ako SZČO.
veronikasad
26.06.09,06:36
Živnosť vybavíš na Živnostenskom úrade. Pri podaní žiadosti je tam kolónka, kde zaškrkneš, aby nahlásil ŽU tvoju živnosť na DU a ZP. Potom treba zájsť na SP a zaregistrovať sa ako SZČO.
Do SP sa nemusí registrovať. Len do ZP - ak nechce platiť preddavky, musí ísť nahlásiť výšku preddavkov 0 - ak ide o súbeh podnikania a zamestnania
macula
26.06.09,06:52
Práveže nechce platiť preddavky, tak preto sa pýtam, či sa musí registrovať.Takže na SP sa nemusí registrovať, len na ZP s výškou preddavkov 0,-?
macula
26.06.09,07:01
Ďakujem velmi pekne.
Martin Mocko
26.06.09,07:39
Do SP sa nemusí registrovať. Len do ZP - ak nechce platiť preddavky, musí ísť nahlásiť výšku preddavkov 0 - ak ide o súbeh podnikania a zamestnania

Ja toto radšej odporúčam ihneď pri založení živnosti. Pretože k 1.7. nasled. roka sa môže stať povinne poistenou osobou a na 100% nevyplní reg. list FO v domienke, že registráciu netreba.
JankaO
26.06.09,07:43
Ja toto radšej odporúčam ihneď pri založení živnosti. Pretože k 1.7. nasled. roka sa môže stať povinne poistenou osobou a na 100% nevyplní reg. list FO v domienke, že registráciu netreba.
Lenže, ak sa zaregistruje a nemusí, tak je dobrovoľne poistený a musí platiť odvody. Ak mu na budúci rok vznikne povinnosť, tak či tak sa musí zaregistrovať povinne a odhlásiť sa z dobrovoľného, Ak sa len povinne zaregistruje a zabudne sa odhlásiť z dobrovoľného, musí platiť aj dobrovoľne aj povinne. Neviem, či je to vhodné riešenie.
hanelie
26.06.09,07:52
dobrovoľne poistená osoba iba v prípade ak by vyplnil údaje v položke 11 /RLFO
Martin Mocko
26.06.09,07:56
dobrovoľne poistená osoba iba v prípade ak by vyplnil údaje v položke 11 /RLFO

Presne tak..položka 11 na RLFO slúži na registráciu dobrovoľne poistenej osoby. Ak nevyplním...tak nemám dôvod platiť odvody ako dobrovoľne poistená osoba.
Takto mi SP iba pridelí IČZ a splnil som povinnosť, na ktorú štandardne potom ľudia zabúdajú.
macula
26.06.09,08:08
A aké IČZ mu pridelí SP-dobrovolne poistenej osoby alebo povinnej?
JankaO
26.06.09,08:18
neviem, podľa môjho názoru nepostupuje poisťovňa v zmysle zákona. Ak vznikne a zanikne povinnosť, je potrebná registrácia, resp. povinnosť odhlásiť sa z poistenia do 8 dni. Ak sa prihlásim a nemám povinnosť a neprihlásim sa ani ako DPO, na základe čoho ma poisťovňa zaregistruje?
ivustek
26.06.09,08:38
Ja si myslím, že ak osobe vznikne povinnosť prihlásiť sa, nemôže na to zabudnúť. Pretože pri platbe už prvého poistného mu bude treba zadať ako var.symbol -IČ. A to mu dá iba poisťovňa na základe prihlásenia.
hanelie
26.06.09,08:40
táto registrácia pri vzniku SZČO nie je povinná, ale predchádza sa situáciam ako uviedol machinák - to však vôbec neznamená, že touto registráciou vzniká povinnosť platiť dobrovoľné poistenie
veronikasad
26.06.09,08:42
Ahojte,
chcela by som vedieť ako je to teraz so založením živnosti popri zamestnaní:
treba ísť na živnostenský úrad, odtiaľ viem, že živnosť nahlásia na DÚ, ale čo so SP a ZP, tam sa musí nahlásiť sám, alebo kedže je zamestnaný nemusí sa prihlasovať na SP a ZP?
Ak si zaškrtneš v žiadosti na ŽU, že požaduješ prihlásiť do ZP, ŽU to za teba urobí. Ale aj tak musíš osobne navštíviť prísl. pobočku zdr. poisťovne.
Ak nechceš platiť preddavky pri súbehu zamestnania a živnosti, musíš si určiť vymeriavací základ 0.

Do sociálnej poisťovne nie je potrebné nahlasovať sa pri zriadení živnosti. Povinnosť registrácie vzniká až od 1.7. nasl. roka, ak príjem = tržby za predch. kal. rok presiahli 12-násobok min. mzdy /za rok 2008 to bol príjem vo výške viac ako 12x295,50€/
JankaO
26.06.09,08:52
táto registrácia pri vzniku SZČO nie je povinná, ale predchádza sa situáciam ako uviedol machinák - to však vôbec neznamená, že touto registráciou vzniká povinnosť platiť dobrovoľné poistenie
Na základe čoho poisťovňa zaregistruje? Neviem nájsť oporu v zákone. Dokonca si myslím, že SZČO sa vystavuje sankciám, keď má povinnosť sa odhlásiť v prípade zániku povinného poistenia...
hanelie
26.06.09,09:03
Na základe čoho poisťovňa zaregistruje?
na základe vzniku SZČO - berie to ako " predčasné splnenie si povinností " :)

praktické skúsenosti z tejto oblasti / nezaregistrovanie sa ,keď VS = RČ / prinútia k väčšej opatrnosti
veronikasad
26.06.09,09:10
Ja toto radšej odporúčam ihneď pri založení živnosti. Pretože k 1.7. nasled. roka sa môže stať povinne poistenou osobou a na 100% nevyplní reg. list FO v domienke, že registráciu netreba.
Na akom tlačive sa chceš registrovať ? S takýmto výkladom zákona som sa nestretla. Povinnosťou SZČO je každý rok predkladať výpis z DP a ak jej obrat presiahne 12-násobok min. mzdy, do 8.7. podať prihlášku na reg.liste FO+priložiť k nej kopiu ŽL.
Ak tak neurobí, má smolu - pokuta za neskorú registráciu ju neminie.
Neznalosť zákona neospravedlňuje...

Skôr sa stretávam u živnostníkov s iným prípadom. Na začiatku živnosti sa zaregistruje ako DPO, keď jej vznikne povinnosť povinnej registrácie, prihlášku DPO nezruší a potom sa čuduje, že jej príde upomienka zo SP s vysokým nedoplatkom z dobrovolného poistenia
hanelie
26.06.09,09:21
Na akom tlačive sa chceš registrovať ?
RLFO - zaškrtne políčko SZČO , bez vyplnenia dátumov vzniku poistenia /
vlastná skúsenosť
Martin Mocko
26.06.09,09:23
Na akom tlačive sa chceš registrovať ? S takýmto výkladom zákona som sa nestretla. Povinnosťou SZČO je každý rok predkladať výpis z DP a ak jej obrat presiahne 12-násobok min. mzdy, do 8.7. podať prihlášku na reg.liste FO+priložiť k nej kopiu ŽL.
Ak tak neurobí, má smolu - pokuta za neskorú registráciu ju neminie.
Neznalosť zákona neospravedlňuje...

Skôr sa stretávam u živnostníkov s iným prípadom. Na začiatku živnosti sa zaregistruje ako DPO, keď jej vznikne povinnosť povinnej registrácie, prihlášku DPO nezruší a potom sa čuduje, že jej príde upomienka zo SP s vysokým nedoplatkom z dobrovolného poistenia

Zákon je jedna vec..skutočnosť druhá. Je mi jasné, že ak vznikne povinnosť registrovať - je nuté podať do 8.7. RLFO. Avšak v niektorom z prvých príspevkov si napísala, že "Do SP nie je potrebné sa registrovať" alebo niečo v podobnom kontexte. Ak si to prečíta niekto, kto naozaj o tom nič nepočul...tak zbehne na ŽU - tam vyplní prihlášku. ŽR vybaví registráciu na DU a ZP a potom človek neznalý zostane v domienke, že všetko urobil tak, ako mal.

Avšak ak popri tom podá i RLFO a zaregistruje sa ako SZČO - nič tým nepokazí ale predíde tomu, aby neskôr na to zabudol.
veronikasad
26.06.09,09:23
RLFO - zaškrtne políčko SZČO
vlastná skúsenosť
to tlačivo ti zobrali na začiatku živnosti, keď ti ešte nevznikla povinnosť registrácie ?
hanelie
26.06.09,09:25
áno, zobrali :) ,
Martin Mocko
26.06.09,09:26
to tlačivo ti zobrali na začiatku živnosti, keď ti ešte nevznikla povinnosť registrácie ?

Ano..aj dokonca mi to pracovníčka registrácie takto poradila, aby som na to neskôr nezabudol.
veronikasad
26.06.09,09:29
Ano..aj dokonca mi to pracovníčka registrácie takto poradila, aby som na to neskôr nezabudol.
zase som sa niečo nové naučila. Ďakujem
A začiatok poistenia si uviedol aký dátum ?
hanelie
26.06.09,09:34
ja konkrétne bez uvedenia dátumov
Martin Mocko
26.06.09,09:42
zase som sa niečo nové naučila. Ďakujem
A začiatok poistenia si uviedol aký dátum ?

Tak to si už vážne nepamätám. Ale predpokladám, že tam išiel dátum vyplnenia prihlášky. Tú registráciu som robil zopár dní po vybavení živnosti. V podstate ako vraví hanelie..je to splnenie povinnosti v predstihu. Ide iba o pridelenie IČZtka.
JankaO
26.06.09,09:52
Nie som si istá, či takto jednotne postupujú všetky pobočky. Neviem, ale nemám z toho dobrý pocit, lebo za nesplnenie si povinnosti podľa § 228 môže SP uložiť pokutu. Takže, ak budú chcieť si naplniť rozpočet, zákon ich v tom podporí. Bez ohľadu na subjektívny postup pobočky SP.
ivustek
30.09.09,06:56
Klient má živnosť popri zamestnaní. V r. 2009 však nemá žiadny príjem, a výdaj má iba mesačné platby do zdr.poisťovne,nakoľko mu vyšli z roč.zúčt. za rok 2008 vo výške 4 € mesačne. Je povinný viesť v tomto roku účtovníctvo a musí podať daň.priznanie /keď nemal žiaden príjem/? Nestačilo by na DÚ zaslať prehlásenie, že nemal príjem.
Prosím o radu, predom ďakujem.
ivustek
20.02.10,13:20
prosím o radu na príspevok uvedený vyššie, vďaka
kankai
24.02.10,17:26
Ja so myslim , ze je povinny podat danove priznanie.